Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony

Jak pozbyć się krasnorostów?

Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
gazownik napisał(a):obniżając DOC
A jakie jest DOC przy dobrej filtracji?

j666
Aktywny użytkownik

Miasto: W-wa [NW]

j666 napisał(a):
gazownik napisał(a):obniżając DOC
A jakie jest DOC przy dobrej filtracji?
Jedno wcale nie musi być uzależnione od drugiego. Zresztą pojęcie dobrej filtracji jest tak szerokie i ogólnikowe, że może odnosić się do wielu czynników.

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Zastanawiam się, czy te podmiany to nie wyłącznie urban legend (których to w akwarystyce jest bardzo wiele) - krasne, przede wszystkim na anubiasach, rosną i rosną. Ile % DOC może usunąć podmiana? Tyle % co % podmiany, czyli praktycznie niewiele (jeżeli nie robimy 2x 80% dziennie).

j666
Aktywny użytkownik

Pewnie już o tym pisałem ale powtórzę aby te mity o krasnorostach wreszcie się skończyły
Krasnorost to glon twardych wód który żywi się jako jedyny węglanami
Czym niższe Kh tym łatwiej się go pozbyć
Na 100% K=Ca lub większy stosunek zabija krasnorosty

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Aktywny użytkownik

prot napisał(a):Krasnorost to glon twardych wód[/url][/size][/i]
Powiedz to moim, którym leję czyste RO ku ich uciesze. Nawet kiedyś założyłem wątek 'Kwarantanna w wodzie RO ?'.
Ostatnio edytowano 14 sty 2022, 20:54 przez j666, łącznie edytowano 1 raz

j666
Aktywny użytkownik

j666 napisał(a):
prot napisał(a):Krasnorost to glon twardych wód[/url][/size][/i]
Powiedz to moim którym leję czyste RO ku ich uciesze. Nawet kiedyś założyłem wątek 'Kwarantanna w RO' czy podobnie.
Jeżeli żywią się węglanami to muszą czerpac żarcie z jakiegoś źródła
Cudów nie ma !

prot
Aktywny użytkownik

Też walczę z krasnorostami, niestety nie potrafię się ich w całości pozbyć - rosną mi na szybach (muszę je wreszcie wyskrobać) oraz na żwirku i niektórych roślinach pierwszego planu.
Moje obserwacje wskazują że teoria o DOC nie jest prawdziwa - po pierwsze u mnie DOC raczej nie jest przyczyną krasnorostów, bo mam mocną filtrację, mało karmię i robię regularne podmiany co tydzień 25%. Jeszcze lepszym dowodem jest to co powiedział Balas z GreenAqua w filmie o glonach, że BBA to jedyne glony które u nich występują, a komu jak komu ale im nie można zarzucić, że mają za słabą filtrację, albo że brak im podmian.

U mnie ustabilizowanie poziomu CO2 pomogło - ale nie wyeliminowało problemu niestety. Także stosowanie carbo nie zauważyłem żeby pomagało - co prawda nie stosuję go dużo, bo mam małe rybki i nie chcę ich podtruwać, ale aplikowałem carbo bezpośrednio na glona w jednym miejscu i nic to nie dało.

prot napisał(a):Krasnorost to glon twardych wód który żywi się jako jedyny węglanami

Sprawdzę ten sposób. U mnie Kh obecnie 4 - ale pochodzi głównie z węglanów sodu (woda po zmiękczaczu, teraz już stosuję RO ale jeszcze nie zostało wszystko usunięte). Możliwe też że żwir mi coś oddaje do wody - co mogło by potwierdzać twoją teorię, bo krasnale rosną mi na podłożu.
Podniosę K i zobaczę co się stanie.

Totik
Zainteresowany tematem

Miasto: Kryspinów

prot napisał(a):Jeżeli żywią się
Pewnie można znaleźć po polsku: http://www.actabp.pl/pdf/1_2007/39.pdf

j666
Aktywny użytkownik

@Totik
CO2 tak pomaga na krasnorosty że dyfuzor cały obrósł
Jeżeli zmniejszysz Kh to powinno pomóc. Najlepiej Kh=0
Nie zawsze można trzymać tak nisko

prot
Aktywny użytkownik

prot napisał(a):Pewnie już o tym pisałem ale powtórzę aby te mity o krasnorostach wreszcie się skończyły
Krasnorost to glon twardych wód który żywi się jako jedyny węglanami

Zapewne masz większe doświadczenie w chemii wody i uprawie roślin niż ja, ale z tym że krasnorosty to glony wód twardych to chyba nie do końca prawda...
Tu wrzucam filmik AquaOwnera, który jakiś czas temu "popełnił" zbiornik w założeniu biotopowy z Ameryki Południowej.
Parametru KH/GH bliskie zero, a krasnorosty jak się patrzy!
Nie wiem i nie chcę dociekać, czego za mało, czego za dużo i co w ogóle gość zrobił nie tak, po prostu widzę krasnale.

https://www.youtube.com/watch?v=vW7i6krfS_k

A teraz z mojego, bardzo skromnego podwóreczka.
U mnie na krasnorosty pomógł zestaw, na który złożyły się:
1. dokładniejsze czyszczenie akwarium,
2. rozpoczęcie dawkowania CO2 (piszę rozpoczęcie, bo wtedy zawitała butla ciśnieniowa z całym osprzętem - wcześniej jakieś drobne wynalazki),
3. "pędzelkowanie" lub "zamgławianie" krasnorostów przy użyciu carbo,
4. podmiany przy użyciu mineralizowanego RO, chociaż od razu zastrzeżenie, na zmianę z kranówką.
5. ograniczenie mikro.

Tylko tyle i aż tyle :-)

FoCuS_PL
Zaawansowany użytkownik

"Glon twardych wód"
To jest taka potoczna nazwa której użyłem ze względu na wodę kranową ale to przecież.nie jest ważne
Prawie 0 to jest więcej niż 0
Wcześniej napisałem że mniejsze Kh
pomoże w zwalczaniu a nie zwalcza chyba że Kh=0

Możesz czyścić filtry odmulać podłoże a i tak krasnorosty będą
Podawanie CO2 też nie pomaga
Wiele jest przypadkow że glon sam odejdzie ale jeżeli nie chce sam to trzeba wybrać albo niskie Kh najlepiej 0 albo K=Ca

prot
Aktywny użytkownik

17 sty 2022, 21:26   (#37)  

U mnie krasnale zaatakowały z nienacka w ciągu trzech dni pokrył bucki i korzenie. Na źadne zwierzaki nie ma co liczyć,sprzątanie dokładniejsze troszke może pomóc do tego węgiel też jest wskazany u mnie aquelowski się spisał.A najlepsza sprawa to woda utleniona,przemeblowałem tak w akwarium ze mogę większość bucek wyciągnąć i opryski,tz woda utleniona do dozownika i pryskam bezpośrednio na roślinę,potrzymam z 10min i płucze. Powtarzam ze trzy sesje takie i git .

Lechpl
Początkujący

Powiązane tematy
  • Co to jest i jak się tego pozbyć?

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy z glonami. Nie wiem już czy jest to zakwit wody czy też coś innego. Zaczęło sie pare tygodni temu, zauważyłem taką jakby dziwną mgiełkę zaraz nad roślinkami. Dwa dn...

Wyświetlenia: 616 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Jak zaciemnić akwarium?

czy wystarczy wyłączyć światło, czy trzeba okryć akwarium np kocem ? macie jakieś doświadczenia ?

Wyświetlenia: 6396 | Odpowiedzi: 45 czytaj więcej...

• Jak skutecznie zwalczyć krasnorosty?

Swego czasu prowadziłem skuteczne boje ze spirogyrą, sinicami i innymi. Dzięki praktyce i wiedzy zaczerpnietej m. in. z tego forum pozbyłem się tamtych glonów i trzymając się pewnych zasad sprwiłem, ż...

Wyświetlenia: 25862 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

• Glon jak pod linijkę :)

Przedziwne zjawisko od niedawna zauważyłem u siebie, specjalnie miesiąc nie czyściłem szyb żeby było widoczne. Zwróćcie uwagę na glon na przedniej szybie, on tak porasta naturalnie, nic nie było zasła...

Wyświetlenia: 1301 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Compsopogon, udało się komuś wygrać?

Bo chyba odpuszczę za chwile i się poddam. Jest go po trochu na wszystkich roślinach, i na wolno, i na szybko rosnących. Dbam, więc nie jest jakoś mocno źle, usuwam raz-dwa razy w tygodniu najgorzej p...

Wyświetlenia: 2513 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.