Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Prawidłowy wybór elektrozaworu a tricki sprzedawców



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Ostatnio dosyć często pojawiają się nieporozumienia związane z poborem prądu przez elektrozawory i różnice w nagrzewaniu się elektrozaworów różnych marek podsycane opisami marketingowymi sprzedawców robiących akwarystom prawdziwy mętlik w głowie.

W związku z wieloma pytaniami kierowanymi na adres naszej redakcji postanowiliśmy zrobić małe reporterskie dochodzenie w tej sprawie i przy współpracy z przedstawicielami firmy ACL udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o elektrozawory do CO2.

Na rynku dostępne są 2 najpopularniejsze modele elektrozaworów 220/230V

1) Niemiecki Aquamedic (rodzaj standard 2W i Pulse 1W)

Zdjęcia i opisy modeli:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/elektr ... -2653.html
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/elektr ... -2654.html

2) Włoski ACL sprzedawany pod marką ACL oraz innymi nazwami (najmniejsza dostępna cewka do zastosowań akwarystycznych 6,5W)

Zdjęcia i opisy modeli:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/elektr ... -4414.html

Podstawowe pytania, które zadamy:
- dlaczego sprzedawcy usuwają tabliczki znamionowe z elektrozaworów?
- czy moc ma znaczenie?
- czy słabszy elektrozawór mniej się grzeje?

Wstęp
Na wstępie należy omówić kilka kluczowych spraw, które pozwolą akwarystom odróżnić mydlenie oczu od faktów i wybrać odpowiedni model elektrozaworu bez przepłacania za "markę" lub parametry niezgodne z rzeczywistością.

Oznaczenie poboru mocy a ulotki reklamowe
Producenci i sprzedawcy podają w opisach produktów moc elektrozaworów w watach
Teoretycznie jeśli chcemy być dokładni, to powinniśmy uznać to za błąd, ponieważ elektrozawory 220/230V przeznaczone są do prądu zmiennego, zatem ich pobór powinno podawać się w VoltAmperach (VA)

Dlatego np. elektrozawór 6.5W (Wat) pobiera 8(VA).
I tylko takie oznaczenie (8VA) posiada na korpusie co sprytnie wykorzystują sprzedawcy, sugerując iż urządzenie pobiera 8W i prezentując zdjęcia w swoich broszurach reklamowych.

Czym jest tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa jest wymagana przepisami informacją o parametrach pracy urządzenie elektrycznego. Zawiera także informacje o certyfikatach bezpieczeństwa, które informują o dopuszczeniu do dystrybucji produktu na terenie danego kraju.

Np. Elektrozawór ACL posiada certyfikat CE.

Cytując za: "Sprzęt elektryczny i elektroniczny - oznaczenie CE":
http://ise.pl/index.php?option=com_k2&v ... e&Itemid=5

"Umieszczenie na wyrobie Znaku CE jest dla konsumenta gwarancją jakości i bezpieczeństwa nabywanego produktu. Jednocześnie znak ten zabezpiecza producentów przed nieuczciwą konkurencją oraz znosi bariery handlowe na rynku unijnym. Gwarantuje także, że produkt będzie kontrolowany według tych samych standardów jak w każdym z krajów UE.
WYROBY ELEKTRYCZNE I ELEKTRONICZNE POSIADAJĄCE OZNACZENIE CE GWARANCJĄ BEZPIECZEŃSTWA
Aby wyrób elektryczny lub elektroniczny był dostosowany do wymogów unijnych, czyli aby był bezpieczny, musi spełniać warunki określone w dyrektywach:"

Brak tabliczek znamionowych na elektrozaworach sprzedawanych akwarystom

Dlaczego producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy ścierają tabliczki znamionowe?

1) Nieoznaczony elektrozawór o "mocy" np. 3.5W można bez problemu wcisnąć akwaryście prezentując zdjęcie elektrozaworu bez tabliczki znamionowej obok elektrozaworu oznaczonego "8VA). Zwykły akwarysta i tak tego nie sprawdzi

W rzeczywistości, jak okazało się po rozmowie ze specjalistą z firmy ACL - nie ma w katalogu cewek o poborze mocy 3.5W, nie ma tez mniejszych od 6.5W (*AV) a cewka o wyższym o 1 numerze katalogowym pobiera już moc 8W/12AV:
http://www.rectus.pl/ACL/kat1/Typ_A106.pdf

Zostaliśmy równiez poinformowani iż taka cewka w takim elektrozaworze nie miała by prawa istniec ze względu na konstrukcję cewek firmy ACL. Cytuję: "Jeśli cewka ACL miała by pobierać moc 3.5W to nie byłoby możliwości aby wytworzyło sie na tyle mocne pole elektromagnetyczne, ktore bedzie zamykalo i otwieralo tłok w elektrozaworze".

Dlatego przestrzegamy przez zakupem elektrozaworów, które nie posiadają tabliczki znamionowej a sprzedawca twierdzi iż posiadają one mniejszy pobór mocy niż 6.5W (8AV), ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia wiarygodności takiego urządzenia bez odpowiedniego sprzętu

2. Zmywanie tabliczek znamionowych i sprzedaż pod własną marką

Proszę zwrócić uwagę na poniższe zdjęcie. Prezentuje ono elektrozawór ACL obok elektrozaworu Aqua-Art, czy widać między nimi jakąkolwiek różnice oprócz braku tabliczki znamionowej na elektrozaworze Aqua-Art?


Elektrozawór Aqua-Art nie posiada oznaczeń znamionowych nawet na oryginalnym zdjęciu dostarczanym przez producenta:


Pobór mocy elektrozawora ACL i Aqua-Art jest identyczny: 6.5W, czy są to zatem 2 różne elektrozawory? Zdjęcia mówią co innego.

Dlaczego elektrozawory Aquamedic mają tak mały pobór mocy

Zostaliśmy poinformowani przez przedstawiciela firmy ACL iż elektrozazowry Aquamedic zostały wykonane z innych materiałów i wykorzystane układy są dostosowane do tak małego poboru mocy.

Czy moc elektrozaworu ma znaczenie?

Zapytaliśmy również o kwestie nagrzewania się elektrozaworów oraz pobór prądu.
Poinformowano nas iż nagrzewanie się elektrozaworu jest sprawą naturalną a różnice miedzy elektrozaworem o mocy 6.5W a 2W są niezauważalne i stanowią jedynie subiektywne odczucie użytkownika, choć cżęsto w ulotkach reklamowych pojawiają się argumenty o "przegrzewaniu się" konkurencyjnych elektrozaworów.

Dodatkowo wpływ na temperaturę może mieć rodzaj materiałów użytych do budowy cewki, które w elektrozaworze Aquamedic są wykonane z lepszej jakości materiałów i prawdopodobnie lepiej oddają ciepło. Dlatego tu różnice mogą być odczuwalne, natomiast między elektrozaworem o mocy 6.5W (AV) a 8W (10AV) są jedynie subiektywnym odczuciem.

Czy pobór prądu ma znaczenie?

Odpowiedziano nam iż różnica w poborze mocy rzędu kilku Wat jest nieodczuwalna nie praktycznie nie powinna być zauważalny w skali wydatków całego miesiąca na całe gospodarstwo domowe.

Podsumowanie:
Mamy nadzieję iż poradnik okaże się przydatny, zapraszamy do dyskusji i weryfikację informacji, szczególnie przez osoby obeznane z tematem (mile widziane wypowiedzi elektryków i osób zajmujących się pneumatyką).

Podziękowania:
Korzystając z okazji chciałbym podziękować fachowcom z firmy ACL za wyjaśnienie kwestii technicznych.

Przypisy:
Opis cewki użytej w elektrozaworach ACL 6.5W(8AV)
http://www.rectus.pl/ACL/kat1/Typ_W105.pdf

Opis cewki użytej w elektrozaworach ACL 10W (15AV)
http://www.rectus.pl/ACL/kat1/Typ_W106.pdf
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

28 maja 2010, 21:09   (#2)  

Oznaczenie poboru mocy a ulotki reklamowe
Producenci i sprzedawcy podają w opisach produktów moc elektrozaworów w watach
Teoretycznie jeśli chcemy być dokładni, to powinniśmy uznać to za błąd, ponieważ elektrozawory 220/230V przeznaczone są do prądu zmiennego, zatem ich pobór powinno podawać się w VoltAmperach (VA)

Dlatego np. elektrozawór 6.5W (Wat) pobiera 8(VA).
I tylko takie oznaczenie (8VA) posiada na korpusie co sprytnie wykorzystują sprzedawcy, sugerując iż urządzenie pobiera 8W i prezentując zdjęcia w swoich broszurach reklamowych.


Ciekawe teorie. :shock:

marcelo
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 13 lip 2009, 15:56
Miasto: Bielsko-Biała

29 maja 2010, 14:33   (#3)  

Znalazłem na allegro elektrozawór za 25zł o następującym opisie:
Elektrozawór 230V AC (prąd zmienny) stosowany w urządzeniach spawalniczych, przeznaczony do CO2, Argonu, Mixu oraz innych gazów osłonowych.
Elektrozawór może być również z powodzeniem stosowany w akwarystyce.

Zawór zamkniety (otwarcie następuje po podaniu napięcia).

Zawór posiada filtr wejściowy.

Specyfikacja techniczna przedmiotu:

* napięcie zasilania 230V
* moc cewki 13,5 VA
* ciśnienie 0,8 Mpa
* temperatura pracy 80 st.C

- informacja o napięciu mówi, że mogę podłączyć to normalnie do gniazda, tak?
- czy moc cewki jest tutaj jakoś specjalnie duża?
- ciśnienie do 8bar wydaje się być wartością ok, bo w końcu zawór będzie za reduktorem
- ale mam wątpliwość co do temperatury pracy. Nie jest ona trochę za wysoka? Nie znam się na elektrozaworach. Zawór byłby trzymany w szafce razem z butlą.

Obrazek

Gość


29 maja 2010, 14:45   (#4)  

Te elektrozawory ACL na 230V to sa moim zdaniem kiepskie. Tak mocno się grzeją że trzeba kontrolować szczelność wężyków przy elektrozaworze. Fakt może i mają certyfikaty ale nie do zastosowania w szafce w mieszkaniu.

Dawid Wesołowski
Aktywny użytkownik

Posty: 669
Dołączył: 19 maja 2008, 21:31
Miasto: Wrocław

29 maja 2010, 16:04   (#5)  

Gorące i drogie, nadaje się tylko z mosiężnymi króćcami, szybkozłączki się rozszczelnią. Pewnie, najlepiej by było przykręcić go na sztywno z reduktorem, wtedy reduktor działa jak radiator i zawór jest trochę chłodniejszy. Miałem i nie polecam, obecnie używam Shermana za całe 20zł, + żarówka 7w podłączona szeregowo dla obniżenia temperatury.

Avatar użytkownika
Marlon
Zainteresowany tematem

Posty: 227
Dołączył: 20 wrz 2008, 16:38

29 maja 2010, 17:14   (#6)  

Marlon,o co chodzi z tym shermanem? Bo ja się nie znam :P

Gość


29 maja 2010, 20:55   (#7)  

Maciej Całka napisał(a):Marlon,o co chodzi z tym shermanem? Bo ja się nie znam :P

Jest to elektrozawór do celów spawalniczych. Taki elektrozawór http://www.volksweld.pl/index.php?main_page=product_info&products_id=308
Ulepszony wg tych porad http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=20480&postdays=0&postorder=asc&highlight=Gor%C4%85cy&start=0

Avatar użytkownika
Marlon
Zainteresowany tematem

Posty: 227
Dołączył: 20 wrz 2008, 16:38

02 cze 2010, 05:08   (#8)  

Podczas pracy ciągłej elektrozawór zawsze będzie gorący. Potrzebuje większej mocy tylko w momencie przesterowania, potem już tylko podtrzymuje kotwiczkę w zadanym położeniu. Nadmiar energii zamienia się w ciepło. To tylko kwestia czasu, kiedy elektrozawór osiągnie temperaturę pracy (ta podawana jest na tabliczce znamionowej lub w karcie produktu). Podłączyłem, sprawdziłem. Z racji wykonywanego zawodu mam taką możliwość. Zawór 24V 6W potrzebował ok.20 minut, zaś 24V 1,3W ok. godziny do osiągnięcia temperatury 80C. Wniosek - wybierając elektrozawór kierujmy się raczej temperaturą pracy i dedykowanym medium, bo nie wszystkie elektrozawory są przystosowane do CO2.
pozdrawiam
Paweł

pstanik
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 06 maja 2007, 18:56
Miasto: Białobrzegi radomskie

Piotr Baszucki napisał(a):Zostaliśmy równiez poinformowani iż taka cewka w takim elektrozaworze nie miała by prawa istniec ze względu na konstrukcję cewek firmy ACL. Cytuję: "Jeśli cewka ACL miała by pobierać moc 3.5W to nie byłoby możliwości aby wytworzyło sie na tyle mocne pole elektromagnetyczne, ktore bedzie zamykalo i otwieralo tłok w elektrozaworze".


Kiepska konstrukcja :) Ja używam TEGO. Jak podaje sprzedawca 2W, na tabliczce znamionowej napisane jest 1,6 VA.

A co do tego, że te kilka watów nie robi różnicy ... no niby nie, ale tu 5W, tam 5W ... razem można zebrać kilkadziesiąt, wszystko w jednej szafce i temperatura wody rośnie.

Avatar użytkownika
pin54
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 14 sty 2009, 17:54

12 sie 2010, 05:53   (#10)  

Zadałem pytanie specjaliście z firmy RECTUS co do potencjalnych nadużyć sprzedawców elektrozaworów w związku z brakiem w katalogu ACL zaworu z poborem mocy 3,5 W.
Cytuję odpowiedź "Zastosowana jest tam cewka specjalna (poza katalogiem) 230VAC 3.5W. Nie ma nadużycia u sprzedawców ".
Pan Piotr 27 maja pisze, że specjaliści twierdzą, iż takich zaworów nie ma.
Ja odpowiedź z firmy RECTUS otrzymałem 26 maja.
Tak więc , o co tu Panowie chodzi ?

Andrzej69
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 15 maja 2010, 04:51

12 sie 2010, 18:09   (#11)  

Czemu na elektrozaworach Aquamedica nie ma podanej temperatury pracy? Czyżby się nie grzały?

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

12 sie 2010, 18:16   (#12)  

kier napisał(a):Czemu na elektrozaworach Aquamedica nie ma podanej temperatury pracy? Czyżby się nie grzały?


Raczej na żadnym reduktorze producenci nie podają temperatury pracy.
Podawana jest np. moc oraz inne parametry wymienione w pierwszym poście.

Myślę, że właściwym miejscem do zadania tego pytania jest serwis Aquamedic Polska, my na forum możemy tylko zgadywać....:-/

Wklejam Ci numer telefonu: 061-81-50-851, daj znać jaką odpowiedź uzyskałeś.

Krzysztof


13 sie 2010, 17:17   (#13)  

Krzysztof Jania napisał(a):Raczej na żadnym reduktorze producenci nie podają temperatury pracy.

Drogi Panie Doradco, ja nie pytałem się o reduktory, tylko o elektrozawory. A czy na elektrozaworach nie ma podanej temperatury pracy, to proponuję się jednak dowiedzieć.
W tym wątku nawet na wklejonych zdjęciach widać, że większość producentów podaje.

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

13 sie 2010, 18:55   (#14)  

kier napisał(a):
Krzysztof Jania napisał(a):Raczej na żadnym reduktorze producenci nie podają temperatury pracy.

Drogi Panie Doradco, ja nie pytałem się o reduktory, tylko o elektrozawory. A czy na elektrozaworach nie ma podanej temperatury pracy, to proponuję się jednak dowiedzieć.
W tym wątku nawet na wklejonych zdjęciach widać, że większość producentów podaje.


Wybacz przejęzyczenie.

Na elektrozaworze Aquamedic nie ma podanej temperatury pracy, tak jak pisałem wyżej, jedynie producent lub przedstawiciel na Polskę zna przyczynę.

Daj znać czy dzwoniłeś i jaką informację udało Ci się uzyskać.

Krzysztof


07 mar 2013, 22:22   (#15)  

Panowie ja dopiero raczkuję w tym temacie. Mam niestety tą przypadłość że jeśli się za coś zabieram to drążę temat 8)

Nie znalazłem w sieci DTR'ki zaworów Aquamedica, trafiłem za to na ACL'a:
http://www.rectus.pl/ACL/kat1/W105_AKWA.pdf

Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić jak rozumieć te dane. Wspominacie o mocy w WAT'ach natomiast tutaj moc podana jest w VA i to na dodatek dwie wartości. Czym różnią się te dwie wartości :?:

Autor wątku pisze o otwieraniu i zamykaniu zaworu przy 3.5W. Jak te 3.5W maja się do danych z DTR'ki: 5.5VA i 3.5 VA :?:

Pozdrawiam,
ojciec akwarysta :D

szczur_ladowy
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 07 mar 2013, 21:19

07 mar 2013, 23:32   (#16)  

Kupiłem w RA elektrozawór aqamedic standard 2 watowy i miał tabliczkę a opis był czytelny ale z czasem opis się starł.Po 10 godzinach pracy jego temperatura jest naprawde znikoma jest delikatnie ciepły.Warto dodać,że jest zasilany na 220V.Sporo ludzi pisze,że elektrozawory zasilane na 220V mocno się grzeja ten napewno się nie nagrzewa.Przy podawaniu 2 b/s czasami rano słychać było pstryknięcie ale gaz nie leciał,na innym forum wyczytałem,że pomaga załączenie się zaworu międzyczasie.Obecnie mam podłączony elektrozawór pod czasówkę która załącza elektrozawór o pierwszej w nocy i o 6 rano po 5 min.Dokońca nie wiem na czym polegał problem ale takie rozwiązanie pomogło w 100% od 2 miesięcy nie mam problemu.Gaz zaczyna lecieć o 11 rano a odcinany jest o 20 wieczorem. Polecam ten elektrawór napewno jest droższy od tych z allegro ale napewno po zakupie nie będziemy pisać postów co robić bo elektrozawór tak się grzeje,że niemogę go dotknąć.

Najlepszy elektrozawór na rynku jak dla mnie lepszego nigdy nia miałem,producent nie podaje temperatury bo myślę,że nie ma potrzeby bo w porównaniu do innych można śmiało powiedzieć,że aqamedic jest zimny.

Wklejam link do tematu który opisałem.
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

10 mar 2013, 17:52   (#17)  

Moim zdaniem cały ten temat to jest właśnie marketing RA z ACL.

Jak byście chcieli sprzedawać inne to byście test zrobili z inną firmą.

Po co pisać coś takiego
W rzeczywistości, jak okazało się po rozmowie ze specjalistą z firmy ACL - nie ma w katalogu cewek o poborze mocy 3.5W, nie ma tez mniejszych od 6.5W (*AV) a cewka o wyższym o 1 numerze katalogowym pobiera już moc 8W/12AV:
http://www.rectus.pl/ACL/kat1/Typ_A106.pdf

Zostaliśmy równiez poinformowani iż taka cewka w takim elektrozaworze nie miała by prawa istniec ze względu na konstrukcję cewek firmy ACL. Cytuję: "Jeśli cewka ACL miała by pobierać moc 3.5W to nie byłoby możliwości aby wytworzyło sie na tyle mocne pole elektromagnetyczne, ktore bedzie zamykalo i otwieralo tłok w elektrozaworze".


A w sprzedaży macie ACL 3,5W tak jak i inni, to nie wiem czemu tak jest napisane w tym temacie, że najmniejsza cewka to 6,5.

Jakość materiałów jest ważna dla mnie, a nie cewka. I mnie nie interesuje czy się grzeje czy nie i ile tam ma wat. Jak to kiedyś ktoś powiedział. Grzały się, grzeją i będą się grzać cewki bo taka jest ich natura. Można tylko różnymi metodami i technikami zmniejszać ten parametr.

Gdyby Q Pneumatic nie był plastikowy i nie miał częstych problemów z nieszczelnością gumowego oringu (może to przypadłość ludzi którzy podają za duże ciśnienie na niego) To byłyby dobre. Fakt QP mają lipne precyzyjne.

Bardzo dobrze, że coś takiego opisaliście, ale ja tak właśnie odebrałem ten temat.

I teraz właśnie się zastanawiam czy kupić ACL 3,5 czy 6,5 bo chce wymienić swój stary QP.

Avatar użytkownika
Blitz
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 06 paź 2011, 20:41
Miasto: Legionowo k/W-wa

10 mar 2013, 18:31   (#18)  

Jest 2013 rok a wątek powstał 3 lata temu.
Czy coś jeszcze muszę dodawać?

p,s. teksty marketingowe są oznaczone jako "wątek sponsorowany"
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

10 mar 2013, 22:10   (#19)  

I w tym tkwi cały problem - brak roku, w którym powstają wpisy. Dlatego prośba do Moderatorów jeśli to możliwe to żeby dodali jeszcze rok do daty wysłania postów (dotyczy wszystkich tematów) bo bez tego trudno się połapać.

Avatar użytkownika
Nemo79
Poznaje temat

Posty: 55
Dołączył: 02 sty 2013, 15:20
Miasto: Łódź

10 mar 2013, 22:22   (#20)  

Tez miałem problem z połapaniem dat postów. Dzięki pomocy moderatora, to już przeszłość.
W profilu wpisz sobie format daty taki:
D d M Y,g:i a :wink:

Avatar użytkownika
Qubson
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 mar 2012, 19:55
Miasto: Podhale











Powiązane tematy
  • Wybór i sens reaktora CO2

    Witam. Jaki reaktor narurowy polecili byście do akwarium 128l? Filtr eheim proffesional 4+ 350. Zależy mi aby nie wydobywały się pęcherzyki powietrza z wylotu. Czy jest wogole sens w takim akwarium s...

    Wyświetlenia: 2902 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Brak podaży gazu po włączeniu elektrozaworu.

    Witam. Zakupiłem kilka dni temu elektrozawór progrow, podłączyłem i myślałem że mam spokój. Jednak w każdy dzień po załączeniu się gaz nie leci tak jak był ustawiany dzień wcześniej. Zaworek odkręcony...

    Wyświetlenia: 3756 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Wybór sondy PH

    Witajcie W moim sterowniku PH Aquamedica pada sonda, objawia się to dryfem odczytu po dwóch trzech dniach od kalibracji odczyty rozjeżdżają sie o około 0.25, czasem w czasie pracy potrafi nagle "...

    Wyświetlenia: 2335 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Wybór zestawu

    Witajcie, Przymierzam się do zakupu zestawu CO2 i mam mały dylemat. Macie jakieś doświadczenie i opinie o poniższych zestawach. Tak naprawdę do główna różnica to reduktor. Niestety nie wiem jak wypad...

    Wyświetlenia: 1711 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Dyfuzor od co2 - w którym miejscu oraz prawidłowy obieg wody

    Niedługo kupię co2, w przyszłości będzie do tego reaktor narurowy ale na razie wykorzystam do tego jako dyfuzor nabąblacz aquanox. W którym miejscu go ustawić? Wlot i wylot filtra mam z tyłu po obu ko...

    Wyświetlenia: 2333 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Cewka 12 V czy 230 V do elektrozaworu?

    Z jaką cewką kupić elektrozawór CO2 ? Mam do wyboru cewkę na prąd stały Comozzi 12 V 3,1 W lub na prąd zmienny Comozi 230 V 3,5 VA. Czy ta na prąd zmienny będzie bardziej się grzała ?

    Wyświetlenia: 887 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Wybór zestawu CO2 do akwarium

    Witam! Mam pewien dylemat jeśli chodzi o zestaw co2 do akwa. Wielkosc butli 2L albo max 5L. Wiadomo im wieksza tym zadsze nabijanie. Ale nie o to mo chodzi. Butla to pikus i najmniejszy wydatek tak na...

    Wyświetlenia: 5983 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Wybór elektrozaworu i zaworka precyzyjnego i komputera

    Witam. Kolejne pytanie w związku z kompletowaniem sprzętu do akwarium 240l. Jaki polecacie zaworek precyzyjny (camozzi, pro grow, grun system) i elektrozawór (ACl, Grun system, inne) do zestawu CO2? B...

    Wyświetlenia: 3074 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Długość pracy elektrozaworu.

    Cześć, Mam pytanie odnośnie długości ciągłego włączania elektrozaworu. Mianowicie mam podłączoną butlę do reaktora na wyjściu filtra bez elektrozaworu. Dzięki temu podaję CO2 24h/dobę. Wadą takiego ...

    Wyświetlenia: 1732 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Licznik bąbelków pracuje po wyłączniu elektrozaworu

    Drodzy, po wyłączeniu się elektrozaworu (ok 1h przed wyłączeniem świateł) już ze 2 h licznik bąbelków wciąż pracuje. Czy wzrost ciśnienia w wężu skompensuje w końcu ciśnienie na wyjściu z zaworka pre...

    Wyświetlenia: 2780 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 343 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.