Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Oświetlenie LED do akwarium



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



19 sty 2022, 20:17 Oświetlenie LED do akwarium  (#1)  

Witam, posiadam akwarium 120x50x40 (240l) i chce kupić oświetlenie LED. Akwarium zostało dopiero założone i korzystam z prowizorycznego oświetlenia. W moim akwarium znajdują się pojedyncze sztuki kryptokoryny, moczarki, żabienicy i Vallisneria nana. Planuje jeszcze zakup czegoś takiego:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-roslin ... 4291fbf951
Moim priorytetem jest cena w wyborze zestawu oświetlenia. Myślałem o czymś takim:

https://www.invital.pl/oswietlenie-led- ... 8FEALw_wcB

lub

https://www.invital.pl/sinkor-led-120-o ... ocQAvD_BwE

Nie wiem która będzie korzystniejsza dla mojego akwarium. Sprzedawca przekonuje że dla mało wymagających roślin wystarczy jedna, dla średnio lepiej zaopatrzyć się w dwie (jedną białą, drugą wrb).

Na yt użytkownik "AleX" wykorzystał do swojego akwarium jedną lampe sinkor białą oraz dwie chińskie SUNSUN:
https://allegro.pl/oferta/oswietlenie-a ... 1449933066
Jednym słowem polecał. Myślałem, czy może nie kupić właśnie jednej Sinkor białej oraz jednej sunsun jako wspomagacz. Tylko czy mi jest ona potrzebna skoro:
Czytałem o wskaźniku 30 lm/l dla średnich wymagań (źródło https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/jak ... -akwarium/) w teorii potrzeba mi 7200lm dla akwarium 240l, lampa sinkor biała posiada ich aż 11 232 lm. Na ten moment myślałem o kupnie jednej sinkor białej, ponieważ na jakimś filmie usłyszałem że jest ona lepsza dla roślin niż ten wrb (barwa biała posiada w jakimś stopniu barwę długości fali niebieską i czerwoną, a jednocześnie strumień jest większy).

Używam do nawozu Zoolek Aquaflora Carbo 250 ml - węgiel w płynie (CO2)

Czy macie jakieś sugestie, rady, czy dobrze to przeanalizowałem?

Arick720
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 19 sty 2022, 20:14

Skoro ma być budżetowo, te Sinkory będą odpowiednie.

Ja bym poszedł w stronę WRB i ewentualnie w przyszłości dołożył białe.

A po co lejesz Carbo? Masz jakieś glony, czy co?
No i użycie w odniesieniu do Carbo określenia nawóz jest, moim zdaniem, semantycznym nadużyciem...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

A to nie wspomaga po prostu wzrostowi roślin? Dopiero się uczę i jeśli masz jakieś porządne artykuły na ten temat to z chęcią przeczytam

Arick720
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 19 sty 2022, 20:14

Nie, nie wspomaga po prostu.
Wprawdzie w procesie rozpadu aldehydu glutarowego, a Carbo to właśnie jego roztwór, uwalnia się węgiel, który jest asymilowany przez rośliny, ale polecam stosować z dużym umiarem.
Poczytaj o tej substancji w necie, na forach akwarystycznych, pooglądaj filmy na YT.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Dziękuje, a jak bym miał większy budżet, byś był w stanie coś zaproponować?

Arick720
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 19 sty 2022, 20:14

Kupiłem bardzo podobny zestaw roślin od tego sprzedawcy. Zdziwiłem się bardzo jakie to było malutkie wszystko. Sadzonki to nieraz kilka źdźbeł. Ciężko się to sądziło. Kilka dni temu kupiłem całe pudełko rośliny invitro i zupełnie inna bajka. Miej to na uwadze.
Zerknij na kanał Youtube https://youtube.com/c/Podwodne%C5%9BwiatyAquaTest bardzo fajne i profesjonalne materiały również o carbo

Wysłane z M2004J19C przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
wachcio
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 04 gru 2021, 21:07
Miasto: Rypin/Flekkefjord

Arick720 napisał(a):A to nie wspomaga po prostu wzrostowi roślin? Dopiero się uczę i jeśli masz jakieś porządne artykuły na ten temat to z chęcią przeczytam
Jak chcesz używać węgiel w wpłynie to możesz to używać a nie jakiś aldehyd
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/seach ... 19410.html

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Przecież exel to aldehyd…


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Myślałem że nie . Zaskoczyłeś mnie
Nie stosuje carbo ale myślałem że to nie aldehyd
Ps
Sprawdziłem i faktycznie masz rację tylko w postaci jakiegoś polimeru.aby mniej był toksyczny
Tak twierdzą

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Nie sugeruj się marketingowymi bzdurami Seachema. Sprawdź co to jest polimer i jaki jest wzór chemiczny aldehydu ;) Prime podobno neutralizuje amoniak :D Cudem. Stosują marketingowe przekłamania, sugerując rzeczy naturalne dla np. danego związku chemicznego, czy reakcji chemicznej w ph powyżej 7. Sprzedają też najdroższy pumeks na świecie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

@Arick720
A jakbyś chciał jakieś sugestie do rzetelnych kanałów na YT w języku niemieckim, daj znać, podeślę.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

@Arick720
Przy większym budżecie np. Chihiros, albo Twinstar...
Wybór jest całkiem spory.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 520 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2471 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 713 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 615 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78639 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie do 80'tki

    Mam dwa akwaria o szerokości 50 i 30 cm jak poniżej. Pojawiła się myśl żeby zastąpić to jednym szkłem 80 cm (112L) Nad większym akwa świeci obecnie Chihiros WRGB II Slim 45 na 76% co daje ~30lm/l . R...

    Wyświetlenia: 878 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Oświetlenie kostki 41l

    Cześć wszystkim. Kompletuje zestaw akwariowy i mam dyleamt z oświetlenie. Kostka 35x3535 - 41l. Wnętrze to dwa średnie korzenie i planuję kilka roślinek pokroju anubias, rotala, glossostigma, ludwigia...

    Wyświetlenia: 518 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Nestor i 457 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.