Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony

Atak zielenic

Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

17 lis 2021, 23:31 Re: Atak zielenic  (#51)  

No dobrze to rozrobię z samego KNO3. Ktoś z innego forum kiedyś podpowiadał że podawanie azotu w różnych formach jest niby lepiej przyswajane przez rośliny.

@prot- spróbuje na początek pociągnąć na tych niskich wartościach bo światła jest na tyle mało na chwilę obecną że bąblowanie jest niewielkie. Żeby nie było, że zacznę podawać dużo azotu i co2 a rośliny i tak nie przerobią bo jest za mało światła. Spróbuje wszystko dawkować stopniowo. A jak zaskoczy to może nawet zostanę na niskich wartościach. Zawsze to łatwiej wyjść na prostą z niskiej zawartości pierwiastków w wodzie.

Coniaq
Początkujący

Miasto: Sulejówek

18 lis 2021, 19:38 Re: Atak zielenic  (#52)  

@coniaq
Dopiero teraz zauważyłem że używałeś
Azotan Amonu--- NH4NO3 a nie mocznik-- CH4N2O o którym pisałem
Azotan Amonu to bardzo dobry azot .
Tylko że KNO3 ma także bardzo dobry potas bez siarczanów

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Stały bywalec

22 lis 2021, 19:24 Re: Atak zielenic  (#53)  

Kolejna podmiana, minęło trzy dni i pomimo zmiany dawki nawozów stan się pogarsza. Niby parametry wydają się całkiem w porządku:
GH-6
KH-4
NO3-między 2 a 5(zoolek, jbl mi się skończył)
PO4-0,5
Fe-0,05
K-15
Niestety po roślinach widać że zielenice je nadal atakują i są przyrosty tego dziadostwa

Poza tym niektóre rosną ładnie tak jak chociażby lotos wypuszcza pełno młodych

Rotala ma zielone przyrosty, nie wiem czy to zbyt mało światła czy mało żelaza?

Zaczyna mnie to trochę irytować bo zmiany zbyt wiele nie dają.
Nie wiem czy całkiem wyłączyć nawozy z podawania? Nie będzie zaraz braków?
Może tylko do podmienianej wody dodawać trochę potasu fosforu i mikro i później cały tydzień nic?

Coniaq
Początkujący

22 lis 2021, 20:07 Re: Atak zielenic  (#54)  

To co jest w wodzie nie znaczy że tyle samo jest w roślinach
Rotale pokazują za dużo azotu a przecież masz go mało
Ten liść to braki wapnia i potasu (blokada) Magnez siedzi w roślinie potas nie może wejść lisc obumiera i wchodzi glon Rośliny aby się oczyścić potrzebują czasu . Zmiana nawożenia(parametrów) nie działa natychmiast
Jak chcesz podnieś żelazo to lepiej obniz fosfor i z automatu wejdzie ci więcej żelaza.

prot
Stały bywalec

22 lis 2021, 23:26 Re: Atak zielenic  (#55)  

Może to też wina tego mineralizatora hydro S bo on ma zawyżony stosunek magnezu. Może lepiej jakbym sobie zrobił sam taki mineralizator? Czy coś gotowego polecacie?

Coniaq
Początkujący

24 lis 2021, 20:47 Re: Atak zielenic  (#56)  

A może zacznę mineralizować wodę kranem? Np. stosunek 57%RO+43%kran dało by mi TDS 292us, GH-6, KH-4,5 Ca-47 i Mg-4,5 dobił bym tylko Mg do 10? Czy to zły pomysł

Coniaq
Początkujący

24 lis 2021, 21:00 Re: Atak zielenic  (#57)  

Coniaq napisał(a):A może zacznę mineralizować wodę kranem? Np. stosunek 57%RO+43%kran dało by mi TDS 292us, GH-6, KH-4,5 Ca-47 i Mg-4,5 dobił bym tylko Mg do 10? Czy to zły pomysł
Ja ci powiem co ja bym zrobił
W ogóle nie przejmował bym się Mg
Tak mieszał kran z RO
Ca-- 25-30
Mg-- 1-3
Ja obecnie mam Ca- Mg 12/10----1
K=Ca
Fosfor -- 0,1-0,2
Mikro na początek 1/3 dawki
Azot tyle aby schodziło

prot
Stały bywalec

24 lis 2021, 22:07 Re: Atak zielenic  (#58)  

prot napisał(a): Ja ci powiem co ja bym zrobił
W ogóle nie przejmował bym się Mg
Tak mieszał kran z RO
Ca-- 25-30
Mg-- 1-3
Ja obecnie mam Ca- Mg 12/10----1
K=Ca
Fosfor -- 0,1-0,2
Mikro na początek 1/3 dawki
Azot tyle aby schodziło

Ale żeby uzyskać Ca 25-30 to tak na oko będę musiał dać z 75%RO+25%Kran i wyjdzie pewnie gh 4 nie będzie przeszkadzać taka niska twardość?

Coniaq
Początkujący

24 lis 2021, 22:32 Re: Atak zielenic  (#59)  

Nie nie będzie i niech nie dziwi cię taki wysoki potas . Szybko pozbędziesz się krasnorostów
K=Ca jak jeszcze jest niski fosfor to trzeba mardzo mało mikro
Mg nisko

Stary filmik ale można zobaczyć

https://youtu.be/4a2x5AWD-K8

prot
Stały bywalec

24 lis 2021, 22:46 Re: Atak zielenic  (#60)  

prot napisał(a):i niech nie dziwi cię taki wysoki potas . Szybko pozbędziesz się krasnorostów
K=Ca

Czyli mam dążyć do tego żeby potas był równy z poziomem wapnia lub nieco niżej?

Coniaq
Początkujący

24 lis 2021, 23:22 Re: Atak zielenic  (#61)  

Lepiej wyżej max do 1,5 raza Ca
Jeszcze raz przypominam ostrożnie z mikro i żadnych dodatkoeych nawozów żelazowych
Ja tak prowadzę akwarium . Do niczego ciebie nie namawiam . Jak chcesz spróbować czegoś innego i odmiennego to próbuj
Na początku trzymaj Azot 10- 15 żeby tego dobrego potasu wchodziło
z KNO3

prot
Stały bywalec

25 lis 2021, 00:49 Re: Atak zielenic  (#62)  

prot napisał(a):Lepiej wyżej max do 1,5 raza Ca
Jeszcze raz przypominam ostrożnie z mikro i żadnych dodatkoeych nawozów żelazowych
Ja tak prowadzę akwarium . Do niczego ciebie nie namawiam . Jak chcesz spróbować czegoś innego i odmiennego to próbuj
Na początku trzymaj Azot 10- 15 żeby tego dobrego potasu wchodziło
z KNO3

Będę próbował i obserwował. Jak nie będzie poprawy po paru dniach to będę kombinował dalej. Generalnie jeżeli wzrost glonów by się zatrzymał i nie rozwijał dalej to znaczy że idziemy w dobrą stronę. Przez ostatnie dwa dni wstrzymałem nawożenie żeby zmniejszyć ilość składników w słupie wody. Widzę że nie pojawia się pył na szybie frontowej.

A kto mi wytłumaczy dlaczego w moim tarliskowym 54L gdzie leję czyste RO bez żadnych dodatków, nie sprzątam dna tylko ograniczam się do podmian raz na tydzień lub półtora w ilości 10-12L, nie ma i nie było krasnorostów. Za filtrację odpowiada tam kaseciak zrobiony przeze mnie o pojemności chyba 2L i napędzany pat-mini? I wkłady czyszczę raz na dwa miesiące żebym nie skłamał. A i na dnie jest pełno liści świeżych i starych rozkładających się. I jak to jest?

Coniaq
Początkujący

25 lis 2021, 10:19 Re: Atak zielenic  (#63)  

Pył na szybach jest głównie ze złej proporcji Fe-Mn. Za dużo żelaza albo za mało manganu . Czesto po podmianie występuje bo jest zachwiana równowaga a i w porównaniu do innych chelatów Mn rozpada się bardzo szybko

Krasnorosty to glon weglanowy lejąc samo RO masz pewnie Kh=0 i dlatego ich nie masz

prot
Stały bywalec

25 lis 2021, 19:57 Re: Atak zielenic  (#64)  

prot napisał(a):Krasnorosty to glon weglanowy lejąc samo RO masz pewnie Kh=0 i dlatego ich nie masz

To dlaczego w takim razie w pierwszych miesiącach prowadzenia zbiornika na RO+(GH+) miałem GH-4 i KH-0 też miałem krasnorosty?

Coniaq
Początkujący

25 lis 2021, 20:26 Re: Atak zielenic  (#65)  

Krasnorosty jako jedyne z glonów żywią się węglanami więc musiałeś je mieć .Świeży zbiornik z nowym podłożem itd.. węglany musiały być
Dlatego krasnorost nazywany jest glonem twardych wód
Mozna mieć też węglany i nie mieć krasnorostów w stabilnym zboirniku

prot
Stały bywalec

25 lis 2021, 20:51 Re: Atak zielenic  (#66)  

Hmm... To może jednak lepiej mineralizować wodę CaCl albo CaSo4 i zejść z KH do 0 i GH sobie ustawić na 6? Tylko podając CO2 i mając KH-0 będę miał skoki ph bo ja nie posiadam żadnego komputera i podaję CO2 24h

Coniaq
Początkujący

25 lis 2021, 21:41 Re: Atak zielenic  (#67)  

Wystarczy że będziesz trzymał potas
większy bądź równy od wapnia i też krasnorostów nie będziesz miał
Nie musisz mieć Kh= 0.
Pytałeś dlaczego nie masz krasnorostów w zbiorniku gdzie lejesz samo RO to ci powiedziałem że nie mają żarcia to ich nie ma

prot
Stały bywalec

25 lis 2021, 21:46 Re: Atak zielenic  (#68)  

No dobrze. Zobaczę jakie będą efekty po kilku dniach zmian i dam znać.
Dziś jeszcze przyszła do mnie blyxa którą ostatnio nie otrzymałem przez pomyłkę. Posadziłem te kilka sadzonek, to będzie jeszcze jedna roślina która będzie wyciągać nadmiary.

Coniaq
Początkujący

25 lis 2021, 22:55 Re: Atak zielenic  (#69)  

Blyxa to można powiedzieć wymagająca roślina i dość kapryśna
Zobaczymy jak ci pójdzie

prot
Stały bywalec

26 lis 2021, 00:29 Re: Atak zielenic  (#70)  

prot napisał(a):Blyxa to można powiedzieć wymagająca roślina i dość kapryśna
Zobaczymy jak ci pójdzie

Wiem... lubi dużo światła a u mnie jest teraz zmniejszone i może być tu problem, ale zobaczymy jedną szczepkę miałem w zbiorniku która przetrwała zmiany mineralizatorów i inne przejścia i zaczęła odbijać powoli to teraz w takiej dużej grupie może się przyjmą. Najwyżej będą kolejne pln-y wyrzucone w błoto.

Coniaq
Początkujący

30 lis 2021, 18:27 Re: Atak zielenic  (#71)  

Witam
Kolejne obserwację i testy.
Po ostatniej dużej podmianie była duża poprawa, ale z każdym kolejnym dniem podawania nawozów oprócz przyrostu roślin znów jest przyrost zielenic na liściach.
Co zaobserwowałem. Otóż od podmiany podałem dopiero cztery dawki nawozu tygodniowego rozbitego na dzienne 1,1mg No3, 0,11 Po4 a po dzisiejszych testach już mam prawie dawkę tygodniową No3- ok 5, Po4- 0,6 Co może świadczyć że rośliny nie przerabiają wszystkiego i pomimo przyrostów, nadwyżki wykorzystują glony. Spróbuję jutro znów zrobić podmianę i zacząć podawać 1/4 dawki. Kolejna rzecz jaką zaobserwowałem to wykonanie testu na NO3. Jedną próbkę pobrałem z pod tafli wody i test zoolek pokazał NO3-5, natomiast drugą próbkę pobrałem blisko podłoża i test pokazał NO3-2. O czym to może świadczyć? Drugiego testu na PO4 z podłoża niestety nie udało się zrobić bo mi się skończył płyn.

Coniaq
Początkujący

Powiązane tematy
  • Atak glona

Akwarium Lido 120 po restarcie na starych wkładach filtracyjnych, świetlówki 8000k świece 11h ,retrofit plant 5h. Podłoże aktywne jakie użyłem to MafloraLight powder 10 l, w akwarium mam trochę lawy i...

Wyświetlenia: 3757 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

• Atak nitek, czy czegoś innego

Siema. Trzy tygodnie temu pojawiły się w moim 30-litrowym nitki które rozrastają się w najlepsze. W dodatku pierwszy raz widzę w życiu żeby nitki rosły na szybach i to sporych rozmiarów, a pylenia bra...

Wyświetlenia: 2612 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

• Atak glonów w nowym zbiorniku

Witam moze mi ktos doradzić czego przyczyna i jak zwalczy te glony? Akwarium ma dopiero 3 tygodnie

Wyświetlenia: 1220 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Powtórny atak sinic ....

Witam wszystkich, Słowem wstępu: posiadam akwarium 180 litrów z obsadą: tęczanki neonowe, tęczanki bosemani, kiryski, otoski. Zajmuje się nim sama od trzech miesięcy, ale szczerze powiem, że czuje się...

Wyświetlenia: 2327 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

• Atak glonów po założeniu akwarium, nieznana przyczyna

Witam, Mimo że nieprzerwanie posiadam większe lub mniejsze akwarium od kilku lat, nie mogę sobie poradzić z problemem glonów. Około 4 tygodnie temu zrestartowałem zbiornik, oczywiście odpowiednio go ...

Wyświetlenia: 2108 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: speedek i 84 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.