Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Podłoże


ADA Amazonia NEW - proszę o porady.



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Witam kolegów.

Mam kilka pytań odnośnie startu na ADA. We wtorek zamierzam wystartować zbiornik otwarty o wymiarach 78x50x50 na następujących parametrach:

Podłoże
ADA Aqua Soil NEW - 18l, Ada Aqua Soil Amazonia II - 9l (zostało mi z kiedyś - chyba trochę przeschło ponieważ była dziurka w worku, ale nigdy worek nie był otwierany), ADA Power Sand Special M - 6l, podsypki do podłoża (Penac W, Penac P, Tourmaline BC, Super Clear, Bacter 100).

Filtracja JBL Cristal Profi 500 oraz Aquael UNIMAX 250 z lampą UV 9W.
Nie wiem jeszcze jakie wkłady zastosować. Mam tylko mase biobali (20litrów), keramzytu też sporo i zeolit (co o nim myslicie? 25kg), oczywiście gąbka też jest :).

Nawożenie:
... generalnie kupiłem już Ada Green Brihty K, Step 1 oraz ADA Green Bacter. Posiadam też Filtr RO o dużej przepustowości, mineralizator z proszku (parametry po mineralizatorze: 25ppm wapnia Ca, 6ppm magnezu MG, 6ppm chloru Cl, 4ppm sodu Na, 10ppm azotu N, 1ppm fosforu P, 20ppm potasu K, 0,20ppm żelaza Fe, GH będzie 5 a KH 3) i wszystkie potrzebne sole do EI i ciut więcej. Jesli ktoś chce to mogę wydać trochę soli :) mam po kilka lub kilkadziesiąt kilo. Tak samo zeolit i biobale za piwko lub dwa oczywiście nie cały. 4kg BioGruntu mogę oddać za free :) Nawozy Aqua Artu też jak ktoś potrzebujący.

reaktor CO2 podawanego z butli ciśnieniowej zrobiony z filtra narurowego i podłączony do wylotu JBL'a z racji na jego większą wydajność.

Będę nawoził CO2 od początku, i po przeczytaniu watku z testem ADA NEW, pewnie musze kupić w 2tygodniu STEP2 oraz Brighty Lights.?

Oświetlenie:
Proszę o poradę. Do niedawna nad akwarium świeciło HQI 2x70W. Posiadam żarniki Venture Lighting 6000k oraz OSRAM Powerstar o oznaczeniu HQI-TS 70W/D q828 chyba 5600k. Te ostatnie strasznie piszczą - czy to ich koniec? Nieszczęśliwie powiesiłem je 10cm nad taflą wody i wydaje mi się, że to było powodem mojej ciągłej walki z mniejszymi lub większymi problemami z glonami.
Posiadam jeszcze świetlówki t5 - Sylvania Luxline plus 865 24W - 4sztuki, Aqua Medic Plant Grow 24W oraz Aqua Medic Reef White 10000 24W.

Obsada roślinna będzie od razu bardzo gęsta. Na wtorek ma mi przyjść sporo roślin zarówno szybko jak i wolnorosnących. Jak widzicie jest to brutto 195litrów. Netto pewnie ze 20litrów mniej plus woda w kubełkach itd. ale tego pewnie się nie liczy?

Z flory na początku będą tylko krewetki amano i red cherry oraz otoski i kosiarki po kilka sztuk. Zastanawiam się nad molinezjami zapobiegawczo przed błoną. Będą później - amano wejda od razu ponieważ są po poprzedniej aranżacji.

Z dekoracji posiadam Dragon Stone około 20kg oraz kawały mangrowca i jakieś drobne korzonki. Użyję chyba wszystkich... ale wiadomo, że to kwestia aranżacji i chwili...

Co zrobilibyście z taką konfiguracją? Proszę o porady i sugestie. Konkretnie co myslicie o takiej filtracji? Czy aby nie za duża? HQI oczywiście podnieść - do 25cm? 30? I teraz zastanawiam się nad dołożeniem t5 2sztuk, ale będę musiał mocno rzeźbić aby w lampie je zmieścić. Które z nich dołożylibyście? CO2 podawać 24h? Na razie brak elektrozaworu ale to nie problem - moge mieć na wtorek. Ile świecić na początku przy dużej obsadzie roślin - od razu 10 - 12h? nie jestem super doświadczonym akwarystą, ale prowadziłem kilka zbiorników z mniejszymi lub większymi sukcesami. z ADA nie miałem nigdy do czynienia. To sporo kasy i nie chciałbym tego spitolić... Naczytałem się, ale obawiam się, że może mnie braknąć... szczególnie jeśli chodzi (w sumie to o to głównie chodzi...) o nawożenie. Wodę kranową mamy zarąbiście twardą GH około 25 KH pewnie z 16. Takie miałem pomiary 6mcy temu. Więc chyba dolewanie kranówki nie ma sensu.


Dziekuję za uwagi i porady. Są dla mnie niezwykle cenne. Rzeczy wymienione wyże w dużej części pochodzą ze... zbieractwa po innych zbiornikach :) Więc jest tego trochę. Zbiornik niestety trochę mały i dziwny, ale innego niestety na razie nie będzie :(

Pozdrawiam - Artur

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

04 mar 2012, 19:41   (#2)  

Dużo tych informacji. Ja sie odniosę do nawożenia. Skoro pod A New dasz A II to już masz pewne minerały w podłożu z A II. Do tego mineralizujesz wodę RO specyficznym mineralizatorem, bo ustawionym już na starcie w pewnym poziomie wartości sporej ilości makroelementów i Fe. Do tego planujesz EI, więc będzie niezła bomba kaloryczna. Z czegoś trzeba zrezygnować...

Dwa rozwiązania:
1. Ja osobiście bym zmienił mineralizator na taki, który ma z makro tylko Ca i niski Mg i oczywiście bez Fe, bo w EI masz tego wystarczająco dużo. Wtedy też zupełnie odstawiłbym nawozy ADA.
2. Druga wersja to też pozyskać mineralizator do RO posiadający tylko Mg i Ca i wówczas przejść na ADA, z tym że bez testów będzie ciężko, bo masz częściowo żyzne podłoże dzięki A II (nikt tego nie zbadał jak to się będzie zachowywać), więc od początku Bright K, a po czasie (2 tygodnie) Step1, gdy się składniki makro wyczerpią (może miesiąc, może dwa...) to Specjal Lighst i jeśli potem zauważysz oznaki braków mikro to dopiero wtedy Step2. Niestety przy ADA dzienna porcja żelaza w Step1 jest tak znikoma, że testy na Fe tu zasadniczo nie wykażą poprawnych danych, więc pozostaje obserwacja roślin.

Pozdrawiam, Godween.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

04 mar 2012, 20:01   (#3)  

Czyli dobrze by było odpuścić sobie Amazonię II i dokupić worek Amazonii New aby nie było preblemów... tak zrobię. Odpuścić też STEP1 na rzecz STEP2... Do zrobienia.

Co sądzisz o wpływie UV na wodę - nawozy?

Co sądzisz o świeceniu 2x70W hqi i które żarniki wybrać? Dokładać te 2 T5 i spróbować kombinowanego oświetlenia?

O EI pisałem, że jest możliwość, jednak chciałbym pozostać przy ADA od początku do końca... i spróbować... Mieć jak najmniej problemów przy starcie (jak każdy pewnie)

Czytając wątek o teście ADA New, generalnie wiem jak już postąpić. Utwierdziłeś mnie w przekonaniu aby wymienić ADA II na NEW aby było wsio bez nadmiernego mierzenia. Teraz problem mam z nadfiltracją , jakie wkłady i światłem. Tutaj prosiłbym o poradę jeszcze. Dziękuję za odzew szybki :)

A może lać czyste RO?

Goodween - czy ten mineralizator będzie ok? http://allegro.pl/mineral-ro-bialy-v6-d ... 83617.html

Wiem, że dużo tego, ale prosze o cierpliwość :)

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

04 mar 2012, 21:05   (#4)  

KH = O? Nigdy w życiu! Starałbym się doprowadzić do wartości powyżej lub równe 4....5 st.! W akwariach roślinnych dobrze jest, gdy kh wynosi 5 st. lub więcej, poniżej tej wartości część roślin nie rośnie zbyt dobrze. Kh jest buforem dla ph i utrzymywanie kh poniżej 5 st. może prowadzić do skoków ph, co z kolei jest niebezpieczne dla zwierząt, także dla roślin, szczególnie gdy woda jest stale zakwaszana przez działający non stop CO2 - oczywiście to spore uproszczenie.

Jeśli już nie chcesz używać wody kranowej do EI to polecam:http://www.akwanawozy.com.pl/towar/128/mineral-ro-zolty-v5-4000-litrow.html

Lampę UV stosuje się m.in. w przypadku walki z zakwitem "zielonej wody", by wybić z toni wodnej zarodniki glonów. Wielu akwarystów jednak stosuje ją również non stop. Ja używałem ją przez kilka miesięcy profilaktycznie i zrezygnowałem - większych różnic nie widziałem, za to dla klarowności wody zastosowałem w filtrze purigen ze spaktakularnym skutkiem :shock:
Dużo nt. temat na forum znajdziesz.

Co do oświetlenia to się nie wypowiem.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

04 mar 2012, 22:09   (#5)  

Kranówki nie chcę używać poniewaz oprócz jej twardości czasami pojawia się azot w dużych ilosciach no3 :( Raz jest, raz nie ma. Sprawdzone doswiadczalnie - długie story. Potwierdzone. Na początku będę stosował nawozy ADY. Odpuszczę sobie EI w tym zbiorniku i potestuję mocniej w piwnicy :)

Nie wiecie jakie parametry daje mineralizator który montowany jest w filtrach RO? Mam takowy... mogę lać destylowaną i mineralną.

Czyli lać takie RO, żeby nie było zbyt jałowe i nie zakłócało nawożenia. Rozumiem, że Mg w nadmiarze nie nabroi zbytnio?

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

10 mar 2012, 19:33   (#6)  

Kurcze - od wtorku piernicze się ze startem - masakra. Jak nie jednego to drugiego brakuje. Rezultatem jest rozpuszczonych kilka gatunków roślin, które się nie doczekały startu :[ Dzisiaj poszedłem spać o 5tej rano i wstałem po połtora godzinnym śnie. Zona chce się wyprowadzić :) Masakra.

Zmiany wprowadzone, podsypki zasypane, power sand i ADA Amazonia Soil NEW. Dwa filtry, światło podniesione 2x70W HQI Venture Lighting. Jeśli zostanie na tyle roślin, żeby to ruszyło to pochwalę się niedługo i będzie można poobserwować. Liczę na komenty i uwagi - będą bezcenne dla laika ;)

Pozdrawiam - Artur

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

10 mar 2012, 21:59   (#7)  

No, żony to Ty nie zaniedbuj... :wink:

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

10 mar 2012, 22:02   (#8)  

Mineralizatory do RO montowane razem to zazwyczaj spożywcze. Do celów akwarystycznych mineralizuj np. takim: http://www.akwanawozy.com.pl/towar/127/ ... itrow.html

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

10 mar 2012, 22:17   (#9)  

tak tak, poszedł żółty mineralizator - dzieki za link. Już kiedyś kupowałem u tego sprzedawcy, ale zgubiłem adres www i lipka. Dzieki.


P.S.
Kładę właśnie podłoże :D

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

10 mar 2012, 22:25   (#10)  

No to najmilsza część zakładani akwarium. :wink:

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

10 mar 2012, 23:11   (#11)  

hardscape to masakra jakaś. Chyba zostanę tu do rana...

Mam tylko dragon stone, ale chyba mi zbrzydły już i stąd ta pustka we łbie...

Edit:
Coś jednak wypociłem. Ale widzę, jak bardzo szanuję Wasze prace. Kosmos. Czasami nawet zgapić nie idzie bo nie zawsze wychodzi tak jak u kogoś ;)

Sadzę rośliny, mocuję mszaki. Kończę winko. Robię fotki. A musze jeszcze podłączyć filtry. Chyba jutro na sumę nie pójdę ;)

Szkoda, że wszystko się przeciągnęło - padła masa roślin. Wszystko stoi pod znakiem zapytania...

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

11 mar 2012, 06:01   (#12)  

Prawie skończyłem :D

Idę spać. Woda bardzo szybko się klaruje. U mnie jest mętna ze względu na mineralizator. Ziemia mimo jej poruszenia po zalaniu nie barwi wody - jest naprawdę ok.

Zobaczymy jak się będą sprawy miały dalej.

Pozdrawiam - Artur
Ostatnio edytowano 11 mar 2012, 11:31 przez Basilius, łącznie edytowano 1 raz

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

11 mar 2012, 08:44   (#13)  

Masz zdrowie...:shock: najwyżej idź na wieczorną. U nas ostatnia o 20.00 :D

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

11 mar 2012, 11:37   (#14)  

poszedł potas i bakterie. Dzisiaj drugi filtr - wczoraj... a właściwie dzisiaj już nie dałem rady. Martwi mnie stan roslin. Jak myslisz - dadzą radę się zabrać kiedy część liści jest przeźroczysta? Zdaję sobie sprawę, że generuje to kłopoty - rośliny później się 'zabiorą' do wzrostu.

Fajnie było siedzieć i działać, ale teraz konieczność cierpliwości i systematyczności mnie przeraża ;)


BRIGHTY K i GREEN BACTER tydzień a później full STEP2 i BRIGHTY K ORAZ GREEN GAIN?

Czytam, że Wasze doświadczenia troszkę się mijają z zaleceniami w Book of ADA i innych broszurach...

I moja bolączka - jak długo świecić? 8h na początek? I jak Waszym zdaniem ma się świecenie w ciągu dnia. O której zaczynacie świecić?

Pozdrawiam

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

11 mar 2012, 13:11   (#15)  

Trzymam kciuki......żeby Cie baba nie wyrzuciła z domu :D a z akwarium sobie poradzisz widać że masz duże chęci i zapał.Zacznij świecić od 6 lub 7 godz. i co tydzień wydłużaj czas o godzinę ,od której zapalasz to już sobie sam ustal wiadomo teraz trochę krótki będzie okres to możesz np. od 10 do 16 zastanawia mnie tylko czy to dobrze że masz dwa różne żarniki...i fotkę koniecznie wrzuć obejrzymy Twoje wypociny ;)

Avatar użytkownika
HWojciech
Zainteresowany tematem

Posty: 235
Dołączył: 22 gru 2010, 12:27
Miasto: Ząbkowice Śląskie

11 mar 2012, 13:34   (#16)  

:)

żarniki nie są różne. Chyba trochę haos wyszedł na początku. Mam po dwa osram i dwa venture. Założyłem Venture - na oko widać różnicę. Osramy były najprawdopodobniej wypalone już. Woda z RO stała 3dni więc bąblowanie jest raczej efektem fotosyntezy a nie wyrownania ciśnień :) Dzisiaj wieczorem założę nowy wątek ze zbiornikiem i tam będą fotki.

Zapał jest. Miałem też pomocnicę - będzie na fotkach :)


Dzięki i pozdrawiam. Wrzucę tutaj później link do wątku. Teraz idę gotować rosół :D Wrócą moje dziewczyny - ja nie odważyłem się iść do kościoła. Wczoraj siedziałem do 5tej nad ranem, dzisiaj do chyba 7:30 :) Wszystko było rozwalone i przerobione od podstaw: połączenia, rurki z poliwęglanu, oświetlenie, elektryka, reaktor CO2 i masę innych. Mieszkanie w bloku nie sprzyja tachaniu baniaków z wodą i wywalaniu żwiru. W swoim domu jedno pomieszczenie jest już zaplanowane na mini oceanarium ;) z zapleczem technicznym!

Żonie się podobało gdy rano wstała. Oczywiście nie omieszkała popukać się po głowie w moim kierunku, ale jest kochana :) Z perspektywy kilku godzin sam się pukam w czoło hehe

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

11 mar 2012, 18:25   (#17)  

Basilius napisał(a): Martwi mnie stan roslin. Jak myslisz - dadzą radę się zabrać kiedy część liści jest przeźroczysta?

BRIGHTY K i GREEN BACTER tydzień a później full STEP2 i BRIGHTY K ORAZ GREEN GAIN?

Czytam, że Wasze doświadczenia troszkę się mijają z zaleceniami w Book of ADA i innych broszurach...

Pozdrawiam


Rośliny są wygłodniałe. Obetnij te zniszczone liście. Może odbiją jeszcze...

Nawożenie na A New jest inne od tradycyjnego ADA, gdyż to podłoże jest odmienne od A I i A II. Potas, potem mikro i MAKRO (Specjal Lighst!). Niemal wszystko od samego początku.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

11 mar 2012, 20:21   (#18)  

Od przyszłego tygodnia pewnie pojadę całością. Jutro dojadą testy i jesli będzie kiepsko z azotem i fosforem to może zacznę wcześniej?

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

12 mar 2012, 12:31   (#19)  

Witam,

mam pytanie odnosnie srodków ADA. Mianowicie w Brighty K latają mi teraz farfocle a w green Gain jakieś kozuby. Wlałem to do akwa i green gain raz w płynie, a raz ciągnące gluty...
Kurcze czy to co dostałem nie jest przeterminowane? Zepsute czy jakoś cholera wie :(

Basilius
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 10 mar 2010, 13:50

13 mar 2012, 14:59   (#20)  

Dziwna sprawa na początku swojego startu też stosowałem te środki ale nic takiego nie było czysty płyn,od kogo je kupowałeś ?

Avatar użytkownika
HWojciech
Zainteresowany tematem

Posty: 235
Dołączył: 22 gru 2010, 12:27
Miasto: Ząbkowice Śląskie











Powiązane tematy
  • 60 L. Akwarium na wzór LT Proszę o pomoc

    witam po 7 latach wróciłem do akwarystyki za namową syna :) Akwarium 60l Podłoże Aqua Art Aqua Substrate II+ duża obsada roślin prostych Filtr MULTIKANI 800 2 moduły 1 standard w drugim wata i aqua...

    Wyświetlenia: 3757 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Stara Amazonia.

    Czy stare podłoże aktywne należy wyrzucić? Mam podłoże Amazonia, które ma prawie dwa lata. Czy przy restarcie powinienem zakupić nowe, a obecne skierować na zasłużony odpoczynek do osiedlowego kubła n...

    Wyświetlenia: 751 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • ADA power sand L do niskiego akwarium?

    Witam, Przystawiam się do założenia nowego zbiornika 90l na ADA amazonii II. Mam też akurat pod ręką 1l power sand special, wersję L. Stąd też moje pytanie, czy power sand L przy wysokości akwarium 30...

    Wyświetlenia: 1927 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Czym się różnią te podłoża (ADA)

    Czy wiecie jaka jest różnica między tymi podłożami i w "jakiej kolejności" pojawiały się na rynku. wstawiam zdjęcia produktów...

    Wyświetlenia: 2463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Galeria ADA w Tychach!

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/stories/wiadomosci/2010/pazdziernik-akwarium/galeria-ada-tychy.jpg ADA przenosi Nature Aquarium Gallery do Polski! Nowa siedziba ma stanąć w Tychach pod koni...

    Wyświetlenia: 4280 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ada aamazonia sprzed 4lat

    Czesc . Potrzebuje pomocy w sprawie tego podłoża (ADA AMAZONIA). Podłoże to leżało około 4 lat w piwnicy warunki suche ,opakowanie nie otwarte . Czy te podłoże po takim okresie nadaje się do użytku...

    Wyświetlenia: 2910 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Problem z amazonia ver2

    Witam, mam problem z amazonia ver2. Akwarium ma 17 dni nic nie rośnie rośliny się rozpadaja. Zbiornik 300l oświetlenie led 153w Filtracja 2 filtry Jbl 901 Co2 z butli 24h kolor wskaźnika zielony. ...

    Wyświetlenia: 5111 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Aqua Soil Amazonia a Gh/KH

    Cześć, Patrząc na opis Aqua Soil Amazonia, która ma w moje małej kostce, można wyczytać o jej własnościach zmiekczajacych. Przez to, że posiadam male akwarium i dostęp do twardej i bardzo miękkiej wod...

    Wyświetlenia: 1622 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ADA Amazonia Light kontra ADA Amazonia - różnice

    https://www.youtube.com/watch?v=duQv33ChJjI Często padają pytanie o różnice między tymi podłożami, powyższy film fajnie to wyjaśnia.

    Wyświetlenia: 2485 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ada Amazonia vs dark soil

    Witam zamierzam założyć akwarium na podłożu aktywnym. Chcę wybrać pomiędzy Amazonią i dark soil. Akwarium 150 x 60 x 50. Na razie mam 10 litrów call green base xr. Co jeszcze proponujecie pod podłoże ...

    Wyświetlenia: 10742 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 174 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.