Lista artykułów

Rośliny akwariowe - baza wiedzy

Bojowniki w sklepie RA


Jesteśmy po dostawie kolejnej partii przepięknych bojowników.
Wszystkie egzemplarze zostały przez nas obfotografowane aby umozliwić Wam zakup prosto ze zdjęć.

Liczba sztuk ograniczona - szynki odbiór osobisty lub wysyłka w ogrzewanej paczce na tlenie.

Zobacz zdjęcia i listę egzemplarzy

Charakterystyka

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia (Tajlandia, Pakistan, Indie, Korea, Półwysep Malajski)

Środowisko: W naturze zamieszkuje stojące i wolno płynące wody (rowy melioracyjne, pola ryżowe, stawy, bagna). Są to wody zacienione, porośnięte gęstą roślinnością przybrzeżną i powierzchniową, z małą zawartością tlenu. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, zapewniając w ten sposób liczne kryjówki (można do tego celu użyć także sztucznych dekoracji czy korzeni). Zbiornik należy przykrywać, z uwagi na możliwość wyskakiwania ryb oraz ryzyko zachorowania na wiele chorób. Zalecany jest wybór zarówno ciemnego tła jak i podłoża, które wyeksponuje walory bojowników. Światło nie powinno być zbyt intensywne.

Rodzina: guramiowate

Wielkość: 6-7 cm długości

Zachowanie: Jest to ryba prowadząca samotniczy tryb życia, w pary dobiera się tylko na czas tarła. Jest aktywna w ciągu dnia. Wykazuje agresję w stosunku do ryb własnego gatunku. Najlepiej więc jest trzymać ją pojedynczo. W grupie trzymany może być jedynie harem samic. Gatunek ten nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego.

Wielkość akwarium: małe, średnie (min. pojemność: 20 l; min. długość: 30 cm)

Temperatura wody: 24-30 st.C

Parametry wody: 

 • pH: 6.0-8.0
 • Twardość: 1-19 dGH 
 • Wymagania odnośnie przygotowania wody: Jest to gatunek dość odporny na zanieczyszczenia i wysokie stężenie azotanów. Zbiornik powinniśmy wyposażyć w niewielki filtr, który będzie utrzymywał odpowiednie parametry wody. Należy również regularnie podmieniać wodę (ok. 30%). 

Pokarm: Suchy, mrożony, żywy. Bojownik jest rybą drapieżną, w jego diecie powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego: wodzień, dafnia, rureczniki, artemia czy narybek innych ryb.  

Cechy:

 • Płetwa grzbietowa zajmuje połowę powierzchni grzbietu - jest wysoka i długa. 
 • Samiec jest większy i jaskrawiej ubarwiony. Ma również bardziej wydłużone płetwy. Samice mają płetwy krótsze i bardziej zaokrąglone.
 • Ubarwienie ciała jest zmienne, zależne od odmiany. 
 • Bojownik wspaniały jest rybą labiryntową - musi mieć zapewniony dostęp do pobierania tlenu znad powierzchni wody. 
 • Nie powinien być trzymany we wszelkiego rodzaju kulach lub akwariach bez grzałki. W niższych temperaturach wody jest bardziej podatny na choroby i mniej ruchliwy. W kulistych zbiornikach traci orientację, staje się mocno zestresowany i nadmiernie agresywny. 

Rozród

Przed przystąpieniem do rozmnażania wybieramy parę bojowników w wieku ok. 6-10 miesięcy. Przygotowujemy osobny zbiornik tarliskowy - zalany wodą do poziomu ok. 20 cm (w proporcji ⅔ starej wody i ⅓ świeżej), o nieco zwiększonej temperaturze (max. 26-30 st.C). Następnie ryby umieszczamy w osobnych zbiornikach, tak aby mogły się wzajemnie widzieć. Karmimy je obficie mrożonym lub żywym pokarmem. Gdy samica staje się wyraźnie grubsza to znak, że możemy umieścić parę we wspólnym zbiorniku. Gotowość do tarła jest sygnalizowana przez samicę, która nabiera intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Po kilku godzinach samiec przystępuje do budowy gniazda przy powierzchni wody. Jest to piana wytworzona przez jego ślinę. Tarło odbywa się po ok. 24h od umieszczenia pary w akwarium. Jaja opadają na dno, są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe (gwarantuje to wymagany dostęp do dobrze natlenionej wody). W tym okresie bojowników nie karmimy. Samiec opiekuje się gniazdem i przegania samicę - należy więc ją od niego odseparować.
 

Dlaczego warto kupować u nas?

  • Gwarancja bezpiecznej dostawy lub zwrot pieniędzy!
  • Zwierzęta wysyłamy w workach z czystym tlenem dzięki czemu docierają do Klientów w idealnej kondycji.
  • Do każdej wysyłki dołączany jest styrobox zabezpieczający zwierzęta przed zmiennymi temperaturami.
  • Dodatkowo w okresie jezienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
  • Paczki nadajemy z dodatkowo płatną opcją (wliczoną w cenę): dostawa na drugi dzień do godziny 12:00, która gwarantuję błyskawiczną dostawę na drugi dzień.
  • Sprzedajemy wyłącznie zdrowe ryby ze sprawdzonych hodowli. Jeśli któryś egzemplarz jest podejrzany - przechodzi najpierw kwarantannę.
  • Posiadamy ogromny wybór gatunków w bardzo atrakcyjnych cenach, których różnice w porównaniu z tradycyjnym sklepem zoologicznym pokrywają całkowicie koszt wysyłki!
  • Zwierzęta w trosce o ich dobrą kondycję wysyłamy zawsze w osobnej odpowiednio przygotowanej przesyłce kurierskiej (nie łączymy zamówień z towarami gabarytowymi, skałami, korzeniami itp. za wyjątkiem drobnicy takiej jak pokarm czy nawóz).
  Przeczytaj jak zamawiać ryby i krewetki z wysyłką oraz w jakie dni możliwy jest odbiór osobisty pozycji na zamówienie - kliknij tutaj i poznaj szczegóły

  Przeczytaj także

  030l - Sypialniane - Migiel
  030l - Sypialniane - Migiel
  Zapraszamy do obejrzenia akwarium Krzysztofa. Zbiornik znajduje się w sypialni i wbrew pozorom nie jest takim zwykłym akwarium z bojownikiem...
  Bojownik w akwarium roślinnym
  Bojownik w akwarium roślinnym
  Zapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego z bojownikiem. Jest to przykład dobrej alternatywy do męczenia tych ryb w kulach i nanoakwariach...
  017l - Tomasz Matysiak
  017l - Tomasz Matysiak
  Zapraszamy do obejrzenia akwarium Mateusza z bojownikiem i trawniczkiem z Micranthemum Monte Carlo i Eleocharis parvula. Zbiornik jest doskonałym...
  Kostka z bojownikiem
  Kostka z bojownikiem
  Zapraszamy do obejrzenia kostki o wymiarach 30x30x35cm z bojownikiem. Akwarium jest doskonałą alternatywą dla popularnych kul, w których...
  043l - Przemysław Kufit
  043l - Przemysław Kufit
  Zapraszamy do obejrzenia kostki 35x35x35cm o pojemności 43l. W akwarium zastosowano lampy LED własnego pomysłu i czarny żwir wzbogacony pał...
  Zmiany w akwarium Sławka
  Zmiany w akwarium Sławka
  Zapraszamy do obejrzenia zmian jakie zaszły w akwarium Sławka od czasu pierwszej publikacji zbiornika na Forum. Jego pierwsza kostka przeszła...

  Sklep akwarystyczny

  Ładowanie...  Baza wiedzy akwarystycznej


   
   Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
  30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

   

   

  Sklep akwarystyczny

  Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
  Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
  Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


  Czytaj więcej o odbiorze osobistym

   

   
  Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
             


   
  Facebook Login