Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Darek - moja przygoda z akwarystyką



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Hej :)

Na wstępnie chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać. Jestem już tutaj od jakiegoś czasu, ale to mój pierwszy post.

Jakiś czas temu w mojej głowie urodził się pomysł aby postawić dekoracyjne akwarium w salonie. Mieszkam w mieście, na drugim piętrze 50 metrowego mieszkania, to też inne zwierzęta raczej nie czułyby się u mnie dobrze. Z akwarystyką miałem do czynienia w okresie wczesnych lat szkolnych (jakieś 20 lat temu). Prowadziłem wtedy mały, 50 litrowy zbiornik. Pływało w nim mnóstwo różnych gatunków rybek. Z perspektywy czasu widzę jednak, że popełniłem wiele błędów a moi pupile nie zawsze czuli się dobrze w stworzonym przeze mnie świecie. Tym razem planuję poprawę a do akwarystyki zamierzam podejść na poważnie.

Moim celem jest stworzenie w mieszkaniu miejsca, przy którym będę mógł się zrelaksować i odpocząć po dniu spędzonym w pracy. Pragnę też aby zwierzątka żyjące w zbiorniku, który zamówiłem były szczęśliwe.


SPRZĘT

Akwarium
Ma pojemność 162 litrów i wymiary 90x40x45. Większe nie zmieściłoby się na komodę, którą specjalnie wcześniej przygotowałem i wzmocniłem w tym celu.
Filtr
Filtr zewnętrzny Aquael Unimax 250 - ten zakup wydał mi się najbardziej rozsądny.
Grzałka
HYDOR 200 - grzałka zewnętrzna.
Oświetlenie
Wykonane z diód power led. Jeszcze nie jest gotowe. Czekam na diody i sam profil aluminiowy. Wyjdzie około 45 lumenów/litr wody. Zastosuję diody 6500 K, 8000 K i FS.
CO2
Na początek na pewno bimbrownia. Zakup profesjonalnego sprzętu wiąże się z kolejnym dość dużym wydatkiem a już i tak przekroczyłem budżet. Pewnie w późniejszym etapie i tak zakupię butlę.


PODŁOŻE I INNE

Podłoże wykonane z dwóch warstw:
1. Substratu Tropica Plant Growth Substrate (około 3,5 kg)
2. Czarny bazalt 2-4 mm.

Dodatkami będą skałki (około 25 kg) i korzeń (około 40 cm).


RYBY

Nie mam jeszcze konkretnej wizji. Do momentu wpuszczenia zwierząt jeszcze daleka droga. Na pewno będą neonki i kilka sztuk ryby o większych rozmiarach, może gurami mozaikowy? Nie wiem. Zobaczymy :)


ROŚLINY

I w tym momencie pojawia się pierwsze pytanie z mojej strony.

Jakie roślinny wybrać?
Gotowy zestaw a może większą ilość i mniej gatunków?


Chciałbym dość sporych rozmiarów trawnik, więc na pierwszy plan najlepszą opcją wydaje mi się Parvulka i Mały Henio. Co do wyższych roślin - zupełnie nie mam pojęcia. Może Microsorium Pteropus do przyozdobienia korzenia i kamieni oraz Staurogyne Repens. Na trzeci plan Alternatera Roasefolia i Rotala Wallichii. Tylko te rośliny pojawiły się zupełnie przypadkowo. Nie znam się na nich i nie wiem co wybrać. A może zakupić cały zestaw rośli na pierwszy, drugi i trzeci plan? Wtedy będę miał więcej gatunków, ale mniej sztuk. Jakie rozwiązanie jest według Was najlepsze? Proszę o pomoc.


Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i każdą chęć pomocy z Waszej strony. Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Cześć. Gratuluję decyzji założenia akwarium.
Pytasz o to, jakie wybrać rośliny... to zawsze jest trudne... zanim jednak się zdecydujesz na konkretne gatunki sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakie chcesz mieć akwarium i jak dużo roboty chcesz przy nim mieć:)
Pooglądaj zdjęcia zbiorników forumowiczów, na bank znajdziesz jakieś natchnienie. Po tym oglądaniu i czytaniu które zajmie Ci pewnie dobre kilka dni, poczytaj o roślinach które Ci się spodobały w aranżacjach kolegów i koleżanek :)
A później musisz zrobić swój plan. Mniej więcej... z doświadczenia wiem, że mając plan na kartce i tak go ze trzy razy zmienisz podczas zamawiania roślin a później jeszcze w trakcie ich sadzenia.
Najważniejsze jest, żeby nie robić tego w pośpiechu. Nie jest dobrym doradcą. Jak będziesz się spieszył to później będziesz wszystko zmieniał bo "przecież nie tak to miało być..."

Reasumując.
Pooglądaj zdjęcia, poczytaj opisy, wymóżdż sobie jakiś aranż. Dopasuj rośliny wedle wymagań świetlnych i pielęgnacyjnych po czym zmień to jeszcze ze dwa razy :) A późnej pozostaje Ci tylko wejść do sklepu RA i zamówić roślinki.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Dziękuję. Już jakiś czas temu zacząłem wybitnie śledzić forum i oglądać aranżacje wielu akwariów. Nie skupiałem się tylko nad nazwami i gatunkami roślin. Dzisiaj poświęciłem na to chwilę i udało mi się poznać ich wymagania oraz krótką charakterystykę. Wymóżdżyłem też sobie przykładowy aranż, narysowałem na kartce i zmieniłem... na razie raz... ale to już coś :D

A więc tak:

Na PIERWSZY plan wybrałem:
1. Micranthemum Monte Carlo - tej rośliny potrzebuję naprawdę dużo.
Powiedzcie mi, ile sadzonek uzyskam z kubka o wymiarach 10 cm??

Na DRUGIM planie:
1. Microsorium Pteroptus - osadzę w miejscu łączenia kamieni z korzeniem.
2. Staurogyne Repens - podoba mi się ta roślina i znajdę dla niej miejsce w kilku rejonach akwarium.

TRZECI plan to królestwo:
1. Hemianthus Micranthemoides - miał być Mały Henio, będzie Duży. Znalazłem dla niego sporo miejsca w lewym tylnym rogu zbiornika. Powinien tam ładnie wyglądać zza największego kamienia w akwarium.
2. Alternanthera Rosaefolia - gwiazda mojego akwarium. Będzie świetnym kontrastem dla zielonych roślin trzeciego planu.
3. Pogostemon Erectus - podoba mi się, kiedy ta roślina tworzy zwartą kępę i pewnie taką będę starał się wyhodować w swoim baniaku.
4. Ludwigia Repens - nie wiem, czy będzie to roślina trzeciego, czy bardziej drugiego planu. Wezmę tylko kilka sadzonek i posadzę gdzieś w okolicy Dużego Henia.


W lewej części zbiornika i do połowy tylnej szyby akwarium planuję zbudować lekkie podwyższenie. Male pięterko/klif, dosłownie 7 cm wyżej. W tym celu wykorzystam kermazyt ogrodniczy. Już przepłukałem go w wodzie i zapakowałem w siatkę używaną w moskitierach. Przy budowaniu tej części baniaka ustawię kilka większych kamieni, tak żeby worki nie wypłynęły na powierzchnię. Myślę, że będzie to wyglądało atrakcyjnie.


A może Wy macie już jakieś doświadczenia w sprawie budowania takich klifów?? Co sądzicie o wyborze roślin? Taki zestaw da radę ładnie zarosnąć zbiornik? Oczywiście po jakimś czasie dojdzie pewnie kilka innych gatunków, ale na razie będę się uczył na tym :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

No świetnie!
Wystarczyło pogrzebać, poczytać i proszę - zbudowałeś właśnie wizje swojego baniaczka.
Wybrałeś ciekawe zielsko. Zastanowiłbym się tylko nad microsoriami...
Co do Monte Carlo - potrzebujesz trochę tych kubeczków :) powinien szybko urosnąć ale na starcie jednak ważne jest, żeby było dużo zieleninki.
Trzymam kciuki. Czekam na pierwsze zdjęcia po zalaniu.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Wyszukiwanie informacji na temat roślin należało raczej do przyjemnych. Zresztą zauważyłem, że akwarystyka jest pasją, która bardzo wciąga. Mam nadzieję, że uda mi się zbudować ciekawą aranżację. To będzie tak naprawdę mój pierwszy prawdziwy zbiornik i obawiam się, że coś może pójść nie tak. Że oświetlenie okaże się nie takie lub pomysł z bimbrownią nie wypali. Na pewno jeszcze nie raz będę Was tutaj prosił o pomoc.

Jeśli chodzi o microsorium, to podobają mi się ich długie liście. Myślę, że powstanie przyjemny dla oka efekt, jak roślina będzie opadała z klifu. Tym się kierowałem. Zobaczymy.

A Monte Carlo potrzebuje mniej więcej tyle, żeby obsadzić całą kostkę o powierzchni 40x40. 2-3 kubki wystarczą? Projekt jest taki, że cała prawa strona i przód akwarium powinien zarosnąć tą rośliną.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Cześć, akwarystyka bardzo wciąga...
Zaczynasz od zbiornika jednego, a później zaczyna brakować miejsca na nowe haha ale pamiętaj o jednym CIERPLIWOŚĆ to jest na czym musisz sie skupić w tym super hobby i nie załamywać sie bo wszystko idzie ogarnąć zobaczysz...! Uczymy sie cały czas i każdy’a z nas doskonale o tym wie.
[color=#408040]043l - NAP - Paweł Sadowski[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 73664.html
[color=#BF8040]021l - NAP - Paweł Sadowski[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 73655.html
[color=#004000]021l - NAP - Paweł Sadowski - braciaka[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 75101.html

Avatar użytkownika
na1910
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 28 wrz 2016, 20:14
Miasto: Nowy Sącz

Kup trzy. A późnej ciesz się jak będzie rósł :)

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

na1910 napisał(a):Cześć, akwarystyka bardzo wciąga...
Zaczynasz od zbiornika jednego, a później zaczyna brakować miejsca na nowe haha ale pamiętaj o jednym CIERPLIWOŚĆ to jest na czym musisz sie skupić w tym super hobby i nie załamywać sie bo wszystko idzie ogarnąć zobaczysz...! Uczymy sie cały czas i każdy’a z nas doskonale o tym wie.


Postawię tylko jeden zbiornik ze względu na ograniczoną ilość miejsca w mieszkaniu. Mam jednak nadzieję, że będzie on przykuwał moją (i nie tylko) uwagę. Miał być przepełniony mnóstwem zielonych roślinek i kilkoma kolorowymi rybkami. Taka żywa dekoracja w salonie :)

Co do cierpliwości, to nie jest ona moją mocną stroną, ale jeśli coś złego zacznie się dziać, to przekopię cały internet w poszukiwaniu rozwiązania :) myślę, że sobie poradzę :)

antipathiQue napisał(a):Kup trzy. A późnej ciesz się jak będzie rósł :)


Gotowe! Roślinki zamówione.
Micranthemum Monte Carlo – 2 x kubek 10 cm (wiem, miały być 3, ale i tak się rozrośnie - głęboko w to wierzę)
Pogostemon Erectus – kubek 10 cm
Staurogyne repens – kubek 6 cm
Microsorium pteropus – 2 sadzonki
Ludwigia repens – 4 sadzonki
Alternanthera Rosaefolia – kubek 10 cm
Hemianthus micranthemoides – kubek 10 cm

W piątek wieczorem będę miał wszystko u siebie, wraz ze szkiełkiem, sprzętem, roślinkami, żwirem, po prostu wszystkim. Tak więc sobotni poranek zapowiada się pracowicie. Trzeba będzie zmontować belkę led, ustawić aranżację w zbiorniku i w międzyczasie uruchomić bimbrownię. Postaram się zrobić fotorelację z każdego etapu i wrzucić jeszcze przed końcem weekendu tutaj :)

Jakieś cenne rady przed startem??

I pytam czysto teoretycznie. Jeśli spełni się najczarniejszy z czarnych scenariuszy i nie uda się tego wszystkiego doprowadzić do końca w sobotę i w niedzielę, to czy roślinki mogą stać w kubkach? Czy lepiej posadzić je do wody w sytuacji, kiedy CO2 i oświetlenie nie będzie jeszcze w pełni sprawne.

Wielkie dzięki za pomoc :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Mogą chwile w tych kubkach postać. Spokojnie.
Jeżeli chcesz rady... nie śpiesz się z niczym. Powoli i z głową :)

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

dareczek7 napisał(a):W piątek wieczorem będę miał wszystko u siebie, wraz ze szkiełkiem, sprzętem, roślinkami, żwirem, po prostu wszystkim. Tak więc sobotni poranek zapowiada się pracowicie. Trzeba będzie zmontować belkę led, ustawić aranżację w zbiorniku i w międzyczasie uruchomić bimbrownię. Postaram się zrobić fotorelację z każdego etapu i wrzucić jeszcze przed końcem weekendu tutaj :)
Jakieś cenne rady przed startem??


W piątek będziesz wszystko miał, baniak, sprzęt, żwir, rośliny itp. Ok.
Ale znając życie, czegoś Ci jednak zabraknie :wink:
Życzę powodzenia, jak najbardziej
Pozdrawiam
Artur

Avatar użytkownika
Utul
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 24 lut 2015, 21:01
Miasto: Marklowice

Ciekawe jak ci pojdzie: ja mialem w zeszla sobote korzen przygotowany, podloze juz cale bylo w ulozone w zbiorniku, filtr i oswietlenie zamontowane, ale i tak z roslinami oraz ostateczna aranzacja zeszlo mi sie cala sobota od rana do 22.

Zrobiles test szczelnosc akwarium? Dajesz jakies tlo na tylna sciane akwa (bo to musisz zrobic przy pustym zbiorniku ) ?

Takze jak chcesz jeszcze skladac LED-y, robic bimbrownie etc to moze byc ciezko w 1 dzien. Ale w wknd powinienes sie wyrobic. I tak jak pisza koledzy, na pewno czegos Ci zabraknie :)

powodzenia

macieq112
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 25 wrz 2017, 01:18
Miasto: Warszawa

antipathiQue napisał(a):Mogą chwile w tych kubkach postać. Spokojnie.
Jeżeli chcesz rady... nie śpiesz się z niczym. Powoli i z głową :)


No to całe szczęście :) jeśli nie wyrobię się w weekend, to dokończę w poniedziałek. Najważniejsze żeby roślinki dobrze się czuły w tych kubkach, bo wydaje mi się, że trochę ich będzie :D

macieq112 napisał(a):Ciekawe jak ci pojdzie: ja mialem w zeszla sobote korzen przygotowany, podloze juz cale bylo w ulozone w zbiorniku, filtr i oswietlenie zamontowane, ale i tak z roslinami oraz ostateczna aranzacja zeszlo mi sie cala sobota od rana do 22.

Zrobiles test szczelnosc akwarium? Dajesz jakies tlo na tylna sciane akwa (bo to musisz zrobic przy pustym zbiorniku ) ?

Takze jak chcesz jeszcze skladac LED-y, robic bimbrownie etc to moze byc ciezko w 1 dzien. Ale w wknd powinienes sie wyrobic. I tak jak pisza koledzy, na pewno czegos Ci zabraknie :)

powodzenia


Dziękuję :) sam jestem ciekawy. Testu akwarium jeszcze nie robiłem, bo dopiero jutro pojadę po nie do Wrocławia. Pewnie od razu zaleję wodą, żeby później się nie okazało, że coś cieknie. Na tylnej szybie będzie czarna matowa folia.
I w tym momencie może jakieś porady, w jaki sposób najlepiej ją przykleić?
Słyszałem, że bywa to kłopotliwe.

Ledy przykleję do profilu jutro wieczorem, więc jakoś to będzie :) jeśli czas pozwoli, to przygotuję sobie też kabelki do połączenia diod.

Mam nadzieję, że wszystko przewidziałem i będę w miarę przygotowany na wszystkie okoliczności :D zobaczymy już wkrótce. :wink:

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

dareczek7 napisał(a):I w tym momencie może jakieś porady, w jaki sposób najlepiej ją przykleić?
Słyszałem, że bywa to kłopotliwe.

Popatrz tutaj: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/aranzacja-akwarium/jak-latwo-przykleic-tlo-z-folii-70190.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Jesli chodzi o przyklejanie folii to robilem to w zeszly piatek: wklejam moje spostrzeżenia:

Czarna folia naklejona na tyl akwarium: najlepiej polozyc zbiornik na boku, tylna szyba do gory (podlozyc jakies miekkie szmaty pod, zeby nie ukruszyc rogow). Do wygladzania babli uzylem plastykowej "lopatki" ktora uzywa sie do wygladzania fug. Na poczatku probowalem sama woda, ale chyba za mocno naciskalem, bo ciagle mialem smugi. Na koniec jak wlaczylem na probe oswietlenie akwariowe to b.brzydko bylo to widac. W koncu zrobilem tak jak mi poradzili w sklepie akwa, czyli uzylem zelu do wlosow (takiego najtanszego z drogerii): lepiej niz sama woda, ladnie sie wszystko dalo wygladzic, babli ani smug zero. Na rogach dodatkowo dokleilem tlo do akwa tasma klejaca , zeby nie odchodzilo tak szybko.

Na razie sie trzyma , nic nie odstaje , ladnie wyglada (ale to niecaly tydzien tylko mam).

macieq112
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 25 wrz 2017, 01:18
Miasto: Warszawa

Dobry spryskiwacz i na wodzie też dobrze wyjdzie. Jeżeli folia ma dobry klej i nie masz bąbli to na bank się to nie odklei.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Do wody trzeba dodać odrobinę płynu do naczyń, wszystko wtedy idzie gładko i nie wychodzą bąble. Smugi mogą przez jakiś czas być widoczne ale po kilku dniach znikają.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Płyn do naczyń może rozpuścić klej. To zależy od folii. Nie ryzykowałbym.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Dobrym sposobem na klejenie tła jest odrobina oleju , takiego zwyklego dostępnego w każdej kuchni. Wieczny. Mówię o klejeniu folii , która nie ma w sobie kleju. Każda samoprzylepna fajnie się klei po spryskaniu szyby wodą.

korzon
Aktywny użytkownik

Posty: 538
Dołączył: 09 paź 2016, 10:17
Miasto: Wałbrzych

Ja robilem zelem do wlosow wlasnie taka folie bez kleju.

A taki olej to sie za X miesiecy nie zasmierdnie , zjelczeje etc- w koncu to product spozywczy?

macieq112
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 25 wrz 2017, 01:18
Miasto: Warszawa

Dobra Panowie, na spokojnie :D dziękuję najmocniej za kilka różnych rozwiązań. Folia jest samoprzylepna, więc spróbuję to zrobić przy użyciu wody z dodatkiem bardzo małej ilości płynu ;)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43











Powiązane tematy
  • Akwarystyka morska

    Witam. Nie dawno pytałam się was o kwestie krewetek. Miałam zamiar założyć sobie krewetkarium. Jednak zrezygniwałam, ale pomyślałam że nie próbowałam jeszcze jednej dziedziny, akwarystyki morskiej. Po...

    Wyświetlenia: 3184 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Spotkanie Z Akwarystyką

    Dzień dobry ,jestem laikiem lub początkującym amatorem , nie mam zielonego pojęcia o co chodzi w akwarystyce .Chciałbym zacząć z swoim pierwszym akwarium za ok miesiąc ,lecz nie wiem co kupić jakie ro...

    Wyświetlenia: 4655 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Akwarystyka, czyli cierpliwie i do celu - akwarium w ścianie

    Witajcie, niniejsze forum studiuję od ponad miesiąca, mimo wszystko, jest to mój pierwszy post, a zarazem okazja na przywitanie się. Na wstępie po krótce przedstawie mój poziom zaawansowania w dziedzi...

    Wyświetlenia: 3447 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Nowa przygoda z akwarystyką

    Witam Piszę tego posta ponieważ chciałbym, żebyście mnie wsparli swoją cenną wiedzą i doświadczeniem. Równo miesiąc temu wystartowałem z moim nowym hobby. Jest to akwarium 54L Do startu użyłem podłoża...

    Wyświetlenia: 772 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Moja własna 112stka.

    Witam. Od października (jak to bywa, za namową dzieci) założyłem, przynajmniej tak mi się wydaje ;) akwarium. Pewnie przerabialiście takie tematy setki razy i pewnie już wiecie, że niektórzy najpierw ...

    Wyświetlenia: 11146 | Odpowiedzi: 116 czytaj więcej...

  • Moja pierwsza kostka - kilka pytań

    Witam, Chcę założyć kostkę 30cm (27l) full Opti. To będzie krewetkarium z neocardina blue, więc bez większych wymagań. To na pewno nie będzie HT, więc dozowanie CO2 od razu odpada. Z nawozów planowałe...

    Wyświetlenia: 1568 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Start zbiornika - czy moja teoria jest poprawna ?

    Cześć, wygląda na to, że mamy już wszystko i uda się w najbliższym czasie uruchomić zbiornik. Bardzo proszę o komentarze czy poniższe postępowanie będzie poprawne. Dane techniczne: - Akwarium 140x70...

    Wyświetlenia: 1088 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nowa przygoda

    Witam. Zamówiłem dziś akwarium 100x50x60,ma to być typowe roślinne akwarium na bazie ziemi ogrodowej. Lecz ubzdurałem sobie że musi być ścieżka z białego piasku,tylko nie wiem czy to dobry pomysł w ...

    Wyświetlenia: 877 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 258 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.