Lista działów » Pielęgnacja » Glony

Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.

Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy.
Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj przy pielęgnacjach przyciąłem o połowę. Problem w tym że na liściach żabienicy rosną czarne krasnorosty, na Alternanthera Reineckii Mini również, do tego jedną musiałem usunąć ponieważ wszystkie liście były obrośnięte zielonym glonem (wyglądał jak mech). Od około 2 tygodni na szybach akwarium po kilku dniach od ich wyczyszczenia pojawia się brązowo-żółty nalot na szybie który skrobie kartą z lewiatana :D Dzisiaj postanowiłem kupić testy kropelkowe, kupiłem wszystkie z firmy zoolek ponieważ takie były dostępne i oto ich wyniki:
Ph: 7,6-7,8
PO4: 0,5
NO3: 20-50 (mocne dwadzieścia ale jakby więcej)
KH: 11
GH: 18
Filtr który posiadam to zewnętrzny kubełek Tetra ex 500, podłoże aktywne z warstwą żwiru i piasku kwarcowego.
Podmiany staram się robić raz w tygodniu, przeważnie pod koniec tygodnia. Nie trzymam się konkretnego dnia ale tak +/- 1 dzień. Do podmian wody używam z biedronki OAZA od 3 miesięcy.
Aktualnie nie podaje co2, butlę mam ale skończyło się to poprzednim razem źle i straciłem jedną samiczkę mieczyka ponieważ zawór precyzyjny się zepsuł. Obsada to 3 molinezje czarne, dwa kiryski panda, kilka krewetek amano, jeden samiec mieczyka i około 15 małych rybek po parce mieczyków które mają od 1 do 3cm.
Przypuszczam że akwarium nie jest zbyt duże i nie powinienem trzymać aż tyle rybek, aczkolwiek maluchy trzymałem w osobnym akwa z 2 miesiące temu a glony i tak miałem, co wysprzątałem to znów się pojawiają. Miałem również skały z górskiego potoku, też obrastały i z 3 miesiące temu je też usunąłem bo glonem były obrośnięte strasznie.. Proszę forumowiczów o pomoc bo ręce mi opadają. :roll:
Załączniki
IMG20240202183649.jpg
IMG20240202183902.jpg
IMG20240202183834.jpg
Ostatnio edytowano 02 lut 2024, 20:11 przez mszczynowski, łącznie edytowano 1 raz

mszczynowski
Początkujący

Jeśli dobrze zrozumiałem to kupujesz wodę butelkowaną w biedronce do podmian? Jaki w tym widzisz sens jeśli mogę zapytać, bo chyba nie ekonomiczny. Jeśli chcesz koniecznie jeździć gdzieś po wodę, to lepiej do najbliższego akwarystycznego i kupować od nich wodę RO. Woda sklepowa może i ma lepsze parametry od kranowej. Ale nadal stosunek Ca:Mg nie jest odpowiedni i pozostałe pierwiastki też. Zbadaj jeszcze potas "K" bo może jego masz za mało przez co azotany i fosforany nie są przyswajane odpowiednio. Jeśli chcesz mieć pewność co masz w wodzie, to najlepiej RO i mineralizować. A kupowanie wody butelkowanej moim zdaniem to szkoda pieniędzy. Zwłaszcza że wykonaj sobie testy wody kranowej i tej ze sklepu i zdziwisz się że wcale aż tak mocno się od siebie nie różnią jeśli o to chodzi.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Miasto: Poznań

Właśnie kiedyś przeczytałem post, nie pamiętam na jakim forum jak ktoś badał właśnie tą wodę butelkową oaza i inni forumowicze twierdzili że jest ok. Tak kupuje wodę ponieważ obecna pora i roztopy skutkują tym że w kranie u nas woda nie jest najlepsza (mamy zbiornik w górze i wodę połapaną ze źródeł)
Nie o to chodzi że chcę mieć pewność co mam w wodzie, bo tak naprawdę wodę testuje może 2 raz. Wcześniej miałem tylko paski z tetry... Zależy mi na opanowaniu glonów w akwarium.

mszczynowski
Początkujący

No to komplet testów i najlepiej RO+mineralizator skoro masz złą wodę w kranie. Jak poznamy parametry to będziemy mogli coś podpowiedzieć.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Na jakiej podstawie twierdzisz, że woda ze zbiornika nie jest dobra? Zadałeś ją testami tymi które posiadasz?

TenOdTego
Stały bywalec

Ponieważ mam filtry na dole w piwnicy całe zasyfione, niekiedy nawet z kranu potrafi lecieć woda mętna, nie klarowna.
Zaraz siadam i zbadam wodę z kranu.

mszczynowski
Początkujący

Czyli chemicznie nie wiesz jaka jest i nie sprawdzałeś a stwierdzasz jedynie widoczne zabrudzenie. Skoro masz filtry to w kranie jest już po filtracji mechanicznej.

TenOdTego
Stały bywalec

Zbadałem teraz tymi testami co mam wodę z kranu oto wyniki:
PH: 7,2
PO4: 0
NO3: 5
KH: 6
GH:9

mszczynowski
Początkujący

Niewątpliwie lepsza niż to co masz w akwarium aktualnie. Zasadności kupowania wody w butelkach absolutnie nie widzę.

TenOdTego
Stały bywalec

W takim wypadku jakie pojąć dalsze działania ?

mszczynowski
Początkujący

Podmiany żeby pozbyć się tego NO3 tak do NO3=10
PO4 będziesz musiał sobie wtedy dolać tak do PO4=0,6 i powinny być lepiej.
Zbadaj Ca i Mg orientacyjnie i Dolej Mg tak żeby był w Ca:Mg 4:1
Następnie potas "K" dolej tak żeby było go 2x tyle co Mg
Podawaj bakterie przy podmianach bo biologia jest bagatelizowana, a to bardzo ważny czynnik przy walce z glonami.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Dawno dawno temu,nakupiłem testów wszelkiej maści i......... przecież trzeba walczyć z glonami :).
Miesiące płynęły a ja dalej testowalem wodę i walczylem i walczyłem. Przeczytałem nawet kilka postów spider73,no ale co mi będzie p....ć ta żółta kukiełka.
Pewnego dnia jednak posłuchałem rady spider73, odstawiłem wszystkie testy, a za jaś czas wylądowały one w koszu i zastosowałem metodę od anglosasów, zwykłe proste i banalne EI.
Od tamtej pory problemy znikły i uprawiam rośliny, podobnie jak robią to praktycznie wszyscy Anglicy i Amerykanie.
W moim przypadku magia polega na:
Wodzie z kranu, co2 z gaśnicy, nawozów wlasnorecznie robionych z soli, dodatkowa pompka cyrkulacyjna, bo przecież ruch to życie.
Prościej i taniej chyba się nie da.

Anonim 48691

Wracam po dłuższej przerwie. Irrol to samo mówił mi Pan w sklepie który to handluje rybkami. Trochę prawdy w tym jest sam na oczy widziałem u klienta u którego byłem akwarium w którym jak twierdził nie wymieniał wody od kilu miesięcy, nie przeciera szyb i ani jednego glona w środku. Miał co prawda 3 zbrojniki i jednego suma z 15cm. Ale nie o tym chciałem wspomnieć.
BATERIA dzisiaj oddałem mój narybek w dobre ręce zostały mi 3 molinezje czarne, 1 mieczyk około 7cm, 3 małe mieczyki i 2 kirysy panda.
Chcę zejść z NO3 ponieważ no był syf bo za dużo było odchodów itp. Przebadałem wodę wiem że muszę dolać na pewno potasu tylko pytanie ile i ogólnie chciałbym aby ktoś doradził czego mam jeszcze pilnować i do jakich poziomów mam się zbliżać. Oto wyniki z przed godziny:
PH: 7,4
KH: 7
GH: 12
PO4: 0,5 - 1
K: 5
NO3: 20 wciąż wysokie ale było w tygodniu nawet ponad :/
CA:55
MG:9

mszczynowski
Początkujący

Jeśli możesz, to zamiast testować wodę, przeznaczyć ten czas na przeczytanie świetnego wywiadu z Tom Barr, to zbiornik dość szybko powinien Ci się za to odwdzięczyć :)
Tam powinieneś znaleźć odpowiedzi.
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... zenie.html

Anonim 48691

Przeczytaj artykuł który podesłał kolega, może cię zainteresuje taki sposób prowadzenia zbiornika.
Jeśli jednak chcesz porady dotyczącej parametrów, to ja bym podlał Potasu tak do 25 i podniósł Magnez tak do 13. Generalnie to domyślam się, że będziesz schodził z NO3 poniżej tych 20ppm. Proponuję się zatrzymać w okolicy 10. Generalnie też możesz się podzielić jak masz obsadzone akwarium, podłoże i generalnie dobrze jest umieszczać regulaminowy opis zbiornika, bo stosunki parametrów owszem się sprawdzają w większości akwariów. Jednak każdy zbiornik ma inne wymagania odnośnie ilości składników w słupie wody. Ja ci podałem co należy podlać żeby zachować odpowiednie proporcje do twoich obecnych parametrów.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Ja ma trochę inne zdanie na temat ilisci potasu. Przy takich parametrach bez zmiany ilości magnezu swobodnie możesz podnieść potas do ok 40 mg .
Zwiększają stopniowo nie zmieniając innych parametrów i zobaczysz na jakim poziomie jest Ok

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

A ile kolego masz oświetlenia i jak wysoko na zbiornikiem?
Wiem że powinno się mierzyć w PAR itp, ale to nie laboratorium i nie bądzmy drobiazgowi ;P, jak przyjmiemy wat/ litr powinno być ok.
A jaką masz cyrkulację w baniaczku, czy woda omywa wszystkie roślinki? Powinny się ruszać. Oczywiście powinna być odpowiednia ilość papu w słupie wody.

Kilka lat temu postawiłem obok siebie 5 malutkich zbiorników i rozpocząłem zabawę. Zmieniałem ilości nawozów, ilości światła, co2, bez co2, dobra filtracja, sama pompka cyrkulacyjna ,rózne podłoża, no sporo możliwych kombinacji.
I potwierdziłem że:
Słabe nawożenie i brak co2 musi być połączone ze słabszym oświetleniem, inaczej jest kicha.
Jak dobrze doświetlę, solidnie dam papu i co2, a nie będzie dobrej dystrybucji składników czyt. cyrkulacji, to też jest kicha.

Zbiornik z lampą 5cm nad nim, potrzebował co2, a z tą samą kombinacją tylko z lampą na wysokości 25 cm, już nie potrzebował. Oczywiście Heniek ledwo co dyszał, ale nie powodowało to wysypu glonów.

Jak tak spoglądam na Twoje fotki, to jakbym się przeniósł w czasie o kilka lat.

Głowa do góry, jak rozsądnie podejdziesz do tematu, to jeszcze będziesz wstawiał rośliny do akwarystycznego:)
Tego Ci życzę :)

Anonim 48691

Ogólnie to z oświetleniem to co dwa miesiące kombinuje bo początkowo miałem lampę najtańszą chińską ale światło z niej było zbyt niebieskie. Aktualnie posiadam samoróbkę na paskach led z diodami 5050 6500k, wg producenta każda dioda ma około 18lm wiec całość lampy będzie mieć w granicach od 2000-2500 lm. Pobiera z sieci 36w. Jest ona usytuowana na wysokości 6-8 cm nad taflą wody.
Co do cyrkulacji, ruch wody jest mam tetre ex 500 do tego mały filterek z aquaela który dodatkowo miesza wodę i rozporowadza co2 po akwarium ponieważ dyfuzor mam pod nim i bąbelki właśnie on zasysa i rzuca na akwarium.
Tak na prawdę to ja mam cały czas te glony i nie mogę sobie poradzić. Za każdym razem co wytnę zarażone liście to i tak na sąsiednich się pojawiają i tak w kółko. Dodałem wczoraj potasu i po nieobecności cały dzień zauważyłem że roślinki lekko podrosły. Dzisiaj zabieram się za post który podesłałeś, będę mieć małą lekturkę :)
Chciałem dodać jeszcze zdjęcie całości ale pomimo kompresji podczas dodawania system twierdzi ze plik ma więcej niż 4Mb :?
https://ibb.co/vqN5b9c
Załączniki
IMG20240225173618-min.jpg
IMG20240225173551-min.jpg
IMG20240225173548-min.jpg

mszczynowski
Początkujący

To tak na oko teoretycznie światła powinno starczyć. Jak kiedyś na chwilkę dałem 1.2 W/l to powiem Ci że musiałem dołożyć dwie głowice cyrkulacyjne i gaz do dechy.
Jedyną wartość, którą lubię znać, to zawartość co2, jak za mało- glony, jak za dużo- to rybki mają zadyszkę.
Mało roślin- mało gazu, dużo roślin- dużo gazu.
A z nawozami w EI, to ważne jest ile dodasz tygodniowo, a ile w słupie wody, to nie jest istotne. Zresztą wszystko zapewne doczytasz.

Kolega Prot rozpoczął nowy temat o dozowaniu suchych soli.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 56#p661056
Żeby nie powtarzać, to tam umieściłem kilka linków.

Miłej lektury

Anonim 48691

Powiązane tematy
  • Problem z glonami

Moi drodzy sprawy przedstawiają się następująco: Posiadam akwarium ok 30 litrów. Akwarium jest po całkowitym restarcie łącznie z wymianą podłoża na podłoże aktywne z lawą wulkaniczną, nowymi roślinkam...

Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

• Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

Wyświetlenia: 1068 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

• Problem z glonami oraz z roślinami

Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

Wyświetlenia: 995 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

Wyświetlenia: 2027 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

• Problem z glonami w nowym akwarium

Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

Wyświetlenia: 4415 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

• Sekrety walki z glonami - woda utleniona

http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

Wyświetlenia: 80422 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

• Jak wygrać z glonami?

Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

Wyświetlenia: 5458 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

• Pomoc z glonami

Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

Wyświetlenia: 1515 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

• Brunatnice? Prosba o identyfikacje oraz pomoc

Czesc, Jestem swiezym akwarysta roslinnym i niestety moja wiedza a co gorsza praktyka w tym temacie jest dosc mizerna co widac po moim akwarium. Dlatego tez zwracam sie z ogromna prosba do Was o ...

Wyświetlenia: 2843 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

• Prośba o pomoc - niedobory w akwarium

Witam, mam problem z glonami. Moglibyście mi pomóc? Glony to głównie zielenice punktowe, Oedogonium na liściach głównie hygrophili pinnatifida, trochę krasnorostów, które ostatnio potraktowałem wodą u...

Wyświetlenia: 2146 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks i 118 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.