Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony

Pomoc z glonami

Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

04 sie 2022, 18:22 Pomoc z glonami  (#1)  

Witam, od 2 miesięcy walczę z glonami, staram trzymać się je w ryzach, ale powoli przegrywam. Z początku było to pylenie na szybie, trochę zielenic na liściach.
Teraz wygląda to tak, że w ciągu tygodnia szyba prawie cała zapylona, obrzeża liści obrośnięte, zielone nitki również się pojawiły, niewielka ilość krasnali czasem się pojawi.

Dodatkowo ogólnie słaba kondycja roślin. Co może też tłumaczyć, że glony atakują rośliny. Bucephalandry kiedyś rosły bardzo ładnie, teraz gubią liście i obrastają glonem. Alternanthera bardzo kiepsko rośnie, rotala wallichi to więcej glonami niż rośliny. Pełzacz bagienny na górze młode odrosty jako tako ale dół kiepski. Limnophilia aromatica praktycznie znikła.

Odnośnie akwarium.
200l
Oświetlenie power led z dość pokaźnym zapasem mocy, skręcone na pół gwizdka, świecę od 12 do 19.

Filtr Ultramax 1500 z ceramiką, lawą, purigenem.
Podłoże to żwir 2-3mm i ziemia do kaktusów.

Woda RO z mineralizatorem, nawozy z soli.

Parametry trzymają się w granicach:
Ph: 6,4-6,6
NO3: 5-10
PO4: 0,6-1
K~20
Mg: 8-10
Ca: 40-45
Fe: 0,1-0,3
KH: 4
GH: 7-8
Co2 dozuje dość dużo, do 40-50ppm

Parametry trzymam mniej więcej stabilne jednak przegrywam powoli walkę z roślinami i glonami więc potrzebuję porady co zmienić, co poprawić, bo powoli tracę siły.
Załącznik 20220804_175315.jpg nie jest już dostępny

Qwasir
Początkujący

04 sie 2022, 18:28 Re: Pomoc z glonami  (#2)  

Coś nie mogę dodać więcej zdjęć

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Początkujący

04 sie 2022, 18:29 Re: Pomoc z glonami  (#3)  

C.d.

Qwasir
Początkujący

04 sie 2022, 22:32 Re: Pomoc z glonami  (#4)  

@Qwasir
Z tym CO2 na poziomie 40-50 to chyba coś nie tak...
Obawiam się, że przy takich poziomach ryby dawno pływałyby do góry brzuchami...
A w ogóle to ile i jakiego micro podajesz? Te krasnale i pylenie na szybach nie biorą się znikąd...

FoCuS_PL
Znający temat

05 sie 2022, 06:35 Re: Pomoc z glonami  (#5)  

@FoCus_PL

Właśnie z CO2 wszystko jest okej. Wysoki poziom utrzymuję już około 6 miesięcy i nie widzę negatywnych skutków wśród ryb. Jednak nie przekraczam 50ppm.

Co do mikro, mam gotową mieszankę z soli. Teoretycznie podaję pół zalecanej dawki.
Myślisz, że przedawkowałem mikro?

Qwasir
Początkujący

05 sie 2022, 08:47 Re: Pomoc z glonami  (#6)  

@Qwasir
Tak właśnie myślę...
A co do CO2 to w jaki sposób mierzysz jego poziom? Testy kropelkowe, czy też może ufasz "komputerowi" pH?

FoCuS_PL
Znający temat

05 sie 2022, 10:17 Re: Pomoc z glonami  (#7)  

@FoCuS_PL
Komputera nie mam. Obliczam mniej wiecej ze stosunku KH/Ph (wiem, że nie jest idealnie dokładne) i indykator z płynem 30ppm, praktycznie cały czas od jasnooliwkowego do żółtego.

Co do glonów, spróbuję w znacznym stopniu ograniczyć mikro. Myślałem też, że może za mało fosforu podaję w stosunku do azotu i przez to może wysypywać glony?

A odnośnie ogólnej kondycji roślin, jakieś porady? Bo tak naprawdę nie wiem co już poprawiać w nawożeniu, żeby w miarę rosły bezproblemowo

Qwasir
Początkujący

05 sie 2022, 11:56 Re: Pomoc z glonami  (#8)  

Może po prostu za dużo nie kombinować . Zacząć od podmian , zawiesić nawożenie i zobaczyć co sie będzie działo . Jak z powodu nadmiaru nawożenia wysypały glony to i pewnie jakieś blokady sie pouruchamiały . No i w końcu rzecz by się wydawała oczywista : niec sie nie dzieje z dnia na dzień

Hultaj
Stały bywalec

05 sie 2022, 13:09 Re: Pomoc z glonami  (#9)  

Qwasir napisał(a):@FoCuS_PL
Komputera nie mam. Obliczam mniej wiecej ze stosunku KH/Ph (wiem, że nie jest idealnie dokładne) i indykator z płynem 30ppm, praktycznie cały czas od jasnooliwkowego do żółtego.

Co do glonów, spróbuję w znacznym stopniu ograniczyć mikro. Myślałem też, że może za mało fosforu podaję w stosunku do azotu i przez to może wysypywać glony?

A odnośnie ogólnej kondycji roślin, jakieś porady? Bo tak naprawdę nie wiem co już poprawiać w nawożeniu, żeby w miarę rosły bezproblemowo

Jeszcze raz o CO2.
Wszelakie wyliczenia obarczone są dużym błędem (było już o tym na forum, chociaż bardzo dawno). Indykator też nie jest super dokładny, ale kolor wskazuje, że masz około 30 ppm, co jest (jak dla mnie) wartością co najmniej wystarczającą i więcej nie trzeba.
Jeśli chciałbyś pokusić się o bardziej dokładny pomiar, polecam kropelki od JBL'a.
Co zaś się tyczy nawożenia, zmiany małymi krokami i nie częściej niż co 2 tygodnie, żeby zbiornik miał czas zareagować i pokazać te zmiany
:-)

FoCuS_PL
Znający temat

05 sie 2022, 15:40 Re: Pomoc z glonami  (#10)  

Hultaj napisał(a):Może po prostu za dużo nie kombinować . Zacząć od podmian , zawiesić nawożenie i zobaczyć co sie będzie działo . Jak z powodu nadmiaru nawożenia wysypały glony to i pewnie jakieś blokady sie pouruchamiały . No i w końcu rzecz by się wydawała oczywista : niec sie nie dzieje z dnia na dzień
Zgadza się, z dnia na dzień nic się nie dzieje, 2 miesiące stopniowo walczę i nic nie wywalczyłem. Tak jak sugerujecie, odstawie mikro i będę obserwował

Qwasir
Początkujący

05 sie 2022, 15:55 Re: Pomoc z glonami  (#11)  

Można też kosiarki wpuścić kosiarki.

marcel kill nawrocki
Początkujący

05 sie 2022, 17:14 Re: Pomoc z glonami  (#12)  

marcel kill nawrocki napisał(a):Można też kosiarki wpuścić kosiarki.
To nie działa tak jak by się chciało. To tak jak z trawą. Skosisz, ale jak popada to odrośnie w 3 dni

Qwasir
Początkujący

09 sie 2022, 16:34 Re: Pomoc z glonami  (#13)  

U mnie na glony (ogromna ilość nitek, trochę krasnali i kropek na liściach) idealnie pomogła Femanga algen stop.
Działanie było wręcz cudowne. Po całej kuracji 4 tygodniowej zero glonów (nawet szyby przecieram raz na 2-3 tygodnie).
A co do sedna problemu, to ja bym, tak jak ktoś tu powiedział, zastanowił bym się, czy to nie problem mikro. Ja na Twoim miejscu kupiłbym jakieś markowe gotowe mikro.

marcinox
Poznaje temat

11 sie 2022, 23:52 Re: Pomoc z glonami  (#14)  

Właśnie stosuję też femanga algen stop, zobaczę za jakiś czas efekty po zmianie nawożenie. Na ten czas strasznie to wygląda

Qwasir
Początkujący

Powiązane tematy
  • Jak z tymi glonami walczyć

Witam od 3 tygodni walczę z plaga glonów, odsysam je regularnie, ale wracają na następny dzień. Co to za glony i jak z nimi walczyć? Parametry wody z dzisiejszego testowania: temp. 23.4 Ph 7.0 gh 2...

Wyświetlenia: 2075 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

• Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

Wyświetlenia: 686246 | Odpowiedzi: 3017 czytaj więcej...

• 2 tygodniowe akwarium 60l problem z glonami

Akwarium 60x30x36cm Lampa chihiros wrgb 2 slim 100% 8h na dobe Podłoże aktywne H.E.L.P Pod podłożem 4 l pokruszonej lawy Skały 20kg scenery stone Filtr Tetra ex 600 Grzałka aquael 50w nastawiona na 2...

Wyświetlenia: 14346 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

• Moje akwarium nie działa - potrzebna pomoc

Hej, Od 1,5 roku prowadze akwarium z bardzo średnimi skutkami. Początkowo akwarium hulało w miare ok - po tym jak z jakiś rok temu przyświeciło słońce miałem wysyp wszystkiego co złe (obecnie przenie...

Wyświetlenia: 6910 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

• Saururus Cernuus...nalot na liściach - prośba o pomoc

Witam Mam problem z roślinami Saururus Cernuus. Jak widać na poniższych zdjęciach pojawił się na starszych liściach brązowy nalot który z dnia na dzień postępuje. na innych roślinach tego nie widzę. ...

Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: bartoszroma, cristiano9, steven69 i 70 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.