Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria

200l - Szklana Doniczka 2 - frakir

Galeria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat
Druga próba z akwarium roślinnym. Poprzednie umarło najprawdopodobniej przez błędy w nawożeniu i zepsuty substrat podżwirowy.
Start: 23.02.2021
Wymiary akwarium: 100x40x50 - 200L, netto: 170L
Oświetlenie: Glass LED PLANT 24W, Glass LED POWER 24W. 10h
Nawożenie: Seachem N i P. Qualdrop Mg i K
CO2: Butla 5l, reaktor narurowy JBL, 24h
Podłoże: żwir czarny bazaltowy 2-3mm (22kg) + 5kg JBL AquaBasis Plus
Temperatura: 24 stopnie, bez grzałki
Filtracja:
Aquael Ultramax 1000. Wkłady: gąbka standardowa, ceramika 2kg, gąbka gęsta - deszczownia i skimmer.
Aquael Turbo 1000. Ceramika 0,5kg, gęsta gąbka

Parametry wody:
K: 15
Gh: 12 -> 22...
Mg: 12-15
Ca: 80-90
NO3: 10-15
NO2: 0
PO4: 0
Fe: 0

Flora:
3ci plan, od lewej:

Limnophila senssiliflora
Echonodorus Joanna
Hygrophila polysperma
Bacopa caroliniana
2gi plan, od lewej:
Ludwiga repens
kamole i korzeń
Staurogyne repens - trochę oblazła krasnorostami i zielenicami
Sagittaria subulata - w zaniku :(
1gi plan, od lewej:
Vallisneria asiatica - w zaniku :(
Pogostemon Helferi - w zaniku :(
Lobelia cardinalis

Fauna:
20x Razbora klinowa
12x krewetka Amano

Roślinki rosną jako tako. Na wielu obserwuję początki chlorozy międzyżyłkowej i żółknięcie liści. Obstawiam braki w magnezie, mimo suplementacji około 15ppm na tydzień do RO.
Załączniki
20210406_135107.jpg
Dzień 1
20210406_135128.jpg
Miesiąc 2

frakir
Początkujący

Gratuluję wytrwałości! Jeśli mogę podpowiedzieć - pogestemon helferi jest rośliną wód miękkich. Może być trudno go utrzymać w GH 22. Sagittaria lubi żyzne podłoże (choć potrafi radzić sobie także na jałowym) - podsuń jej kapsułkę pod korzenie. Żółknięcie liści to nie tylko magnez. Może być także żelazo a po dwóch miesiącach jest najwyższy czas na nie oraz mikroelementy.

Warto też rozważyć, czy chcesz polegać wyłącznie na "swojej ręce" w dozowaniu nawozów. Ostatnio dałem jeszcze jedną szansę zielonej tropice. Rośliny nie tylko przyjęły zmianę, ale także wydaje się że rosną bujniej. Tak może być trochę łatwiej. Jak masz niedobory, nie szukasz, tylko zwiększasz dawkę Tropica :D Powiem Ci że (przynajmniej dla mnie) jest to miła odmiana od dozowania z pięciu butelek codziennie.

AquaMolitor
Stały bywalec

AquaMolitor napisał(a):Warto też rozważyć, czy chcesz polegać wyłącznie na "swojej ręce" w dozowaniu nawozów. Ostatnio dałem jeszcze jedną szansę zielonej tropice. Rośliny nie tylko przyjęły zmianę, ale także wydaje się że rosną bujniej. Tak może być trochę łatwiej. Jak masz niedobory, nie szukasz, tylko zwiększasz dawkę Tropica :D Powiem Ci że (przynajmniej dla mnie) jest to miła odmiana od dozowania z pięciu butelek codziennie.

Mam takie same spostrzeżenia u siebie. Używam kranówki i do tego całej linii nawozów QD, więc teoretycznie z kranu już jest jakieś mikro. dając jakiekolwiek, nawet najmniejsze dawki mikro od QD miałem ogromny wysyp zielenic punktowych. Tymczasem dając zieloną tropicę, która ma w sobie właśnie też mikro, takiego wysypu nie mam. Jednakże u mnie nie wystarcza dozowanie tylko tropici, muszę osobno podnosić magnez, potas i fosfor. Natomiast dzięki niej rośliny lepiej wyglądają i rosną.

derag0n
Aktywny użytkownik

Miasto: Zgierz

Powiązane tematy
  • 200l - Szklana doniczka - frakir

Cześć. W związku z COVIDem wywali mnie z roboty, to zabrałem się za uprawę podwodną. Start : 20.07.2020 (data wywalenia z roboty) Wymiary akwarium : 100x40x50 - 200L Oświetlenie : Glass LED PLANT ...

Wyświetlenia: 6283 | Odpowiedzi: 91 czytaj więcej...

• 200l - BN/T - Rafał

Wymiary: 90x45x50 szkło 8mm, 200 litrów Oświetlenie: 2x belka LED co daje w sumie 46W i 6000 lumenów Nawożenie: AQUA NITRO PLUS (NO3+K), AQUA POTTASSIUM PLUS, AQUA GAINER PLUS. CO2: Brak Podłoże: Ziem...

Wyświetlenia: 4659 | Odpowiedzi: 67 czytaj więcej...

• 200l - Moje pierwsze

Witam wszystkich, chciałbym wam przedstawić moją pierwsza 2 setkę. Są to moje początki w akwarystyce a akwarium założyłem dopiero miesiąc temu ni to roślinne ni to holenderskie akwarium, aranż w 50% p...

Wyświetlenia: 1366 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

• 200l - Spirit of Nature - Piotr Michalski

Letniego wieczoru siedziałem przy książce Takashi Amano "Aquascape a piece of living art". Zainspirowany lekturą postanowiłem zmienić aranżację. Tym razem chciałem stworzyć aranż w stylu Ryo...

Wyświetlenia: 9498 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

• 200l - Góry - cinek6630

Witam Po kilku latach przerwy wróciłem do akwarystyki, z perspektywy czasu stwierdzam, że moja poprzednia aranżacja to było nieporozumienie, głównie spowodowane brakiem doświadczenia :) Uwzględniając...

Wyświetlenia: 5431 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bent423, cob_ra, Hultaj, mjytfc, oskar212 i 88 gości

Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.