Masz konto na Forum? Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra      Zobacz największy wybór ryb i roślin >>

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Oświetlenie

Białe oświetlenie ledowe vs stare świetlówki T5/T8

Dobór oświetlenia do akwarium. Lampy, świetlówki, diody LED. + nowy temat
Witam , od dwóch lat posiadam baniak 200 litrowy i od samego początku mam problem z zielonym glonem.
Rozpisywałem się na tym forum już wiele razy , słuchałem wielu rad i pomimo wszelkich starań i inwestycji w filtry ro , co2 itp nadal mam to samo stąd moje pytanie:
Czy białe ledy mogą powodować zielone glony ?

Mam dwie belki pod pokrywą - superfish slim led 93 - 59 watt , Kelvin: 7300 / PAR: 230 / Lumen (lm): 3770
Ostatnie co mi pozostało to wymienić oświetlenie na jakieś T5 lub T8 i sprawdzić ale nie chce już więcej w to inwestować.

Czy ktoś może się wypowiedzieć ?
Załączniki
20210812_182143.jpg

Furyan
Poznaje temat

Furyan napisał(a):Witam , od dwóch lat posiadam baniak 200 litrowy i od samego początku mam problem z zielonym glonem.

Bez obrazy ale może przejdź na holendra jak z nawożeniem ci nie wychodzi
W innym temacie napisałeś że masz pH 5.5 to może biotop czarne wody.
Torf włóknisty do filtra zmiana aranzacji i wyjdzie fajny zbiornik

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Ostatnio edytowano 23 wrz 2021, 13:54 przez prot, łącznie edytowano 1 raz

prot
Poznaje temat

A oprócz tego, że masz belki LED i jak rozumiem suplementację CO2, możesz napisać coś konkretnego o parametrach wody?

FoCuS_PL
Aktywny użytkownik

Zmniejsz ilość światła- nie masz wcale roślin o dużych wymaganiach. Ilość światła ewentualnie czas świecenia. Popraw rozprowadzanie co2, najlepiej aby było blisko filtra tak by rozchodziło się po całym akwarium. Zrób dokładne zdjęcia kilku roślin. Opisz dystrybucję gazu i podaj jak nawozisz oraz jakie robisz podmiany.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Też od początku twierdzę że baniak na fotkach wygląda na "prześwietlony"..
Ja proponuję wrzucić trochę( przynajmniej 1/3 powierzchni..) roślin pływających, odejmą trochę "nadmiarowych" substancji i przysłonią Ci nadmiar światła który dociera do niższych warstw..
Resztę powinny z czasem załatwić krewetki, (musi ich być sporo..) Otoski i ślimaki (najlepiej Corony..)
Już po 2-3 tygodniach powinno być widać różnicę..
Tylko nie przekarmiaj ryb i ogranicz na ten czas przynajmniej o połowę nawożenie..

Ubot73
Poznaje temat

Miasto: Grudziądz

Jemu przecież wychodzi niecałe 20 lumenów na litr

prot
Poznaje temat

prot napisał(a):Jemu przecież wychodzi niecałe 20 lumenów na litr

Ponad 37lm/litr.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

gazownik napisał(a):
prot napisał(a):Jemu przecież wychodzi niecałe 20 lumenów na litr

Ponad 37lm/litr.
Sorry ma dwie belki

prot
Poznaje temat

Próbowałem nawożenia samą tropicą zieloną i utrzymywałem ilości bardzo nisko prawie zerowe , efekt był zły więc zaczełem nawozić solami codziennie małe ilości azotu , fosforu , potasu i żelaza. Mineralizatory w ro używałem dwa - seachem i taka samoróbka od kolegi który sam to robi i jest sprawdzony przez innego kolege wiec ok.
Podmiana raz w tygodniu 50%, po podmianach mam mniej wiecej takie wartości wody:
PH 5.5
NO3 7-10
PO4 - 0 ( podłoże aktywne )
K - 15-20
Fe 0.1-0.2
CO2 pod koniec świecenia wychodzi mi jakieś 25-30mg - podaje go w czasie świecenia, dyfuzor jest jakieś 3cm od ssania filtra zewnętrznego.
Amano mam około 50sztuk małych
Mam łącznie 3 belki ( 2 białe superfish i 1 aquael plant ale tej od zawsze nie używam )
Od tygodnia ustawiłem inaczej światło tzn zmniejszyłem moc na 60% jednej białej belki, wyłączyłem drugą białą belke i włączyłem tego planta oraz wlałem algea exit - widać troszke poprawe tzn zapyliło mi szyby dzisiaj ale nie widać tego nowego cholerstwa na roślinach i podłożu więc chyba jest jakaś różnica mało tego z tyłu zawsze miałem sporo nowego zielonego glona a teraz go nie ma w ogóle bo mam wyłączoną tylnią belke. Tak wygląda baniak na tą chwile 2 foty przez przetarciem szyby i 3 foty po ( 5 dni temu czyściłem wszystko konkretnie i wyciełem troche roślin po lewej bo wszystko pływało w glonach ), w tą sobote podmiana.
Załączniki
1632419871579.jpg
1632419871578.jpg
1632419871574.jpg
1632419871576.jpg
1632419871577.jpg
Ostatnio edytowano 23 wrz 2021, 20:05 przez Furyan, łącznie edytowano 1 raz

Furyan
Poznaje temat

Zapiliło bo brak fosforu
Dodaj fosfor i po godzinie sprawdź ile masz
Fosfor bardzo dobrze się rozpuszcza a wciągu godziny podłoże przecież ci nie wciągnie.
A ile masz tego fosforu w podłożu ?

prot
Poznaje temat

A jak mam sprawdzić w podłożu ?
Od tego tygodnia podaje samą tropice czyli zestaw w jednym, podaje 2ml dziennie , jest tam na pewno micro więc bardziej to bym obstawiał że pyli ? Zwłaszcza że zapyliło dopiero po 4 dniach od podmiany wody

Furyan
Poznaje temat

Furyan napisał(a):A jak mam sprawdzić w podłożu ?

Strzykawka, igła i ciągniesz wodę z podłoża....
Można ją jeszcze przepuścić przez sączek przed badaniem.

FoCuS_PL
Aktywny użytkownik

Ok no wiec wsadziłem strzykawke w podłoże i nadal jest 0, woda była lekko błotnista od podłoża ale i tak nie widać było zmiany na niebiesko.

Furyan
Poznaje temat

Ja nie tylko w tym temacie mowilem ci ze masz problem z fosforem.
Dobry i prosty test na fosfor ma salifert do wody słodkiej. Polecam

prot
Poznaje temat

Mam dwa rodzaje testów na fosfor i oba są nma bank dobre bo sprawdzałem jakiś czas temu sół fosforową i pokazało dobrze na tescie więc to nie to, albo zle zrobiłem test z podłoża albo nie wiem.
to ile ja mam lać tego fosforu ? Ja teraz leje codziennie tropice która ma w sobie fosfor to oprócz tego jeszcze sól lać mam ?

Furyan
Poznaje temat

Kup sam nawóz fosforowy albo
Kh2po4 na allegro za 4 zł i zrobisz sam. Jak nie wiesz jak zrobić, to pomożemy

prot
Poznaje temat

Mam sól KH2Po4 właśnie , rozrobiłem ją według zalecen w instrukcji jakoś 1ml = 0.1mg na 100L, pytałem ile tego lać dodatkowo oprócz tropiki , czy lać codziennie czy raz na tydzien wiekszą dawke ?

Furyan
Poznaje temat

Dobra na poczatek podaj
Wysokość zbiornika
Szerokość zbiornika
Głębokość zbiornika
Grubość szyb
Obniżenie tafli wody od górnej krawędzi zbiornika
Grubość podłoża
Filtr pojemność
Bedziemy wiedziec ile masz netto wody w akwarium

prot
Poznaje temat

netto jakieś 150L

Juwel rio 180, 101 / 41 / 50 cm,
Podłoże tropica soil powder jakieś 30 litrów
Filtry 2 kubły fluval 206 i 306

Furyan
Poznaje temat

Z filtrami bedzie chyba ok 160
Według tego co rozrobiłeś
Jedna dawka 2ml podniesie poziom fosforu o ok 0,13mg/l
Siedem dni nawożenia daje ok 1mg/l
Fosfor podaje sie codziennie albo możesz rozbić na trzy dawki. W tygodniu wychodzi ci 14ml
Daj te 14ml jednorazowo na drugi dzien sprawdz jakie masz stęzenie i dodaj jedną czy dwie dawki po 2 ml zobaczymy jak bedzie.

prot
Poznaje temat

ok a więc rano o 6 wlałem 15ml fosforu , o godz 19 test pokazał mi około 0.7mg. Azotu miałem około 15mg także rośliny ładnie wciągneły. Teraz zrobiłem podmiane , i dodatkowo wlałem 2ml fosforu + tropika 2ml i tak bede podawał codziennie.

Furyan
Poznaje temat

Azot z fosforem się lubią i razem lepiej działają . Jest takie słowo synergizm
Trzymaj na początek odpowiedni stosunek
Zwróć jeszcze uwagę na Fe mogą teraz być braki

prot
Poznaje temat

Czyli lać tą tropike + dodatkowo fosfor i żelazo i obserwować , robić testy tak ? Dziwna bo rosliny zawsze mi bąblowały i był tam jakiś przyrost a teraz nie bąblują praktycznie wcale a rosną jak szalone. Ps sprawdziłem CO2 w wodzie testem i wyszło mi 40mg także zmniejszyłem troche ilość.

Furyan
Poznaje temat

Tak ,na początku rób testy aż będziesz wiedział ile lać w tygodniu.
Nie chcę ci w głowie mieszać abyś nic nie zmieniał ale dla twojej wiadomości fosfor stopuje trochę mangan i dlatego mniej babluje.
Akwarium zdrowe wcale nie musi bąblowac :)

prot
Poznaje temat

Ja mam to samo co Ty jak pisałem w innym wątku na podłożu jałowym i T5. Również walczę. Zmian nie widzę, pozostało Mi podbijanie fosforu z tych wszystkich rad ale boję się sinicy bo z niej wyjść to tylko restert przynajmniej przeze Mnie a z nitek no jakoś próbuje :)

coolfon1988
Stały bywalec

Powiązane tematy
  • Oświetlenie akwarium 72l

Witam chciałbym do akwarium 72l kupić oświetlenie zastanawiam się nad sinkor wrb jakieś opinie na temat tej belki z góry dziękuję za pomoc

Wyświetlenia: 343 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Oświetlenie w akwarium vs koty

Cześć, Mam 2 urocze mruczusie i akwarium. Zawsze kojarzyło mi się że żeby chronić koty przed utonięciem w akwarium należy mieć akwarium z pokrywą. Jeden z moich podczas podmiany wody zobaczył ładną r...

Wyświetlenia: 1860 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• Oświetlenie led akwarium roślinne

Witam jakie oswietlenie polecacie do akwarium 100x40x50.

Wyświetlenia: 885 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• Właściwe oświetlenie do Juwel Primo 70

Witajcie, Jest to mój pierwszy post na forum więc na początku witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zapisałem się na forum ponieważ sam nie potrafię sobie poradzić i potrzebuję porady doświadczony...

Wyświetlenia: 459 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Oświetlenie kostki 30x30x30

Hej, mam do wyboru 2 lampy Chihiros a 301 lub Chihiros rgb 30. Rgb 30 ma takie ; Pobór mocy: 25W LED: 0.41W/sztuka x 60 sztuk Kolory diod: czerwone, zielone, niebieskie, białe Strumień świetlny: ...

Wyświetlenia: 848 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.