Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Podłoże


Żwir lub Bazalt jako podłoże. / Substrat pod żwirowy.



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



 

Ankieta: Który substrat ?

Substrat JBL AquaBasis plus [2,5l]
5
45%
Substrat NutriPlant [3l]
3
27%
JBL Florapol [350g]
3
27%
 

Liczba głosów : 11
Cześć, jakiś czas temu udało mi się po jednym restarcie stworzyć bardzo ładne akwarium jedynie na żwirku krzemowym, zachwyt trwał kilka miesięcy, do czasu gdy miałem problemy ze ślimakami i dużą populacją ryb niekontrolowaną..
Przez bardzo przerybione akwarium wyhodowałem glony, co prawda pozbyłem się ślimaków na rzecz helenek do dziś dnia je mam w ilości bardzo dużej, a rybki musiały troszkę dużej poczekać aż urosną i dopiero poszły do sklepu..
Później zrobiłem restart, troszkę jeszcze ryb zostało, ale glony powróciły praktycznie po kilku dniach..

Teraz gdy mam możliwość zrobienia kolejnego restartu jakoś po świętach, to się zastanawiam czy dać coś pod żwirek, czytałem, że można wzbogacić go: keramzyt i węglem aktywnym, ale czy to będzie dobre rozwiązanie czy lepiej dać sobie spokój w te specyfiki i wystarczy sam żwirek ?

Pozdrawiam i dziękuje bardzo.
Ostatnio edytowano 30 lis 2013, 14:25 przez MarcinG, łącznie edytowano 2 razy

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

Poczytaj o podłożach aktywnych takich jak substrat , ziemia ,glina :)
Na gore bazal i jedziesz :))

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

Ja mam czarny bazalt 2-4 a pod spodem ziemia ogrodowa roślinki pięknie sie rozwijają

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Wszystko zależy od roślin jakie chcesz hodować w zbiorniku. Są rośliny które będą słabo rosły na samym żwirku a są też takie które dość ładnie dadzą radę. Jeśli w poprzednim akwarium byłeś zadowolony z kondycji roślin to prawdopodobnie miałeś rośliny które wykorzystują głównie substancje odżywcze ze słupa wody a przy przerybieniu ich pewnie nie brakowało.
Żwirku nie 'wzbogacisz' keramzytem i węglem aktywnym - jedno i drugie nie jest źródłem substancji odżywczych (za to są dobrym złożem filtracji biologicznej). Jeśli chcesz użyźnić podłoże to zastosuj pod żwir substrat (podżwirowy) ewentualnie ziemię ale osobiście nie polecam bo z ziemią wiąże się sporo problemów. Ewentualnie kulki nawozowe pod większymi roślinami mogą poprawić ich kondycję ale za wiele bym się po tym rozwiązaniu nie spodziewał.

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

Dziękuje za rady.
W poprzednim akwarium było to rośliny typu: Cryptocoryny, Gałęzatki, Mech, Rotala Indica oraz Bacopa Monneri, i właśnie nie spodziewałem się tego po Rotali że ona nie potrzebuję tak dużych wymagań ;).

Właśnie po tych nieudanych próbach nie chcę zbyt wiele inwestować w akwarium, gdyż jak ostatnio zrobiłem restart to po tygodniu znowu się doczekałem glonów, a praktycznie nic nie nawoziłem, światło umiarkowane na początku (tak jak przy starcie).

No ale dobrze chyba mnie przekonaliście, do zakupu jakiegoś substratu pod żwirek, który przy okazji coś tam nawozi.
Wybrałem 3:
a) Substrat JBL AquaBasis plus [2,5l]
b) Substrat NutriPlant [3l]
c) JBL Florapol [350g] (to działa tylko absorpcyjnie ? )

I teraz mam pytanie który byłby najlepsze do akwarium 54L o powierzchni dna 60x30cm.
Czy trzeba go wysypać do akwarium i przykryć żwirkiem, czy też należy postąpić jak z ziemią tzn.: tak aby nie było go widać w akwarium (przez światło itd).
Chyba to będzie lepszy sposób, bo włożył bym to podłożę do siatki i przysypał żwirkiem i ewentualnie później mogę go ponownie użyć bez oddzielania żwirku od niego.

Zastanawia mnie również jak później nawozić, posiadam akurat w domu pełen zestaw soli na azot, potas, fosfor, mikro, żelazo, mangan chyba jeszcze nie pamiętam już.
Ale testów nie mam :(.
Czy będzie potrzeba dodatkowo używać węgla w płynie ?

Chciałbym uzyskać mniej więcej 2-3cm przód i podobnie tył 3cm
Według kalkulatora potrzebuję ok. 5L podłoża (dodatkowo muszę zaopatrzyć się w 2-2.5L żwirku - ile to będzie kg ? 4kg ?)


Pozdrawiam i bardzo dziękuje za pomoc :)

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

ja mam tyko zwir w 200l bez niczego , rośliny super rosną jak na aktywnym bez nawożenia i świetle 0,43w/l. Kiedyś skusiłem się na kulki giniane i po tygodniu rośliny nie rosły lepiej ale glony TAK. Nigdy nie podwałem nawozów i przy takiem świetle nawet trawnik zaczyna rosnąć , i rotala tez :D Jak już chesz mieć żwir to lepiej nie używaj ziemi tylko jakiegoś substratu podobno od jbl aquabassic jest dobre pod żwir. Dla mnie problem z przerybieniem to nie wina podłoża , u mnie molinezje co pare tygodni się kocą i jest ok ,nawet skalary raz na jakiś czas ike złoża , na niedługo akwa na forum będzie to będziesz mógł zobaczyć.

zajac1212
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 27 maja 2013, 18:58

Nie ma co porównywać 200L z 54L ;)

Może ktoś jeszcze poleci które z tych substratów pod żwirowych będzie lepsze ?

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

Trochę dziwią mnie osoby które są przeciw ziemi ogrodowej pod żwirek, mam wrażenie ze nigdy nie mieli do czynienia a wypisują brednie ,miałem już 3 akwa z ziemią i nigdy nie miałem problemów,tani i dobry sposób.

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Ja akurat nie miałem, ale słyszałem że są jakieś problemy, nigdy nie weryfikowałem takich osób jakie mieli problemy, no ale skoro piszą to pewnie mają jakieś :)

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

Ziemia ziemi nierówna ;) Każda jest mniej lub bardziej pełna mikroorganizmów. Dużo osób po starcie na ziemi ma problem z zakwitami wody. Bardzo dużo. Jak widzę temat 'Zakwit wody' na forum to w większości przypadków jest ziemia jako podłoże. Dużo osób z powodzeniem prowadzi zbiorniki na ziemi ale ryzyko jest moim zdaniem duże.

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

Ja kupiłem w ogrodniczym najtańsza ziemię za kilka zł, i była rok czasu w akwa i rośliny rosły dobrze ,w zasadzie i tak nawozisz słup wody więc aby korzenie miały się gdzie podziać , chyba że to low tech to wtedy trzeba się skupić na dodaniu kapsułek itd do podłoża, ale śmiało ci mogę polecic ziemię ogrodową , przed ziemią miałem jbl aqua basis plus , jest o wiele droższy od ziemi a różnicy nie było żadnej , dosłownie żadnej! także nawet jak pójdziesz na łąkę i weźmiesz ziemię z kretowiska to tak samo będzie nie pchaj się w koszty. moja rada :
1-ziemia ogrodowa lub kretowisko jest to wersja ekonomiczna .
2 - podłoże typu pro sil - dużo lepiej rosną drobne rośliny i ogólnie jest lepsze. jednak cena wysoka to już zależy jakim kapitałem dysponujesz.

Avatar użytkownika
CcxcC
Stały bywalec

Posty: 332
Dołączył: 08 sty 2012, 09:45
Miasto: Lublin











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 361 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 970 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2362 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 823 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5480 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4194 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2363 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2461 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Substrat czy Ziemia??

    Opiszę temat. Po głebokiej analizie moich problemów z akwarium doszedłem do wniosku że muszę wymienić podłoże. Akwarium ma 200l. Podłoże - help advanced soil + piasek. Duża masa roślinna i dużo ryb (a...

    Wyświetlenia: 3036 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1182 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 190 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.