Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Pokarm dla Otosków i Kirysków Pigmejów



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Cześć.
Chciałbym prosić o pomoc w doborze odpowiednich pokarmów dla moich ryb. Na rynku pokarmów jest ogrom i można się zgubić. Mam w akwarium Otosy i Kirysy Pigmeje.
Chciałbym dla obu tych gatunków dobrać dobre rodzaje pokarmów aby podawanie jednym nie zaszkodziło drugim, szczególnie Otosom.
Mam do wyboru:
Tropical Hi-Algae tabs.
Tropical Spirulina Super Forte płatki.
Nanovit granulki.
Tropical ProDefence XXS.
Tropical Green Algae Wafters
Sera Viformo
Sera Vipachips
Sera Spirulina tabs.
Sera ImmunPro Mini
Sera Wels-Chips
Sera Flora płatki
Sera Vipagran lub Vipagran Baby
Hikar Green Algae
Hikari Sinking Wafers

Na pewno wielu z Was na spore doświadczenie w akwarystyce i coś może podpowie.
Ostatnio edytowano 06 cze 2023, 11:25 przez Marcin Cichosz, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

Obecnie nie mam otosków ale pigmieje jak i cała reszta wcina hikari sinking wafers.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

U mnie otosy i inne glonożery niechętnie jedzą pokarm Hikari, za to uwielbiają spiruline w tabletkach TROPICAL SUPER SPIRULINA FORTE TABLETS i chętnie podbierają pokarm krewetom, TROPICAL SHRIMP STICKS i inne w większych granulkach.

El Grey
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 19 kwi 2004, 10:02
Miasto: Łódź

No właśnie kupiłem z ciekawości Hikari Sinking Wafters oraz Algae Wafters, ale mimo dnia głodówki to szału z pobieraniem przez ryby nie było.
A czy ktoś z Was próbował analizować różne pokarmy pod względem składu? Być może za bardzo się próbuję zagłębić w temat ale tak mam, że jak coś robię to staram się dowiedzieć ile mogę. Lubię Tropicala ze względu na sentyment, ale czytam na etykiecie skład i znajduję barwniki i jakieś inne ulepszacze czy konserwanty. Natomiast na opakowaniach na przykład Sery takich tematów nie ma, a skład jest mocno transparentny i każdy składnik jest wymieniony, czyli powiedzmy w Sera jest lucerna, pokrzywa, czosnek, glony morskie itd... W Tropicalu piszą że jest spirulina ileś tam procent i później ogólnie produkty takie czy inne.

Myślicie, że ma to znaczenie? Bierzecie to pod uwagę przy wyborze pokarmów?

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

Jeden dzień to niestety nie głodówka. Rybę przyzwyczaisz stopniowo do pobierania różnego pokarmu (oczywiście w granicach rozsądku i preferencji danego gatunku). Dwa/trzy dni minimum bez jedzenia. Potem zaczynasz podawać bardzo małe ilości pokarmu docelowego. Moje kakadu potrzebowały tygodnia bez żarcia żeby przestać wybrzydzać (książęta tykały tylko mrożonki i żywe) i zacząć od czasu do czasu jeść granulaty z naturefood :) Teraz nawet jak od dzwona sypnę płatki tetry, to szarpią jak reksio szynkę.


Marcin Cichosz napisał(a):No właśnie kupiłem z ciekawości Hikari Sinking Wafters oraz Algae Wafters, ale mimo dnia głodówki to szału z pobieraniem przez ryby nie było.
A czy ktoś z Was próbował analizować różne pokarmy pod względem składu? Być może za bardzo się próbuję zagłębić w temat ale tak mam, że jak coś robię to staram się dowiedzieć ile mogę. Lubię Tropicala ze względu na sentyment, ale czytam na etykiecie skład i znajduję barwniki i jakieś inne ulepszacze czy konserwanty. Natomiast na opakowaniach na przykład Sery takich tematów nie ma, a skład jest mocno transparentny i każdy składnik jest wymieniony, czyli powiedzmy w Sera jest lucerna, pokrzywa, czosnek, glony morskie itd... W Tropicalu piszą że jest spirulina ileś tam procent i później ogólnie produkty takie czy inne.

Myślicie, że ma to znaczenie? Bierzecie to pod uwagę przy wyborze pokarmów?



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Ok, to przydatna informacja. Dzięki!

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

AquaMolitor bardzo ciekawe informacje, dzięki :)

arkatre
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 01 cze 2023, 15:21

Posiadam zarówno pigmeje jak i otoski, jedzenie dostaje tylko bojownik a reszta zjada to co spadnie na dno. Jak nie zjedzą to są głodne bo nic innego nie będzie. Czasem wrzucę coś opadającego na dno to zlatują się wszyscy od razu. Od czasu ograniczenia jedzenia jest mniej niechcianych ślimaków, reszta ślimaków wcina glony z roślin i szyb a podłoże zrobiło się znacząco mniej zamulone.

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

Dzięki za wszystkie rady. Ja jednak wybieram rozwiązanie by przyłożyć się do karmienia tych ryb i nie traktować ich jak ekipę sprzątająca. Nie chcę też aby żywiły się tylko tym co spadnie z "pańskiego stołu" na podłogę bo nie zawsze jest to dla nich odpowiednia dieta i nie zawsze odpowiedni rodzaj pokarmu.

Sprawdziłem różne opcje i w sumie najlepiej sprawdzają mi się dla Pigmejów Tropical Nanovit, Pro Defence XXS i Insect Menu XXS. Każdy z tych pellecików nie jest większy niż 0,5mm i idealnie chwytają go w te małe pyszczki.

Otoski natomiast najchętniej przysysają się do tabletek Tropical Hi-Algae oraz wsuwają Super Spirulina Forte w płatku.
Wiele pokarmów, nawet stricte roślinnych nie pasowało Otosom, potrafiły przycupnąć na nich na chwilę i zaraz odpłynąć. Na te wymienione jednak mają ochotę.

Może komuś się to info przyda.

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

OSI spirulina wafers. Otoski uwielbiają, kiryski uwielbiają, skalary uwielbiają ( i tu jest problem, bo tabletkę trzeba tak wrzucić, żeby skalary nie miały zbyt łatwego dostępu :-(. Zeżrą i nic innym rybom nie zostawią :-).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
jestem też na https://wawarium.pl

Avatar użytkownika
Tomasz Bauer.
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 11 wrz 2003, 11:29
Miasto: Warszawa

A nie masz, a raczej otosy, problemu z tym, że na pierwszym miejscu w składzie tego pokarmu są produkty rybne? Chodzi mi o to, że Otosy to ryby które są silnie glonożerne i żarłoczne, no i aby były zdrowe w warunkach akwarystycznych często trzeba je dokarmiać, a bardzo często w pokarmach niby roślinnych najpierw widzę w składzie jakieś ryby czy mięczaki, glony są zazwyczaj gdzieś na końcu listy.

Przykład właśnie z OSI:
Skład: ryby i produkty pochodne z ryb, zboża, mięczaki i skorupiaki, glony, drożdże, produkty pochodzenia roślinnego, owady, roślinne ekstrakty białkowe.

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

A ja trochę mam :-). otoski nie. Żrą i rosną!
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
jestem też na https://wawarium.pl

Avatar użytkownika
Tomasz Bauer.
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 11 wrz 2003, 11:29
Miasto: Warszawa

Jak chcesz rozmnożyć otoski, to musisz je karmić robalami ;) Także nie tacy z nich ortodoksyjni wegetarianie ;)


Marcin Cichosz napisał(a):A nie masz, a raczej otosy, problemu z tym, że na pierwszym miejscu w składzie tego pokarmu są produkty rybne? Chodzi mi o to, że Otosy to ryby które są silnie glonożerne i żarłoczne, no i aby były zdrowe w warunkach akwarystycznych często trzeba je dokarmiać, a bardzo często w pokarmach niby roślinnych najpierw widzę w składzie jakieś ryby czy mięczaki, glony są zazwyczaj gdzieś na końcu listy.

Przykład właśnie z OSI:
Skład: ryby i produkty pochodne z ryb, zboża, mięczaki i skorupiaki, glony, drożdże, produkty pochodzenia roślinnego, owady, roślinne ekstrakty białkowe.



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Nieźle, nie miałem pojęcia, zawsze byłem przekonany, że najważniejsze aby miały zieleninę i przez to odrzucałem wiele pokarmów z koszyka z zakupami bo w składzie nie było za dużo glona.
Dobrze wiedzieć.

Avatar użytkownika
Marcin Cichosz
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 09 mar 2023, 16:30
Miasto: Łódź

Dobrze wiedzieć o tych robakach. Podoba mi się porównanie z wegetarianizmem :)




soft seating w dobrej cenie

julaa80
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 01 sie 2023, 15:15











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 376 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.