Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Hydraulika do Sumpa - komina



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



31 mar 2016, 14:59 Hydraulika do Sumpa - komina  (#1)  

Witam
Mój problem to potrzebna hydraulika do komina i z akwarium do sumpa, kompletnie nie wiem jak ten temat ugryźć i liczę na Waszą pomoc. To co wiem bo sam to wybierałem to przelot przez szkło 32 mm co w przeliczniku na cale daje nam 1.1/4" rurki. Problem w tym że wchodząc do jakiegokolwiek sklepu mam 3/4" , 1", 1/2" i z pozoru prostej sprawy zrobił mi sie problem bo nie wiem co kupić.
Może pomożecie i napiszecie co trzeba do złożenia kompletnej hydrauliki (jest w sklepach tyle różnych części że nie wiem co jest konieczne a co ułatwieniem/dodatkiem - mw sklepach są nazwy części ale do czego się je stosuje już nie koniecznie) tak żebym na koniec był w miarę zadowolony i całe to ustrojstwo działało (nie brakło mi jakiejś uszczelki przez moją niewiedze albo przeoczenie) punkt początkowy to przelot 32 mm. Może ktoś z Was ma już doświadczenie w składaniu całej tej instalacji i coś doradzi. :oops:
Umysł jest jak spadochron, działa świetnie kiedy jest otwarty

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Stary już temat ale może troszkę pomogę i dla potomności zostanie.

Przeloty przez komin oczywiście dobieramy do wielkości ogólnego zbiornika a więc zazwyczaj są tą 25/32 i 40. Przy zrzucie wody oczywiście koniecznie zakładamy zawór min. kulowy a najlepiej bramowy ale jego koszty będą powalające - zaletą jest jego precyzja. Przy powrocie zawór instaluję tylko po to aby móc w razie potrzeby zamknąć obieg. Niektórzy regulują nim moc pompy dławiąc ją. Lepiej zawór puścić na full a obieg regulować sterowalną pompą. Zdrowiej dla pompy a i ta ciszej wtedy pracuje.

Przelotki na otwory są dostępne w wyżej wymienionych rozmiarach i te tańsze (AquaMedic - uważam, że rewelacja) to koszt ok 20 zł za szt. a te niby lepsze (VDL) to już i od ~40 zł - 80ł za szt. w górę (nie ma sensu przepłacać).

Kolejna sprawa to nie kombinujemy z żadnymi calami i takie tam aby dopasować się do hydrauliki np. z Castoramy. Rozmiary 25/32/40 (oczywiście są też mniejsze i większe średnice + osprzęt do nich czyli kolanka czy inne zawory bądź zaślepki) to klasyczna hydraulika dostępna nie tylko w sklepach akwarystycznych z morszczyzną (głównie tam jest bo tam się częściej używa sumpów i cena wtedy też jest odpowiednia) ale także i przede wszystkim w dobrych sklepach z osprzętem do basenów :) i tam oczywiście często kupimy to wszystko dużo taniej. Czasami tylko może być problem z rozmiarem, gdyż nie każdy sklep ma od ręki te mniejsze :)

Oczywiście potrzebne będą jeszcze grzebienie (są klejone jak i wsuwane na krawędź szyby), sitka zrzutu i inne rzeczy ale to kwestia kto czego oczekuje.

Zawczasu przy budowaniu hydrauliki można i warto pomyśleć o dorobieniu jednego czy nawet 2-3 bajpasów. Po co? Na wszelki wypadek aby nie było problemu w razie konieczności podłączyć kolejne urządzenie do obiegu np. lampę UV czy inny filtr, który będzie mógł być napędzany pompą powrotu.

Przy projektowaniu komina warto zrobić 3 otwory czyli zrzut, powrót i rewizja. Ten ostatni otwór zabezpieczy nas przed przelaniem głównego zbiornika gdy przeoczymy zapchanie sitka zrzutu.

Dobrze zaprojektowany komin i sump oraz odpowiednie wyregulowanie spowoduje, że nie będzie możliwości przelania całego układu nawet przy wystąpieniu awarii prądu.

Z jednej strony nadmiar wody ma spłynąć do sumpa, który tą bez problemu pomieści jej nadmiar ze zbiornika głównego z drugiej strony pompa ma się zapowietrzyć i wyłączyć w chwili gdy z jakiegoś powodu woda nie będzie chciała spłynąć do sumpa z powodu zatkania otworów zrzutu. Rewizja to taka dodatkowa asekuracja.

Rurki i inne elementy oczywiście odtłuszczamy i kleimy klejem do rurek PVC. Połączenie po wyschnięciu jest bezpieczne dla ryb i innych żywych organizmów.

Pewnie niektórzy zadają sobie pytanie "Ale jakie te średnice rur?"

Rurki dobieramy tak, aby przede wszystkim najmniej dławić samą pompę więc tutaj warto zacząć od niej. Najbardziej popularne pompy na rynku są od firmy Jebao/Jedco przy średnich baniaczkach będą oznaczone DC, DCT i DCP modele 3000 do 6500. Zwykle do pomp np. DC3000 min. rurką jaką warto podłączyć będzie w rozmiarze 20-25 a przy 5000-6500 będzie to 32. Oczywiście pompy występują od mocy od 1200 do 20000 więc jest w czym wybierać.

Większą zawsze można skręcić elektronicznie bez potrzeby jej dławienia zaworem. Warto więc przy zakupie czasem dorzucić te 2-3 dyszki, aby mieć ten zapas mocy przydatny przy napędzaniu urządzeń na bajpasach.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

Faktycznie po czasie i wiedzę już nabyłem nie miej jednak na pewno komuś się przyda a coraz częściej i tu ludzie myślą o kominie w akwarium.
U siebie zakupiłem pompę Jebao DCS 7000 która również ma regulację i jak za te pieniądze naprawdę przyzwoicie chodzi (po zamknięciu w szafce i sumpie jest praktycznie niesłyszalna). Co do przelotów to oczywiście ich średnica ma spore znaczenie, ale przed wyborem warto się zastanowić jak ten komin będzie serwisowany w przyszłości (i tu pokazują się różnice między tańszym a droższym przelotem) u siebie zastosowałem przelot z zakrętką dzięki czemu od strony komina nie mam nic wklejonego na stałe. Dzięki temu mam zrobiony sporo mniejszy komin, a do jego serwisowania zwyczajnie odkręcam zakrętki zaciskowe na przelocie i wyciągam rurki :mrgreen: Jeśli chodzi o rozmiary hydrauliki to niestety jeśli coś robimy to warto brać wszystko od jednego producenta (hydraulika z np castoramy co prawda ma przykładowo 32 mm ale jak to sprawdzałem to po obwodzie miała więcej przez co nie wchodziła w obejmy - chciałem od strony sumpa zrobić coś taniej ale ostatecznie zrobiłem wszystko od jednego producenta i wszystko gra i bucy). To co mogę dodać do opisu kolegi to warto podłączyć pompę do powrotu nie na sztywno a na rurkę sylikonową, dzięki temu może działać ciszej (drgania z pompy nie będą się przenosić na układ) i przy grzebaniu w sumpie w przypadkowym przesunięciu pompy nie nadwyrężymy połączeń. Warto również przykryć samego sumpa, w ten sposób ograniczymy parowanie (szafka się nam odwdzięczy dłuższym użytkowaniem) a przy akwarystyce holenderskiej ograniczymy również straty CO2, a tak zupełnie przy okazji niechcący zyskamy dodatkową półkę :mrgreen:
Umysł jest jak spadochron, działa świetnie kiedy jest otwarty

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń











Powiązane tematy
  • Hydraulika 204l

    Witam Po latach w uśpieniu wracam do akwarystyki. Kilka informacji o akwarium i potem kilka pytań. 204l OW 10mm, 90x50x45 Obsada raczej mało istotna, ławica neonów kirysy, ryb ogólnie mało, rośliny pr...

    Wyświetlenia: 3584 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Komin z dolnym poborem wody do sumpa

    Witam Stawiam nowy baniaczek z sumpem i opracowałem własny pomysł na komin z dolnym poborem wody, Jak dla mnie jedyną wadą sumpa jest brak możliwości zbierania zanieczyszczeń z dołu zbiornika a poniew...

    Wyświetlenia: 2401 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jak zrobić komin do sumpa?

    Jak się robi komin do sumpa? Mam na myśli pytania jak np.: jakie elementy PVC są potrzebne? gdzie się je kupuje? jakim bitem się wierci dół akwarium? Oglądałem o tym filmiki na YouTubie, ale wszystko ...

    Wyświetlenia: 801 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Pompa do sumpa

    Już druga pompę w ciągu 2 lat musze wymieniać w sumpie. Pierwsza, cos w nazwie Devil miała i posłużyła 3 m-ce, teraz od 1.5 roku miałem Jebao 20.000 l/h i tez szwankuje. Może to nie wina pompy, tylko ...

    Wyświetlenia: 1847 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Skarpety do sumpa

    Czy ktoś z Was używa skarpet do sumpa? Zastanawiam się czy kupić 3 skarpety z wieszakiem czy zastosować gąbkę przed złożami biologicznymi. Nie wiem jak to jest w praktyce z tymi skarpetami.

    Wyświetlenia: 1593 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 60l hydraulika (średnica) zew. prefiltra+minikani

    Witam, jako że szlak trafił głowicę w minikani (po ok 6 m-cach od zakupu to postanowiłem już zrobić raz a po rz ądnie hydraulikę. Dokupiłem HW 602, który ma być pierwszy na wylocie z akwarium, następn...

    Wyświetlenia: 1534 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pompy do sumpa - jaka pompa do sumpa?

    Jakie modele pomp posiadacie (wydajność, niezawodność, głośność pracy). chciałbym to włożyć do sump-a. Pompa będzie wtłaczać wodę na jakieś 1,2m baniak będzie minimum 375L.pozdrawiam

    Wyświetlenia: 12007 | Odpowiedzi: 92 czytaj więcej...

  • Budowa komina. Wiercenie otworów w szkle.

    Witam wszystkich. No i nadeszła ta chwila gdzie przyszła pora na zmiany. Mianowicie chcę spróbować swoich sił w akwarystyce morskiej (ale nie o tym chciałem tu pisać). Jak już się ma akwarium gotowe...

    Wyświetlenia: 2851 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Proszę o pomoc w wykonaniu sumpa.

    Witam. W zbiorniku 250l mojego kuzyna pojawiły się problemy ze szczelnością kubełka, więc jemu już podziękujemy. Na początku dodam, że nie tyczy się to zbiornika typowo roślinnego, tylko zwykłego zbio...

    Wyświetlenia: 991 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jak dobrze zrobić sumpa

    Jaka powinna być powierzchnia samych wkładów filtracyjnych w sampie i jaki powinien być przepływ wody :?: proszę o pomoc .pozdrawiam :wink: dodam akwarium 750l

    Wyświetlenia: 12723 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Krisrolo i 570 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.