Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Ile PO4 powinno się znajdować w zbiorniku?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Sporo, jak nie większość informacji, jakie znajduje na sieci podaje, że powinien być zachowany stosunek N:P jak 10 : 1. Tyle tylko, że przy No3 na poziomie 10ppm, według tej teorii powinien być fosfor na poziomie 1 ppm, a nawet na testach jest inf. że stężenie po4 powyżej 0,1 jest toksyczne. Jak to się ma do rzeczywistości, a w szczególności do krewetek.

Avatar użytkownika
Galibardi
Aktywny użytkownik

Posty: 682
Dołączył: 21 lut 2010, 20:20
Miasto: Warszawa

01 kwi 2013, 15:22   (#2)  

Tak nawet 0,5 ppm jest wartością graniczną norma to 0,02 do 0,2 ppm
Pozdrawiam Kuba

Avatar użytkownika
Gurami303
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 12 mar 2013, 15:17
Miasto: Szczecin

01 kwi 2013, 15:34   (#3)  

postaraj się utrzymać na pozomie do 0,2 ppm ja mam u siebie 0,07 i wszystko jest ok.
zajączek155

zajączek155
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 27 gru 2012, 23:42
Miasto: DZIAŁDOWO

01 kwi 2013, 16:33   (#4)  

mam 1-2ppm z crystal red - wszystko jest OK,
sporo baniaków na tym forum nawozi się EI i mają krewetki, PO4 powyżej 1ppm z krewetkami ma masa osób

mówimy o PO4 czy Cu?

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

01 kwi 2013, 17:11   (#5)  

po4 oczywiście, no własnie widzę, że śmiało sobie wszyscy doradzają aby podbić po4 np do 1,5ppm, a według teorii wziętej z ulotki z testów, jest to mocno trująca dawka dla żyjątek.
No ale skoro piszesz, że z kreweciami wszystko ok to może faktycznie nie ma co się tak mocno tym przejmować.

Avatar użytkownika
Galibardi
Aktywny użytkownik

Posty: 682
Dołączył: 21 lut 2010, 20:20
Miasto: Warszawa

01 kwi 2013, 19:04   (#6)  

na ulotkach testów przeczytasz, że NO3 i PO4 są przyczyną glonów
przyczyną jest ich zły balans a nie obecność... ale to już inna dyskusja

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

01 kwi 2013, 20:11   (#7)  

no własnie mam problem, gdy utrzymuje po4 na poziomie 0,1 ppm to ciężko mi dopasować NO3 na poziomie 1 ppm, waha mi się między 0-5ppm, przy takich małych stężeniach rośliny z łatwością zmieniają parametry no3. No i oczywiście raz rosną nitki jak oszalałe, cały zbiornik jak zielona chmura, po czym po przykładowo pięciu dniach masowo ustępując a woda staje się kryształowa i tak w koło od ponad miesiąca. Jestem prawie na 100% pewien, że chodzi tu o własnie o stosunek N : P.
Dziś znów odpuściły ale nie wiem na jak długo :)

Avatar użytkownika
Galibardi
Aktywny użytkownik

Posty: 682
Dołączył: 21 lut 2010, 20:20
Miasto: Warszawa

01 kwi 2013, 22:44   (#8)  

Witam,
ja sie wczoraj zaopatrzylem w testy na PO4 i NO3(zajeczek :D ) i jesli nic nie spieprzylem to wyszlo mi PO4 1ppm a NO3 okolo 40ppm! ciut duza roznica:d rosliny nie wygladaja najlepiej wiec radzicie mi podniesc PO4 czy moze zbic jakos NO3?(moze glinka?)

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Tomek_89
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 03 lut 2013, 08:23
Miasto: Bytom

02 kwi 2013, 09:32   (#9)  

Podmień połowę wody aby obniżyć NO3 do 20, i podaj PO4 do 2 i będzie OK
Na drugi dzień możesz podmianę 50% powtórzyć by wyszło NO3 10 i PO4 1

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

02 kwi 2013, 10:55   (#10)  

Tomek_89 napisał(a):Witam,
ja sie wczoraj zaopatrzylem w testy na PO4 i NO3(zajeczek :D ) i jesli nic nie spieprzylem to wyszlo mi PO4 1ppm a NO3 okolo 40ppm! ciut duza roznica:d rosliny nie wygladaja najlepiej wiec radzicie mi podniesc PO4 czy moze zbic jakos NO3?(moze glinka?)

Pozdrawiam.


Możesz zmniejszyć trochę NO3, jednak jego nadmiar nie powoduje słabego wyglądu Twoich roślin. Przyczyny doszukiwałbym się może bardziej przy CO2, zawsze gdy zwiększamy PO4 zaczyna się także zwiększać popyt na CO2.


EDIT: źle to napisałem, chodzi o to, że utrzymując bardzo niski poziom PO4 nie potrzebujemy aż tak dużego co2, bo limitujemy wzrost przez niski stan PO4, gdy dajemy roślinką PO4 tyle że im nie brakuje cały czas to i one chcą więcej CO2...

trochę zagmatwane, ale ciekawa lektura która sprawi, że to co mówię/piszę okaże się ze ma sens to podaje link :

(chciałem wrzucić link, ale jest blokada więc pozwoliłem sobie wkleić kawałek wypowiedzi SPIDER72 !!!)


:idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


PMDD:
Control of Algae in Planted Aquaria - Kontrola Wzrostu Glonów w Akwariach Roślinnych

Jest to metoda dążąca do rozwiązania problemu glonów w akwarium. Jednakże, czy jest to naprawdę metoda do uprawiania roślin wodnych?
Rośliny wodne wymagają 3 głównych rzeczy aby rosnąć: światła (oni sugerują wystarczającą ilość, w każdym razie na niższym poziomie), CO2 (również na niższym poziomie, jednak błąd pomiaru i niski poziom światła odgrywają tam dużą rolę, jak również poleganie na limitowaniu PO4, które redukuje zapotrzebowanie CO2, niebezpośrednio stabilizując dostępność CO2 dla roślin) i składniki pokarmowe.
Ponieważ składniki pokarmowe są na poziomach LIMITUJĄCYCH, zwłaszcza PO4, ich wpływ na CO2 jest również obecny. CO2 na poziomie 10-15ppm przy niskim poziomie światła i pod wpływem silnego limitowania PO4 będzie działać.

Jednak dodanie PO4 będzie powodować powstawanie wielu gatunków glonów w tym systemie.

Aby zrobić test, czy to naprawdę limitowanie PO4 jest przyczyną kontrolowania glonów, musimy być pewni, że CO2 jest również nie limitujące i zwiększać jego poziom podczas zwiększania stężenia PO4.

Wielu akwarystów obserwuje, że dodanie PO4 lub pozwolenie, aby jego poziom stał się większy = plaga glonów w ich systemie, a jednak nie potrafią wytłumaczyć dlaczego inni akwaryści mogą mieć wysoki poziom PO4 bez śladu glonów przez lata, zarówno przy niskiej, średniej czy wysokiej intensywności światła.

Ta zredukowana zależność od CO2 z powodu silnego limitowania składników pokarmowych (PO4 jest jednym z lepszych składników do wybrania), bazuje na Prawie Minimum Liebiga. Jeżeli PO4 jest silnie limitujące, dodanie więcej CO2 nic nie da, aby poprawić tempo wzrostu. Możesz dodać całe CO2 świata, i rośliny nie będą rosły lepiej, bo PO4 jest tutaj wąskim gardłem, nie CO2.

Jednak wciąż, akwaryści, którzy odkryli, że kontrola nad PO4 = mniej glonów, pozostają nie przekonani i nawet popadają w konflikty z innymi akwarystami, którzy mają wysoki poziom PO4 bez glonów. W każdym razie z prostego powodu, ze z wyboru lub braku możliwości utrzymania stabilnego, wysokiego poziomu CO2 razem z wysokim poziomem PO4, nie mogą dowodzić że mają rację.

Wielu ludzi, po prostu robi to, co się u nich sprawdza i są oporni na zmiany lub naukę nowych metod, które rozwiązują balans pomiędzy światłem, CO2 i składnikami pokarmowymi oraz skalowanie ich w górę lub w dół w zależności od intensywności światła.

Nie ma w tym nic złego.
Jednak, sugerowanie innym hobbystom, że jest to lekarstwo i źródło kontrolowania glonów jest......cóż.........bardzo słabą logiką i nawet gorszym protokołem eksperymentalnego testowania.
Sugeruję hobbystą, aby trzymali wzrost roślin i glony w 2 odrębnych grupach.
PMDD dotyczy być może bardziej wzrostu roślin niż kontrolowania glonów
PPS [Perpetual Preservation System - mało znany w Polsce system nawożenia, przyp. tłum] działa podobnie do PMDD, tak samo jak stosunek Redfielda, MCI [Method of Controled Imbalances - jeszcze inna mało znana w Polsce metoda nawożenia/zwalczania glonów, przyp. tłum] i jeszcze kilka innych metod celujących w limitowanie glonów przez składniki pokarmowe, przeważnie mają jeden centralny komponent - limitowanie PO4.

W jaki sposób działa limitowanie PO4?
Czy naprawdę limituje glony?
Nie, naprawdę nie.

Ten limitujący poziom [PO4] jest ekstremalnie niski, poza zasięgiem testów i metod używanych w hobby. Mniej niż 0.01mg/l
Więc co się dzieje?
Otóż używając Prawa Liebiga, możemy zobaczyć, że PO4 jest bardziej limitujący niż CO2.
Zatem rośliny są bardziej zdolne uporać się i przeciwstawić limitowaniu PO4 niż limitowaniu CO2. Jest do zagadnienie dotyczące roślin, nie glonów.
Możemy pójść w drugą stronę i zamiast zmuszać rośliny do obniżenia zapotrzebowania na CO2 poprzez limitowanie PO4, możemy dodać CO2 do wyższego poziomu i również dodać więcej PO4 do wyższego poziomu, tak, że zarówno PO4 jak i CO2 będą na nie limitujących poziomach.

Jeżeli testujesz tylko jedną stronę medalu, to pozostajesz otwarty na fałszywe wnioski, nawet jeśli wydają się działać w pozbyciu się glonów, to nie wyjaśniają one dlaczego glony znikły, ani nie są zdolne wytłumaczyć dlaczego inne obserwacje pokazują, że wysokie poziomy PO4 również nie wywołują glonów.

Więc co wywołuje wzrost glonów?
To jest odmienne pytanie od tego jak pozbyć się glonów.
Bardzo odmienne i specyficzne.

Odpowiedź/i jest/są nie takie eleganckie. Są one różne dla każdego z osobna wszystkich gatunków glonów. Pociągają one za sobą przestrzeń i czas (Ekologia), światło, CO2..........i składniki pokarmowe.........jak również kondycję roślin.



:idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


Kolega SPIDER w miarę tłumaczy o tym ze sypnięcie szufli PO4 czy NO3 wcale nie sprawia problemów jeśli wszystkiego innego jest pod dostatkiem
Pozdrawiam
Marcin

Avatar użytkownika
Mregal
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 25 sty 2004, 17:07
Miasto: Pruszków (pod stolicą :)











Powiązane tematy
  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 473 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 162367 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Co ile ja lać

    Witam chciałbym się dowiedzieć czy ktoś może mi pomóc z nawozami a mianowicie chodzi o? Czy po podmianie wody nawozy lejemy tylko na tyle ile litrów podmieniliśmy wody, czy na cały litraż akwarium. ...

    Wyświetlenia: 1861 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Gdzie jest moje PO4

    Witam Wszystkich. Chyba od października ubiegłego roku jestem posiadaczem 200 litrowego akwarium, chciałem aby było było roślinne i jest. Akwarystą jestem od lat , ale zawsze było to malawi. Wszystko...

    Wyświetlenia: 1557 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1301 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ile Nawozic i jakie Nawozy

    Witam, Mój zestaw Kostka- 31L brutto-30x30x35 netto-pewnie jakieś 25L Światło- Twinstar III 300C 16W 1028 lm świece 7godz akwarium ma 1 miesiąc CO2 TROPICA System Nano na noc zakręcam Filtracj...

    Wyświetlenia: 1590 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami pojawiają się dziury

    Witam ! Posadziłem roślinki i po tygodniu ,czyli dziś zauważyłem dziury na liściach nie wiem jakie jest pH wody ,wodę podmieniam co tydzień ,prosto z kranu , nie wiem co już robić żeby ładnie rosło ma...

    Wyświetlenia: 3381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Nawożenie pod wysokie NO3 i PO4

    Mam problem z wysokim NO3 i PO4 oraz dopasowaniem do tego nawożenia. W 70L akwarium trzymam ok 20 szt razbor Espei, 15 błyszczyków, starego zbrojnika oraz starą boję odziedziczone po szwagrze, ok 2 ot...

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Niedobr Fe w nowowystartowanym zbiorniku

    Witam, Mam prosbe o porade w kwestii nawozenia. W ubiegla sobote (6 dni temu) wystartowalem nowy zbiornik 240l: Podloze aktywne MaterSoil Woda RO DEMI mineralizowana: Qualdrop GH+ Plant do GH=8 Q...

    Wyświetlenia: 1261 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4100 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: brazzo i 504 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.