Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Beaufortia kweichowensis - Przylga chińska, Cudaczek



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Po kilku minutach szukania - znalazłem... :)

Przylga chińska (Beaufortia kweichowensis) – nieduża, słodkowodna ryba akwariowa o ciekawym, oryginalnym wyglądzie, nazywana również cudaczkiem.

Pochodzenie
Azja. Występuje na obszarze Chin i Wietnamu. Zamieszkuje przydenne strefy płytkich, chłodnych, szybko płynących, przejrzystych i bogatych w tlen strumieni górskich, zazwyczaj o żwirowym lub piaszczystym dnie.

Charakterystyka, płeć i usposobienie
W środowisku naturalnym może dorastać do 10 cm długości. W warunkach akwariowych rzadko przekracza 8 cm. Ciało brzusznie spłaszczone, przypomina nieco połączenie płaszczki ze zbrojnikiem. Charakterystyczne szerokie, płaskie, mięsiste płetwy piersiowe i brzuszne pełnią rolę przyssawki, która pomaga rybie utrzymać się w miejscu. Szeroka głowa. Tułów zwęża się ku tyłowi. Ubarwienie ciała szarobrunatne, pokryte licznymi, nieregularnie rozmieszczonymi, ciemnymi plamkami. Brzuch jasny z podkreślonymi na różowo skrzelami. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Płeć można rozpoznać po kształcie głowy i ciała patrząc na ryby z góry. Samice są szersze i masywniejsze, kształt pyska płynnie przechodzi do płetw piersiowych. Samce smuklejsze, pysk bardziej prostokątny, widocznie oddzielony od płetw piersiowych pod kątem prostym.
Przylgi chińskie są rybami spokojnymi i łagodnymi wobec innych gatunków. Samce mogą wykazywać wewnątrz gatunkowy terytorializm. Nie są przy tym agresywne. Żyją w większych, luźnych grupach. W akwarium zaleca się trzymanie przynajmniej 6 osobników.
Uważane często za ryby nieśmiałe, nie jest to jednak do końca prawda. Samce są zdecydowanie bardziej śmielsze od samic. Trzymane w większej grupie obejmują niewielkie rewiry a najkorzystniejsze miejsce do żerowania przypada najsilniejszemu z nich. Obranych obszarów pilnują przed innymi samcami swojego gatunku a także rybami o podobnym wyglądzie. Obecność samic jest tolerowana.
Samice wybierają spokojniejsze miejsca z odczuwalnym ruchem wody.
Trzymane w mniejszych ilościach 2 czy 3 osobników mogą być nieśmiałe i często niewidoczne, schowane w ukryciu, w szczególności samice.

Odżywianie
W siedliskach naturalnych większość diety, przypuszczalnie, stanowią mikroorganizmy rozwijające się na powierzchni skał, kamieni, glonów i roślin. W niewoli akceptują dobrej jakości suche oraz żywe lub mrożone pokarmy. Wysoko proteinowa dieta nie jest wskazana. Częściej należy podawać pokarmy roślinne i tabletki ze spiruliną. Najlepiej jednak zapewnić w akwarium warunki sprzyjające rozwojowi glonów, które osiedlą się na licznych powierzchniach.

Akwarium
Wymagają akwarium o podstawie co najmniej 60×30 cm. Dobrze czują się na żwirowym, piaszczystym lub mieszanym podłożu. Do dekoracji można użyć różnych wielkości płaskich kamieni. Należy unikać korzeni, które barwią wodę a tym samym ograniczają ilość światła i przyrost glonów. Mimo, że w środowisku w jakim żyją rośliny są rzadkością, można udekorować akwarium wytrzymałymi gatunkami np. Mikrozorium, Anubias, Krynia.
Woda, co najważniejsze, powinna być czysta i dobrze natleniona, zalecana nadfiltracja i dodatkowe kamienie napowietrzające a także regularne podmiany wody. Przylg chińskich nigdy nie należy wprowadzać do świeżo zakładanych, niedojrzałych zbiorników. Podczas porządków najlepiej czyścić jedynie przednią szybę akwarium. Optymalna temperatura wody mieści się w przedziale 16 – 24 C, ale mogą okresowo być trzymane w nieco wyższych temperaturach pod warunkiem, że woda będzie wysoko natleniana.
Łagodne ryby lecz ze względu wymagań środowiskowych wybór towarzyszących gatunków jest dosyć ograniczony.
Ryby pochodzące z podobnego środowiska to: Barilius, Garra, Devario, niektóre Razbory, Rhinogobius, Sicyopterus i Stiphodon gobies oraz sumokształtne z rodzaju Glyptothorax, Akysis i Oreoglanis. Odpowienie będą również ryby karpiokształtne z rodziny Nemacheilidae, Balitoridae czy Gastromyzontidae, ale może dochodzić między nimi do nieszkodliwych utarczek. Nie nadają się do zbiorników ze złotymi rybkami.

Rozmnażanie
W naturze rozmnaża się sezonowo. W akwarium do rozmnożenie dochodzi niezwykle rzadko i przypadkowo. Wymagania i zachowania podczas tarła nie są znane. Prawdopodobnie wykopują jamy pod kamieniami, a zbiornik musi być urządzony na styl rwącego potoku. Nie są rozmnażane komercyjnie. Osobniki dostępne w handlu pochodzą z odłowu.

Ciekawostka: Nie można jej dotknąć ręką......

Dane: rybyakwariowe.eu
Załączniki
Cudaczek.JPG
fot. T.S. zbiór własny
(838.56 KiB) Pobrane 4236 razy
cube OW 32.JPG
j.w.
(737.17 KiB) Pobrane 4236 razy
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Zawodowa specjalistka od trucia :D Miłośniczka biotopowych.
Ze zgrzytem ale dzięki paru kolegom akceptująca tzw. akwaria towarzyskie :wink:

Avatar użytkownika
Amelka7
Poznaje temat

Posty: 135
Dołączył: 22 lis 2015, 12:55
Miasto: Warszawa


Górol
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 03 lut 2016, 09:16










Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 170 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.