Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


80x40x50h - czym swiecić?



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



24 wrz 2021, 18:00 80x40x50h - czym swiecić?  (#1)  

Witam, podpowiedzcie jaką belkę kupić.
Akwarium ma mieć 80x40x50h.
Jałowe podłoże, bark co2, brak nawożenia.
Rośliny planuję same epifity, może trochę monte carlo na dnie jak da radę.
dzięki

BartzabeL
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 18 paź 2020, 15:39

24 wrz 2021, 19:09 Re: 80x40x50h - czym swiecić?  (#2)  

BartzabeL napisał(a):jaką belkę kupić
Taką, żeby nie oślepiała, gdy się widzi akwa.
Odesłałem dwa modele belek ledowych, bo miały jakieś makabrycznie szerokie kąty rozsyłu i dawały po oczach że oślepiało (szczególnie gdy akwa miało stać dość wysoko pierwotnie ok. 85 cm, ostatecznie m.in. z tej przyczyny zrobiłem szafkę sporo niższą 60 cm). Dopiero wtedy wczytałem się w parametr "kąty rozsyłu" - bywają różne, ale belki LED z wąskim kątem rozsyłu światła trudno kupić, bo wówczas diody potrzebują soczewek.
Wróciłem więc do starej dobrej oprawy Arcadia na świetlówki (no ale miałem, więc bezinwestycyjnie), dzięki wbudowanym w oprawę odbłyśnikom światło się niemal nie wydostaje poza zbiornik, a gdy zapas rur się zużyje kupię zamienniki rur z LED.
Mam niemal identyczne wymiary 80x35x50h OW 10mm. Być może dzięki odbłyśnikom dno jest dobrze oświetlone, oprawa jakieś 8 cm nad akwa + kilka centymetrów do powierzchni wody, podłoża 6-8 cm bazalt. Świecę zaledwie 25 wat (0,18 W/l), bo przy włączeniu drugiej rury (razem 50 wat czyli 0,36 W/l) atakują zielenice (młode akwa 3 miesiące).

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1, Matrial i 343 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.