Charakterystyka
Pochodzenie: Nowa Gwinea (gatunek endemiczny)
Środowisko: W naturze zamieszkuje małe rzeki, strumienie i tereny zalewowe w dorzeczu Mamberamo w Papui. Najczęściej spotykana jest w dużych skupiskach roślin i zatopionych korzeni. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepszym wyborem będzie ciemne podłoże i niezbyt intensywne oświetlenie. Zbiornik trzeba miejscami zaciemnić np. roślinami pływającymi.
Rodzina: tęczankowate
Wielkość: samiec 6 cm, samica 5 cm
Zachowanie: Jest to ryba spokojna i towarzyska. Powinna być trzymana w towarzystwie min. 6-8 osobników tego samego gatunku. Najlepszym towarzystwem w zbiorniku ogólnym będą np. danio, brzanki, kiryski, pielęgniczki.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 75 l; min. długość: 80 cm)
Temperatura wody: 23-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.5-7.5
- Twardość: 5-15 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek ten wymaga wysokiej jakości wody. Zalecane są regularne podmiany 20% wody oraz posiadanie wydajnego filtra.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony.
Cechy
- Ciało koloru niebieskiego, opalizujące w świetle.
- Samce są mniejsze i smuklejsze, intensywniej wybarwione. Tułów jest u nich bardziej srebrzysty a płetwy mają zwiększoną ilość pomarańczowego koloru.
Rozród
Rozmnażanie Tęczanek należy do dosyć łatwych, w przeciwieństwie do odchowania narybku – jest on bardzo wrażliwy na zmiany parametrów wody. Wystarczy do wcześniej przygotowanego zbiornika tarliskowego o długości przynajmniej 45 cm z umieszczonymi roślinami drobnolistnymi lub mopem akwarystycznym wpuścić najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca. Przed tarłem wybrane osobniki powinny być intensywnie karmione żywym lub mrożonym pokarmem.
Para codziennie rozrzucać będzie ikrę, przyczepiającą się do powierzchni na małych nitkach. Ikrę należy przenieść do oddzielnego pojemnika, w którym w ciągu 10 dni powinny wylęgnąć się młode. W pierwszym tygodniu karmimy je mikro-pokarmami, później wprowadzany artemię.
{PAGINATION}
{PAGE_NUMBER}
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum