-5d3f35ea7f4125feb86afdc275bba4cf.jpg)
Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk, Gwatemala, Honduras)
Środowisko: W naturze zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie. Akwarium powinno być bogate w roślinność (wzdłuż ścian tylnych i bocznych) i dużą przestrzeń do swobodnego pływania.
Rodzina: piękniczkowate
Wielkość: 12 cm długości
Zachowanie: Ryby ruchliwe, żywotne, stadne. Zamieszkują środkową część zbiornika.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 100 l; min. długość: 80 cm)
Temperatura wody: 24-27 st. C
Parametry wody:
- pH: 6.5-7.5
- Twardość: 10-30 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek ten jest wymagający co do czystości. Wodę należy silnie filtrować raz w tygodniu do 20% zawartości akwarium.
Pokarm: Suchy (pokarmy płatkowe, suszone dafnie), żywy, mrożony (ochotka, wodzień) roślinny, glony.
Cechy:
- Samce łatwo rozpoznać po charakterystycznym gonopodium (umożliwia ono zapłodnienie wewnętrzne), mają one również mieczowato wydłużoną płetwę ogonową.
- Gatunek należący do ryb żyworodnych.
- Ubarwienie tej odmiany jest wizualną mieszanką mieczyka zielonego i klasycznego mieczyka pomarańczowego. Płetwa grzbietowa i górna część ciała aż do płetwy ogonowej jest zabarwiona na ciemnopomarańczowy kolor.
- Na jednego samca powinny przypadać ok. 2-3 samice.
- Samce są agresywne w stosunku do innych samców tego samego gatunku.
- Ryby wykorzystywane w medycynie, badaniach genetycznych.
- Często spotykane akwariach zawierających wiele innych gatunków ryb.
- Łatwe do hodowania i rozmnażania.
Rozród
Hodowla mieczyków wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Przede wszystkim należy zachować odpowiednie parametry wody (odpowiednią temperaturą jest ok. 26 st.C). Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, które zdolne są do samodzielnego życia. Zapłodnienie wewnętrzne jest możliwe dzięki specjalnej płetwie ogonowej samców, która została przekształcona w gonopodium.
Ciąża trwa 4-5 tygodni, jednorazowo rodzi się ok. 70-250 młodych. Tuż przed porodem samica powinna zostać umieszczona w kotniku akwarystycznym - narybek jest wtedy chroniony przed zjedzeniem przez matkę lub inne dorosłe osobniki. Młode powinno być karmione tak jak dorosłe ryby, można również wzbogacić dietę o bardziej rozdrobniony pokarm.
Zobacz w sklepie 
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum