Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


test CO2 aqua art, ilość bombelków podawanych do reaktora



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Witam. Posiadam stały test CO2 ww firmy oraz płyn do oznaczania poziomu dwutlenku węgla. Pytanie, czy powinienem wlać wody z akwarium i do tego płynu, czy woda powinna być demineralizowana ? Drugie pytanie dotyczy ilości dozowanego dwutlenku do reaktora zrobionego z filtra narurowego. Chodzi o to że test ma kolor żółto-zielony ale bardziej zielony. Z tego wychodzi że poziom powinien być odpowiedni, ale kiedy wpuściłem rybe do akwarium to od razu zaczęła się dusić. Więc co jest nie tak ? Po obliczeniu ilości dwutlenku węgla na podstawie PH i KH wyszło dużo za dużo bo aż 75 mg/l. PH wynosi około 6,3-6,4 a KH 5. Do reaktora podaje około 1 bąbel/2 sekundy, za dużo ? Akwarium jest średnio zarośnięte bo wystartowało jakieś 3 tygodnie temu.

korben28
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 08 lis 2010, 21:51
Miasto: Rzeszów

28 cze 2011, 23:09   (#2)  

W instrukcji producent radzi, aby wlac wodę z akwarium, jednak na forum pojawiały się głosy, aby jednak zalać go woda destylowana lub z RO, gdyż w akwarium roslinnym zachodzą dodatkowe procesy w wodzie, czego nie uwzględniono przy pisaniu instrukcji do testu mającego badac wode w akwariach ogólnych. Więc jak poszperasz w temacie, to znajdziesz różne opinię nt. temat.

Test ten jest długofalowy, tzn. pokazuje stan sprzed kilku godzin, czas stabilizacji właśnie trwa kilka godzin, nie pokazuje wyniku w czasie rzeczywistym. Lepszy jest kalkulator do CO2, który tez stosujesz. Dobry poziom to zawartość ok. 30-40 ppm CO2. 70 ppm jest dobra dla roślin, one nigdy nie mają za dużo, ale może byc śmiertelna dla zwierząt w akwarium. Więc koniecznie trzeba zmniejszyć podawane CO2, gdy zauważysz przyduchę u ryb.

Reaktor narurowy rozpuszcza gaz w 100 %, jeśli jest jeszcze szybki bieg wody w przewodach rurowych, to rozpuszczanie zachodzi szybciej, więc nie dziw się, że podając mniej CO2 niż w dyfuzorach ceramicznych ryby juz reagują. Nikt Ci nie odpowie ile bąbli masz podawać, obserwuj i zmniejszaj jak trzeba.

Dokup koniecznie więcej roslin i to szybkorosnących, żeby konsumowały ten ważny makroelement jakim jest CO2 i puszczały tlen to wody, aż się ta nasyci i rosliny zaczną porządnie bąblować, wtedy ryby będą miały tlen.
Dziś w moim akwa wieczorem miałem 75 ppm CO2, a ryby czyły sie świetnie, dlaczego?, bo mam masę roślin, które dostarczają wysoką zawartość tlenu. Powodzenia.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 cze 2011, 01:50   (#3)  

To nie do końca jest tak jak piszesz. Cytuję za:
http://rzefa.podforak.ayz.pl/printview. ... 608f388af7 (zresztą polecam cały tekst) .
"Wymiana gazowa w skrzelach (podobnie jak u nas w płucach) opiera się na wykorzystaniu łączenia się hemoglobiny z O2, bądź z CO2. Tam, gdzie jest nadmiar O2 to nawet przy jego mniejszym stężeniu organizm daje sobie radę (dla nas w wysokich górach, gdzie jest niższe ciśnienie). Gdy jednak wzrośnie stężenie CO2 to nawet poprawne stężenie O2 doprowadza do zatrucia CO2. Już dawno stwierdzono, że umiera się od CO2 a nie przez to, że brakuje nam tlenu. Nadmiar CO2 blokuje wymianę CO2-O2 w płucach."

Niektóre ryby wytrzymują duże stężenia CO2, jednak dla większkości 30-40 ppm jest już szkodliwe. Twoje 75 ppm mogło się wziąć z przekłamania w szacowaniu ilości CO2 na skutek błędu w pomiarze pH lub KH. Ze wzoru CO2 (w ppm) = 3 * kH * 10^( 7-pH ) wynika, że nawet niewielki błąd pomiaru, szczególnie pH, będzie skutkował istotnym przekłamaniem wyniku. Dlatego moim zdaniem lepszy jest stały test CO2.
Pozdrawiam
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

29 cze 2011, 09:09   (#4)  

Jeśli poddamy pod wątpliwość dokładność testu na KH, z czym oczywiście sie częściowo zgodzę (lub dokładność obliczeń kalkulatora do CO2), to tym bardziej dokładność testu stałego na Co2, o którym zresztą Spider pisze, że jest niczym innym jak testem na Ph. Zacytowano go również na wspomnianym przez Ciebie Forum Podkarpackim:

spider72 napisał/a:
Stały test CO2 jest niczym więcej, niż testem pH, pomimo napisów na opakowaniu typu "Długoterminowy wskaźnik poziomu CO2". Wielu hobbystów już posiada test pH, który typowo pokazuje niebieski kolor, gdy woda jest alkaliczna (>pH7), zielony, gdy odczyn wody jest obojętny (=pH7) i żółty, gdy odczyn jest kwaśny (<pH7). .

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 cze 2011, 15:10   (#5)  

Jest dokładnie tak jak piszesz test na CO2 to po prostu test na pH w wodzie o znanej twardości (przyjęło się używać 4 DKH), rozpuszczone w wodzie CO2 zakwasza próbkę i zmienia jej pH, a ona zmienia kolor i wszystko. Tyle, że tu "pomiar" następuje niejako bezpośrednio, oczywiście jest również niedokładny, bo ciężko po kolorze wywnioskować czy mamy 30 ppm czy 35... ale raczej nie pomylimy 30 ppm z 80 ppm.
Natomiast naprawdę łatwo jest pomylić 4 KH z 5 KH, czy pH 6,5 z pH 6,8, a te wartości podstawiamy do wzoru gdzie są przemnażane i używane w wykładniku i w efekcie błąd jest zwielokrotniany.
Przykładowo przyjmijmy że rzeczywista wartość to pH=6,8, KH=4 co daje nam w obliczeniach 19 ppm CO2,
załóżmy, że w pomiarach mamy przekłamanie i odczytaliśmy pH=6,5, KH=5 a to daje już 47 ppm CO2,
a jeśli pomylimy się trochę bardziej i wyjdzie nam ph=6,4, KH=6 to z obliczeń mamy 71 ppm CO2! Ponad trzy razy więcej niż jest faktycznie...
Dlatego proszę zanim napiszesz, że ryby mają się świetnie przy 75 ppm to ZMIERZ czy faktycznie masz takie stężenie w akwarium, bo ktoś może podejść do tego bezkrytycznie i stracić obsadę.
Bo tak jak pisałem w pierwszej części poprzedniego postu (nota bene tej istotniejszej, do której się nie odniosłeś) za zgon ryb odpowiedzialny jest nie tyle brak tlenu co zbyt wysokie stężenie CO2.

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

29 cze 2011, 16:23   (#6)  

Jeżeli radzisz mi bym wpierw zmierzył wartości KH i Ph przed podaniem tu na forum wartości końcowej CO2, wynika, że sugerujesz jakobym je po prostu wymyślił... Otóż, jeśli tak sądzisz to jesteś w błędzie, gdyż powyższe wartości dokładnie zmierzyłem testami. Ale odpowiesz, jak się zwykło tu często robić, że albo testy w takim razie przekłamują, albo ja nie potrafię dokładnie przyłożyć się do testowania... No, myśl i pisz tu co Ci się podoba, niemniej jednak taki wynik sie pojawił, co burzy całą Twoją teorię.

A co do zgonu ryb, do którego jakobym się nie odniósł, to chcę Cię przekonać, że Ci po prostu wierzę, gdyż lekarzem, biologiem, ani chemikiem nie jestem i mogę bazować jedynie na przeczytanych artykułach i podobnie jak Ty powoływać się na informacje zaczytane na innych forach lub na własne doświadczenie. Tym bardziej jeśli takowym specjalistą sie mienisz.

Osobiście od dawna stosuję stały test CO2 sery i dlatego uważam go za test Ph i bardzo ogólny. Niedokładność moge zmniejszyć jednak podpierając się kalkulatorem, ale do niego wprowadzać mogę znów niedokładne dane lub nierzetelnie zrobione.

Przed chwilą wykonałem powtórnie badanie Kh i Ph. Poprzedzę wyniki słowem "około"
KH - ok. 8
Ph - ok. 6,5
Według tego kalkulatora: http://www.holenderskie/?m=12/a/kalkulator_co2
wynik CO2 - 75,8946 ppm, co według Twojej wiedzy powinno sprawić zgon zwierzą w moim akwarium. Dlaczego żyją? I nikogo tu nie mam zamiaru wprowadzać w błąd, szczególnie początkujących, i ich rybki sprowadzć z tego świata.

Tak czy siak uznajmy, że testy akwarystyczne nie są dokładne lub robiący je nie przyłożył się do nich... :wink:

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 cze 2011, 17:00   (#7)  

A kłóćcie się dalej, ja tam wiem, że jak ryby mi podpływają pod taflę wody to znaczy, że mam zmniejszyć gaz i tyle...

Avatar użytkownika
Gazda
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 26 cze 2011, 19:53
Miasto: SKAWINA

29 cze 2011, 17:02   (#8)  

No i dobry wniosek.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 cze 2011, 18:25   (#9)  

Swoją wypowiedzią nie miałem zamiaru sugerować, że wymyśliłeś te wyniki, chodziło mi o to, że zostały one wyliczone na podstawie pomiarów obarczonych błędem, który to błąd zwielokrotnia się poprzez postać użytego wzoru.
Napisałeś, że zmierzyłeś wartości i uzyskałeś wyniki pH=6,5, kH=8 to faktycznie daje wynik ok. 76 ppm CO2. Jeśli jednak przyjmiemy, że pomyliłeś się w pomiarze pH o 5% i faktyczne pH wynosi 6,8 to przy kH=8 daje nam to 38 ppm CO2.

Nie uważam się za jakiegoś wielkiego znawcę, jednak z moich doświadczeń, jak i wiedzy teoretycznej wynika, że ryby przy stężeniu 75 ppm CO2 nie czują się dobrze.

Może być też tak, że pomiary są poprawne a teoretyczne wysokie stężenie CO2 wynika, z tego, że coś oprócz CO2 dodatkowo zakwasza wodę.
Może też jest tak, że masz faktycznie 75 ppm CO2, a Twoje ryby są wyjątkowo odporne na CO2, z ciekawości chciałbym zapytać jakie to gatunki? Podobno neony są w tym względzie rekordzistami.

Cieszę się, że przekonałem Cię do tego, że zabija CO2 a nie brak tlenu, bo Twoje stwierdzenie, że wysokie stężenie CO2 można "równoważyć" wysokim stężeniem O2 w wodzie, było błędne i może być zgubne dla ryb osób, które w nie uwierzą. Dlatego, może niezbyt elegancko wytknąłem Ci (przepraszam jeśli Cię uraziłem), że się do tego nie odniosłeś bo uważam, że w tej sytuacji trzeba wielkimi literami napisać, że to nieprawda. Inaczej takie stwierdzenie "pójdzie w świat" a skutki łatwo sobie wyobrazić.

Pozdr
Jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

29 cze 2011, 18:29   (#10)  

Dobry pomysł, rybki jako stały test CO2 ;-) Tyle, że moje prawie zawsze pływają przy tafli, czyli u mnie wskaźnikiem będzie jak będą pływać do góry brzuchem ;-)
Poza tym my się nie kłócimy tylko kulturalnie wymieniamy poglądy;-)

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

29 cze 2011, 19:09   (#11)  

Tak, zgadza się, mam neony inessa, a także otosy, amano, kosiary i helenki.

Oczywiście, że przy wysokim stężeniu CO2 pomaga napowietrzanie, którego skuteczność polega nie tyle na dostarczenie do wody tlenu, a przynajmniej nie tylko, ale przede wszystkim na wybiciu z niej CO2 (głównie przez luksusowy ruch tafli wody).

Apropo`s testów na ph... które z nich mają skalę dziesiętną? Tetra niestety mam skalę co 0,5.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 cze 2011, 19:40   (#12)  

Dzięki za info o gatunkach to potwierdza, że neony i amano to "twardziele", za to otoski są uważane za delikatne ryby, co do kosiarek to nie wiem.

Zgoda, ruch tafli wody (a do tego sprowadza się napowietrzanie) obniża poziom CO2, ale wtedy mamy do czynienia nie z równoważeniem wysokiego poziomu CO2 wysokim poziomem O2, a z obniżeniem poziomu CO2. To zasadnicza różnica.

Co do testów na pH, mam JBL-a o zakresie 6.0 do 7.6 i ma skalę co 0,2.

pozdrawiam
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234667 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1056 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 753 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 983 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 317 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 505 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2380 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1316 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 629 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.