Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielona woda w akwarium 190l



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



04 sie 2022, 21:00 Zielona woda w akwarium 190l  (#1)  

Witam. Mamy problem z zieloną wodą w akwarium. Próbowaliśmy już wielu różnych preparatów do zwalczania glonów jednak nic nie działa. Zastanawiamy się nad kupnem lampy uv bądź filtra z uv. Co będzie bardziej skuteczne? Dodam, że jest to nasz początek z akwarystyką.
Załączniki
20220804_200607.jpg

Patka
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 03 sie 2022, 22:08

Zacząłbym od posadzenia tam odpowiednio więcej roślin.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/sunsu ... 40905.html
Kiedy potrzebujesz wkładasz do akwarium

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

@prot
Sprawdza się taki filtr?
Pytam o jakość samego urządzenia i lampy UV?

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Te diodowe filtry są troszkę mało wydajne, lepiej sprawdziła by się lampa UV o ile masz filtr zewnętrzny (montuje się ją na wężu).

Warto też dodać do filtra gęstą watę.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):Te diodowe filtry są troszkę mało wydajne, lepiej sprawdziła by się lampa UV o ile masz filtr zewnętrzny (montuje się ją na wężu).

Warto też dodać do filtra gęstą watę.


Diodowe są NIC nie warte!
Nie ma to jak "żarówa" w bańce ze szkła kwarcowego!

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Przepraszam miałem na myśli taki filtr który sam posiadam . Jest normalnie żarnik UV 9W
SunSun / Grech CUP 809---- kosztuje ok 150 zł

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

05 sie 2022, 06:52   (#8)  

@TenOdTego z tyłu akwarium jest więcej roślin posadzonych, przez kolor wody ich nie widać

Patka
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 03 sie 2022, 22:08

05 sie 2022, 06:54   (#9)  

Filtr jest wewnętrzny, oryginalny z akwarium Juwel Trigon 190l, wata także jest włożona do środka filtra

Patka
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 03 sie 2022, 22:08

05 sie 2022, 09:01 Re:  (#10)  

Patka napisał(a):Filtr jest wewnętrzny, oryginalny z akwarium Juwel Trigon 190l, wata także jest włożona do środka filtra


Nieważna jaki masz filtr i co zostało do niego włożone.
Masz zakwit glonów, a na takie problemy najlepszą odpowiedzią jest zastosowanie lampy UV. Czy to zintegrowanej w filtrze, jak proponuje kolega prot, czy też w postaci sterylizatora wstawianego w instalację filtra zewnętrznego.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Może kolega napiszę czym nawozi, co wlewa do akwarium, czy robi jakieś testy.
Najczęstszym powodem zielonej wody jest zbyt wysoki poziom NO3, więc zacząłbym od mocnych podmian wody, tak 3 dni pod rząd po 30%.
Poza tym:
- jak często wymieniasz wodę?
- jak często karmisz?
- jak duże jest akwarium i ile jest w nim ryb?

steven69
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 26 paź 2009, 15:01

Kiedyś problem podobny rozwiązałem używając emulgatora . Nie pamiętam dobrze ale aquaclar to sie nazywało .
To zbija w większe cząski które są doskonale wyłapywane przez filtr . Potem rzecz jasna podmiana z odmulaniem dna bo sie trochę tego pewnie na dnie zgromadzi.

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

05 sie 2022, 20:00   (#13)  

Podmieniam wodę raz na tydzień 30l, karmiłem rano tylko raz, 190l i jest 28 ryb. Gdy zrobiła się ta zielona woda przerzuciłem wszystkie rybki do 2 akwarium wylałem wodę prawie całą zostało może z 10l zalałem świeża woda, dodałem bakterii i na chwilę powstrzymało się po paru dniach woda znów zaczęła się robić zielona dawałem preparaty antyglony oraz bakterie i powstrzymywało to na chwilę. A co sądzicie o podmianie wody z 2 akwarium w którym jest czysta woda beż żadnych glonów? Testów nie robiłem są zakupione narazie i czekam na kuriera.

Patka
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 03 sie 2022, 22:08

Myślę, że podmiany wody nie szkodzą, ale mimo wszystko sugeruję lampę UV...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Jeszcze przed zastosowaniem lampy, można użyć cierpliwości: 1) odrobić zadanie domowe z zakresu przyczyn powstawania zielonej wody (i upewnić się, że walczymy w zasadzie z fitoplanktonem) a następnie wyeliminować przyczyny. 2) zakupić gęstą włókninę 3) zakupić jakiś koagulant (seachem, qualdrop, azoo, - marketingowo to clarity, aqua clar itd.) 4) Robić codziennie duże podmiany (50-60%) i zaraz po nich sadzić koagulantem. 5) Po 2, max. 3 dniach zmieniasz włókninę na nową (idealnie byłoby codziennie). 6) w niespełna tydzień jesteś wolny od zielonej wody. Albo UV za 500 zł ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

P.S. Wiesz jak zazwyczaj walczą z zielonym zakwitem w akwenach wodnych? Wprowadzają wywłócznik (zazwyczaj zakwity na jeziorach powodują wędkarze-kretyni i ich „regulaminowe” zanęty).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):Jeszcze przed zastosowaniem lampy, można użyć cierpliwości: 1) odrobić zadanie domowe z zakresu przyczyn powstawania zielonej wody (i upewnić się, że walczymy w zasadzie z fitoplanktonem) a następnie wyeliminować przyczyny. 2) zakupić gęstą włókninę 3) zakupić jakiś koagulant (seachem, qualdrop, azoo, - marketingowo to clarity, aqua clar itd.) 4) Robić codziennie duże podmiany (50-60%) i zaraz po nich sadzić koagulantem. 5) Po 2, max. 3 dniach zmieniasz włókninę na nową (idealnie byłoby codziennie). 6) w niespełna tydzień jesteś wolny od zielonej wody. Albo UV za 500 zł ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium
Gdy startowałem z nowym akwarium również miałem zielony zakwit, ostre zmętnienie, śluzowce i do tego kożuch mi się zrobił na tafli jakbym mleko zagotował. Przy szerokości akwarium 40cm nie było widać skał na środku. Miałem obsadzone całe dno ale to świeże rośliny były. W mniej więcej 1,5 tygodnia wyklarowałem wodę. Robiłem tylko podmiany (akwarium 200l) co 3 dni jakieś 30-40%, codziennie praktycznie lałem bakterie, w prefiltrze od Ultramaxa dość grubo włókniny (na koniec klarowania czyściłem wszystkie gąbki też). Do tego wszystkiego cały czas miałem włączony skimmer z włókniną wymienianą codziennie (założony miał również wężyk do napowietrzania). Z tego co pamietam to wyjątkowo deszczownicę ustawilem dość wysoko nad taflą, aby dodatkowo natleniać wodę. Czy wszystko zrobilem jak nalezy to nie wiem ale pomoglo i w max 1,5tyg i woda się ogarnęła

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

06 sie 2022, 01:49 Re:  (#18)  

Patka napisał(a):... dodałem bakterii i na chwilę powstrzymało się po paru dniach woda znów zaczęła się robić zielona ...

No i wszystko jasne, na 99% zakwit powoduje ten preparat z bakteriami, który oprócz bakterii ma też amoniak. Jaki to produkt i jak dużo go lejesz?
Piszę tak bo też to miałem pół roku temu i winny był właśnie uzdatniacz z bakteriami 8)
Jakbyś miał test na NO3, to jestem pewien, że pokazałby kosmiczną ilość azotanów.

steven69
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 26 paź 2009, 15:01

Pierwsze słyszę, żeby ZIELONY zakwit wody był spowodowany „preparatem z bakteriami”. Nie wiesz jaki produkt leje autor wątku i założyłeś, że ma amoniak. Nie każdy preparat zawiera pożywkę. Byłbym też zaskoczony, gdyby tą pożywką był amoniak (NH3).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):Pierwsze słyszę, żeby ZIELONY zakwit wody był spowodowany „preparatem z bakteriami”. Nie wiesz jaki produkt leje autor wątku i założyłeś, że ma amoniak. Nie każdy preparat zawiera pożywkę. Byłbym też zaskoczony, gdyby tą pożywką był amoniak (NH3).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Jakby te bakterie nie miały pożywki, to by nie przeżyły długo. Opieram się na swoim przykładzie, gdzie lałem te bakterie po każdej podmiance i po jakimś czasie też woda mi zakwitła. U mnie po 3 podmianach po 30% test na No3 pokazał 50 mg/l, więc jest coś na rzeczy. Poza tym taki zakwit się pojawia przy wystrzale azotanów i tego bym się trzymał.

steven69
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 26 paź 2009, 15:01











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1017 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4360 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Siwa woda

    Napisze tutaj, choć nie jestem przekonany czy to glon. Do rzeczy: Kostka 27L zalana 11 sierpnia. Na drugi dzień woda zmętniała. Pomyślałem normalka - pierwotniaki, przejdzie. Jednak nie przeszło do dz...

    Wyświetlenia: 492 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21941 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80071 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Glony w 4-tygodniowym akwarium

    Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i sposób na walkę z nimi. Akwarium założone niecałe 4 tygodnie temu. Glony w formie drobnych nitek - bardzo szybko rosnących, głównie w oświetlonej ...

    Wyświetlenia: 1822 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2012 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Zielona woda

    Witam po podmiance dwa tygodnie temu 30% jak co tydzień woda zrobiła mi się mleczna. Następnego dnia była jakby brązowa a następnie zielona. Została taka do dzisiaj. Nawoził do wartości no³- 11.5 po⁴-...

    Wyświetlenia: 1682 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: andrzejkowac, Hiporafa i 446 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.