Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Uporczywe glony



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



01 kwi 2023, 00:42 Uporczywe glony  (#1)  

Siemano, jestem tu nowy. Z glonami męczę się już około 2 miesiące(od startu akwarium). Zrobiłem wiele głupich rzeczy w pierwszych dwóch tygodniach i teraz są tego efekty między innymi sinice i glony włoskowate. Używałem femanga algen stop i było lepiej lecz gdy zaprzestałem glony wróciły. W akwarium posiadam 2 razy AQUAEL LEDDY TUBE  14W SUNNY D&N 2.0 i jeszcze jedną sztukę AQUAEL LEDDY TUBE 14W PLANT 2.0. Nie posiadam systemu CO2 ani podłoża aktywnego.
Używam nawozów aqua art i GT aqua oraz carbo aqua art. Wodę podmieniam raz w tygodniu. Parametry to:
NO3 -5ppm
PO4-0,25ppm
Fe-0,1ppm
K-13ppm
pH-7,2-7,6
KH-13
GH-7
Używam wody kranowej stąd te wąchania pH.
Czy jest ktoś mi w stanie pomóc??

bluedragon484
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 01 kwi 2023, 00:24

01 kwi 2023, 01:49 Re: Uporczywe glony  (#2)  

Na Twoim miejscu zacząłbym od pozbycia się sinicy.
Generalnie nie masz rozwalonych stosunków NO3 do PO4 - to dobrze.
Po prostu kup chemiclean, dwie dawki. Zastosuj odsysanie mechaniczne sinicy wężykiem, wlej chemiclean, pierwszą dawkę, włącz napowietrzanie (jeśli masz ryby bo obumierająca sinica wydziela trujące substancje), po dwóch dniach podmiana wody - najlepiej około 50% , ponowne odsysanie sinicy przy okazji podmiany i po podmianie druga dawka chemiclean. Po kolejnych dwóch dniach podmiana 50% i powinno ustapić.
Daj zdjęcia tej sinicy żeby była pewność że mamy z nia do czynienia. Wogóle wrzuć jakies zdjęcia akwarium, moze poprostu te nawozy niepotrzebnie lejesz bo masz np. mało roslin. Carbo raczej bym też odstawił.
Femanga algen stop nie działa na sinice.
"Just use your imagination." Filipe Oliveira

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

01 kwi 2023, 08:15 Re: Uporczywe glony  (#3)  

Jak duże masz to akwarium, ile świecisz, i oczywiście zdjęcia całości.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

01 kwi 2023, 09:45 Re: Uporczywe glony  (#4)  

120l
Świece 10h
Jeszcze nasunęła mi się jedną rzecz, mój echinodorus ocelot jest dziwnie powykręcane.
Akwrium jest także na wprost wielkiego okna.
I jak dodać te zdjęcia bo chyba jestem zamało rozwinięty w tym kierunku(nie ważne co chce dodać pisze że za duże). :)

bluedragon484
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 01 kwi 2023, 00:24

01 kwi 2023, 09:53 Re: Uporczywe glony  (#5)  

Trochę długo świecisz, czekamy na zdjęcia.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

01 kwi 2023, 14:20 Re: Uporczywe glony  (#6)  

Czyli napewno zmniejszyć czas świecenia??
Załączniki
Screenshot_20230401-141454_Gallery.jpg
Screenshot_20230401-141723_Gallery.jpg
Screenshot_20230401-141705_Gallery.jpg
Screenshot_20230401-141701_Gallery.jpg
Screenshot_20230401-141658_Gallery.jpg

bluedragon484
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 01 kwi 2023, 00:24

01 kwi 2023, 20:11 Re: Uporczywe glony  (#7)  

Ale piękne sinice!
Przede wszystkim sprawdź parametry wody.
Po drugie odsysaj ile wlezie, a w podłoże przy szybach podawaj strzykawką wodę utlenioną. Tylko z umiarem, żeby obsady nie zabić.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

01 kwi 2023, 21:19 Re: Uporczywe glony  (#8)  

Rób jak kolega powyżej pisze.Odsysaj nie pozwalaj żeby tak się rozrastały,podaj parametry z Ca i Mg.

Wysłane z Redmi Note 9 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

01 kwi 2023, 22:28 Re: Uporczywe glony  (#9)  

BOROTom napisał(a):Rób jak kolega powyżej pisze.Odsysaj nie pozwalaj żeby tak się rozrastały,podaj parametry z Ca i Mg.

Wysłane z Redmi Note 9 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


No i zdecydowanie stosunek NO3 do PO4 :-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

02 kwi 2023, 01:46 Re: Uporczywe glony  (#10)  

Przecież podał w pierwszym poście

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

02 kwi 2023, 01:59 Re: Uporczywe glony  (#11)  

Będę robił tak jak mówicię ale niestety testu na ca i mg nie mam muszę dopiero zakupić.

bluedragon484
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 01 kwi 2023, 00:24

02 kwi 2023, 02:41 Re: Uporczywe glony  (#12)  

Do walki z sinica te testy nie są potrzebne. Istotny jest stosunek NO3 i PO4. Zazwyczaj sinica pojawią się w zbiornikach gdzie brakuje NO3 , kontroluj ten parametr

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 10936 | Odpowiedzi: 71 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 568 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1166 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glony

    Witam. Po 2tyg urlopu wracam i takie dziwne cos obsypalo szklo. Ktos powie co to?

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony po raz kolejny (załączone wyniki testów)

    Witam! Niestety kolejny raz przegrywam z glonami, akwarium (125 L) mam już 6 miesięcy. To jest można powiedzieć mały restart, ponieważ wcześniej glonów było mniej ale zdecydowałem się wywalić całą st...

    Wyświetlenia: 7500 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Wpływ węgla aktywnego na glony

    Chciałem podzielic sie z Wami pewnym spostrzeżeniem. Mam 2 akwaria - 100 litrów i 240 litrów Obydwa maja praktycznie to samo podłoże, te same rosliny, to samo nawożenie, ten sam węgiel w płynie,nawet...

    Wyświetlenia: 7553 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: daniel barycki, kamil piputa, Niepohamowany i 456 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.