Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Mam lampy led grow.



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



30 lis 2022, 23:25 Mam lampy led grow.  (#1)  

Mam. Cztery lampy led grow jedną ufo 50 w, drugi to 150w Roleadro 1000W LAMPA LED uprawy wzrostu roślin, LAMPA DO UPRAWY ROŚLIN MARS HYDRO TSW 2000 300w, PRO LAMPA DO ROŚLIN HECKERMANN QB2000 Zestaw, czy nadają się te lampy do akwarystyki?

Negatyw
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 30 lis 2022, 23:19

01 gru 2022, 22:56 Re: Mam lampy led grow.  (#2)  

Obawiam się, że nie chciałbyś Kolego oglądać akwarium w świetle takich lamp.
No chyba, że zamierzasz zostać prekursorem podwodnej uprawy zioła.
:shock: :twisted: :D

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

03 gru 2022, 11:05 Re: Mam lampy led grow.  (#3)  

Więc nie ma przeciwskazań wystarczy plexa i można doświetlać podczas nieobecności.

Negatyw
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 30 lis 2022, 23:19

03 gru 2022, 11:45 Re: Mam lampy led grow.  (#4)  

Nie wiem, czy ktoś z forumowiczów stosował takie lampy w akwarystyce. Wątpię, bo walory estetyczne takiego zbiornika będą raczej niewielkie.
Oczywiście samym roślinom nie będzie przeszkadzać to widmo, bo jest ono dostosowane do typów chlorofilu roślin wyższych. Po to zbudowano te lampy, żeby kosztem jak najmniejszej energii uzyskać jak najwięcej widma przydatnego do fotosyntezy. Niemniej, glonom również będzie to odpowiadać :P
I tego ostatniego bym się obawiał. Przy tej ilości watów, akwarium musiałoby mieć wielkość basenu z orkami, żeby to nie spowodowało monstrualnego wysypu glonów.
1000W i to w precyzyjnym widmie do wzrostu? Rany Boskie... O kosztach energii nawet nie wspomnę. Ale to nie musi być dla Ciebie przeszkodą, więc cóż - zrobisz jak uważasz.
Nie stosowałem, ale tzw. chłopski rozum podpowiada, żeby być tu bardzo ostrożnym.
Za to w hodowli emersyjnej może się nieźle sprawdzić, ale na tych samych zasadach co w hydroponice. I przy hodowli emersyjnej czynnikiem ograniczającym nie jest dwutlenek węgla + łatwo podać składniki mineralne (np w postaci wody z nawozami cyrkulującej w okolicach korzeni, albo bardzo żyzny substrat).
Akwarium nie jest i nigdy nie będzie optymalnym miejscem rozwoju roślin w akwarystyce, bo zdecydowana większość z nich to rośliny ziemnowodne, a ich formy submersyjne są de facto obliczone raczej na wegetację niż bujny wzrost. Pazurki potrafią pokazać dopiero nad wodą. Prosty rachunek - czym jest te 30ppm CO2 w akwarium, gdy w powietrzu obecnie średnia CO2 to ok. 400ppm?
Akwarium to miejsce, które ma przede wszystkim ładnie wyglądać, rośliny mają być względnie zdrowe, a światło powinno być zrównoważone i dostosowane do warunków, czyli zalecany jest tu umiar, a nie jupitery stadionowe.
Według mnie glony wyjmowałbyś łopatami, ale wiedz, że generalnie gadam głupstwa, nie znam się, nie próbowałem i dlatego się wypowiedziałem :D

pk77
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 19 lis 2014, 13:29

03 gru 2022, 12:34 Re: Mam lampy led grow.  (#5)  

1000w to ściema, wszystkie lampy razem mają 600w

Negatyw
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 30 lis 2022, 23:19

03 gru 2022, 13:12 Re: Mam lampy led grow.  (#6)  

Negatyw napisał(a):1000w to ściema, wszystkie lampy razem mają 600w


Na ledach.
Powiem tak: trzeba by zmierzyć, ile lumenów to daje w zalanym zbiorniku, bo przecież dobór oświetlenia zależy od mnóstwa spraw. Jaki litraż, jaka głębokość zbiornika, jaka obsada, jakie rośliny, w jakiej odległości będzie lampa itd. Standardowe przeliczniki stosowane w akwarystyce nie będą miały zastosowania, bo normalnie sporo widma idzie na walory estetyczne zbiornika i nie jest istotne z punktu widzenia roślin/glonów.
Ogólnie, nie sądzę, żeby ktoś coś mądrego poradził. Czasem coś się wydaje, ale trzeba się przekonać w praktyce. Stawiam, że zrobi się straszne glonarium, ale kto go tam wie.
Jeszcze by się trzeba przekonać co na to ryby, bo one nie zamkną oczu. To światło jest lekko nienaturalne, chyba że ktoś mieszka na egzoplanecie, orbitującej wokół czerwonego karła :D
Ja już różne rzeczy widziałem, łącznie z akwarium założonym na krowim łajnie, ale tym razem nie brzmi to dobrze. Ewentualnie jako oświetlenie na dry start. To by miało ręce i nogi.
That's my noobish opinion 8)

pk77
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 19 lis 2014, 13:29

03 gru 2022, 13:54 Re: Mam lampy led grow.  (#7)  

Najlepiej rosną na tym glony. Przez tydzień miałem zamontowaną przy bocznej szybie diodę 10W taką do uprawy roślin świecąca na fioletowo/różowo. Dokładnie tak jak rysowało się kółko światła na szybie to wyrosła w tym miejscu zielona plama.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

04 gru 2022, 10:14 Re: Mam lampy led grow.  (#8)  

Zakupiliśmy kiedyś podobna lampe do plantroomu RA aby zmaksymalizować narost roslin pływających - efekty nie były niestety tak spektakularne jak można by oczekiwać.

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

12 gru 2022, 20:46 Re: Mam lampy led grow.  (#9)  

Dwie z tych lamp mozna swicic na bialo. Na poziomie. Mam 450 l. Mysle ze ja uruchomie na 200 w bialego swiatla. Dam heckermana oraz mars hydro. Rosliny bez co2.

Negatyw
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 30 lis 2022, 23:19











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 523 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Nowe lampy ze stajni Chihiros

    No to oglądamy :-) https://www.youtube.com/watch?v=tM8hBHH0y10

    Wyświetlenia: 1213 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2474 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 713 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 616 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Invital LED MA03-FT80PRO WRGB 42W

    Witam ma pytanie czy ta lampa ogarnie zbiornik 80x35x35 , akwarium ma być w stylu iwagumi, obsada roślina Micranthemum Monte Carlo.

    Wyświetlenia: 475 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Sinkor LED II 30 cm biały 10W

    Cześć, jak w temacie. Chciałem zapytać czy ktoś używał może tego oświetlenia. Obecnie w kostce 35x35x40 mam dedykowaną z zestawu aquaela lampke 10W i zamierzam ją zmienić na coś mocniejszego, ale w ro...

    Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowość - lampy MICMOL

    micmol.jpg Miło mi poinformować o wprowadzeniu do oferty lamp LED marki MICMOL. To wiodący producent oświetlenia akwarystycznego, którego produkty zyskują ogromną popularność za oceanem i w Europie...

    Wyświetlenia: 1108 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Oświetlenie led do akwarium 185L- belki

    Witajcie. W ostatnim czasie nabyłem używane akwarium - 100x40x50 - w panoramie czyli coś ok 185 l . Niestety jak to w starym akwarium jest trochę walki żeby doprowadzić go do używalności .Oświetlenie...

    Wyświetlenia: 9342 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

  • Lalpa LED Secret Jardin Cosmorrow 20W PPE 2.7 Growing

    Powiecie coś więcej o tej lampie? LAMPA LED SECRET JARDIN COSMORROW 20W PPE 2.7 GROWING Dane techniczne: Wersja: R1.00 Waga: 0,35 kg Wymiary: 470 mm x 32 mm x 14,5 mm Pobór mocy: 20W Napięcie: 24V...

    Wyświetlenia: 559 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kuba120000, MacGyver i 471 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.