Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielenice i pył - próba ogarnięcia tematu



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Zielenice i pył są moją zmorą od kiedy prowadzę akwaria HT. Powodów na ich występowanie w sieci jest mnóstwo i każdy inny. Pytań i próśb o pomoc jest jeszcze więcej, a skutecznej metody chyba jak dotąd nie znaleziono (poza pozbyciem się akwarium :wink: )

Ponieważ, jak wspomniałem wyżej, wymienione glony są u mnie stałymi rezydentami postanowiłem się zmierzyć z tym tematem.

Zbiornik: 80x35x40
Oświetlenie: 74 x 1W Power LED ( w tym 2x nieb. 20x czerw. 12x c. biały i 40x z. biały)
Filtracja: Tetra 800+
Podłoże: węgiel aktywowany w proszku, Tetra Bactozym wysypany z kapsułek, lawa wulkaniczna, kapsułki AA, pałeczki nawozowe, substrat Tropica Plant Growth i JBL Manado
CO2: z butli rozpuszczane spiekiem
Masa roślinna duża, sporo RC, kilka gupików i neonków, 4 razbory, dwa kakadu i bojownik + 2 samice.

Ostatnie pomiary:
Ph: 6,8
Gh: 14
Kh: 7
NO3: 20
P: 1
K: 10-15
Fe: 0
CO2: 35

Akwarium ma nieco ponad 2 tygodnie. Od pierwszego dnia leję potas z ferki 1 klik dziennie i 5ml aldehydu 3%. Wystartowałem na wodzie 50/50 RO i kranówka, tak też przez 2 tygodnie robiłem podmiany. Ostatnią podmianę zrobiłem 30% - czyste RO uzdatnione aquadurem do Kh 4. Od startu świecę 7h na dobę, CO2 10h. Rośliny aklimatyzowały się w miarę dobrze, chociaż były widoczne braki, a in-vitro stały w miejscu . Glona żadnego nie było.

Do czasu ostatniej podmiany NO3=0, PO4=0 K=10. Po podmianie nie wiadomo skąd wzięło się 20 mg/l azotu. W obawie przed zły stosunkiem N do P podałem 1mg/l fosforu. Coś mnie też podkusiło i z powodu wspomnianych niedoborów (wyraźna nekroza microsorium, odpadanie młodych liści ludwigii mini red i dziurkach w ludwigii repens) podałem micro - 1/4 zalecanej tygodniowej dawki Seachem Flourish Trace i żelazo - 0,1 mg/l Seachem Iron (oczywiście po zgaszeniu światła). Następnego dnia NO3 nadal 20, PO4 =1 i pojawił się pył, który starłem gąbką. Z drugiej strony rośliny zaczęły znikomo bąblować (wcześniej nie bąblowały wcale). Po dwóch dniach sporo zielenic na przedniej szybie jednak rośliny zwiększyły intensywność bąblowania, a pogostemon erectus i rotala walichii (obie z żelu) dostały porządnego kopa i w jeden dzień urosły więcej niż przez całe dwa tygodnie. Z jednej strony jest dobrze, a z drugiej te cholerne zielenice. I zawsze tak było - rośliny rosną jak głupie, zielenice szaleją i co 3 dni przecieranie szyb z pyłu.

Odnosząc się do tematu wątku wydaje się potwierdzać fakt, że występowanie zielenic ma związek z fosforem i/lub mikro. Niestety mój błąd polega na tym, że w krótkim odstępie czasu podałem PO4 i mikro, zatem nadal nie wiem co powoduje wysyp tego glona. Zamierzam na razie nie podawać mikro wcale, a NO3 i PO4 będę utrzymywał na minimalnym poziomie (tak aby pokryło dzienne zapotrzebowanie). Jeżeli zielenice odpuszczą to będzie jakieś światełko w tunelu i będę próbował inne mikro (pewnie skuszę się na Aqualizer Ferki).

Wątek będę kontynuował zdając relację z walki z glonem. Mile widziane komentarze i uwagi. Przy okazji, może ktoś ma pomysł skąd się wzięło nagle 20 mg/l NO3? Z podłoża? Ryby chyba by tyle nie wyprodukowały? Aquadur chyba też takiego stężenia by nie dał przy Kh4?

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

U mnie jest identycznie . Jak jest pył to rośliny rosną w oczach, nie ma to przestają . Różnica tylko taka że ja nawoże aqua artem .

fealsiderc
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 10 mar 2012, 17:00

Osobiście obstawiałbym żelazo.
Akwarium nie jest jeszcze ustabilizowane i podawanie mikro może mieć fatalne skutki.

emik
Poznaje temat

Posty: 71
Dołączył: 18 kwi 2013, 14:22

Nie podawaj tych nawozów na starcie akwarium; ono wciąż dojrzewa i nie potrzebuje takiej ilości mikro i żelaza; to oczywiste, że pył się pojawi w tym okresie, tym bardziej przy niestrawionych mikroelementach.

Zapewne wiesz ile jest żelaza w tygodniowej dawce ADA Steep 1... otóż jest go zaledwie 0,07 ppm Fe/tydzień przy dawkach zalecanych przez producenta i to wystarcza na pierwsze dwa miesiące do pełnej dojrzałości mikrobiologicznej zbiornika. W ADA Steep 2 jest 0,11 ppm Fe /tydzień! Startując na tych nawozach nigdy nie miałem pyłu na szybach, coś w tym jest!

Podobne ilości mikro i Fe jest w zalecanych dawkach Biofloru Rataja.

Nawozy Seachem, podobnie jak Microbe-lift są jedne z lepszych, stosuję je obecnie, ale dawki podane przez producentów niestety nie są na start akwarium - są doskonałe dla zbiorników w pełni dojrzałych, czyli po około dwóch...trzech miesiącach od startu, po jednej lub dwóch przycinkach.

Duże dawki wszystkiego można dawać od początku przy EI, ale ja uważam, że jest zbyt dużo zmiennych, które trzeba ogarnąć, by EI "wyszło", aby się tym parać.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Macie racje, że podanie mikro, nawet w tak małej ilości to był błąd. Popełniłem go niejako celowo gdyż chciałem zobaczyć jak rośliny zareagują. Przy okazji wrócił temat pyłu i zielenic.

Eksperyment trwa nadal, nie podaję już więcej mikro przez jakiś czas i zobaczymy co się będzie działo. Spróbuję też zbić NO3 do 10. Ponawiam pytanie czy ktoś ma pomysł skąd mogło się wziąć to stężenie?

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Gdzieś wyczytałem,że Gupiki produkują masę g.......i stąd skok NO3.
U siebie mam 8 Gupoli i też skoczył mi azot do 20 w ciągu paru miesięcy,bo miałem na poziomie 5ppm ale doszły jeszcze 2 Zwiniki Blehera,1 Neon czerwony i 1 Kirys Gosse'a.Mogło się to wszystko skumulować....
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Pył faktycznie w dużej mierze zależy od mikro, sprawdziłem u siebie. Ale co z zielenicami? Ja mam wieczne problemy z zielenicami na starych liściach mimo że staram się trzymać magiczny współczynnik (n p k) 10:1:20. Szczerze mówiąc to pogodziłem się z tym że zawsze będe miał zielenice bo mam twardą wodę GH 19 (RO nie wchodzi w grę) i akwarium stoi obok okna dachowego, co prawda północnego i nigdy słońce na baniak nie świeci ale okno to okno.
Może macie jakieś magiczne sposoby na zielenice na starych liściach żeby ich (liści) nie usuwać albo w ogóle glona nie było.

Avatar użytkownika
kicker
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 14 wrz 2014, 16:10

Gdyby pył zależał od mikro to byłbyś bogiem akwarystów. Tak nie jest. Przerobiłem:
-co2
-mikro
-ro
-żelazo

Zaczynam zastanawiać się nad światłem.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

kicker napisał(a):Pył faktycznie w dużej mierze zależy od mikro, sprawdziłem u siebie. Ale co z zielenicami? Ja mam wieczne problemy z zielenicami na starych liściach mimo że staram się trzymać magiczny współczynnik (n p k) 10:1:20. Szczerze mówiąc to pogodziłem się z tym że zawsze będe miał zielenice bo mam twardą wodę GH 19 (RO nie wchodzi w grę) i akwarium stoi obok okna dachowego, co prawda północnego i nigdy słońce na baniak nie świeci ale okno to okno.
Może macie jakieś magiczne sposoby na zielenice na starych liściach żeby ich (liści) nie usuwać albo w ogóle glona nie było.


Niestety w HT na anubiasach mam niemal zawsze zielenice, ale warto jednak zwiększyć nieco fosfor. W LT zielenic nie miałem nigdy, więc... silne światło ;)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

tomeksup napisał(a):Gdyby pył zależał od mikro to byłbyś bogiem akwarystów. Tak nie jest. Przerobiłem:
-co2
-mikro
-ro
-żelazo

Zaczynam zastanawiać się nad światłem.

Może zbyt uogólniłem, ale u mnie za każdym razem (różne akwaria) od ilośći mikro zależała częstotliwość czyszczenia szyb z pyłu.

tomeksup napisał(a):Niestety w HT na anubiasach mam niemal zawsze zielenice, ale warto jednak zwiększyć nieco fosfor. W LT zielenic nie miałem nigdy, więc... silne światło ;)

był czas że miałem fosfor >3mg/l i zielenice na starych liściach zawsze były... :evil:

Avatar użytkownika
kicker
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 14 wrz 2014, 16:10

był czas że miałem fosfor >3mg/l i zielenice na starych liściach zawsze były... :evil:był


Pamiętajcie, jeżeli czytacie, że fosfor jest przyczyną glonów to omijajcie takich doradców. To pogląd sprzed 30 lat. Już dawno zostało udowodnione, że to nieprawda.

U mnie były czasy kiedy miałem 5cm ziemi w akwarium, która była przykryta 1-2cm bazaltem. Fosfor 3-5mg/l i więcej. Uwalniał się z ziemi. Azotu nie nadążałem podawać. Czasem po 20-30mg/l tygodniowo. Potas nie chodził, bo zużycie roślin równoważyło uwalnianie z ziemi i z KNO3 (później stosowałem Nh4NO3).


Zielenice punktowe zawsze miałem. Zwłaszcza w miejscach niedoświetlonych.

Nie wiem czy tu można wklejać linki z innych forów, jeśli nie to zamieszczę moje rozważania na temat zielenic.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

tomeksup napisał(a):Pamiętajcie, jeżeli czytacie, że fosfor jest przyczyną glonów to omijajcie takich doradców. To pogląd sprzed 30 lat. Już dawno zostało udowodnione, że to nieprawda.
(...)
Zielenice punktowe zawsze miałem. Zwłaszcza w miejscach niedoświetlonych.

Ja nigdy nie limitowałem fosforu a zielenice zawsze miałem, nawet jak miałem 3x większe stężenie niż książkowe. Czyli co,na zielenice jesteśmy skazani?

tomeksup napisał(a):Nie wiem czy tu można wklejać linki z innych forów, jeśli nie to zamieszczę moje rozważania na temat zielenic.

Chętnie poznam Twoje doświadczenia. Proszę o link na PW

Avatar użytkownika
kicker
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 14 wrz 2014, 16:10

Również chętnie poznam Twoje rozważania. Możesz tu wkleić sam tekst bez linków, bo jak dasz link to mi zaraz wątek do klubu przeniosą.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

W związku z prośbami, wklejam tekst mojego autorstwa. Zdaję sobie sprawę, że nie jest doskonały, ale muszę odważyć się go tu umieścić. Pamiętajcie, w tamtym okresie kiedy to pisałem inny był stan mojej wiedzy.

Zielenice punktowe i pył zielony - moje eksperymenty.

Witam. Po tym jak pożegnałem krasnorosty, pojawiły się u mnie zielenice punktowe i pył na szybach w akwarium. Nie poddam się. Wygrałem z krasnorostami, to poradzę sobie także z zielenicami. Tym razem opis będzie miał charakter eksperymentów.

Opis akwarium.

Oświetlenie: 2x18W T8 OSRAM +1x 18W Philips 6500K daylight, 0,56W/l
Filtr: JBL e901
Grzałka: 50W
Temperatura: 25,0 st. C
czas oświetlenia: 10h
godziny oświetlenia 10:00-20:00

Obsada:
-15x neon inessa
-7x kirysek pstry
-1x zbrojników niebieskich
-4x brzanka sumatrzańska
-2x danio pręgowany
-2x danio lamparci
-3xkosiarka

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)
-anubias lancelata
-echinodora scaber
-lemna minor
-cabomba caroliniana
-rotala rotundifolia
-elocharis accicularis
itp.


konstrukcja podłoża:
-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm
-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm
-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,
-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

pokarm:
-pokarm płatkowany
-granulat dla krewetek
-ochotka
sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

Nawożenie solami dążąc do tyg. stężeń:
NO3=10mg/l
po4=1mg/l
Fe=0,42mg/l
Mg=+3,0mg/l (nie liczę z kh).

Parametry:
Kh=14
gh=14
Ph=6,8

Oczywiście wlewam więcej nawozów, bowiem nie jest ważne ile wlewasz ale jakie masz parametry po tyg. stosowania. A te są prawidłowe.

Najpierw co to są zielenice ?
źródło: wikipedia
Zielenice (Chlorophyta) – parafiletyczna grupa jednokomórkowych (o strukturze wiciowcowej, kapsalnej i kokoidalnej) lub wielokomórkowych, samożywnych roślin występujących w wodach słodkich i słonych, rzadko w środowisku lądowym – wówczas są to higrofity lub symbionty. Należy tu ok. 9000 gatunków. Swą polską nazwę wzięły od dominującej barwy chlorofilu a i b, występują jednak w nich również karoteny (α-, β- i γ-) i ksantofile (luteina, zeaksantyna, wiolaksantyna, neoksantyna, astaksantyna). Jako substancja zapasowa wykorzystywana jest głównie skrobia, a u niektórych również inulina lub podobne do niej związki, sacharoza, maltoza lub erytrytol. W ścianie komórkowej znajduje się celuloza, a czasem również mannany i ksylany[1]. Zielenice stanowią jedną z trzech linii rozwojowych roślin (obok glaukofitów i krasnorostów). Współcześnie dzielone są na dwie lub cztery równorzędne grupy (gromady). W rygorystycznych ujęciach taksonomicznych do zielenic zaliczane są także rośliny lądowe, przy czym dla takiego ujęcia stosuje się odrębną nazwę rośliny zielone. Termin zielenice oznacza w aktualnym ujęciu wszystkie linie rozwojowe roślin zielonych po wyłączeniu z nich roślin lądowych.
Rozmnażanie

U zielenic obserwuje się znaczną różnorodność procesów rozmnażania. Rozmnażają się zarówno bezpłciowo (poprzez podział komórki, fragmentację plechy, zoospory lub aplanospory) jak i płciowo. W zależności od stopnia rozwoju danego przedstawiciela, w procesie płciowym występuje izogamia (najczęściej), anizogamia lub oogamia. U niektórych grup zachodzi przemiana pokoleń (izomorficzna lub heteromorficzna).


Teraz wymienię dwie przyczyny występowania zielenic. W obrębie tych dwóch przyczyn będę prowadzić eksperymenty.

1) Pierwsza przyczyna podana wg Redfielda (cytuję za Charlsem Buddendorfem). Jest to oczywiście przyczyna związana ze stosunkami no3:po4. Bazuję tutaj na modelowym stosunku no3:po4, czyli no3=10mg/l i po4=1,0mg/l. Stosunek wynosi 10:1.

Redfield podaje, że przekroczenie stosunku no3:po4 powoduje zielenice. Przykładowo osiągając stosunek powyżej 10:1 już można spodziewać się zielenic w akwarium. Poniżej 10:1 można spodziewać się glonów "niebieskich"

Praktyka w moim akwarium
Utrzymywałem po4=1,0mg/l. Przedawkowałem no3 w ilości 20mg/l i więcej. Natychmiastowy wysyp zielenic połączony z zielonym zakwitem wody. Woda była zielonkawa. W nocy się klarowała, a w dzień ponownie zielona.
Zmniejszyłem no3 do 10mg/l. Nastąpiło zahamowanie wysypu zielenic i wyklarowanie wody. Zielonkawa woda zniknęła.
Przyczyna zielenic okazała się tkwić w nadmiarze no3 w stosunku do po4. Po przekroczeniu stosunku 20:1 następował wysyp zielenic.

Ustabilizowanie stosunku 10:1 zahamowało zielenice ale nie wyeliminowało je całkowicie.

2) Druga przyczyna zdaniem forumowiczów tkwi w zbyt bogatym nawożeniu mikro.

Dawkuje 1,6ml dziennie easy life profito. Wg kalkulatora zulixa nie przekraczam żadnych stężeń mikropierwiastków. A jednak coś mi wybiło krewetki i ślimaki (nawet zatoczki). Podejrzewam miedź. Jest to pierwsza przesłanka mówiąca o kumulacji mikro. Zredukowałem do 1,0ml i podałem jednorazowo dawkę tygodniową. Przez tydzień nie podaje mikro. Braki żelaza z mikro rekompensuje żelazem z chelatu. Czekam na wyniki eksperymentu. Będę eksperymentował z ilością mikro.
Podając jednorazowo 5ml/tydzień mikro easy life pro fito wyeliminowałem pojawianie się nowych zielenic.
Podając zalecane dawki producenta możemy łatwo doprowadzić do kumulacji mikro. Dla mojego akwarium optymalna dawka dzienna to 0,71ml. Dla wody destylowanej i Ro dawka ta może być większa ze względu na jałowość tej wody. W wodzie kranowej niewielkie ilości mikroelementów na pewno występują.
Miałem nadzieję, że ograniczając dawkowanie mikro pozbędę się wysypu zielenic. Podawałem mikro jednorazowo 5ml/tydzień. Po 4 dniach od podania lokalny wysyp na przedniej szybie. Trzeba sprawdzić stężenie no3.



3) Swiatło słoneczne.

Boczna część akwarium jest wystawiona na wpływ światła słonecznego o stosunkowo niewielkim natężeniu. Dodatkowo ziemia w akwarium dolega szyb. Podłoże pomiędzy dnem akwarium a stropem podłoża na kontakcie z szybą akwarium jest zielone. Szyba także jest pokryta dość gęsto zielonym pyłem. Gęstość pyłu jest największa w miejscu, które jest wystawione na największe oddziaływanie słońca. Po zmniejszeniu mikro ekspansja zielenic na szybie została zahamowana. Jednakże zanotowałem wzmożone natarcie glonów na kontakcie podłoża i szyby akwarium.
Poranne oświetlenie prawej strony początkowo wpływało korzystnie na zielenice ale także na rośliny. Później , po tyg. nie zauważyłem związku pomiędzy pojawianiem się zielenic a światłem słonecznym. Lotos i elocharis accicularis wystrzeliły w górę.

4. Stężenie żelaza

Znalazłem w internecie powielające się żelazo przy tematach z zielenicami. Podobno wraz ze wzrostem stężenia żelaza istniej większe prawdopodobieństwo pojawienia się zielenic. Oczywiście są przypadki akwariów, w których jedynym źródłem żelaza jest kranówa, w której stosunkowo jest go niewiele.

Poziom wejściowy to 0,5mg/l w moim akwarium. Zużycie przez rośliny to ok.0,45mg/l/tydzień. Przez tydzień nie będę podawać fe. Obniże do 0,1. A później zwiększe mikro do dawek zalecanych przez producenta.

Podsumowanie

Przeprowadzone eksperymenty nie pozwoliły jednoznacznie wskazać czynnika dominującego i decydującego o powstawaniu, zielenic i pyłu zielonego na szybach i podłożu w ustabilizowanym akwarium.
W oparciu o przeprowadzone badania można dokonać hierarchizacji czynników zielenicotwórczych:
1) Stosunek Redfielda - Po przekroczeniu stosunku Njęzor 20:1 prawdopodobieństwo wystąpienia zielenic i zakwitu wody jest wysokie.
2) Mikro - nie odnotowano wysypu zielenic bezpośrednio po podaniu (zgodnie z zaleceniem producenta). Nadmierne nawożenie mikro, moim zdaniem, zwiększa ryzyko wystąpienia pyłu zielonego w dłuższej perspektywie czasu (po kilku dniach od podania dawki tygodniowej).
3) Swiatło słoneczne - czynnik, który wg wielu akwarystów jest bardzo szkodliwy dla akwarium. Istnieje przekonanie o potrzebie izolacji akwarium od światła słonecznego. Nic bardziej mylnego. Poza pozytywnym wpływem na rozwój roślin nie odnotowano istotnego wpływu promieni słonecznych na rozwój zielenic.
4) Żelazo - przeprowadzone badania były zbyt krótkie aby jednoznacznie opowiedzieć się za wpływem żelaza na wysyp zielenic. Autor wskazuje na zasadność przeprowadzenia wzmożonych badań o szerszym spektrum metod badawczych wpływu tego czynnika na rozwój glonów "zielonych".

Badania zakończone

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Jeżeli mamy poważnie podyskutować to mam kilka pytań i uwag:

Zbiornik: 80x35x40


U mnie 80x30x40

Oświetlenie: 74 x 1W Power LED ( w tym 2x nieb. 20x czerw. 12x c. biały i 40x z. biały)


Sporo światła. Ile to lumenów ? Policz, bo tylko tak mogę porównać swoje z Twoimi.

Filtracja: Tetra 800+


Co to za wynalazek. Nie mogę znaleźć opisu w internecie.


Podłoże: węgiel aktywowany w proszku, Tetra Bactozym wysypany z kapsułek, lawa wulkaniczna, kapsułki AA, pałeczki nawozowe, substrat Tropica Plant Growth i JBL Manado


Tylko podpalić i patrzeć jak płonie. Masz wszystko w jednym. Niezła bomba nawozów i chemii.
Konia z rzędem kto mi wyjaśni funkcje poszczególnych składników, interakcje między nimi i ich wpływ na parametry wody.

CO2: z butli rozpuszczane spiekiem


Jaki spiek ? Jak rozpuszcza ? Jak jest umiejscowiony ? Proszę o zdjęcie jak rozpuszcza oraz o zdjęcie spieka na tle akwarium.


Ph: 6,8
Gh: 14
Kh: 7


Niby optymalna zawartość co2.

NO3: 20
P: 1
K: 10-15
Fe: 0


Pomijam narazie.

CO2: 35

W jaki sposób mierzyłeś ?

Akwarium ma nieco ponad 2 tygodnie. Od pierwszego dnia leję potas z ferki 1 klik dziennie i 5ml aldehydu 3%.


Po co aż tyle ? Rośliny pewnie nie zaczęły jeszcze rosnąć dobrze. Ich zapotrzebowanie nie jest duże. Ponadto spójrz na bombę chemiczną w podłożu. Po co aldehyd skoro masz co2 ? Dezynfekujesz akwarium ?

Od startu świecę 7h na dobę, CO2 10h.


Po co aż tyle co2 ? Fotosynteza zachodzi przy świetle. Chyba, że trzymasz pH i wybijasz glony przy użyciu co2 ?

Rośliny aklimatyzowały się w miarę dobrze, chociaż były widoczne braki, a in-vitro stały w miejscu . Glona żadnego nie było.


Na początku po restarcie zawsze jest ładnie i przyjemnie. Roślinom daj czas.

wzięło się 20 mg/l azotu.

Może podłoże uwalnia. W końcu nawaliłeś tam sporo chemii. Jednak uważam, że to wynik przemiany no2 --> no3, spójrz na wykres stężeń tych związków w czasie po starcie akwarium.

Następnego dnia NO3 nadal 20, PO4 =1 i pojawił się pył, który starłem gąbką.


Spodziewałeś się, że no3 ci zniknie. Szkoda czasu i testów na codzienne podmiany. Co do pyłu to narazie uznałbym go za efekt dojrzewania akawarium.


dostały porządnego kopa i w jeden dzień urosły więcej niż przez całe dwa tygodnie. Z jednej strony jest dobrze, a z drugiej te cholerne zielenice. I zawsze tak było - rośliny rosną jak głupie, zielenice szaleją i co 3 dni przecieranie szyb z pyłu.


Jak można wzrokowo ocenić przyrost roślin w ciągu jednego dnia ?! Myślę, że to twoja wyobraźnia. Za szybko wyciągasz wnioski. Poczekaj przynajmniej tydzień aby ocenić efekty wprowadzonych zmian.

Niestety mój błąd polega na tym, że w krótkim odstępie czasu podałem PO4 i mikro, zatem nadal nie wiem co powoduje wysyp tego glona.


Skoro nie wiesz co powoduje wysyp to dlaczego obwiniasz mikro, fosfor i czas ?
Zamierzam na razie nie podawać mikro wcale, a NO3 i PO4 będę utrzymywał na minimalnym poziomie (tak aby pokryło dzienne zapotrzebowanie). Jeżeli zielenice odpuszczą to będzie jakieś światełko w tunelu i będę próbował inne mikro (pewnie skuszę się na Aqualizer Ferki).


Utrzymywanie no3 i po4 na niskim poziomie nic nie da, ale utrzymywanie stosunku 10-16:1 już coś pomoże. Z mikro to jest taki problem, że nie ma testów na zawartość w akwarium, więc jakiekolwiek wnioski są czysto subiektywne.

Aquadur chyba też takiego stężenia by nie dał przy Kh4?

Głupie pytanie zadałeś. Spójrz do czego on służy a sam sobie odpowiesz.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Powodów występowania może być wiele ale w tym konkretnym przypadku powodem jest nadmiar światła.Aby zamienić moc światła ledowego na jarzeniowe trzeba moc ledów pomnożyć przez 2,5 co daje 185 w jarzeniowych tj.1,65 w/l.Myślę że to sporo za dużo. :shock: Pozdrawiam

Avatar użytkownika
aygora
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 04 sty 2014, 10:30

Po pierwsze zbiornik jest świeży. Po drugie kolego aygora podaj chociaż jedną pracę naukową, która mówi o takim mnożeniu.

POLICZ LUMENY

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

po co Ci praca naukowa? to jest wyznacznik czegokolwiek?

Avatar użytkownika
Sacrum
Stały bywalec

Posty: 476
Dołączył: 17 gru 2013, 21:49
Miasto: Lublin

Teorię to ja mogę sobie wymyślać. Przykładowo, w Polsce co roku w wyniku zderzeń aut z drzewami ginie sporo ludzi. Wniosek: Drzewa zabijają, należy je wyciąć.

Rozumiesz ?

Skąd wziąłeś ten mnożnik ? Jeżeli choć trochę ktokolwiek orientuje się w oświetleniu to wie, że z każdego 1W w poszczególnych źródłach (żarówka, świetlówka, led) można uzyskać "różną ilość światła". Ledy ledom są nierówne. Np. porównaj ledy 2835 i 5050. Pisanie o mnożeniu jest na takim samym poziomie jak mój wniosek na samym początku.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

ja zawsze dosypuje fosforu jak pojawiają się kropki i to pomaga. Pył na szybach zawsze przy za dużej podaży mikro.

kretos
Aktywny użytkownik

Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24











Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

    Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

    Wyświetlenia: 11392 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Akwarium 200L zielenice

    Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

    Wyświetlenia: 4442 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3723 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Zielenice na Anubiasie

    Witam. Mam zielenice punktowe na anubiasie i w małych ilościach na szybie, do tego zauważyłem na 2 liściach u bucephalandy jak by połowa liścia wchodziła w odcień żółtawy jak by im czegoś brakowało. D...

    Wyświetlenia: 2128 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zielenice czy inne dziadostwo?

    Do tej pory nie panikowałem.Myślę: zbiornik świeży, tak musi być. Ale czy na pewno musi? Problem pojawił się po 1) pierwszym podaniu mikro lub 2) zarybieniu zbiornika. Niestety zbiegło się to w czasie...

    Wyświetlenia: 2082 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam, Od jakiegoś czasu toczę walkę z zielenicami i już na nie nie mam siły poniżej parametry wody. Może ktoś miał by jakiś pomysł co jeszcze mogę zrobić [emoji30] Akwarium 64L Fe 0,4 PH 7,5 Mg 12 ...

    Wyświetlenia: 3951 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Brak PO4 w wodzie, duża ilość w podłożu a zielenice

    Witam. Opadają mi już ręce, walczę z zielenicami i glonami nitkowatymi od założenia akwarium czyli jakieś 2 miesiące. Ciągle nie mogę dojść co jest przyczyną że po 2/3 dniach mam zielona szybę do teg...

    Wyświetlenia: 4187 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Co to? zielenice punktowe

    Witam, Może ktoś rozpozna szkodnika i powie jak z nim walczyć.

    Wyświetlenia: 8001 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 416 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.