Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


112l-problemy z glonami nitkowatymi i mętna woda!



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam i od razu pomocy!
Mój zbiornik 112l od startu mam zalany 5 dni.
Pierwsze dwa,trzy dni woda super natomiast od czwartego dnia mętna i zaczynają rosnąć nitkowate glony,na roślinach i na szybach.Światło mam włączone 4godz,2godz.przerwy i znowu cztery godz..W tym samym czasie podaje CO2.

-Filtr kubełkowy tetra tec ex700-tylko nie włożylem węgla!Szczep bakteri wlalem
-Oswietlenie 4x18w.
-podłoże substrat tetra i czarny kwarc

Jeszcze nie robiłem zadnych podmian ani zadnych nawozów nie lalem.Akwarium ok.70%obsadzone roślinami do holendra.To jest moj początek z holendrem i od razu problemy.Prosze o pomoc

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

01 gru 2009, 22:21   (#2)  

Cześć,
ciężka sprawa- dość szybko problemy się zaczęły, ale od początku.. Podaj prosiemy jeszcze coś o roślinach, jakieś parametry wody w akwarium i kranowej jak Masz testy, jaki dyfuzor CO2. No i zdjęcia by się przydały całości zbiornika..

Moim skromnym zdaniem, na tym etapie konieczne są częste podmiany wody ( co 2 dni 30-50%), można lać potas plus CO2. Tzw. "siesta", czyli ta przerwa w świeceniu nie jest jeszcze teraz potrzebna, bo światło świeci się krótko i ledwo rośliny coś zaczną "jeść" z wody, to już im światło Wyłączasz... U siebie wprowadziłem stopniowo siestę przy świeceniu 7h (na początku było 45minut). Dla dobra fotosyntezy chyba lepiej z tego na razie zrezygnować.

Reasumując- Opisz co Możesz, zrób natychmiast podmianę 50%, zrezygnuj ze siesty. Przez najbliższy tydzień rób podmiany co 2 albo 3 dni 30-50 %. Jak masz testy to rób często i obserwuj NO2, NO3 i PO4. PH staraj się zbić poniżej 7,0. Jak masz potas, to możesz zacząć lać.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

02 gru 2009, 19:44   (#3)  

Tak jak Marcin kazałeś zrobiłem podmiane ok.50%.Zakupilem testy i wyszly mi tak:
NO3-10mg/l
NO2-0mg/l
GH->7od
KH-4od
PH-7,6
Tester mam JBL wiec raczej robry:)
Odnosnie roślin to mam ok.25 gatunków od szybkorosnących hydrofili po wolniejszy didiplis(chyba wolniejszy tak przynajmniej jest u mnie)Zdjęcia załączam:
Załączniki
1.jpg
Pierwszy dzien baniaka
2.jpg
5 dzien baniaka
(75.41 KiB) Pobrane 3269 razy

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

03 gru 2009, 08:55   (#4)  

Cześć,
..To moim zdaniem, teraz Rób co drugi lub trzeci dzień podmiany, jak Masz wewnętrzny filtr to Możesz go podłączyć i wyposażyć tylko w zwykłą watę higieniczną, owiniętą ciasno wokół rury zasysającej, żeby odfiltrować z wody glony. Jak to nie pomoże to pewnie czeka Cię zaciemnienie..Możesz też sobie poczytać wątki o zmętnieniu wody i początkach innych forumowiczów.

Rośliny Ci ładnie ruszyły, więc Możesz lać potas zaczynając od połowy lub 1/3 dawki.

Wydaje mi się sądząc po PH, że Masz dość mało CO2 w wodzie, Możesz spokojnie zwiększyć tak, żeby PH spadło poniżej 7,0.

Nie widać jak Masz rozmieszczony wylot filtra, ale Ustaw go tak, żeby jak najmocniej mieszał wodę w akwarium.
Światło moim zdaniem Masz za mocna i za dużo na początek. 8h światła to chyba jeszcze teraz stanowczo za dużo. 5 godzin to max i jak ustąpi zmętnienie Możesz co tydzień zwiększać o godzinę i wprowadzać siestę (też stopniowo) jak już Będziesz świecić 7-8godzin... Teraz Możesz świecić tak żeby po włączeniu świeciła się tylko część świetlówek (np dwie przez 45 minut-1godzinę), później wszystkie i później "zachód słońca", czyli znów tylko 2 świetlówki.

Możesz też zainwestować w EasyCarbo, które bardzo pomaga w walce z glonami i wspomaga nawożenie (jest tego dużo na allegro i w sklepach. Nie wiem skąd jesteś, ale jest tani sklep w Łodzi, oczywiście mają też sklep internetowy)

Zapraszamy innych do pisania sugestii i pomysłów- im szybciej tym lepiej dla tego akwarium i jego właściciela... :-)
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

03 gru 2009, 10:05   (#5)  

Moje rady:
- więcej CO2, po pH widać że podajesz go za mało lub nieefektywnie się rozpuszcza. Poza tym nie napisałeś jaki dyfuzor. Przy twardości kH = 4 powinieneś zejść z pH do 6.6.
- to co masz to GW (green water) http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm
- najczęstsze przyczyny - NH3 w wodzie, mało CO2 - jeśli podajesz tylko kiedy światło świeci to włączaj CO2 wcześniej np. 3h przed światłem i wyłączaj 1h przed zgaszeniem.
- wg autora z tego linka duża podmiana i zaciemnienie nie zawsze pomaga - można jednak spróbować. Akwarium jest świeże więc wszystko się może dziać. Lampa UV wykończy zakwit, ale potem ją odłącz
Edit:
- może na czas dojrzewania odłącz jedną świetlówkę. Więcej światła = więcej problemów na początku. Ja złapiesz wiatr i doświadczenie to wrócisz do niej.

paweln


03 gru 2009, 12:09   (#6)  

Witam.Dyfuzor mam najzwyklejszy czyli to jest jakas kostka ta najpopularniejsza chyba z brzozy czy cos takiego(ale dzisiaj sie wybieram do lepszego sklepu wiec bede mial juz lepszy:)Jedną żarówke wyłączylem ,wkladam filtr wewn.z watą no i dzisiaj tez kupie potas wiec zobaczymy co sie bedzie dziac.Mam jeszcze pytanie odnosnie krewetek.Kiedy moge je wpuscic bo moze one mi pomogą z tymi glonami na lisciach bo jest ich coraz wiecej.Chcialem kupic ok 30 sztuk REDEK.Co wy na to?dzieki za rady

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

03 gru 2009, 12:14   (#7)  

Redki z cala pewnoscia Ci nie pomoga
Pozdrawiam, Darek

Avatar użytkownika
Stokrotek
Stały bywalec

Posty: 304
Dołączył: 06 paź 2009, 13:41
Miasto: Warszawa

03 gru 2009, 12:30   (#8)  

Na krewetki moim zdaniem za wcześnie, zwłaszcza, że chwilowo dzieją się tzw "cuda" i zmiany parametrów wody w początkowym okresie życia akwarium mogą ja wykończyć...

Filtr kubełkowy miał zupełnie nowe wkłady i tylko zaszczepione, czy miał szansę gdzieś wcześniej popracować? Jeśli jest zupełnie świeży, to minie trochę czasu zanim zacznie porządną filtrację... Wylot z filtra dobrze by było żeby był z deszczownią i wtedy pod nią, albo blisko niej Umieść dyfuzor. Kostka lipowa jest ok, ale trzeba ją wymieniać w miarę często.

Staraj się wszelkie zmiany robić stopniowo, zwłaszca jak Chcesz dodawać do wody jakieś środki, zwiększać oświetlenie..
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

03 gru 2009, 20:43   (#9)  

Wylot z filtra mialem z deszczownia ale mnie to denerwwalo bo oryginalna rura jest pod powierzchnią a nie nad nią wiec bylo ja widac i to brzydko wyglądalo.Teraz mam normalny wylot skierowany aby obieg wody byl wzdluz calego akwarium.EX700 ma dosc duzy przeplyw wiec mam go troche przykręconego.
Odnosnie kubelka to wlączylem go w starym akwarium i chodzil tydzien.Potem zmienilem baniak na nowy(nie wylewalem wody z kubelka)zaszczepilem nowymi bakteriami i odpalilem to wszystko co zrobilem.Czyli ogolem kubelek chodzi ok.2tyg.
Teraz chodzi juz wewn.z watą wiec zobaczymy.Nie wiem gdzie kupic potas bo w trzech zoologikach bylem i nie mieli no chyba ze z Sery lub tetry ale to bylo uniwersalne z innymi skladnikami.Co polecacie?Na allegro widzialem ale to poczekam znowu z 5 dni za przesylką:(

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

03 gru 2009, 20:44   (#10)  

Aha kostka jest zaraz pod wylotem z filtra wiec bąble smigaja z nurtem wody

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

03 gru 2009, 22:35   (#11)  

po pierwsze:
potas dostaniesz w sklepie ogrodniczym-siarczan potasu sie to nazywa, w opakowaniu po 2kg sprzedawany.
po drugie:
jakis nawozik by sie przydal, delikatnie zakropic wode na poczatek, by rosliny mialy co pobierac z wody, a tak to na glodzie.
po trzecie:
Co do firmy Tetra nie mam zastzrzezen, ale filtry nie sa ich najmocniejsza strona. Sam mam dwa i po kilku latach ich uzytkowania wiem, ze na orginalnych wypelnieniach mocnej biologi nie da sie zbudowac. Stosunek wkladow mechanicznych do biologicznych jest na poziomie 3:1 (3-mechanika, 1 biologia). Ja swoje filtry skonfigurowalem w taki sposob (patrzac od dna kubla): 1-mechanika - zbiera wszystkie grubsz smieci, 2- biologia -ceramika - ta co jest w orginale to filtr mechaniczny a nie biologiczny - wymiana na ceramike porowata,3 - biobale, 4a-mechanika precyzyjna-wata filtracyjna, mata filtracyjna itp, do wyboru i koloru, lub: 4b-mechanika precyzyjna+filtracja chemiczna - zeolit, wegielek (lepszy zeolit - strasznie cienty na jony NH4)
po czwarte:
zalozyl bym deszczownice skierowana pod katem w kierunku dna - bedzie lepsza cyrkulacja wody. Jak Cie denerwuja na bocznej to przymocuj na tylniej scianie.A i lepiej zeby byla pod woda, noc to paskudny DJ kazdy dzwiek podglasza o dwa tony wyzej. Sikajaca woda z deszczowni doprowadzi Cie w nocy do obledu (przerabiala to moja zona jak mnie nie bylo kilka dni w domu a poziom wody szybko spadal ponizej deszczowni i te kurwiki w jej oczach jek stawalem na progu mieszkania :shock: tego Ci nie da nawet Mastercard :lol: )
po piate (najwazniejsze):
cierpliwosci, cierpliwosci, cierpliwosci i ...... i itd.
po szoste:
ide spac :wink:

klupek
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 28 wrz 2009, 12:14
Miasto: Opole

03 gru 2009, 23:09   (#12)  

Moim zdaniem zaledwie po pięciu dniach życia akwarium i jeszcze przy zakwicie nie podawałbym nawozów- co najwyżej potas, ale też mało. Ponieważ do tej pory i tak nie były podawane nawozy i ich brak raczej nie spowodował zakwitu, poczekałbym jeszcze z tydzień, aż się woda wyklaruje...

Deszczownia stanowczo na tylną szybę, z 5 cm pod wodę , skierowana w przednią szybę. Deszczownia nad wodą będzie wybijać CO2 z wody. W mniejszych opakowaniach niż 2 tony ;-) Kupisz potas (i inne sole) w sklepie http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

04 gru 2009, 15:34   (#13)  

Zastanawiam sie skad wziol sie tak wysoki poziom NO3=10mg/l jak na swiezo zalozony baniak i na dodatek nie nawozony?

Przy siwieceniu 0,64 W/l przez 8 godzin z przerwa szybko rosnace rosliny juz dawo wyczerpaly zapasy. Zanim znajdzie przyczyne wywolujaca glony polowa obsady roslinej bedzie nadawala sie na kompost.

zmierzy bym jeszcze poziom zelaza.

W wspomnianym sklepiku z solami, zanim gosc wysle Ci towar mina trzy dni, a zanim dotrze na miejsce - nastepne pare dni. W ogrodniczym wystarczy 10 minut i jestes szczesliwym posiadaczem potasu. Pozostaje jeszcze strona finansowa: 50g - 3zl+kosz przesylki, 2kg- oklo 8 zl.

klupek
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 28 wrz 2009, 12:14
Miasto: Opole

05 gru 2009, 13:53   (#14)  

Przyczyn glonow nie doszukiwal bym sie w mocnym oswietleniu ani w wieku zbiornika a jedynie w tym co do zbiornika zostalo dodane. Z definicji kazdy rosliniarz wlazi swoim roslinka w du...e, zeby im jak najlepiej dogodzic i stworzyc optymalne warunki bytu.I tym razem bylo tak samo :)
TETRA - PLANT COMPLETE SUBSTRATE - dodany do podloza jest za caly ten balagan odpowiedzalny. Ponizej cytuje opis skopiowany z jednego sklepu internetowego:

"Gotowe do użycia podłoże, zawierające substancje humusowe wspierające prawidłowy rozwój roślin.
Wysokiej jakości mieszanka żwiru z naturalną wysoką zawartością żelaza i mikroelementów powoduje szybki rozwój systemu korzeniowego i optymalne przyswajanie składników odżywczych przez rośliny
."

Przy zalewaniu zbiornika spora ilosc mikroelementow i zelaza dostala sie do wody, tez samo moczenie sie substratu uwalnia zwiazki do toni. A dla glonow to jak "podano do stolu".
Przypuszczam, ze taka sytuacja utrzyma sie do puki substrat nie przestanie dokladac sie do nawozenia zbiornika. Wymienil bym na razie swietlowki dedykowane dla roslin na zwykle np coolwhite, albo takie ktorych dlogosc fali jest mniejsza niz 500 nm.
Z czasem w kolumnie wody zacznie gromadzi sie DOC, ktore bedzie wiazalo sie z wolnym zelazem czyniac je w ten sposob niedostepnym dla roslin i glonow. Swiatlowka, ktora emituje fale wieksza od 500nm rozbija wiazanie chemiczne pomiedzy DOC a zelazem, czyniac je spowrotem dostepnym dla roslin i glonow.
Na koniec uzbric sie w cirpliwosc, zaczac uprawiac joge albo medytacje, zeby wytrzymac do konca walki.

klupek
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 28 wrz 2009, 12:14
Miasto: Opole

07 gru 2009, 15:27   (#15)  

Wode nadal taka mam!:(Wymieniam co dwa dni ok.50% i nic.Filtr wewn.z watą tez nie pomaga.Kupilem dzisiaj w ogr.potas tylko nie wiem jak go dawkowac.Napiszcie ile mam go dawac bo wy jestescie lepsi w uprawie roslin:)Chyba szybko kupie fitr z lampą UV bo to moze byc ostatnia szansa:/.Czekam na podpowiedzi i zaraz zmierze parametry moze sie zmienily po 2 dniach

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

07 gru 2009, 15:56   (#16)  

zamiast wydawać kasę na filtr UV dokup normalny filtr aby poprawić filtrację cyrkulacje i biologię. duże lepsze rozwiązanie niż UV.

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

07 gru 2009, 17:15   (#17)  

NO3-10
NO2-0
GH->14od
KH-3od-chyba troche mało!
PH-7,2-czyli spadło od zwiększonej ilosci CO2
Deszczownie juz mam tez zmienioną tak jak Marcin L.mi kazal czyli na tylniej szybie 5cm pod wodą i jest skierowana na przednia szybe.Włączam jak zgasnie swiatlo zeby CO2 nie wytrącac.

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

07 gru 2009, 20:11   (#18)  

Cześć,
Deszczownia nic Ci nie będzie wytrącać, spoko, niech chodzi cały czas podłączona do filtra kubełkowego i miesza wodę, bo ona ma CO2 rozprowadzać równomiernie po całym akwarium.. A nawet jak minimalnie wpłynie na zmniejszenie CO2 w wodzie, to i tak większy będzie z niej pożytek jak będzie mieszać wodę niż jak CO2 będzie podawane bez wytrącania, ale nie będzie rozprowadzone po akwarium..
CO2 jeszcze jest mało, co widać po PH, powoli Zwiększaj dawkowanie żeby PH zeszło poniżej 7.

Filtr UV na zakwit glonów za dużo nie pomoże, szkoda kasy... Może za mało waty owijasz w fitrze wewnętrznym- za cienka warstwa... No i trzeba ją codziennie wymieniać. Przy wymianie powinna być zielona (przynajmniej we środku, bo z wierzchu może być brązowa od innych brudów).

Zmieniałeś oświetlenie jakoś?

Po tych wszystkich zmianach Daj sobie i akwarium trochę czasu na "zatrybienie"...Nic już nie Mieszaj przez tydzień, tylko rób to samo- podmiany, wata i zobaczymy..
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

07 gru 2009, 21:01   (#19)  

Wate jak zmieniam to jest cala zielona w srodku tak jak mowisz.Odnosnie oswietlenia to mam teraz:świeci od 9 rano do 15 bez zadnych przerw.Aha jedna zarówke wylączylem o najbardziej bialej barwie.Rosliny rosna jak szalone juz drugi raz ciąlem niektore bo byly do powierzchni.
Co z tym potasem co kupilem?

Avatar użytkownika
marioo18
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2009, 23:00

07 gru 2009, 22:32   (#20)  

Szczerze Ci powiem, że nie wiem co Ci poradzić z potasem. Niby w teorii nie ma wpływu na rozrst glonów, ale jak Ci rośliny rosną ładnie, to nie wiem czy tak na gwałt go teraz potrzebujesz podawać. Osobiście - ja bym nie dał ni cholery dopóki nie zniknie zakwit... Wata, podmiany, filtracja, deszczownia i Easy Carbo ewentualnie... Jak zniknie zakwit to bym zaczął nawozić. Światło bym zmniejszył ma tydzień o godzinkę jak roślinki bomblują- nie zaszkodzi i m tydzień z mniejszym światłem, a za to powinien zaszkodzić zakwitowi...

Może ktoś jeszcze coś by mógł powiedzieć...
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1956 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Pylenie na szybie, kamieniach i piasku - ogólne problemy

    Cześć. Od pewnego czasu mam problem z pyleniem szyb ale nie mogę znaleźć rozwiązania. Obecnie podaję (dawki tygodniowe, dzielone na 7 dni) 20mg NO3, 1mg PO4, K 25mg przy podmianie i korekta raz na ok ...

    Wyświetlenia: 11593 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4361 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Siwa woda

    Napisze tutaj, choć nie jestem przekonany czy to glon. Do rzeczy: Kostka 27L zalana 11 sierpnia. Na drugi dzień woda zmętniała. Pomyślałem normalka - pierwotniaki, przejdzie. Jednak nie przeszło do dz...

    Wyświetlenia: 492 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80080 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1486 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, hyniks, Tata_Franka, TenOdTego i 462 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.