Witam Serdecznie Jak w temacie posta, czy grzałka do akwarium jest potrzebna czy nie?? Pytam gdyż w jednym ze sklepów zoologicznych gdzie kupywałem akwarium, sprzedawca był zdziwiony moją chęcią zakupu grzałki i termometra ... Odpowiedź jego brzmiała : "Ale po co grzałka i termometr ?? Jeśli trzyma się w domu akwarium to dogrzewanie jest zbędne Co o tym myślicie ??
-

Rastaman123
- Początkujący
-
- Posty: 6
- Dołączył: 06 mar 2019, 12:28
Po pierwsze to jakie to ma być akwarium z jaką obsada? Jeśli ryby zimnolubna to grzałka zbedna. Jeśli coś tropikalnego to grzałka konieczna. Druga kwestia to temp. w domu /pomieszczeniu. Ja osobiście nie toleruje więcej jak 20C w pomieszczeniu inni muszą mieć min 25C. Co do sklepów zoologicznych to nie ma co się opierać na ich wiedzy i poradach bo zupełnie bez wartości.
-

akwaAmator
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2233
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
Zależy jakie ryby planujesz trzymać i jaką masz temperaturę w mieszkaniu? Zalecenia temperaturowe spotykane przy opisach ryb często są zawyżane albo podawana tylko temperatura letnia. Ja nie mam grzałki w akwarium od ho, ho i jeszcze dłużej  Obecnie krewetki zimują mi przy ok. 18-19 stopniach. Takie badisy - żyją w górskich strumieniach na stokach Himalajów, zasilanych przez lodowce. Zimą temperatura w nich spada do 10-8 stopni. Podobny habitat zamieszkują niektóre danio. Gupiki, mieczyki, prętnik karłowaty są gatunkami inwazyjnymi w strefach podzwrotnikowych, min. na Tajwanie, czy na Florydzie, gdzie zimą temperatura spada do 15 stopni. Jezioro Inle - leży w klimacie zwrotnikowym, ale na sporej wysokości n.p.m. Zimą też nie ma tam tropikalnych upałów, ok. 18-20 stopni.
Ostatnio edytowano 06 mar 2019, 17:54 przez Elfir, łącznie edytowano 2 razy
-

Elfir
- Stały bywalec
-
- Posty: 392
- Dołączył: 05 cze 2018, 14:57
akwaAmator napisał(a):Po pierwsze to jakie to ma być akwarium z jaką obsada? Jeśli ryby zimnolubna to grzałka zbedna. Jeśli coś tropikalnego to grzałka konieczna. Druga kwestia to temp. w domu /pomieszczeniu. Ja osobiście nie toleruje więcej jak 20C w pomieszczeniu inni muszą mieć min 25C. Co do sklepów zoologicznych to nie ma co się opierać na ich wiedzy i poradach bo zupełnie bez wartości.
Akwarium 54 litrowe, a ryby to raczej takie pospolite: Skalar, Welonek, Neonki, kiryski, glonojady i myslalem jeszcze o Amano i otoskach do utrzymania czystości w akwarium A temperuta w pokoju utrzymuje się w granicach 23-25 stopni, mieszaknie w bloku
-

Rastaman123
- Początkujący
-
- Posty: 6
- Dołączył: 06 mar 2019, 12:28
skalar i welonek? Razem? W 54 litrach? To jakaś prowokacja? Czy zerowa wiedza o akwarystyce? A może jaja sobie z nas robisz?
-

Elfir
- Stały bywalec
-
- Posty: 392
- Dołączył: 05 cze 2018, 14:57
Człowieku ogarnij się do 54l to bojownik, gupiki, danio margaritatus, razbora klinową i też nie wszystko razem 1-2gat po kilka sztuk.
-

akwaAmator
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2233
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
Zazwyczaj w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu nie potrzeba grzałki. Ja sam grzałki nie mam, ale temperatura w zimie nie spada mi poniżej 21 stopni w pomieszczeniu. W akwarium utrzymuje się na poziomie 23-25 stopni. (wahanie dzień-noc). Jedynym dodatkowym źródłem ciepła są świetlówki nad zbiornikiem. Natomiast co do ryb które masz to poczytaj o ich wymaganiach. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. Zwróć uwagę na minimalną wielkość zbiornika i temperaturę wody. https://rybyakwariowe.eu
-

szarlej
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 847
- Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
- Miasto: Tarnów
Kolejnym źródłem wiedzy jest kanał na YouTube Tommy Aquario. Serdecznie polecam dla początkujących i nie tylko.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Elfir napisał(a):skalar i welonek? Razem? W 54 litrach? To jakaś prowokacja? Czy zerowa wiedza o akwarystyce? A może jaja sobie z nas robisz?
a czemu takie zdziwienie ?? Znajomy ma akwarium 40 litrowe i w nim 2 skalary i 3 welonki i jakoś od roku razem żyją i dobrze się mają
-

Rastaman123
- Początkujący
-
- Posty: 6
- Dołączył: 06 mar 2019, 12:28
Rastaman123 napisał(a):Elfir napisał(a):skalar i welonek? Razem? W 54 litrach? To jakaś prowokacja? Czy zerowa wiedza o akwarystyce? A może jaja sobie z nas robisz?
a czemu takie zdziwienie ?? Znajomy ma akwarium 40 litrowe i w nim 2 skalary i 3 welonki i jakoś od roku razem żyją i dobrze się mają
A poczytaj o warunkach hodowli żaglowców i welonków to się dowiesz czemu koleżanka jest taka zdziwiona a Tobie przyjdzie + do doświadczenia i podpowiesz koledze co robi źle.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Jakby Ciebie zamknąć w klatce 1x2 metry i karmić to pewnie też byś żył i dobrze się miał Skalar dorasta do 15 cm długości, wysokość nawet 20 cm. Akwarium 54 litrowe czy 40 litrowe jest zbyt małe. Dawniej dla pary zalecano zbiornik co najmniej 100 litrowy, obecnie za takie minimum uważane są zbiorniki w okolicach 200 litrów. Welonki to kolejne duże ryby. Tutaj takie minimum dla nich to zbiornik 80-100litrów. W takim akwarium jak masz idealnie sprawdzi się ławica 10-15 małych rybek stadnych. Do tego możesz dołożyć kilka kirysków lub otosków.
-

szarlej
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 847
- Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
- Miasto: Tarnów
Co do grzałki to może być zbędna. Takie "wahania" temperatury (ja w zimie mam 21°C latem i 30°C potrafi byc) mogą symulować naturalne warunki zimy/lata. Oczywiście dla odpowiednich gatunków roślin i zwierząt.  Trzeba podejść do tego rozsądnie.
-

Biniu
- Poznaje temat
-
- Posty: 74
- Dołączył: 12 gru 2018, 10:31
Rastaman123 napisał(a):Elfir napisał(a):skalar i welonek? Razem? W 54 litrach? To jakaś prowokacja? Czy zerowa wiedza o akwarystyce? A może jaja sobie z nas robisz?
a czemu takie zdziwienie ?? Znajomy ma akwarium 40 litrowe i w nim 2 skalary i 3 welonki i jakoś od roku razem żyją i dobrze się mają
Rozumiem, że mają uśmiechy od ucha do ucha stąd znajomy wie , że im dobrze... Jak się uprzesz to w 54 litrach zmieścisz nawet karpia przed wigilią lub nawet dwa. Także nie powiedzą , że im źle... Grzałka wskazana w przypadku gdy temperatura w domu jest niższa w stosunku do wymagań ryb w akwarium.Wpuścisz rybki z zoologicznego a po dwóch dniach założysz temat "moje rybki maja ospę co robić?", doradzimy włącz grzałkę i podnieś temperaturę do 32.Grzałki nie ma , długi weekend i rybcie schodzą z tego świata... Termometr niezbędny,pokaże Ci za niską temperaturę jak i latem zbyt wysoką.Pokaże też te 32 stopnie potrzebne przy walce z kulorzęskiem...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
-

gazownik
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3308
- Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13
Ryby głosu nie mają. To w jakich warunkach żyją zależy tylko od akwarysty. Stąd warto trochę się o nich dowiedzieć. Pamiętaj, że każda ryba rośnie, wychodzenie z założenia , że na razie są małe jest zgubne. Poczytaj o karlowaceniu ryb, przedwczesnej śmierci w męczarniach że względu na za mały zbiornik. Pies jak będzie miał źle to będzie szczekał, przynajmniej na początku, ryba nic nie powie. Nie śpisz się z niczym. Akwarystyka to głównie cierpliwość, im więcej poczytasz/dowiesz się na początku tym łatwiej będzie prowadzić zbiornik by nie stał się pasmem porażek już na starcie. Poczytaj o cyklu azotowym i pytaj bo to nic nie kosztuje, zanim zadasz pytanie warto skorzystać z wyszukiwarki na forum bo może ktoś już się rozpisał na ten temat.
Nie znam się, więc się wypowiem.
-

zmijka85
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2391
- Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
- Miasto: Rzeszów
-
Chciałbym Was prosić o pomoc i rady. Za co już teraz dziękuję.
Kupiłem nowe/używane akwarium (75x37x40). Niestety tak się składa, że jedynym miejscem gdzie może ono stać jest komoda z Ikei - Malm. Tak...
Wyświetlenia: 20680 | Odpowiedzi: 44
czytaj więcej...
-
Witam.
Zleciłem znajomemu szklarzowi u mnie w mieście (jest tylko jeden) sklejenie akwarium 80x35x40 z opti z przezroczystym silikonem. Byłem u niego dzisiaj zobaczyć jak wygląda takie klejenie i zoba...
Wyświetlenia: 486 | Odpowiedzi: 9
czytaj więcej...
-
Witam szanowne grono tego forum.
Jako że to mój pierwszy post więc się przedstawię.
Jestem Mirosław i mieszkam w Radomiu.
Pierwsze rybki do domu przyniosłem w wieku 13 lat w słoiku po ogórkach kiszon...
Wyświetlenia: 6920 | Odpowiedzi: 29
czytaj więcej...
-
Podczas zmiany aranżacji akwarium nieopacznie uderzyłem w róg kamieniem od góry. W rezultacie na rogu powstało pęknięcie - 3-4mm grubości od rogu na przedniej szybie.
Długość (wysokość) uszczerbku to ...
Wyświetlenia: 451 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
-
Witam!
We wrześniu założyłem swoje pierwsze akwarium. Juwel Rio 180 z wbudowanym filtrem.
Posiadam w nim ślimaki, ryby oraz rośliny.
Akwarium funkcjonuje, ryby i ślimaki żyją a rośliny przycinam 😊...
Wyświetlenia: 457 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
|
|
|