Promocja - darmowa dostawa od 149zł      ZOBACZ SKLEP







Lista działów » Sprzęt, technika i akcesoria » Akwaria i szafki


Nowe akwarium, prośba o porady



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Zakładam obecnie nowe akwarium (jestem początkujący) o wymiarach 60x30x35, 63l. Chcę zbudować ładny mikroświat z dużą ilością roślin.
Obecny osprzęt, który mam to:
- akwarium
- pokrywa LED 1x12W
- Filtr wewnętrzny Aqua Della AF-200
- podłoże aktywne Rotala Maflora Intense
- grzałka
- termometr

Z roślin:
- Echinodorus tenellus
- Echinodorus tenellus red
- Pogostemon helferi
- Lobelia cardinalis mini
- Hygrophila angustifolia
- Korzeń Red Moor wood
- Ceratophyllum demersum
- Lagenandra Meeboldi
- Alternanthera reineckii Pink

Do tego standardowo bakterie i uzdatniacz wody. Naczytałem się i naoglądałem sporo o zakładaniu akwarium, ale chciałbym dowiedzieć się, że wszystko dobrze rozumiem.
1. Po zrobieniu podłoża, wsadzeniu dekoracji i roślin, zalewam je normalną wodą kranową, a następnie dodaje uzdatniacz i wodę?
2. Co jaki czas badać wodę oraz robić podmianę wody? Na razie nie mam żadnych rybek.
3. Czy po pewnym czasie, zakładając, że parametry nie są jeszcze w pełni idealne a akwarium cały czas dojrzewa mogę wpuścić jakieś rybki (2-3) do czyszczenia (kosiarki, zbrojnik, molinezja), czy lepiej się wstrzymać?
4. Czy po każdej podmianie wody należy dodać bakterie i uzdatniacz?
5. Kiedy akwarium dojrzeje, pływają w nim już rybki, to czy potrzebne jest wciąż kontrolowanie jakości wody oraz ewentualne dodawanie bakterii i uzdatniacza?
6. Czy potrzebuję dodatkowy dozownik CO2, czy lepiej po jakimś czasie sprawdzić poziom Co2 i ewentualnie wtedy zamontować?
7. Czy rośliny potrzebują dodatkowe nawożenie płynnym preparatem?
8. Czy jest coś co powinienem wiedzieć jeszcze na początku, a co pominąłem wyżej?

Byłbym niezwykle wdzięczny za wszelkie porady i pomoc. Chciałbym, żeby akwarium było naprawdę jakościowe i zdrowe dla rybek. Co do samych gatunków, to jeszcze do końca nie wiem jakie. Myślałem nad Molinezją czarną + neonki, ale one chyba żyją w innych ekosystemach i nie jestem przekonany, że powinny żyć razem. Na pewno chciałbym typowe stworzenia do czyszczenia - kosiarki/zbrojnik/krewetka/itp. Jeżeli macie jakieś porady odnośnie jakie ryby mogą żyć ze sobą bez problemu to również bym prosił o podpowiedź ;).

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
W wielkim skrócie, powyższe roślinki mogą sobie poradzić bez CO2, ale będzie to skutkowało ich powolnym wzrostem i przy nieodpowiednich parametrach mogą przegrywać walkę z glonami. Tak więc dozowanie CO2 o akwarium z dużą ilością roślin moim zdaniem jest wręcz niezbędne. Nie ma co sprawdzać poziomu CO2 w twojej wodzie, ponieważ będzie on pewnie w okolicach 3-5mg/l, gdzie w akwarium potrzebujemy 20-30mg/l.
Druga sprawa to oświetlenie, które jest zdecydowanie za słabe. Średnio bez zagłębiania się w szczegóły można przyjąć na akwarium roślinne moc oświetlenia LED na poziomie 0,4W/l czyi przy twoim 63l akwarium powinieneś mieć minimum oświetlenie LED 25W dla zadowalających efektów, jednak to nadal nie będzie wystarczające światło dla bardzo wymagających roślin jeśli chodzi o oświetlenie, jednak na twojej liście takich nie ma.
Nie prowadziłem swoich zbiorników na aktywnych podłożach więc w tym temacie się mądrować nie zamierzam, jedyne co mi się rzuca w oczy. To że przy aktywnym lepiej korzystać z wody RO i mineralizatora, gdyż aktywne często obniżają KH, którego woda kranowa ma dużo i zwyczajnie szybciej kończą się te dobre właściwości podłoża używając wody kranowej.
Jeśli już mowa o zalewaniu kranem, to bez życia nie ma to większego znaczenia, czy wlejesz najpierw wodę, a potem dodasz uzdatniacz. Później przy podmianach na działającym w pełni zbiorniku mimo wszystko przygotowywał bym wodę z uzdatniaczem poza akwarium(w jakimś wiadrze czy coś) i potem "uzdatnioną" wodę wlewał bym do akwarium.
Bakterie przynajmniej na początku warto jest lać przy każdej podmianie, zwłaszcza jako początkujący nie zrobisz sobie tym krzywdy.

No i moje ulubione czyli testy :)
Po zalaniu pierwsze testy NH3/NH4 i NO2 wykonujesz mniej więcej po tygodniu i najlepiej zapisać sobie gdzieś te wyniki wraz z datą wykonania testu. Jako początkującemu akwaryście bardzo ci się to przyda w przyszłości, będziesz widział jak zmieniają się parametry na przestrzeni czasu w twoim zbiorniku.
I co tydzień wykonujesz testy NH3/NH4 i NO2 aż do momentu kiedy oba te parametry pokażą 0.
NH3/NH4=0 i NO2=0
Dopiero wtedy wpuszczasz jakieś życie. Na kosiarki to trochę za mały zbiornik moim zdaniem.
Na początek proponuję standardowo kilka ślimaków i krewetek np. krewetek Amano.
Po wpuszczeniu takiego życia dalej kontrolujemy parametry, ponieważ znów może nam się pojawić nieznaczna ilość NO2. Jednak nie powinno osiągać jakiś dużych wartości(powiedzmy,że NO2=0,1), jednak może się pokazać i trzeba mieć tego świadomość. Dlatego kolejne życie dokładał bym w interwałach co 2-3tygodnie tak będzie najstabilniej dla rozwijającej się biologii.

Co do samych parametrów nie będę ci sugerował konkretnych poziomów poszczególnych składników, ponieważ każde akwarium prowadzi się nieco inaczej i inna wartości u innych się sprawdzają.
Najważniejsze to trzymać się mniej więcej zalecanych stosunków parametrów.
Przykładowo:
NO3:PO4 ~ 10-15:1
Ca:Mg ~ 3-4:1
K:Mg ~ 2-3:1

Tyle w skrócie ode mnie, mam nadzieję, że ktoś dorzuci parę słów odnośnie tego aktywnego na początku z kranem. Generalnie to proponuję wpisać w google frazy :
"optymalne parametry wody w akwarium"
I na podstawie wielu przeczytanych artykułów sam dojdziesz do wniosku, że nie ma uniwersalnych parametrów sprawdzających się wszędzie. Im więcej poczytasz tym więcej sam wyciągniesz wniosków.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Super, dziękuję za odpowiedź.
Co do oświetlenia, to czy w tych klapach jest możliwość podmiany/dodania samej świetlówki (Diversa Aristo LED)? Bo wtedy byłoby mi łatwiej niż szukać osobno całej lampy.

Jeśli chodzi o testy, to teraz jest to dla mnie jaśniejsze, kiedy je robić i jak. Właśnie chciałem wpuścić pierwsze życie wcześniej, żeby pomóc w wywtarzaniu odpowiedniej biologii i oczyszczaniu, więc te gatunki co zaproponowałeś są sensowne.

No i w takim razie poszukam jakiegoś dozownika CO2, żeby wspomóc rozwój roślin.

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Nie mam pojęcia jak to jest z montażem dodatkowego oświetlenia do twojej pokrywy. Sam prowadzę zbiorniki bez pokryw i nie orientuję się jak to jest w ich przypadku, więc tu nie pomogę.

Co do wpuszczania życia wcześniej, nie ma co niczego przyspieszać. W tym hobby równie ważna co wiedza na temat tego co się robi jest również cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. Poczekaj ze spokojem, aż NO2 będzie równe 0 i dopiero wpuszczaj pierwsze życie.

Pamiętaj też, że po pierwszym tygodniu od zalania NO2 może wynosić właśnie 0, ale to nie będzie oznaczało, że jest wszystko w porządku. A jedynie, że cykl azotowy jeszcze dobrze się nie rozkręcił. W takiej sytuacji daj sobie czas i testy wykonuj przynajmniej raz w tygodniu. Kiedy zobaczysz rosnące NO2, a dopiero później, że zaczyna spadać wtedy znaczy to, że cykl się stabilizuje.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

A możesz polecić jakieś konkretne oświetlenie do tego akwarium? Z tego co widzę, to większość oświetleń zwykłych lub LED dla 60 cm ma moc w okolicach 20W.

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Skylight wypuścił nową belkę nadającą się pod pokrywę entriq czy jakoś tak nazywa się ta seria lamp. Wiem, że kupując oświetlenie tej marki nie będziesz rozczarowany.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Ok, dzięki. A jeszcze jedno pytanie odnośnie tego dozowania CO2. Czy na początek mogę wybrać jakiś starter CO2 (np. JBL ProFlora CO2) lub w płynie (Tetra CO2 Plus )? Czy od razu najlepiej butla + reduktor i dozownik? Nie wiem na ile skuteczne są te startery/preparaty.

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Jeśli masz możliwość to nie bawił bym się w żadne bio generatory, tylko kupił bym butlę wysokociśnieniową z reduktorem i elektrozaworem. Te bio reaktory może i są "trochę" tańsze w zakupie, ale późniejsze dokupowanie składników + zabawa z tym to moim zdaniem gra nie warta świeczki. Dodatkowo sama kontrola ciśnienia podawanego gazu przy pomocy reduktora z butli wysokociśnieniowej jest niezastąpiona.
Jeśli chodzi o ekonomię, to butla 2l mnie kosztowała 250zł. Napełnienie jej kosztuje mnie 18,5PLN a napełniam ją raz na 8-9miesięcy. Więc kalkulacja prosta w stosunku do tych bioreaktorów które max co dwa tygodnie bym musiał "robić" na nowo. Dodam tylko, że sam zaczynałem od generatora z kwasku i sody i bawiłem się z tym przez dobre pół roku. Ale doszedłem w porę do wniosku, że butla to butla.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Jeszcze mi przyszły do głowy takie pytania:
1. Podczas dojrzewania akwarium bez życia dodawać pokarm dla ryb, żeby wytwarzać amoniak, czy zrobić to w jakiś inny sposób?
2. Czym najlepiej zdezynfekować rośliny przed posadzeniem?
3. Dzienna długość oświetlenia od początku powinna wynosić 8-10 godzin?
4. Czy to prawda, że może być w akwarium za dużo roślin, co powoduje problemy z pH? Czy raczej nie ma się czym przejmować i lepiej mieć więcej niż mniej roślin dla lepszego rozwoju biologii i mniejszej ilości glonów?
5. Czy napowietrzacz jest niezbędnym elementem (nie na początku, ale kiedy już będzie życie)? Jak wygląda jednoczesne dozowanie CO2 i napowietrzanie zbiornika?

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

1. Nie jest to konieczne. Jeśli jesteś niedoświadczony w dojrzewaniu, to tym bardziej nie kombinował bym i poczekał trochę dłużej, ale nie nabawisz się kłopotów, tylko wszystko pójdzie swoim tempem, bez sztucznej stymulacji. Nie licząc dodawania samych bakterii niczego innego bym nie dawał.
2. Może być woda utleniona, Carbo. Albo jeśli chodzi ci o ślimaki itp. To nawet zamknięty słoik z mocno gazowaną wodą( wtedy niechciane życie się udusi, a roślinie ogrom CO2 nie zaszkodzi)
3. 6-8h na początek wystarczy. Docelowo bym świecił około 10h
4, Nie słyszałem o zbyt dużej ilości roślin w akwarium. Mogą różne rośliny z różnych biotopów się trochę podtruwać wzajemnie, dlatego w rośliniakach wykonuje się zwykle duże podmiany wody mimo małej obsady. Chodzi o związki które wydzielają rośliny, ale to temat na inny odcinek.
Nie przejmuj się nie będziesz miał za dużo roślin u siebie na pewno. A im więcej roślin tym większa konkurencja dla glonów tak w skrócie dla początkującego.
5, Napowietrzanie przy starcie jest moim zdaniem nawet ważniejsze niż przy funkcjonowaniu zbiornika później. Jednak bakterie tworzą kolonię dostosowaną do warunków. Jeśli nie zamierzasz napowietrzać później dodatkowo akwarium to nie rób tego od początku. Napowietrzanie i dozowanie CO2 nie wykluczają się jeśli o to chodzi.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Super, wszystko jasne. Jeśli chodzi o dodatkowe nawożenie roślin, to sam potas na początek wystarczy, a później wzbogacić o kolejne pierwiastki?

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Jeśli chodzi o nawożenie, to na początku na aktywnym właśnie chyba potasem nie powinno być konieczności dodawania czegoś innego. Jednak pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nawożenia, należy wykonać testy danego składnika, a najlepiej wszystkich które chcemy kontrolować i dopiero potem dobierać dawkę nawozową. Lanie czegoś na oko zwłaszcza na początku i jako niedoświadczony akwarysta to proszenie się o kłopoty, a przynajmniej o brak stabilizacji parametrów.

Avatar użytkownika
BATERIA
Zaawansowany użytkownik

Posty: 809
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Jedna sprawa: masz bardzo żyzne podłoże. Intense wymaga obfitych podmian na początku. Rośliny które wybrałeś, to w większości gatunki rosnące wolno. Nie wykorzystają jedzenia zawartego w intense i przejmą je glony. Bez co2 bym do tego podłoża nie podchodził. Jeżeli masz miękką wodę w kranie, to ok. Niemniej - jeżeli to betonoza, wieszczę dodatkowe kłopoty.

Oprócz gazu zainwestuj koniecznie w rośliny łodygowe i posadź je miejsce w miejsce. Przykładowe gatunki: rotala rotundifolia, limnophilia sessiliflora, ludwigia mini super red, rotala nanjeshan, hemianthus micranthemoides.

Podmiany wody w pierwszym tygodniu: 2-3 razy 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1808
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Znaczy nie mam jeszcze tego podłoża. Ewentualnie jakie inne jesteś w stanie mi polecić z aktywnych, które byłoby odpowiednie? Wodę w kranie mam akurat bardziej miękką.
Miałem zamiar zamówić jeszcze kilka łodygowych:
- Gratiola viscidula
- Hygrophila angustifolia
- Alternanthera reineckii Pink
- Rotala najean
- Ceratophyllum demersum

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Alternathera nie jest łatwą rośliną. Te, które Ci wylistowałem powinny się sprawdzić.

Co do podłoża: jeżeli chcesz Rotalę, można zastosować jednocentymetrową warstwę Intense i przykryć ją grubą warstwą maflora light. Z tyłu zbiornika może być 2-3cm intense i na to 4-5cm light.

Alternatywnie możesz użyć tylko light lub podłoża Invitala - Controsoil. To jest wersja dla początkujących. Oba podłoża nie wymagają podmian wody na początku. Jednakże trzeba mieć na uwadze wcześniejsze rozpoczęcie nawożenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1808
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Czy testom wody można ufać w 100%? Zrobiłem test po 3 dniach od założenia zbiornika i wszystkie parametry są w normie, nic nie przekroczone. Nawet nie trzeba podmieniać wody. Używam testów 6 w 1 od Tetry. Dlatego pytanie, czy mimo tego, że póki co cykl się nie zaczął i parametry są ok, powinienem podmieniać wodę?

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Uważaj! „Parametry w normie” to „trigger” na tym forum ;)

Na początku funkcjonowania, zbiornik będzie robił z parametrami różne fikołki.

Jakie masz ostatecznie podłoże?

Dodaj proszę opis zbiornika:

1) światło
2) filtracja
3) podłoże
4) co2
5) lista roślin
6) zdjęcie

Będzie nam zdecydowanie łatwiej coś podpowiedzieć.



ormiel napisał(a):Czy testom wody można ufać w 100%? Zrobiłem test po 3 dniach od założenia zbiornika i wszystkie parametry są w normie, nic nie przekroczone. Nawet nie trzeba podmieniać wody. Używam testów 6 w 1 od Tetry. Dlatego pytanie, czy mimo tego, że póki co cykl się nie zaczął i parametry są ok, powinienem podmieniać wodę?



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1808
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

1. Chihiros LED B60 37W
2. Filtr ten sam co w 1 poście napisałem + napowietrzanie
3. Została Maflora Intense
4. Bez Co2 z butli póki co. Mam jedną butelkę Tetra Co2 Plus.
5. Rośliny:
- Gratiola viscidula
- Echinodorus tenellus
- Lobelia cardinalis mini
- Rotala najean
- Cryptocoryne wendtii
- Ceratophyllum demersum
- Alternanthera reineckii Pink
- Gratiola viscidula
- Lagenandra Meeboldi
- Rotala rotundifolia
6.
Załączniki
akwarium.png

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53

Ok, dzięki. Nie patrz teraz na testy. Podmiana co 3 dni 50%. Po trzech takich podmianach przejdź na jedną w tygodniu 40%. Po miesiącu można zredukować podmiany do 30% raz w tygodniu. Na razie bez nawożenia. Żadnego. To podłoże potrafi pociągnąć w ten sposób nawet 3 miesiące.






Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1808
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Git, dzięki. Tak zrobię.

ormiel
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 21 lip 2024, 11:53











Powiązane tematy
  • Czy zwykły regał wytrzyma pod akwarium 30L?

    Hej! W przypływie nagłego olśnienia zamówiłem sobie po latach małe akwarium 40x25x30. Wydawało mi się, że postawię je na regale i wszystko będzie cacy. Ale posprawdzałem "maksymalny udźwig"...

    Wyświetlenia: 380 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Szafka pod akwarium 60x35x35cm 75L

    Witam, Rozważam kupno akwarium o rozmiarach 60x35x35cm 75L a dokładnie to https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/akwaria-i-zestawy/akwaria-optiwhite/60cm-dlugosci/oase-scaperline-60.html. ...

    Wyświetlenia: 503 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nowe akwaria ze szkła "Super Pure" marki ROTALA

    viv-super-pure-6.jpeg Zapraszam do zapoznania się z zajawką dystrybutora: Z ogromną przyjemnością informujemy o poszerzeniu naszej marki ROTALA o AKWARIA SUPER PURE TANK :) AKWARIA SUPER PURE...

    Wyświetlenia: 855 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • nowe akwarium- prośba o ocenę jakości

    Witajcie, mam prośbę o ocenę jakości wykonania akwarium, które jest zalane od 10 dni. Na przedniej szybie u dołu pojawiła się/była? zmiana, taki ciemniejszy pasek, zaznaczyłem na czerwono strzałką. Je...

    Wyświetlenia: 535 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Robaki w akwarium

    Założyłem akwarium i po około miesiącu pojawiły się jakieś białe robaczki. Widać na nich widoczne segmenty, są biało czarne/brązowe. Są wbite w piasek albo w korzeń nie siedzą na szybie. Nie robią nic...

    Wyświetlenia: 675 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium 200-250L

    Cześć, Chciałabym przenieść się ze 125l do większego akwarium. Pod uwagę biorę: -OASE ScaperLine 100 (100x50x50) -Aquael Opti Tank 100 (100x40x50). Od razy mówię że zdroworozsądkowo powinnam wziąć A...

    Wyświetlenia: 833 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium Diversa opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 2015 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 3387 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Rysa w akwarium

    Cześć, dzisiaj rano gdy chciałem odłożyć telefon na komodę niechcący uderzyłem rogiem telefonu o róg akwarium. Rysa nie jest wypukła i patrząc od góry jej nie widać, i chciałem się zapytać czy ktoś mó...

    Wyświetlenia: 2745 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 992 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki, Totik i 135 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.