Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Recenzja urządzenia Lajon 120 – kontrola pH i temperatury



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Przedmiot recenzji: Lajon 120 v.2.01


1. Wstęp

Zawsze chciałem rozbudować osprzęt swojego akwarium o coś, co byłoby urządzeniem na miarę XXI wieku, co pozwoliłoby mi zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek. Ale przede wszystkim o coś, co pozwalałoby mi na bieżącą kontrolę niektórych parametrów wody oraz ich utrzymywanie na danym poziomie. Jednym z urządzeń oferujących tego typu urządzenia jest właśnie komputer Lajon 120.

2. Produkty pokrewne

Komputery do pomiaru pH i/lub temperatury oferuje sporo firm z branży zoologicznej. Jakość i funkcjonalność tych urządzeń zazwyczaj nie różni się zbytnio. Jednakże ceny w porównaniu do samoróbek czy Lajona są dość wygórowane. Dla przykładu sam pH komputer (bez kontroli i monitoringu temperatury) firmy Sera to koszt około 1000zł. Podobne urządzenie firmy AquaMedic to również kwota około 1100zł. Wydatek na komputer do pomiaru i kontroli temperatury to następne 500-600zł. Koszta Lajona 120 (kontroler pH i temperatury z elektrodą Eurosensor) to na dzień 10.09.2005 koszt rzędu 440zł. Niektórzy akwaryści-elektronicy sami składają pH komputer, korzystając ze schematów zamieszczonych w sieci. To, który z tych produktów wybierzecie, zależy więc w dużej mierze od pojemności waszego portfela.

3. Zamawianie produktu

Produkty z serii Lajon, możemy zamówić bezpośrednio od ich producenta lub też zakupić je poprzez (nieliczne) sklepy internetowe. Wybierając wariant pierwszy zazwyczaj „procedura” wygląda następująco: klient składa zamówienie, producent składa komputer i wysyła do odbiorcy. Dobrze jest więc wcześniej zamówić sprzęt a termin wysyłki uzgodnić wcześniej, wtedy nie natkniemy się na żadne niespodzianki. Kontakt ze sprzedającym jest bardzo dobry, odpowiedzi na emalie są szybkie i rzeczowe. Drugą możliwością jest kontakt telefoniczny. Kupowania tego sprzętu poprzez sklepy internetowe raczej nie polecam głównie ze względu na narzucane marże cenowe na produkty i niejednokrotnie długi czas na realizację zamówienia. Koszt wysłania sprzętu przez producenta to na dzień 10.09.2005, 10zł za paczkę priorytetową (przy wpłacie kwoty na konto).

4. Nadchodzi paczka

Obrazek Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że opakowanie produktu będzie wyglądać tak profesjonalnie . W skład całej przesyłki wchodzą: pH komputer Lajon 120, moduł sterujący załączaniem urządzeń, elektroda, sonda do temperatury, płyny kalibracyjne i kable podłączeniowe. W komplecie nie dostałem niestety instrukcji do w/w urządzenia, dla kogoś mającego dostęp do Internetu w domu to nie problem (instrukcję można skopiować ze strony producenta), niestety nie każdy jest w tak komfortowej sytuacji. Producent zapewnia jednak, że w przypadku braku kontaktu poprzez email, do kompletu dołączana jest instrukcja (...).

5. Podłączanie

Sprzęt w całości nie zajmuje dużo miejsca, można go dość łatwo i komfortowo postawić w sąsiedztwie akwarium. Jedynym utrudnieniem może być stosunkowo krótka długość kabla łączącego elektrodę pH i Lajona ale to już uwaga do producenta elektrody Eurosensor, firmy „Zakład Produkcji Elementów Aparatury Fizykochemicznej” z Gliwic. Istnieje możliwość zakupu elektrody z dłuższym przewodem (trzeba o tym uprzedzić producenta odpowiednio wcześniej). Podłączenie tego wszystkiego zajmuję trochę czasu, producent na pewno nie ułatwia nam tego zadania, nie ujmując w instrukcji schematu podłączenia urządzenia i jego komponentów. Pozostaje jeszcze tylko podłączyć elektrozawór, grzałkę i wiatraczek, nic prostszego…do póki nie zaczniemy się zastanawiać co gdzie podłączyć. Urządzenie posiada 4 gniazda elektrycznę (płaskie – nie okrągłe) bez jakichkolwiek oznaczeń. Dopiero po chwili człowiek dochodzi do wniosku że prawdopodobnie lampki kontrolne i oznaczenia (pHmin, pHmax, Max i Tmin) są wskazówką gdzie co podłączyć. Grzałka podłączona, wiatrak także i tutaj kolejny problem. Elektrozawór firmy AquaMedic, którego używam ma okrągłą wtyczkę. Z tej sytuacji możemy wybrnąć na kilka sposobów. Można przerobić wtyczkę na płaską niszcząc oryginalny kabel i wtyczkę AM, można użyć tzw. Złodziejki (rozgałęźnika) – choć coraz trudniej znaleźć taki z płaską wtyczką. Trzeci sposób to zastosowanie przedłużacza z płaską wtyczką i okrągłymi gniazdami.
6. Machina ruszyła

Zasilanie załączone, na wyświetlaczu pokazuje się kolejno: model kontrolera, wersja oprogramowania i wartość buforów kalibracyjnych. Po tej operacji, komputer przechodzi do normalnej pracy. Jako standardowe ustawienia, urządzenie pokazuje na przemian odczyn wody i temperaturę. Do dokładnej pracy brakuje nam tylko kalibracji elektrody, nazwa brzmi dość strasznie ale zobaczmy. Tą operację instrukcja opisuje na szczęście szczegółowo i w miarę zrozumiale dla przeciętnego człowieka. Płyny kalibracyjne dołączone do zestawu to produkt znanej większości akwarystom firmy Polskie Odczynniki CHemiczne (POCH). Komputer jest gotowy do pracy i wyręczania nas w niektórych obowiązkach.

7. Funkcje i działanie

Jak już wcześniej wspomniałem komputer wg standartowych ustawień wyświetla na przemian pH i temperaturę wody. Tak wygląda ten stan na wyświetlaczy:

Obrazek
Obrazek

Przeglądania funkcji komputera dokonujemy poprzez naciśnięcie przycisku P2, przyciskiem P1 zatwierdzamy lub zmieniamy dany parametr/wartość lub wchodzimy do któregoś z podmenu. Urządzenie oferuje następujące menu:

Zdjecie nazwy podmenu Opis funkcji podmenu Obrazek odczyt skrajnych wartooci pomiarów pH i tempratury Obrazek Zmiana trybu wyowietlania (do wyboru):
- LED1 - wyowietlanie tylko pH
- LED2 - wyowietlanie tylko temp.
- LED3 - wyowietlanie naprzemienne obu wartooci Obrazek Zmiana parametrów odnosz1cych sie do pomiaru i regulacji pH:
- pHn - ?1dane pH
- delta - alarmy dla pH
- histereza - ró?nica pomiedzy w31czeniem a wy31czeniem korekty
- bufory kalibracji elektrody Obrazek Zmiana parametrów odnosz1cych sie do pomiaru i regulacji temp.:
- pHn - ?1dana temperatura
- delta - alarmy dla temp.
- histereza - ró?nica pomiedzy w31czeniem a wy31czeniem korekty temp. Obrazek Funkcja alarmu dYwiekowego po przekroczeniu wartooci alarmowych dla obu zmiennych:
- 0 - brak sygna3u
- 1-8 - d3ugooa sygna3u
- 9 - sygna3 ci1g3y
8. Uwagi praktyczne

Podstawą dobrego funkcjonowania aparatury jest ustawienie dobrych histerez, które nie powinny być zbyt małe aby nie powodować bardzo częstego załączania się i rozłączania urządzeń. Ja preferuję histerezę pH o wartości 0,03 a w odniesieniu do temperatury 0,3. Myślę, że są to dość rozsądne ustawienia. Sonda temperatury nie powinna się znajdować blisko grzałki, za najlepsze miejsce na usytuowania sondy uważam okolice filtra wewnętrznego lub wylotu filtra zewnętrznego ze względu na ciągłą cyrkulację wody. Osobiście preferuję całkowite wyłączenie alarmu dźwiękowego (ustawienie 0). Gdy delta zostanie przekroczona, sprzęt informuje nas o tym wyświetlając literkę P dla pH lub odwrócone L dla temperatury. Brak połączenia z sondą temp. sygnalizowane jest stanem alarmowym oraz wyświetlaniem środkowych kresek zamiast wartości pomiaru.

9. Zdjęcia sprzętu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


8. Podsumowanie

Jako całość, uważam ten zestaw z komputerem Lajon 120 za godny polecenia. Cena jest bardzo kusząca w porównaniu do konkurencji. Jakość również pozostaje w sumie bez zarzutu. Możnaby oczywiście rozmawiać o dodatkowych funkcjach czy też o wyglądzie komputera ale to już kwestie dość indywidualna. Gdybym miał oceniać sprzęt w skali od 1 do 10, dałbym notę 8.


Plusy:

+ cena
+ jakość
+ funkcje
+ dość intuicyjna obsługa

Minusy:

- brak możliwości ustawienia czasu wyświetlania pH i temp. w przypadku wyświetlania obu wartości
- mało atrakcyjny wygląd
- brak komponentów ułatwiających instalacje komputera, załącznika sprzętu jak i sond
 
Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Odkopię troszkę temat. Z góry dziękuję za złotą łopatę archeologa :P

Dzięki temu opisowi udało mi się okiełznać menu sterownika, ale niestety mam problem.

Może zacznę od początku-w telegraficznym skrócie:
1. dostałem używanego Lajona 120
- cały (chyba) komplet prócz sondy i instrukcji obsługi
2. kupiłem sondę Hydrometr ERH-AQ1
3. próba kalibracji
- płyn ph7, sonda wskazuje 7.22
- płyn ph4, sonda wskazuje 4.01
4. po wrzuceniu sondy do akwarium komputerek wskazuje pH 6.4 gdzie tak naprawdę jest pH 6.8-6.9 (testy kropelkowe ZOOLEK)

Co z tym teraz zrobić?
Gdzie można znaleźć oryginalną instrukcję obsługi?

pimowo
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 01 paź 2018, 19:39

Ja bym powiedzial ze bardziej jest to 6.4 wg Lajona testy kropelkowe nie sa za dokladne.

waldimaszewski
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 02 maja 2018, 15:28











Powiązane tematy
  • Wydajność żelowych "bimbrowni" w zależności od temperatury

    Mam pytanie do użytkowników żelowych zestawów do wytwarzania CO2 (Neo, Tropica): jak mocno zmienia się ich wydajność wraz ze zmianą temperatury? W szczególności interesuje mnie: 1) czy w temperaturz...

    Wyświetlenia: 3947 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Neo CO2 System - recenzja bimbrowni do nano akwariów

    Witajcie. Od dwóch dni posiadam u siebie nowy nabytek w temacie nawożenia CO2, a mianowicie żelową bimbrownie do małych akwariów. Zestaw ten ma parę zalet: -prostota w obsłudze -dobry dyfuzor -wymiana...

    Wyświetlenia: 8156 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Macro Aqua pH Controller z czujnikiem temperatury v2

    Witam, czy ktoś posiada ten model z automatyczną kalibracją i mógłby podzielić się wskazówkami dotyczacymi automatycznej kalibracji ?

    Wyświetlenia: 2189 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nierdzewny dyfuzor CO2- recenzja

    Witam, ostatnio jest moda na "nierdzewkę" w akwarium na forum były już przedstawione nierdzewne wloty i wyloty oraz skimmery ja chciałem zaprezentować krotką recenzje nierdzewnego dyfuzora z...

    Wyświetlenia: 7135 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Nawożenie co2 + lajon 115

    Witam. Od pewnego czasu używam w moim akwarium sterownika Lajon 115. Steruje on m.in. zestawem do nawożenia co2 (butla, elektrozawór i reduktor przepływowy sera flore active). Mam dosyć twardą wodę (...

    Wyświetlenia: 1967 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ilość Co2, a podłoże aktywne+ sterownik Lajon

    Niektórym może moje zapytanie wyda się śmieszne, ale sam na nie nie potrafię sobie odpowiedzieć:). Chodzi mi mianowicie o ilość Co2 w wodzie. Zalałem zbiornik na mieszance ro:Kran 60:40, na podłożu ak...

    Wyświetlenia: 918 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • MiniKani 120 + reaktor CO2 diy

    Witam Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie odnośnie połączenia ww. filtra z filtrem narurowym przerobionym na reaktor CO2? Mam obawy czy pompka z zestawu (350l/h) poradzi sobie z taką kombinacją. ...

    Wyświetlenia: 1059 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium Roslinne 120 l

    Witam serdecznie prosze o rade poniewarz zakupilem akwarium 120 l 58 wys 61 szer te akwarium ma slrzyc do roslin wiec zakupilem jako gorna warstwe JBL Mando a pod spod Aqua Terz z Jbl specjalny subs...

    Wyświetlenia: 3390 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Lajon 115 - problem

    Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie funkcjonowania sterownika Lajon115 Kiedy rano spojrzę na sterownik to pokazuje wartość Ph 6,8 ale jak tylko zapali się światło to pokazuje Ph 7,0 Wniosek: ...

    Wyświetlenia: 3846 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Lajon 120- problem

    Witam i zarazem prosze uzytkownikow forum o pomoc/porade. Otoz, jak w temacie.. posiadam komputer sterujacy ph lajon 120, z elektroda eurosensor, i pojawil sie problem, polegajacy na tym, ze pomia...

    Wyświetlenia: 602 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 332 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.