Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


162l - The Underwater Garden - dareczek7



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



IMG_20180930_211202_HDR.jpg
(3.97 MiB) Pobrane 1826 razy


Hej Akwaryści!!

Chciałem Wam pokazać moje akwarium o pojemości 162 litrów. Jak sama nazwa wskazuje założyłem je w celu stworzenia małego podwodnego ogrodu, będącego kolorową ozdobą mieszkania. W zbiorniku do dekoracji użyłem kilku korzeni red moor wood i roślin z poprzedniej aranżacji. Wybierając zwierzęta postawiłem na małe rybki, które poczują się swobodnie w swoim nowym domu.


Opis akwarium

Akwarium: 90x40x45cm (objętość: 162l)

Filtracja: Aquael Unimax 250, Eheim Classic 2213

Oświetlenie: belka LED DIY 39W 45mil

Podłoże: CAL Aqua Labs Black Earth Premium Fine

Technika CO2: zestaw CO2 z butlą i elektrozaworem

Nawożenie: mikro i makroelementowe w postaci soli

Podmiany wody: co tydzień (RO 50:50 KRANOVIT)

Temperatura wody: 25 st.C

Parametry wody:
    Ph - około 6,5
    NO3 – około 10 ppm
    PO4 – około 0,8 ppm
    KH - 3
Dekoracje: korzenie Red Moor Wood i lawa wulkaniczna

Rośliny:
Zwierzęta:
    Pielęgniczka Ramireza – 2 pary
    Danio fluo żółte– 6 szt.
    Neon czerwony – 15 szt.
    Kirysek spiżowy – 4 szt.
    Otosek – 5 szt.
    Kosiarka – 4 szt.
    krewetka Amano – 4 szt.
    krewetka Red Cherry – xxx?
Zbiornik uruchomiony został 1 marca 2018 i na razie działa bez większych problemów. Wiadomo, czasami pojawił się jakiś drobny glon, czasami wyskoczyła rybka, ale ogólnie jestem zadowolony. Rośliny rosną jak należy i co chwilę wycinam ich sporą część w celu zasilenia zbiorników znajomych akwarystów :)

Moja przygoda z akwarystyką rozpoczęła się w październiku 2017 roku, więc jestem świeżakiem, jeśli chodzi o część praktyczną tego hobby. Dużo czytałem o aranżacji zbiorników i o życiu zarówno ryb, jak i roślin wodnych. Trochę też nauczyło mnie już własne akwarium. Niemniej jednak liczę na wyrozumiałość. Obiecuję, że będę pielęgnował swój zbiornik i starał się rozwijać tak piękną pasję, jaką jest akwarystyka.

Akwarium pozostawiam Wam do oceny. Dziękuję i pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano 02 paź 2018, 21:09 przez dareczek7, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Napisałeś że jesteś cyt"świeżakiem" ale patrząc na Twoj zbiornik i rośliny to takie określenie nie tyczy się Ciebie :wink: Mi się pododoba.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Bardzo ladny zbiornik, lubie takie klimaty :)

Avatar użytkownika
Brwisty
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 27 mar 2018, 14:14
Miasto: Wroclaw

Ładny baniaczek i piękne rośliny.Jak się sprawują u Ciebie ramirezy, nie jest tak że jedna para zdominowała drugą? :)

Tommi
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 21 gru 2012, 11:19

Fajnie, że się Wam podoba :) wkładam w to akwarium dużo pracy. Lubię przy nim siadać wieczorami i oglądać co tam się w środku dzieje.

Ramirezy mają dużo kryjówek i każda para znajdzie przestrzeń dla siebie, ale faktycznie są mocno terytorialne a większy samiec trzyma tego mniejszego krótko. Choć na początku, po wpuszczeniu wszystkich 4 rybek do akwarium, to ten drugi był strona dominującą. Mam tylko nadzieję, że ich pasożyty nie zjedzą :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Właśnie się zastanawiam czy wpuścić jedną czy dwie pary do mojego zbiorniczka niemal identycznego jak Twój jeśli chodzi o litraż. Stąd moje pytanie :)

Tommi
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 21 gru 2012, 11:19

Możesz wpuścić dwie. Trochę też o tym czytałem i w takim litrażu miały sobie spokojnie poradzić. Te dwie pary są u mnie w akwarium od około 2 miesięcy i krzywdy na pewno sobie nie wyrządzają. Wiadomo, jedna rybka czasami pogoni drugą, ale taka ich natura. Nie będzie źle :) ważne, żeby zwierzątka były podobnych wielkości. Trzeba dać im szansę zaistnienia. Wtedy lider sam się wykreuje :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Dostałem pytanie odnośnie nawożenia solami.

Możesz napisać dokładnie w jaki sposób przygotowujesz to wszystko i jak doszedłeś do tego co ile i kiedy dawać?

Otóż sprawa wygląda tak. Orientacyjne schematy ważenia i mieszania policzyłem w kalkulatorze nawozów, który bez problemu można znaleźć na tym forum lub w internecie. Niestety do reszty trzeba dojść samemu. Radzę sporządzić sobie trzy butelki z nawozami. U mnie wygląda to następująco: Makro (50% NO3, 20% K), Potas (80% K), Fosfor (100% K2SO4). Jak widać, podaję tylko połowę dawki azotu. Wynika to z faktu, że trochę rybek u mnie w zbiorniku pływa a przecież "rybie siuśki" są najlepszym nawozem azotowym. Przy pełnej dawce występowały braki fosforu i potasu. Teraz uważam, że jest już ok. Rośliny nie wróciły jeszcze do pełnej formy, ale widać zauważalną poprawę. Nawozu leję po 4 ml dziennie na moje akwarium. Po podmianie dodaję tylko trochę więcej potasu i wszystko rośnie jak należy.

Moim zdaniem nawożenie to plac doświadczalny. Warto zacząć od pewnego sprawdzonego schematu a później dostosować je do własnych potrzeb i wymagań akwarium. Fajnie mieć dostępnych kilka testów, które dają poglądowy stan sytuacji i chociaż na początku warto zmierzyć parametry wody. Dobrze znać stosunek azotu do fosforu.

Ogólnie na pierwszy rzut oka wygląda to na dość skomplikowane, ale takie nie jest. Dobre nawożenie jest najłatwiejszą metodą walki z glonami. U mnie czasami wywali zielenice punktowe, ale zdarza się to bardzo rzadko. Szyby muszę przecierać co 2-3 miesiące? Może nawet rzadziej.

Jeśli macie pytania, to uderzajcie śmiało. Chętnie odpowiem :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Wybacz Darek, ale Twoja odpowiedź na postawione pytanie jest bardzo mało precyzyjna i dla początkującego akwarysty całkowicie nieprzydatna.
dareczek7 napisał(a):Makro (50% NO3, 20% K), Potas (80% K), Fosfor (100% K2SO4)

Co oznaczają te procenty? Fosfor to KH2PO4, a K2SO4 to potas.

Nie odbieraj tego proszę jako atak, ale jak ktoś to przeczyta to zabrnie tylko w ślepą uliczkę.

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił z solami- nie ma drogi na skróty. Nikt nie poda Wam przepisu na "sok z gumijagód" czy "eliksir Panoramixa". Są pewne stałe wartości, których warto się trzymać, ale każde akwarium ma swój własny przepis na idealny nawóz EI (a w zasadzie na idealne dawki nawozów).
Jeśli komuś podoba się akwarium z galerii i myśli, że uzyska takie same efekty na tych samych ustawieniach to... szanse ma znikome.

Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia przygody z solami bez przeczytania tego artykułu, w całości, kilka razy... :wink: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... zenie.html

Co do akwarium to cieszy oko. Pomyślałbym jednak nad wydajnością lampy - rośliny wyraźnie ciągną w górę do światła. W kwestie przecierania szyb co 2-3 miesiące nie uwierzę z uwagi na te piękne zielenice na lilly pipe i bocznej szybie :twisted:

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Oj, przepraszam najmocniej, pomyliłem wzory. KH2PO4 to oczywiście fosfor. A procenty wynikają z tego, że bez sensu było podawać sole w gramach. Po co? Przecież moje 160 litrowe akwarium będzie miało określone ilości a mniejsze lub większe zbiorniki stosunkowo inne. Wiadomo, pozycją wyjściową jest to, co uzyska się w kalkulatorze na poziomie 100%. Ja rozpisałem jak przygotowuję nawozy, adekwatnie co do ilości i dlaczego dzielę na 3 butelki. Myślę, że jest to jednak pewna podpowiedź. Jeśli ktoś ma problem, proszę pytać. Postaram się wyjaśnić. Jeśli kogoś to zadowoli, to tak aktualnie wyglądają niedawno przygotowane nawozy powstałe w proporcjach:
IMG_20180717_070622_HDR.jpg
(2.57 MiB) Pobrane 3491 razy

Nie zostały jeszcze odpowiednio przetestowane, więc nie powiem czy czegoś brakuje. Stosunek NPK wychodzi około 5:1:15. Powód połowy dawki azotu wyjaśniłem już wcześniej.

Zgodzę się z faktem, że w solach nie ma drogi na skróty i napisałem, to w poprzednim poście. Do wszystkiego trzeba dojść na podstawie własnego doświadczenia, które ja też dopiero co zbieram. Kwestie tutaj przeze mnie opisane są moją subiektywną opinią wypracowaną na przestrzeni kilkumiesięcznej przygody z akwarystyką.

Jeśli chodzi o lampę, to ta daje radę, ale już jestem na etapie budowy następnej - 88W. To będzie zupełnie inna jakość oświetlenia, więc rośliny będą jeszcze ładniejsze.

A szyby przecieram co 2-3 miesiące. Tego miejsca na lilly pipe nie ruszałem nigdy, bo może nie chce mi się tego czyścić. Poza tym bezpośrednio nad nim jest lampa, więc zielenice rosną tam trochę szybciej :)

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Aktualizacja po dzisiejszej podmianie. W miarę możliwości wyczyściłem ten nieszczęsny szklany wylot z filtra i szyby bezpośrednio pod lampą. Zielenice na chwilę obecną nie istnieją. Zobaczymy kiedy odrosną :) taki teścik.

Następnym razem jeśli uda się coś popchnąć do przodu, to spróbuję Wam zdać krótką relację z budowy nowej lampy LED.

Miłego weekendu :)
IMG_20180721_130011_HDR.jpeg
(122.41 KiB) Pobrane 3244 razy
IMG_20180721_130041_HDR.jpeg
(118.83 KiB) Pobrane 3244 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Ładny zbiornik,fajna kompozycja,układ roślin.Jak tak patrze na te forumowe rośliniaki to znowu przychodzi mi ochota na taki zbiornik.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Super ci to rośnie na solach. Możesz napisać jakie mikro podajesz ?

coku
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 14 mar 2017, 01:34

Z mikro mam gotowy nawoz, który kryje się pod nazwą MIKRO Plus (Intermag). Stosuję go zgodnie z instrukcją i działa. Nawozy markowych producentów są drogie i w związku z tym postanowiłem dać sobie z nimi spokój, dlatego sole mieszam sobie sam a nawóz mikroelementowy jest bardzo tani. Myślę, że nie ma co przepłacać :)

Ciekawy jestem czy przy większym oświetleniu, to wszystko ruszy jeszcze mocniej :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Kiedyś prowadziłem roślinniaka na Intermag plus bardzo dobry i tani nawóz mikro. :wink:

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Dokładnie ;) gotowy nawóz kosztuje 8 zł za 500 ml butelkę. Można kupić koncentrat za 4 lub 5 zł, już nie pamiętam. Zalecenie stosowania, to 1ml/100l, więc nawozu mamy na baaaardzo długo. W zasadzie o mikro możemy zapomnieć. Na dodatek to działa. Przynajmniej u mnie :) trochę trudniej jest z makro. Tutaj trzeba trochę testów i doswiadczenia, ale o tym napisałem wcześniej.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Tak jak piszesz ja kupowałem kiedyś 100ml za kilka zł a dodawało się chyba do litra ro i przy tym dawkowaniu to starczało na bardzo dłuuugo :D

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Aktualne akwarium wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Prawa strona zbiornika wymaga przycinki, ale przy ostatniej podmianie nie miałem już czasu zrobić większych porządków. Reszta roślin w miarę ogarnięta. Postanowiłem zmniejszyć też ilość mchu. Z lewej strony wierzchołek sięgającego pod powierzchnię wody korzenia też z niego wyczyszczę. Wydaje mi się, że akwarium lepiej się prezentuje, kiedy nie jest tak zarośnięte.

Teścik z zielenicami punktowymi wypadł w miarę pomyślnie. Zauważalne zielone kropki pojawiły się dopiero około 3 tygodnia od czyszczenia. Wynik ten uważam za całkiem niezły, tym bardziej, że był to okres, w którym miałem dwutygodniowy urlop.

Pozdrawiam :)
Załączniki
IMG_20180819_185352_HDR.jpg
(3.88 MiB) Pobrane 2722 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

dareczek7 napisał(a): w którym miałem dwutygodniowy urlop.

Pewnie dlatego
Nie grzebałes bez sensu :-)

Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

Jak dla mnie tak jest dobrze.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp











Powiązane tematy
  • 038l - Paludarium Garden of the shadow king - NANOSTUDIOART

    WITAJCIE! Mam przyjemność i chwilę na powrót do gry z nowym kontem . Dzięki PIOTREK za ostatnie pogaduchy i grube zielone zakupy. Poniżej jeden z kilku ostatnich projektów tego miesiąca. malutkie pal...

    Wyświetlenia: 2062 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 360l - Kolorowy ogródek - dareczek7

    IMG_20190315_194233_HDR.jpg Hej Akwaryści! Przedstawiam Wam mój nowy zbiornik z serii „Akwarium roślinne” założony mniej więcej na początku lutego. Zamieniłem starą 160 na nowe, przeszło dwa razy ...

    Wyświetlenia: 18170 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • 202l - Small Garden -

    Witam wszystkich pasjonatów akwarium roślinnych oglądających moje poczynania troche przełamanego akwarium roślinnego. Akwarium: VIV 100x45x45 - 202l Oświetlenie: belka 116 W Power Led mojego wykona...

    Wyświetlenia: 3369 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 162l - Mój podwodny świat - Darek

    123.jpg Hej Akwaryści! W dniu dzisiejszym chciałbym Wam opisać krok po kroku, jak przebiegał mój powrót do przygody z hodowlą słodkowodnych, kolorowych rybek. Część spraw przedstawiłem już w wątku...

    Wyświetlenia: 13434 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

  • 025l - Mini Dragon Garden - Adamsky41

    Witam. Chciałem przedstawić moje pierwsze akwarium które założyłem ok.pół roku temu. Po 2 miesiącach od założenia przeszło rearanżację gdyż wyglądało trochę biednie i nie chwaląc się ostatnio wygrało ...

    Wyświetlenia: 4502 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 21L- Cube Garden mini M- Dawid Wyciślik

    Witam. Tym razem akwarium w rozmiarze Mini M. Akwarium: ADA Cube Garden Mini M 5 mm Oświetlenie: ADA Aquasky 301( stand DIY) Filtracja: EHEIM 2211 Podłoże: AZOO Plant Grower czarne Nawożenie: linia ...

    Wyświetlenia: 21213 | Odpowiedzi: 62 czytaj więcej...

  • 030l - Simulans Garden HT - Tomasz T

    Mój nowy twór, pierwsze prawdziwe HT, wystartowało 10.11 :) Akwarium: 30l 40x25x30cm Guardian Oświetlenie: Lampka Power LED DIY 18W, budowa opisana w innym moim temacie. Teraz świecę 7h na 80%, ...

    Wyświetlenia: 3378 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • 065l - Ada cube garden 60 - p holiday Adam Golik NSA 2017

    WITAJCIE Nasi mili forumowicze! Mam zaszczyt przedstawić kolejny zbiorniczek Ada Cube Garden 60-p Akwarium zainspirowane krajobrazem z kolejnej wyprawy w góry. Poniżej specyfikacja akwarium Akwarium 6...

    Wyświetlenia: 8063 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 25l - Underwater World - fotorelacja zmian 4 str.

    Witam, chciałem przedstawić swoje pierwsze akwarium roślinne, które wystartowało 01.08.2009 i przechodziło wiele przemian. A z uwagi na fakt, że lubię zmiany, myślę że na tym nie koniec. Akwarium: ...

    Wyświetlenia: 32805 | Odpowiedzi: 118 czytaj więcej...

  • 025l - Little Garden - PKS_26

    Witam a to moja kruszyna 25L :) zalane 18.12.2016 Wymiary: 40x25x25 Oświetlenie: 24W compakt narva 6500K Filtracja: Atman CF600 Podłoże: ADA amazonia Dekoracje : Ancient Stone Nawożenie: Aqua rebell:...

    Wyświetlenia: 11738 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 606 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.