Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Czy słabe światło + CO2 i nawozy = glony?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam, mam pytanie, czy od CO2, przy słabym świetle(0,375W/l), nawozach: makro(codziennie), potas(codziennie), classic(przy podmiankach) mogą tworzyć się glony? Od niedawna zauważyłem je na liściach roślin. Od niedawna mam też bimbrownię, czy to ona może to powodować? Światło świeci się w godz. +/- 7.00- 22.00-23.00 (wiem trochę za długo, ale czasem nie upilnuję i chyba zainwestuje w programator). Obsada roślinna to: hygrophila polysperma, h. salicifolia, ceratopteris siliquosa, limnophilia sessiliflora, nurzaniec, zwartki, sagittaria subulata i hydrocotyle sp. japan. Najwięcej glonów tworzy się na hydrocotyli, zwartkach i polyspermie. Obsada rybna: 10 razbor, 3 gurami mozaikowe, kilka brzanek titeya, kilka otosków, ampularia i zeberka. Ostatnio przy sadzeniu roślin trochę rozgrzebałem podłoże (AS II+), może to od tego? Akwarium jest po restarcie od 1,5 m-ca. Dodam jeszcze, że jak przez ten czas lałem w.w nawozy glony występowały w śladowych ilościach. Aż do teraz. Zaczyna się ich robić coraz więcej. Proszę o jakąś pomoc, porady itp.

SkazanyNaBluesa
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 10 sie 2011, 12:18

16 paź 2011, 08:57   (#2)  

Wstępnie - tak. Dysproporcje w układzie światło-co2-nawzy będą prowadziły do takich czy innych problemów. Jeszcze kwestie podmian, higieny zbiornika, etc. Jaki litraż? Dobrze by było, jakbyś wrzucił zdjęcie. Grzebanie w podłożu też mogło pomóc. Ale głównie światło, taki wataż zwykle pasuje do low-techu, dorzucenie co2 i nawozów to gotowe problemy.

qzn
Zainteresowany tematem

Posty: 192
Dołączył: 28 kwi 2011, 20:20

16 paź 2011, 09:18   (#3)  

Jasne, daj roślinom odpocząć na urodzajnej ziemi, z której będą czerpać minerały i ze strawionego pokarmu przez ryby. To wystarczy przy takim świetle. Przeczytaj jest na forum bardzo długo wątek o akwariach Diany. Tj. o LT.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

16 paź 2011, 11:00   (#4)  

112l, dziś wieczorem postaram się dodać zdjęcia zbiornika. Podmianki są co tydzień, często też coś grzebię w zbiorniku i usuwam stare, pożółkłe lub zaglonione liście, czyszczę szybę od wewnątrz. Czyli aby przejść na kolejny "poziom" potrzebuje lepszego oświetlenia. Niestety mam akwarium profilowane i przerobienie pokrywy raczej się nie uda, dlatego pomyślałem nad lampą HQI 75W. Czy to dobry pomysł? Chciałbym posadzić w moim akwarium coś bardziej wymagającego za jakiś czas.

SkazanyNaBluesa
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 10 sie 2011, 12:18

16 paź 2011, 11:25   (#5)  

witam
mam niemal identyczną sytuację u siebie w akwarium. Na obecną chwilę pali się tylko jedna świetlówka 24 W Sylvania Grolux na akwarium 63 litry, co daje 0,38W/L.
Mam rośliny cieniolubne- anubias bateri nana, mchy i microsorium pteropus.
Odkąd zwiększyłem oświetlenie do 9 godzin i zacząłem podawać CO2 z butli wraz z nawozami w ciągu tygodnia pojawiły się glony. Jako, że mam rośliny tylko na korzeniach zastosowałem zwykły piasek jako podłoże.
Nie wiem czy mam dołożyć drugą świetlówkę 24 W, ale wówczas będe miał 0,78W/L i boje się jeszcze większego wysypu glonów.
Rypinus

Avatar użytkownika
Rypinus
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 10 wrz 2008, 22:57
Miasto: Kalisz

16 paź 2011, 12:29   (#6)  

SkazanyNaBluesa,

~15 godzin "dnia" w akwarium to ciut za dużo, wg. mnie. Nawet na równiku dzień nie trwa tyle. :-) Proponuję zainwestować w timer. Najprostszy - mechaniczny to wydatek ok. 10-15 zł. Nie jest to powalająca na kolana kwota, choć - wiem z własnego doświadczenia - bywają sytuację, że w danym miesiącu i taki - stosunkowo niewielki - dodatkowy wydatek po prostu nie mieści się w domowym budżecie.

Zwrot tej kwoty będzie dość szybki (w oszczędności na zasilaniu - chodzi o regularność włączeń i wyłączeń) oraz własnej wygodzie.
Regularność pory włączenia i wyłączenia światła dobrze też robi stabilności zbiornika. Rośliny przyzwyczajają się do pory początku i końca dnia. Odpowiednio przyspieszają i zwalniają swój metabolizm, składają i rozkładają listki.

~0,4 W/l oświetlenia to wcale nie jest tak mało, choć oczywiście nie można jednocześnie postawić tezy, że szalejesz z tym światłem. Jeśli nie masz głębokiego zbiornika, w którym próbujesz utrzymać wymagający silnego oświetlenia trawnik, światło jest jak najbardziej ok. U mnie rośliny bąbelkują przy 0,18 W/l (jedna lampa 54W na bańkę 300 l), oczywiście przy intensywnym dozowaniu CO2.

Glony w Twoim akwarium pojawiły się, jak rozumiem, po dołożeniu instalacji CO2 w postaci bimbrowni, tak? Może to być sytuacja normalna (wszak glony znacznie szybciej niż rośliny wyższe dostosowują się do każdych - w tym przypadku lepszych - warunków) i jednocześnie przejściowa. Wydaje mi się, że odrobina cierpliwości w ich "przeczekaniu" jest jak najbardziej wskazana.

Nie wiem, jaką metodę nawożenia stosujesz, ale jeśli tylko zapewnisz roślinkom stały dostęp do wszystkich niezbędnych im substancji odżywczych z węglem z na czele (mam tu na myśli: całe makro, mikro, odpowiednia cyrkulacja i filtracja), łodygowce powinny zwyciężyć konkurencję z glonami i wyprzeć te niechciane.

Piszesz, że przed dołożeniem instalacji do aplikacji CO2 glony były w śladowych ilościach. Zatem wszystko się zgadza.
Pamiętaj, iż glony to objaw niedoborów substancji dla roślin. Jeśli wyższym brakuje, pojawiają się glony, które, jak napisałem wcześniej, przetrwają w warunkach tysiące razy gorszych (mam tu na myśli stężenia substancji odżywczych w ekosystemie) niż te sprzyjające łodygowcom. W chwili, kiedy zacząłeś dozować CO2, rośliny stopniowo przyspieszyły swój metabolizm (gdyż znalazły ku temu warunki w postaci dostępnego węgla), co jest jednoznaczne z przyspieszeniem poboru pozostałych substancji odżywczych. Jeśli jednocześnie nie zwiększyłeś ich podaży do kolumny, okazało się, że któregoś lub kilku, lub wszystkich brakuje roślinom, co brutalnie wykorzystują glony.

Rypinus, zupełnie nie rozumiem potrzeby i zasadności dołożenia światła w Twoim zbiorniku (zresztą to samo tyczy się SkazanegoNaBluesa, bo i Kolega ma wątpliwości w tej kwestii). Jeśli to zrobisz, glonów będziesz miał jeszcze więcej. Zacznij od skorygowania poziomu substancji odżywczych (gdyż, podobnie jak u założyciela tego wątku, ich pobór się na pewno zwiększył i w tej chwili masz braki). Tym bardziej, że masz jałowe podłoże i w zasadzie wszystko, czego roślinom potrzeba, czerpią z kolumny.
Pamiętajcie obaj, że dozowanie CO2 rekompensuje roślinom braki w oświetleniu.

Pozdrawiam i powodzenia.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 paź 2011, 13:50   (#7)  

Hmm... czyli trzeba cierpliwości bo jak mówisz może to być sytuacja przejściowa. Rozumiem że CO2 mam podawać nadal tak jak podawałem i zwiększyć dawki nawozów, tak? Do tego czasu podawałem:
-codziennie po 3ml makro i potas
- co tydzień przy podmiankach jakieś 9-10ml classic Aqua Artu (zawiera głównie mikro ale też makro elementy)
Czy jak bym podawał po 4ml dziennie to by było dobrze?
Akwariowy dzień też zostanie wyregulowany. A jak z podmiankami, normalnie, czy zwiększyć ich ilość?
A co do trawnika- mam hydrocotyle sp. japan na pierwszym planie (akwa ma głębokość 40 czy 35 cm) i jak na razie rośnie raczej w górę a nie płoży się. Ale pomyślałem że to mogło by się zmienić po zamienieniu pokrywy z oświetleniem na lampę. Wtedy pewnie musiał bym tez zainwestować w butlę. Co o tym sądzisz?

SkazanyNaBluesa
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 10 sie 2011, 12:18

16 paź 2011, 14:04   (#8)  

Jak się domyślam, swoje nawożenie opierasz na linii AquaArt. Słyszałem skrajnie pozytywne i skrajnie negatywne opinie na temat tych nawozów. Przez chwilę sam je nawet stosowałem, ale zaprzestałem, gdyż tak naprawdę nigdy nie wiedziałem, ile czego mam w akwarium. Producent nie podaje składu ilościowego rozpuszczonych w nawozach soli i przeszedłem na EI.
W związku z powyższym, nie mogę Ci podpowiedzieć, ile czego masz lać. Jak Ci powiem, żebyś zwiększył wszystko 4-6 krotnie, posłuchasz? Pewnie nie, a ja Ci nie dam gwarancji, że to wystarczy. Jak wyżej, nie znamy składu ilościowego tych nawozów.

Ponadto nie wiem, jaką wydajność ma Twoja bimbrownia. Nigdy nie bawiłem się w produkcję alkoholu, od razu miałem butlę wysokociśnieniową. Ogromne znaczenie ma też dyfuzja (stopień rozpuszczalności tego CO2) oraz jego dystrybucja w toni wodnej.

Podmiany możesz robić raz na tydzień: ~20-50%.

Hydrocortyle tnij częściej, to zacznie się zagęszczać i korzonkami wyrastającymi z węzłów zaczepi się w podłoże i będzie się "dywanił".

Ps. bardzo ładne roślinka, podoba mi się na "trawnik".

Światła, na taką głębokość zbiornika, moim zdaniem, masz w zupełności wystarczającą ilość.
Inwestycja w butlę - jak najbardziej. Tańsza i bardziej stabilne dozowanie CO2 niż w przypadku bimbrowni.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 paź 2011, 16:06   (#9)  

Dzięki za rady, jednakże mam pewne wątpliwości co do lania tych nawozów w tak wielkich ilościach, przecież to raczej sprawi że glony wykwitną jeszcze bardziej...Nie rozumiem tego. To na razie poczekam trochę, może same przejdą te glony a jak nie to się zobaczy. Póki co zmniejszę czas świecenia i pousuwam najgorzej wyglądające liście. Z tym CO2 to już sam nie wiem...bo tak właściwie to problemy zaczęły się gdy dodałem tą bimbrownię. Może rzeczywiście nic nie da przy słabym świetle i z niej zrezygnuję.

SkazanyNaBluesa
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 10 sie 2011, 12:18

16 paź 2011, 19:52   (#10)  

uszy napisał(a):Pamiętaj, iż glony to objaw niedoborów substancji dla roślin.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 paź 2011, 21:26   (#11)  

wielkie dzięki "uszy" za wskazówki. Będę się ich trzymał.
Świetlówki nie będę dokładał, skupię się na podawaniu CO2 i nawozów. Wcześniej miałem bimbrownie, ale to było w moim przypdku nieporozumienie. Nie mogłem utrzymać podawania gazu na jednym poziomie. Były ciągłe skoki. Teraz mam butle i nie ma z tym takich problemów. Jedynie na początku musiałem się trochę pomęczyć, aby ją wyregulować. Teraz jednak podowana jest właściwa ilość gazu - indykator kolor oliwkowy. Dodatkowo stosuje węgiel w płynie.
Mam też jeszcze jeden problem ze zbiciem ph. Utrzymuje się ono na poziomie 7,3. Wymieniłem nawet wypełnienie w filtrze z keramzytu na eheim lav i eheim ehfi mech, gdyż doczytałem, że może keramzyt wpływać na podwyższenie ph. Od tego czasu zrobiłem 2 podmiany wody po 30 % tylko wodą RO, ale nic to jak na razie nie dało. Jako podłoże mam piaske kwarcowy. Czy i w tym przypadku należy dać zbiornikowi nieco czasu?
Rypinus

Avatar użytkownika
Rypinus
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 10 wrz 2008, 22:57
Miasto: Kalisz











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11089 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1387 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1169 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1124 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: tomy76 i 388 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.