Masz konto na Forum? Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra      Zobacz największy wybór ryb i roślin >>

Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Wysokie stężenie żelaza

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

12 lut 2010, 22:02 Wysokie stężenie żelaza  (#1)  

Witam!
Czy możliwym jest, że podłoże Amazonia uwalnia do słupa wody stężenie żelaza w ilości 1 mg/l (test Sera)? Akwarium ma wielkość 128 l, 6 świetlówek x 18W (czas świecenia 10h, w trzech układach po dwie świetlówki, załączanie i wyłączanie w różnych godzinach), CO2 z butli 1,5 kg, inne parametry są w porządku, tj. NO3=10-20 mg, PO4=0,5-1 mg, K=myślę, że w normie Ph=6,8-7, Gh=15n, Kh=6n. Dodatkowo na szybach mam zielony pył zielenic i to drugie zmartwienie. Bardzo Was proszę o rady. Aha to stężenie żelaza utrzymuje się pomimo podmian wody w ilości 20-30% tygodniowo.
Kichu

Kichu
Poznaje temat

Miasto: Wrocław

12 lut 2010, 23:33   (#2)  

Jak stare jest podłoże tzn. ile ma akwa ?
Są dwie możliwości albo masz zwalony test na żelazo ( są bardzo niedokładne) albo masz w kranie rudego 102 :D

Ja na swojej amazonii w pierwszym okresie mierzyłem żelazo i zawsze było niewykrywalne ( testy JBL)

szubek
Stały bywalec

Miasto: Łódź

13 lut 2010, 00:07   (#3)  

Kichu nigdzie nie napisał, że używa wody z kranu... chyba, że tak jest?
Testom bym nie wierzył tak dokładnie. Jeśli masz wodę z kranu to sprawdź poziom żelazo na stronie wodociągów (jeśli jest, a powinno być), udaj się tam bezpośrednio po takie dane lub napisz. Jeśli używasz wodę RO to ta podmiana dała Ci wskazówkę, że testom nie należy wierzyć do końca... Ja bym się nie martwił póki nie zauważysz niepokojących objawów w akwarium - gołym okiem.
Ps. A czego używasz jako źródła żelaza?

MikołajW
Znający temat

Miasto: Bydgoszcz

13 lut 2010, 11:06   (#4)  

Akwarium ma nie całe dwa miesiące. Używam tylko wody z kranu, którą przetestowałem przed wlaniem i wynik wyszedł prawie niemierzalny żelaza. Jako źródła żelaza stosowałem sól Fe 8% od "Szwagra" z tego forum, którą póki co zaprzestałem stosowania (od dwóch tygodni) po tym jak kupiłem test i wyszło jak w temacie, choć sumiennie stosowałem się do zaleceń w nawożeniu. Myślę czy nie przedawkowałem ale gdyby tak było to podmiany powinny to skorelować i to znacznie. Stacja uzdatniania wody na swojej stronie podaje jego zawartość średnią 0,01 - 0,2 mgFe/dm3, to potwierdził imo stosowany przeze mnie test Sery ale może czas go zmienić? Co do niepokojących objawów to właśnie zaistniały bo 1 mg/l to bardzo dużo, stąd ten pył zielony na szybie. Chyba, że to nadmiar światełka ale z tym raczej nie przesadzam. Moc światełka (6x18W) świecą tylko przez 4h; kolejne wygaszają się tak, że nie przekracza to 10h.
Kichu

Kichu
Poznaje temat

14 lut 2010, 15:35   (#5)  

to troszkę za wczesnie zacząłeś podawć nawozy w szczególności Fe. Ja mikro dopiero zacząłem stosować w piątym tygodniu przy gęsto obsadzonym akwa.

szubek
Stały bywalec

Miasto: Łódź

14 lut 2010, 17:06   (#6)  

Kichu Wszystko się zgadza. Amazonia daje do wody Fe w sporych ilościach, więc stężenia w wysokości 1mg/l to normalka.

ADA zakłada, że będziesz urywał ich pełnej linii produktów i ze nawożenie stepami zaczniesz po miesiącu... itp...

miałem ten sam problem...

ja zrezygnowałem z suplementacji Fe na kilka miesięcy i stężenie Fe ustabilizowało się na 0,4mgFe/l.

możesz spróbować posadzić jakieś rośliny trawnikowe które pokryją dno - będą one "wypijać" znaczną część Fe.

Niestety podmianki wody nic nie pomogą. Możesz pogooglać skład Amazonii przekonasz się, że ma ona w swoim składzie bardzo dużo Fe.

Wstrzymaj się na kilka miesięcy z suplementacją Fe - to co jest w Step 1 (jeśli stosujesz) wystarczy.

macz21
Zainteresowany tematem

14 lut 2010, 18:08   (#7)  

Mam dość gęsto rozrośniętą Glossostigmę Elatinoides, stąd liczę na szybki spadek żelaza. Mam tylko obawy, iż przy dozowaniu mikroelementów, które zawierają udział tego pierwiastka (Fe), jego spadek będzie następował powoli a co za tym idzie ciągłe borykanie się z zielonym nalotem na szybkach. Ale jak to piszą znawcy pokora, cierpliwość etc.
Załączniki
DSC00051.jpg
Kichu

Kichu
Poznaje temat

14 lut 2010, 21:20   (#8)  

ładne akwa :)

Podsumowując: Nie dodawaj Fe, mikro dozuj wg zaleceń. Za jakiś czas sytuacja się unormuje choć Fe w okolicach 0,5mg będzie się utrzymywało.

Generalnie słyszałem wiele opinii co do akwariów na Amazonii że nawet przez kilka miesięcy były one tylko na potasie bez dodatkowej suplementacji.

macz21
Zainteresowany tematem

14 lut 2010, 22:22   (#9)  

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie problemu, radę i ciepłe słówko o akwa.
Kichu

Kichu
Poznaje temat

14 lut 2010, 23:02   (#10)  

zapomniałem tylko dopisać, staraj się trzymać CO2 na maxa, kontroluj ilość CO2 z tabeli ph/kH i upewnij się że przepływ wody przez filtr jest żwawy, glony na szybie powstają głównie w związku z niewystarczającym poziomem CO2 w stosunku do ilości światła i słabym przepływem wody w akwa. Jeśli problem będzie eskalował to zostaw akwa bez skrobania szyn na 3-4 tygodnie potem skrobanie i kilka dużych podmian jedna po 2giej. Więcej info tu : http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

macz21
Zainteresowany tematem

15 lut 2010, 20:19   (#11)  

Wielkie dzięki. A jak radzisz sobie z czyszczeniem węży od wewnątrz, bo czas już najwyższy oczyścić je to i przepływ wody się zwiększy.
Kichu

Kichu
Poznaje temat

16 lut 2010, 23:47   (#12)  

raz na 2 miesiące rozmontowuje całą zabawę i używam wycioru JBLa do czyszczenia węży. Kiedyś czyściłem chemicznie jakimiś środkami JBLa do tego celu ale doszedłem do wniosku, że to zupełnie nie ma sensu. Co 2 miesiące, czasem rzadziej przy okazji przeglądu filtra czyszczę węże wyciorem, żeby było łatwiej pociłem je na 1 metrowe odcinki i połączyłem szybkozłączkami z OBI co by można było na całej długości dotrzeć wyciorem w środku.

macz21
Zainteresowany tematem

09 mar 2010, 16:52   (#13)  

Wykonałem ciekawy test z Amazonią:

Świerzą amazonię z worka w ilości 1/3 kubka zalałem zimną wodą z kranu.

Stężenie Fe w wodzie z kranu jest niewykrywalne testami JBLa, po 3h stężenie Fe w tej wodzie było 0,4 mg Fe/dm3 <sic!>

Zastanawiam się czy ktoś poza nami miał jeszcze takie problemy z Fe?

Czy coś z wody kranowej może wpływać na oddawanie Fe do słupa wody?

macz21
Zainteresowany tematem

Powiązane tematy
  • Czy to niedobór żelaza oraz innego mikro?

Po raz kolejny muszę zasięgnąć Waszej porady. Powoli wyprowadzam moje akwarium do zdrowego stanu, pozbyłem się krasnorostów i innych glonów (jak na razie). Mam wody okolo 220l. Parametry z wczoraj za...

Wyświetlenia: 2063 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

• Mały Henio jakie wymagania - stężenie żelaza?

Witam, miałbym kilka pytań odnośnie hodowli. Jakie powinienem utrzymywać stężenie żelaza w wodzie do prawidłowego wzrostu rośliny? (akwarium świeże w trakcie dojrzewania), czy przedział 0,2 mg/l wys...

Wyświetlenia: 1039 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Jak urządzić wysokie akwarium ?

Witajcie znajomy prosił mnie o pomoc w restarcie akwarium cały pić polega na tym że akwarium ma wymiary 145 x 45 x 90 a w nim paletki . Może coś doradzicie jak byście wy widzieli taki baniak. Pozdrawi...

Wyświetlenia: 2168 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

• Świeży LT i wysokie PO4. To normalka?

Opis mojego zbiorniczka: Start: 4 październik 2008 Objętość: 63L Wymiary: 60x30x35 Oświetlenie: 2x15W świetlówki Filtracja: wewnętrzny PENN-PLAX Cascade 300, wkład: gąbka Ogrzewanie...

Wyświetlenia: 2106 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: marikfox, mkrzeminski, wgr33 i 140 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.