Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia, Peru, Boliwia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje rzeki, strumienie, rozlewiska i mokradła leśne o spokojnym nurcie. Akwarium powinno mieć niezbyt intensywne oświetlenie i filtrację, która stworzy spokojny prąd wody. Należy gęsto obsadzić je roślinami i licznymi kryjówkami (z korzeni, kamieni czy łupin kokosów). Najlepiej jest wybrać podłoże drobne, z dobrze wypłukanego piasku.
Rodzina: pielęgnicowate
Wielkość: samiec - 7,5 cm; samica - 5 cm
Zachowanie: Ryby o spokojnym usposobieniu. Podczas tarła samce mogą być terytorialne i bronić swoich rewirów. Powinny być trzymane w grupie min. kilku osobników. Pojedynki wyglądają groźnie ale ryby nie robią sobie krzywdy, jedynie w zbyt małych akwariach może dochodzić do uszkodzeń ciała. Pielęgniczki te mogą być trzymane z innymi spokojnymi i niewielkimi gatunkami ryb. Nie zaleca się trzymania tych ryb z innymi pielęgniczkami.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 70 l; min. długość: 70 cm)
Temperatura wody: 22-29 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.0-7.0
- Twardość: 5-10 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Woda powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana (około 10 do 15% objętości zbiornika). Pielęgniczki Agassiza są rybami wrażliwymi na brudną wodę oraz chemikalia.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony (np. dafnia, ochotka, wodzień, wazonkowce).
Cechy
- Samce są większe i intensywniej wybarwione, mają również dłuższe płetwy. Wzdłuż ciała, od pyska do płetwy ogonowej, biegnie ciemny pas.
- Ubarwienie jest zmienne, zazwyczaj żółto-szare lub pomarańczowo-żółte.
Rozród
Gatunek należy do ryb jajorodnych. Gdy są dobrze karmione często przystępują do tarła w zbiornikach ogólnych. Woda w takim akwarium powinna być miękka i lekko kwaśna o temperaturze 23-25 st.C. Samica obiera terytorium wokół kryjówki, w której dochodzi do tarła.
Młode wykluwają się po około 2 – 3 dniach i opiekuje się nimi samica. W tym czasie jest bardzo agresywna. Młode dokarmiamy po około 5 dniach, drobnym planktonem i węgorkami.Samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami, każda z nich ma swój rewir i kryjówkę w której składana jest ikra.
Zobacz w sklepie
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum