Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Prośba o pomoc akwarystyczną - Proszę



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam

Mam taką prośbę do państwa mających doświadczenie. Pomimo czytania postów nadal jestem zielony w niektórych tematach zmarnowałem pieniądze już na wiele akwaria i porażka.
Podziwiam co niektóre akwaria i jestem pod wrażeniem . Proszę nie pisać że jestem leniwy itp. Chodź mają państwo to tego prawo. Nie chciałbym znów pieniędzy wyrzucić w błoto za dużo tych producentów technik i się zaczynam pomału gubić

A więc :

Akwarium 112 litrów

Zbiornik standardowy 80x35x40 prosty z pokrywą aluminiową 2x24 świetlówki AQUA MEDIC PLANT GROW T5 24W - LIGHT oraz NARVA DAYLIGHT T5 24W 6500K
i me pytanie do państwa dokupić jeszcze 1x24 i jaką świetlówkę dobrać ?? Czy lepiej BELKA GLO LAMPA T5 2x24W i przełożyć świetlówki a może jakaś inną belkę np. cos 2x ?? 3x ?? 4 x ?? Jeśli belkę inną to proszę o dopasowanie odpowiednich brakujących świetlówek

Filtr zewnętrzny

Filtr JBL Cristal Profi e700 - ponieważ taki posiadam lecz jedzie na gwarancję w ciągu roku miałem wymienianych tyle wirników że masakra .Mam nadzieję że go naprawią a nie dadzą znów nowego wirnika , a może dadzą filtr już ten nowszy model a może wymienią na e900 w co wątpię

GRZAŁKA Z TERMOREGULATOREM 100W - firma jakaś skrzat xD

Podłoże

aquabasis-plus 5 litrów czytałem że za dużo bo producent poleca do 200 litrów - Czyli muszę dać cały worek czy ok. 3 litrów ?

jbl-manado-10l - starczy czy za mało na 112 litrów ??

Wiem że państwo napiszę że podłoże beznadziejne lecz z innymi to nie wiem ile kg trzeba kupić np. Ada 18 kg na ten zbiornik i czy tylko Ada mi wystarczy bez żadnego podłoża dla roślin ?? Aqua Substrate 3x5,4 kg i czy też to samo wystarczy bez żadnego dla roślin ??

Kulki torfowe ?????

Co2

Na razie bimbrownia razem z Easy carbo - chciałbym wiedzieć czy do bimbrowni mogę zamiast kostki lipowej dać jakaś drabinkę lub spiekiem ceramiczny - jak tak do ile mm najlepiej kupić ?? CO do bimbrowni to nie będę jej zakręcał bo butelkę wywali a normalna butla co2 Też musi być zakręcana jak się nie ma elektrozaworu prawda ?? jeśli prawdą to zakręca się główny zawór czy tylko ten zaworek precyzyjny - Nie miałem tego nigdy i gdybym kupił to mam cykora ze wybuchnie coś. Jak bym kupował to taki najtańszy zestaw z butlą nie muszę tych droższych ??

Roślinki wyczytałem że tylko invitro kupować i teraz ile sztuk bym potrzebował w nawiasie napisze ile kubeczków. Proszę mi coś dodać coś odjąć jak źle

Zostanę już przy korzeniu bo czytałem że z kamieniami jest większa jazda i wiedzą a z resztą nie wiem jakie kamienie wiem że bym musiał mieć 3 sztuki a w 1 kg nie będzię 3 kamieni odpowiednich i nie wiem wtedy ile roślin i ile sztuk bo zapewne muszą być inne niż podane poniżej


3-plan
Hemianthus micranthemoides 6 cm 100 sztuk 1 kubek
Rotala rotundifolia indica 10 cm 200 sztuk 1 kubek
Didiplis diandra 6 cm 100 sztuk 1 kubek

2-plan
Micranthemum umbrosum 6 cm - 100 sztuk 1 kubek
phoenix moss (korzeń) 100 gałazek 2x50sztuk

1-plan
Hemianthus callitrichoides "Cuba" 200 sztuk 1 kubek

Wgłębka 250 ml 1 pudełeczko na kamienie takie http://allegro.pl/lupek-fillytowy-czarn ... 78192.html niby same płaskie i 3 zł za 1 kilo to trochę dadzą tych kamyczków ??

Gałęzatka 1-2 sztuki

Nawozy:

Proszę mi napisać czy brać tą całą serie easy czy to tańsze

potas-k - ten najtańszy za 5 zł

planta-fuel - tez za 5 zł

i jakiś nawóz na mech 3 zł

Easy carbo

Easystart bakterie w plynie

Lub

EASY LIFE __ ProFito 500ml __ NAWÓZ DLA ROSLIN

EASY LIFE Kalium 250ml ___ Nawóz, Potas (K)

EASY LIFE Ferro 250ml ___ Nawóz, Żelazo (Fe)

Easy Life CO2 w płynie EasyCarbo 250ml carbo

EASYSTART - Bakterie w płynie EasyLife 100ml P-ca

Obsada :

15 x Microrasbora galaxy
6 x Corydoras pygmaeus
10 x Caridina sp. "Crystal Red"
10 x Caridina gracilirostris "Red Nose"
20 x Neocaridina heteropoda var. red "Red Cherry"


neony x 20 LUB razbory x 20 (jedna większa ławica zamiast 2 małych - po prostu lepiej wygląda),

6 otosków


1+1x pielęgniczka ramireza (np. elecrtic blue)
12x razbora klinowa/bystrzyk czarny/b. barwny/b. ozdobny/neon innesa/n. czerwony/miedzik obrzeżony/tęczanka wernera/barwieniec czarny/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty
8x otosek

1x bojownik syjamski
10x razbora klinowa /neon innesa/n. czerwony /zielony
6x otosek

Chciałbym coś z brzanek ale wyczytałem że one agresywne i mogę rozpierduche zrobić w akwarium.

Chciałbym jeszcze krewetki red yellow amano babuli któreś z tych oraz Danio czerwone lub żółte

Proszę rozważyć wszystkie punkty również pod akwarium 63 litry jeszcze nie wiem ile miejsca znajdę w pokoju bo na 112 litrów muszę szafkę kupić ponieważ komoda z brw nówka opadła.

Dziękuję za podpowiedzi i poświęcony Państwa czas .
Ostatnio edytowano 13 mar 2012, 23:07 przez raftaj, łącznie edytowano 1 raz

raftaj
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 14 mar 2011, 00:37

13 mar 2012, 21:42   (#2)  

Świetlówki: nic nie wymieniać, na początek w zupełności wystarczą. Jak akwarium będzie się dobrze rozkręcać, można dokupić dodatkowe światło lub wymienić na mocniejsze. Im więcej światła tym więcej trzeba ingerować w biochemię akwarium.

Podłoże:
Aquabasis - zwykle daje się mniej, niż zaleca producent. Wielu osobom ten substrat sprawiał problemy, gdy go przedawkowano sypiąc według zaleceń.
Manado, jak to Manado - tanie podłoże o dobrej granulacji. Kolor jest kwestią gustu - jednym się podoba - innym nie.
ADA to nasycone chemią podłoże, które zastąpi wyżej wspomniane Aquabasis i Manado razem wzięte. Inna jest też cena.
Kulki dodaje się zwykle do żwirów. Oczywiście można do innych jałowych podłoży o małej granulacji, ale to trochę mija się z celem, bo istnieje duża szansa na zabrudzenie całego zbiornika rozpuszczoną kulką. Tam, gdzie stosuje się ADĘ lub substraty podżwirowe raczej kulek się nie stosuje.

Filtr: nie ma co komentować. Kubełek, jak to kubełek. Jak ten JBL będzie działał, to wystarczy.

CO2: jedni puszczają gaz całą dobę, inni tylko gdy pali się światło. Jeśli butla miałaby być zakręcana na noc, to warto dokupić elektrozawór i włącznik czasowy z marketu. Dławienie pełnego ciśnienia gazu z butli zaworkiem precyzyjnym szybko doprowadzi do jego zgonu. Oczywiście można, tylko szkoda pieniędzy.

Rośliny: mogą być in vitro, mogą być z przycinek. To czy roślina się przyjmie, zależy od zbiornika i gatunku rośliny. Zwykle małe ma znaczenie, czy zaczynała z żelu czy ze szczepki, choć oczywiście są wyjątki od reguły.

Kamienie: po pierwsze: mają się podobać; po drugie: nie powinny zmieniać parametrów wody (czyli np. wapień odpada), po trzecie: nie powinny mieć widocznych, błyszczących metalicznie żyłek. Z kamieniami jest mniejsza jazda niż z korzeniami. W sklepie zoologicznym zwykle kupi się kamienie odpowiednie do akwarium.

Nawozy: jeśli ma się podłoże aktywne, jak ADA czy manado z substratem, to zwykle na początek potrzebny jest tylko potas. Jeśli ma być obsada, to z nawozami należy się wstrzymać do czasu problemów z roślinami. Może być tak, że obsada naprodukuje tyle nawozu, że dodatkowy nie jest potrzebny. Oczywiście to zależy od planowanych przyrostów roślinnych.

To, co napisałem wyżej, to ogólniki. Diabeł i tak tkwi w szczegółach, więc być może inni forumowicze je wywleką na światło dzienne i przeanalizują, czasem aż do granic absurdu.

Powodzenia życzę. I rozwagi w wydawaniu pieniędzy.
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

raftaj napisał(a):Pomimo czytania postów nadal jestem zielony w niektórych temat zmarnowałem pieniądze już na wiele akwaria i porażka.


o chyba powinienem zmienić dilera, bo nie ogarniam tego zdania 8)

ale do rzeczy,

z opisu widać, że dość profesjonalnie podchodzisz do tematu więc jest szansa na powodzenie, ale wrzucę kilka swoich komentarzy.

oświetlenie. to jedynie zamiast aqua medic weź tańszą grolux.

filtr i grzałka. ok. jeśli ta Twoja akwarium "porażka" jeszcze działa, to przed startem nowego baniaka, niech filtr popracuje na starym akwarium przynajmniej miesiąc i nie myj wkładów na start nowego.

podłoże. na amazonie przyjdzie jeszcze czas, tak naprawdę mógłbyś wystartować na zwykłym bazalcie z jakimś substratem np. sery.

CO2. no tak butla ciśnieniowa wskazana. jeśli masz środki to bierz bez zastanowienia. najtańsza.

rośliny.
tylko invitro kupować
a broń Boże ! na start potrzebujesz jak najwięcej masy roślinnej. kupuj koszykowe. na invitro też przyjdzie pora. natomiast muszę przyznać że bardzo mi się podoba dobór gatunków :wink: jedynie z gałęzatki bym zrezygnował.

nawozy. wydaje mi się że chyba najłatwiej wystartować na solach. przy jakichkolwiek negatywnych zmianach kondycji roślin, można łatwo i szybko korygować nawożenie. ale to się wiąże z jednym - rośliny będą rosły intensywnie i więcej czasu trzeba poświęcić na pielęgnację.

obsada. ulala, strasznie dużo tego planujesz :twisted: pamiętaj im więcej ryb, tym więcej po nich sprzątania, a utrzymanie higieny w roślinnym akwarium to podstawa. zrezygnuj z crystali. nie przeżyją.

ale masz plan i z tym powinno się Tobie udać. powodzenia.

Usunięto użytkownika 14432


13 mar 2012, 23:28   (#4)  

ta butla to taka może być ??

http://allegro.pl/ergo-mini-kompletny-z ... 53942.html

I to ma chodzić 24/24 jak nie to gdzie to zakręcić ?? Gdzieś czytałem ze 30 minut przed swiatłem ma sie włączyć a pozniej 30 m przed zgaszeniem - ale ta jest bez elk zaworu czyli ręcznie będe musiał kręcic - jak bede w domu

a zapobiegawczo jak mnie nie bedzie to butle zakręcę iktoś ma wtedy dawac easy carbo 1 raz dziennie tak ??

Chyba że na poczatek se pojadę na easy carbo z bimbrownia lub bez

raftaj
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 14 mar 2011, 00:37

14 mar 2012, 01:01   (#5)  

raftaj napisał(a):Chyba że na poczatek se pojadę na easy carbo z bimbrownia lub bez


A ja bym Ci poradził tak:
1. Wybież podłoże z tych, które wymieniłeś. Jeżeli chodzi o żyzne, to oprócz ADA i Aquasubstrat masz jeszcze inne, jak Olivier Knott, Pro-soil...
2. Nie dodawaj żadnych świetlówek, tylko odpal tak jak masz standardowo w klapie
3. Nie dawaj żadnych dodatkowych nawozów. Przy tym oświetleniu zapotrzebowanie na makro i mikro jest takie, że podłoże + to co produkują ryby wystarczy
4. Podaruj sobie CO2. Ewentualnie jakiś węgiel w płynie. Np. Easy Carbo czy inny.
5. Roślinki najlepiej od akwarystów np. z forum.

Po jakimś czasie, jak wszystko będzie sobie rosło (coś będzie rosło, coś nie) i załapiesz bakcyla, to sam zobaczysz, że chciałbys mieć jakieś trudniejsze w hodowli roślinik i wtedy dołożysz światła, dokupisz system CO2, i będziesz dodatkowo nawoził.

Powodzenia

wojtekr
Poznaje temat

Posty: 91
Dołączył: 01 kwi 2010, 22:37
Miasto: Łódź

14 mar 2012, 10:45   (#6)  

A ja Ci doradzę tak:

-światła nie zmieniaj
-Podłoże jak na początek aquabasis i manado to dobry sposób choć taniej jest dać ziemię i żwir 1-3mm ale jak się boisz ziemi to weź aquabasis

- Co2 przy tym świetle na 63l- raczej na pewno musi być przy 112l niekoniecznie- choć będzie łatwiej. Najtaniej będzie poszperać po dziale giełda i allegro używana butla reduktor najtańszy ze sklepu dla spawaczy a od dyfuzora lepsza będzie kostka lipowa ze strzykawki za 5 PLN lub DIY.

- nawozy dla początkującego radzę przeczytać temat "Jak zrobić nawozy Easy Life" i namieszać sobie z soli- potem pozostaje założyć sobie ile ppm lać do akwarium i modulować dawkę ( ja wychodziłem od NPK 20:1:20).

-obsada roślinna ok ja bym wybrał żelki- i to będzie gęsty start. do sadzenia wgłębki polecam łupinę kokosa i zieloną nitkę

Powodzenia
-

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

16 mar 2012, 12:05   (#7)  

Widze ze kolega aspiruje do akwa roślinnego .Ja na twoim miejscu dokupiłbym 1x24W(6500K),zestaw CO2 i sole.Dopiero potem myślał o starcie roślinach i reszcie.Jeśli zaczniesz nawozić przy obecnym oświetleniu bez Co2 masz wysyp glonów nieunikniony.Standardowe oświetlenie dla tego akwarium to 2x18W T8.

Avatar użytkownika
tao
Znający temat

Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Dutton, razarewi i 253 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.