Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Oedogonium - patenty?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



26 mar 2023, 20:00 Oedogonium - patenty?  (#1)  

Cześc, od jakiegoś czasu nie mogę sobie poradzić w oedogonium. Porasta starsze liście, korzenie, szyby, epifity.
Z rzeczy niekorzystnych - schodziłem z potasem z 30 do 15 oraz wymieniałem światło, jednak przed tymi zmiennymi i tak już rosły. Kosiarki średnio to jedzą, krewetki podobnie. Jakieś patenty jak pozbyć się tego ustrojstwa? Czytałem w innym wątku o Femandze, ktoś potwierdzi?
Akwarium 90x45x45, Chichiros wrgb 2 slim, świecę na 60%, 8h ze wschodem i zachodem.
NO3 - 10 według Zoolek więc pewnie około 5 ( dawka dzienna 2,5ppm NH4NO3 + KNO3)
PO4 - 0.7 ( dawka dzienna 0.6ppm)
Ca - 30
Mg - 6
K - 15
ph - 6.7
kh - 5
CO2 - 25-40 (w zależności od pory dnia, podawane 10h, start 2h przed świeceniem).
Mikro - Vimi trace - 7 kropli/dziee, w przeliczeniu na żelazo 0.017ppm dziennie = 0.12 ppm tygodniowo.
Podmiany - 30-50%/tydzień.
Załączniki
1679852991312.jpg
1679852991318.jpg
1679852991323.jpg

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

26 mar 2023, 20:17 Re: Oedogonium - patenty?  (#2)  

No to jeszcze brakuje informacji dotyczących: rodzaju podłoża, filtracji, wieku akwarium, zdjęcia całości. Fajnie byłoby także znać odpowiedzi na następujące pytania: kiedy wprowadziłeś ostatnie zmiany? Jak długo odczekałeś po poprzedniej zmianie zanim wprowadziłeś następną?

Poza tym: kosiarka musi być głodna, żeby jadła ten glon.

Aktualną wersją femangi, można sobie co najwyżej skórę ujędrnić.

Dlaczego raz podmieniasz 30 a innym razem 50% wody?


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1610
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

26 mar 2023, 20:29 Re: Oedogonium - patenty?  (#3)  

Podłoże to stary substrat aktywny, pod nim pumeks oraz JBL Aquabasis +. Filtracja - Hydor 350 + Eheim Ecco pro 200, oba zasypane pumeksem + gąbki.
Akwarium postawione na początku listopada, jeśli chodzi o podmiany to robiłem 30% obecnie 50%, dużo syfu zbiera się w krzakach.
Ostatnie zmiany wprowadzone 2 tygodnie temu, nie ma żadnej zmiany na plus jeśli chodzi o same glony rośliny rosną dużo lepiej.
Wcześniejsza zmiana potasu na wyższe wartości miała dowalić krasnym jednak wszystko stanęło i dopiero się zaczęło. Obecnie krasne w odwrocie ale oedogonium rośnie od zawsze jak rosło :)
Edit: zdjecie z przed dwoch tygodni, jutro wrzucę obecny stan.

Wysłane z POCO F2 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

26 mar 2023, 21:07 Oedogonium - patenty?  (#4)  

Na ten glon dobrze miejscowo działa carbo. Weź zraszacz, rozcieńcz carbo z RO 50/50 lub poniżej połowy zawartości aldehydu. Spuść tyle wody ile możesz (80%?). Spryskaj dokładnie rośliny, korzenie itd. Odczekaj 10-15 min. Wlej wodę z powrotem (lub tylko część starej a resztę nowej)

To jest metoda doraźna, ale podrzucam też link:

https://www.2hraquarist.com/blogs/algae ... reen-algae

Rozważyłbym też przerzucenie się na nawóz all in one.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1610
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

26 mar 2023, 21:13 Re: Oedogonium - patenty?  (#5)  

Ja bym odstawił definitywnie NH4NO3.

marcinbp
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 29 mar 2022, 18:47

26 mar 2023, 21:14 Re: Oedogonium - patenty?  (#6)  

Ta informacja jest też w linku.


marcinbp napisał(a):Ja bym odstawił definitywnie NH4NO3.



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1610
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

26 mar 2023, 21:19 Re: Oedogonium - patenty?  (#7)  

Patent z carbo znam ale boblitis go średnio toleruje, raz polany na krasne całkiem padł w tych miejscach no ale spróbuje z rozcieńczeniem 1:3.
Plan na ten moment mam żeby już nie wprowadzać kolejnych zmian, przy tych parametrach rośnie całkiem dobrze z małymi wyjątkami.
Dlaczego polecasz all in one? mam w sumie Vimi aio red jeszcze nie otwarte. Zawsze sądziłem, że mając sole można sobie regulować to co potrzebujemy podać w danym momencie. Aio sprawdzą się na kranie? Ro leje tylko do uzupełniania tego co odparuje.

Co do NH4NO3 - podawanie dziennie 2,5ppm NO3 z KNO3 kończy się kumulacją potasu i smigłowaniem wszystkich stożków ;) ustawiłem stały potas na tym poziomie i wreszcie ruszyło z kopyta. NH4NO3 wpada dziennie 0.2ppm więc chyba nie tak dużo, nie wiem czym mógłbym to zastąpić. Nie podaję też tego od początku, od jakiegoś miesiąca. Oczywiście gdy lałem samo KNO3 też niteczki były.

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

26 mar 2023, 21:31 Re: Oedogonium - patenty?  (#8)  

AquaMolitor napisał(a):Na ten glon dobrze miejscowo działa carbo. Weź zraszacz, rozcieńcz carbo z RO 50/50 lub poniżej połowy zawartości aldehydu. Spuść tyle wody ile możesz (80%?). Spryskaj dokładnie rośliny, korzenie itd. Odczekaj 10-15 min. Wlej wodę z powrotem (lub tylko część starej a resztę nowej)

To jest metoda doraźna, ale podrzucam też link:

https://www.2hraquarist.com/blogs/algae ... reen-algae

Rozważyłbym też przerzucenie się na nawóz all in one.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium


Dzięki za link, głównym problemem jest prawdopodobnie niestabilny zbiornik... Właściwie od początku się coś działo, zmiany w aranżacji, zabawy z potasem, krasnorosty.
Zrobię kurację z carbo a co zostanie to powycinam, jak odrosną i pokryją się nitkami to będę dalej pisał do was :)

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

26 mar 2023, 21:50 Re: Oedogonium - patenty?  (#9)  

Zaproponowałem all in one, bo uważam, że masz rozwalony reżim nawozowy. AIO gwarantuje stabilność i powtarzalność dawek. Nie wiem czy to vimi all in red bedzie tu dobre, bo nie mam z nim doświadczenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1610
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

26 mar 2023, 22:42 Re: Oedogonium - patenty?  (#10)  

Możesz też spróbować zaciemnienie (całkowite ) np: na trzy dni


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2009
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

27 mar 2023, 18:51 Re: Oedogonium - patenty?  (#11)  

U mnie rośnie to samo dziadostwo. Pojawiło się po miesiącu od startu prowadzonego wg aplikacji Tropica. Oprócz korzenia, liści niektórych roślin i szyb lubi sobie czasem wyrosnąć na podłożu (Tropica Soil) co jest mega wkurzające. Odstawienie zielonego nawozu Tropica i Seachem Nitrogen (oba zawierają amoniak) nie zauważyłem poprawy. Faktycznie lokalne ostrzykiwanie Carbo zabija ten glon, jednak w ciągu kilku dni powraca.
Ja nastawiam się na poprawę kondycji roślin zamiast na walkę z glonem. Od ponad dwóch tygodni stosuję tylko APT Complete w pełnej dawce i wydaje mi się, że roślinom się poprawia.

Co do pomysłu z zaciemnianiem to moim zdaniem jest szansa, że glon przez to zginie, ale ucierpią też rośliny. Gdy włączysz z powrotem światło, wróci glon.

Tata_Franka
Zainteresowany tematem

Posty: 271
Dołączył: 12 paź 2011, 20:56
Miasto: Wrocław PL, Ilfracombe UK

27 mar 2023, 19:14 Re: Oedogonium - patenty?  (#12)  

Podobnie myślę o zaciemnianiu, skoro mam poprawić kondycje roślin to raczej odpada, przy nastepnej podmianie wykorzystam carbo. Zastanawia mnie skład tego nawozu co podałeś, jest w nim więcej fosforu niż azotu. Dużo masz ryb?

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

27 mar 2023, 19:26 Re: Oedogonium - patenty?  (#13)  

Pytałeś o patenty
Więc jednym z nich jest zaciemnienie
Czy jesteś pewny że masz odpowiedni poziom CO2 w akwarium ?

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2009
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

27 mar 2023, 19:41 Re: Oedogonium - patenty?  (#14)  

2hr APT3 Complete plant fertilizer


5 ml na 100 l daje
4 ppm --potasu
1,5 ppm --azotu
0,7 ppm --fosforu
0,03 ppm --żelaza
0,4 ppm --magnezu
Plus inne mikroelementy

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Ostatnio edytowano 27 mar 2023, 19:46 przez prot, łącznie edytowano 1 raz

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2009
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

27 mar 2023, 19:43 Re: Oedogonium - patenty?  (#15)  

prot napisał(a):Pytałeś o patenty
Więc jednym z nich jest zaciemnienie
Czy jesteś pewny że masz odpowiedni poziom CO2 w akwarium ?

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


Zostawie sobie to na koniec :)
Myślę, że tak. Są wahania jak pisałem wyżej ale z pomiarów ph rano przed załączeniem gazu wychodzi ponad 20ppm gdy pod koniec czasu oświetlenia dobija do 40ppm. Rozpuszczam przez reaktor, podaje 10h/dziennie przy świeceniu 8,5h z wschodem i zachodem, myślę, że jest ok.

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

27 mar 2023, 20:02 Re: Oedogonium - patenty?  (#16)  

Przez 3 dni zaciemnienia nic się roślinom nie stanie, mogą dostać dłuższe miedzywęźla i to tyle.
Zaciemnienie nie musi być znów takie perfekcyjne jak przy sinicach, zwykły brak zapalania światła plus kawałek kartonu na szybę od strony okna.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

27 mar 2023, 21:59 Re: Oedogonium - patenty?  (#17)  

gazownik napisał(a):Przez 3 dni zaciemnienia nic się roślinom nie stanie, mogą dostać dłuższe miedzywęźla i to tyle.
Zaciemnienie nie musi być znów takie perfekcyjne jak przy sinicach, zwykły brak zapalania światła plus kawałek kartonu na szybę od strony okna.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


Tylko to nic nie da. Nawet, gdyby przez zaciemnienie zniknął glon.
Walka z glonami zwykle kończy się niepowodzeniem. Natomiast rośliny w dobrej kondycji pozwolą trzymać glony pod kontrolą.

Tata_Franka
Zainteresowany tematem

Posty: 271
Dołączył: 12 paź 2011, 20:56
Miasto: Wrocław PL, Ilfracombe UK

27 mar 2023, 22:38 Re: Oedogonium - patenty?  (#18)  

Robiłem i pomogło.
Często poprawiasz warunki lub likwidujesz powody przez, które glony wystąpiły te jednak dalej utrzymują się. Jak zrobisz coś co wykończy glony i nie posiadasz już przyczyny to pomaga.



Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Oedogonium,prośba o pomoc

    Witajcie. Potrzebuję pomocy w walce z oedogonium. Na początku muszę się przyznać, najprawdopodobniej ja zawaliłem. Ale od początku. Jakieś 2 miesiące temu założyłem 30l akwarium na podłożu Rotala Ma...

    Wyświetlenia: 6265 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Oedogonium? - przetestowałam już wszystko.

    Witam. Akwarium ma 10 tygodni. Od 6 tygodni walczę z nitkami. Przetestowałam już chyba wszystko i proszę o pomoc bo już brak mi pomysłów. Akwarium 160l. Światło T5 0,6 W/l. Filtr unimax 250 Co 2 2...

    Wyświetlenia: 3293 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Zielenice i Oedogonium

    Witam, Od miesiąca walczę z glonami (prawdopodobnie zielenice i Oedogonium) za pomocą Femanga Algenstop General. Niestety z dnia na dzień jest coraz gorzej. Dane o zbiorniku - 225l, - oświetlenie 10h...

    Wyświetlenia: 3201 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Oedogonium - problem

    Witam, mam problem z glonem jak w temacie. Walczę z nim ok 1 miesiąc. Najpierw zgodnie z poradnikiem zamieszczonym na tym forum zwiększyłem podaż CO2, oraz azotu. Niestety to nic nie dało. W chwili ob...

    Wyświetlenia: 2780 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Z pekla rodem - oedogonium :)

    Alocha :) Od jakiegos czasu staram sie walaczyc z tym swinstwem, ale poki co z miernymi efektami. Obecnie przyjeta strategia - zjechanie z fosforem do ZERA (prawie) o ile sie da. Mialem to paskudzt...

    Wyświetlenia: 9771 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Czy to Oedogonium?

    Pytanie jak w temacie. Nie jestem pewien chciałbym poznać opinię fachowców :) Nitki są słabe i dość łatwo odrywają się od podłoża. Zbiornik ma 2,5 tygodnia. Glony pojawiły się mniej więcej tyd...

    Wyświetlenia: 1792 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Oedogonium

    Witam mam pytanko dotyczące glonu Oedogonium jest to gatunek zielenic ma ktoś jakieś pouczające doświadczenia z tym glonem ???

    Wyświetlenia: 646 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 606 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.