Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


600l - BN/T - Łukasz Szpunar



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



05 paź 2021, 20:45 600l - BN/T - Łukasz Szpunar  (#1)  

Objętość: 600 l (brutto).

Wymiary: 200x55x55 cm, szklo 12 mm ze wzmocnieniami.

Oświetlenie: 2 x Maxspect R5F-200.

Nawożenie: Tropica Specialized, Seachem Flourish Iron, tabletki do podłoża (różne: Tropica, Zoolek, Dennerle. Rataj)

CO2: Butla 9 kg + dyfuzor Sera Flore CO2 Active Reactor 500.

Podłoże: Mieszane. Jasny piasek, czarny piasek, żwirek kwarcowy, żwirek bazaltowy. Przy dosypkach dodaję Tropica Aquarium Soil Powder.

Woda: z filtra RO.
// dawniej: Kranówka o parametrach: pH 7.55, GH 11.5 dH, Ca 61.19 mg/l, Mg 11.46 mg/l, azotany 6.72 mg/l, chlorki 12.9 mg/l, siarczany 32.9 mg/l.

Temperatura: Pokojowa. Akwarium nie jest ogrzewane.

Filtracja: Eheim professionel 3 600, Eheim professionel 3e 700, Aquael Ultramax 2000, JBL CristalProfi e900, skimmer Tunze Comline Streamfilter 3163.

Gatunki roślin:
alternanthera reineckii 'Mini'
anubias congensis
anubias barteri
anubias barteri var. nana
anubias minima
aponogeton madagascariensis 'sinistra' (chyba)
bacopa caroliniana
eleocharis acicularis 'Mini' (Tropica)
fissidens fontanus (chyba)
glossostigma elatinoides
kabomba
ludwigia
microsorum pteropus
nymphaea lotus, odmiana czerwona
pistia
pogostemon erectus
rotala 'Bonsai' (Tropica)
rotala macrandra
rotala rotundifolia
sagittaria subulata
staurogyne repens
wąkrotka (hydrocotyle leucocephala)

Zwierzęta: Małe krewetki różne, krewetki amano, otoski, razbory klinowe, tęczanki neonowe, zwinniki czerwonouste.

Pozdrawiam.

---
Forum nie podniosło się całkowicie po awarii (zniknęły zdjęcia), dlatego przeedytowałem pierwszy post ze starego wątku i przedstawiam stan obecny.
Załączniki
20211005_195322.JPG
2021.10.05
20221130_2250060003.jpg
2022.11.30
Ostatnio edytowano 01 gru 2022, 00:36 przez lukaszs, łącznie edytowano 1 raz

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Piękny zbiornik
Czym mierzysz poziomy związków w akwarium - zastanawiają mnie te miejsca po przecinku przy wynikach.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Dziękuję :) Chociaż jak każdy właściciel akwarium widzę bardzo dużo niedociągnięć.
To nie są parametry wody w akwarium, tylko kranówki (nie mam osmozy niestety), podawane przez lokalny zakład wodociągowy (mam zaufanie do tych danych i sądzę, że są rzetelne).

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Piękny przykład, że jałowe podłoże daje radę

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Świetnie! Masz świetny kran - do pozazdorszczenia ;) Przy 600L musisz srogo lać tej tropiki :) Jakby coś - dokładnie te same kapsułki kupisz od Aqua Art (robią je dla Tropica) i Zoolek. Nawozy kapsułkowe typu osmocote są jeszcze tańsze w chinach. 60 szt. za ok. 9 zł. Wydajność ta sama (sprawdzone).

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

W zasadzie to nie jest jałowe podłoże. Autor wzbogaca je kapsułkami.

bjoan napisał(a):Piękny przykład, że jałowe podłoże daje radę

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

A propos kapsułek...
Masterline też są w dobrej cenie: 125 sztuk za 120 PLN.
Przy tak dużym zbiorniku sądzę, że warto rozważyć...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Dziękuję za podpowiedzi! :)
Coś w tym kierunku podejrzewałem, bo na opakowaniach kapsułek jest napisane "Produced in Poland".

Nie mam specjalnego przekonania do innego podłoża niż jałowe. Przy intensywnej wegetacji każde podłoże będzie prędzej czy później jałowe. Z wątków na forum wnoszę, że po pół roku, góra po roku, nawet najdroższe podłoże aktywne przestaje już być aktywne. Ja restartów akwarium nie robię; obecne ma ponad 5 lat. Gdy nachodzi mnie jakiś pomysł na zmiany, przeprowadzam to na żywym organiźmie małymi kroczkami.
Dla mnie ważniejsze są właściwości fizyczne (granulacja) podłoża, niż chemiczne.
Akwarium kupiłem na rynku wtórnym razem z jasnym piaskiem, którego było za mało. Szybko więc dokupiłem żwirku bazaltowego i to był błąd, bo tkwiłem w błędnym przekonaniu (podtrzymywanym do dzisiaj przez sprzedawców), że bazalt nie zmienia parametrów wody. Kiedyś miałem bazaltowy żwirek w podłożu, osmozę i paletki, i cokolwiek się z tego bazaltu wypłukało szybko znikało przy podmianach wody. Bez osmozy szybko zobaczyłem, że krasnorosty kochają bazalt, więc zacząłem go pomału podmieniać na żwirek kwarcowy (na nim krasnorosty nie rosną) a od pewnego czasu na podłoże Tropica (odpowiada mi jeśli chodzi o kolor i wielkość granulek). No i dodaję też kapsułki.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Bardzo ładny kolorowy zbiornik w moim typie. Robi wrażenie. Gratuluje.
Pozdrawiam,
Marek

Avatar użytkownika
cob_ra
Stały bywalec

Posty: 415
Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
Miasto: Skierniewice

lukaszs napisał(a):krasnorosty kochają bazalt, więc zacząłem go pomału podmieniać na żwirek kwarcowy
A tak technicznie/manualnie, to jak podmieniasz?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Zasysam wierzchnią warstwę przy podmianie wody. Na szczęście coraz rzadziej muszę to robić, poza tym staram się mieć całe dno zarośnięte.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

AquaMolitor napisał(a):W zasadzie to nie jest jałowe podłoże. Autor wzbogaca je kapsułkami.

bjoan napisał(a):Piękny przykład, że jałowe podłoże daje radę
Jałowe podłoże nawet jak nie powtykasz kapsułek to samo z czasem przestanie być jałowe (resztki pokarmu, odchody, gnijące resztki roślin itd). Więc ciężko tu mówić o jałowym podłożu przy takim poziomie czepialstwa

Chodzi o to całe mambo-jumbo aktywnego podłoża z pochłanianiem nadmiarów, stabilizowaniem twardości itd - choć może masz rację i zamiast napisać jałowe powinienem użyć słowa "pasywne"

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Nie zmieniło się dużo ale kolega poprosił mnie o aktualizację; wgrałem nowe zdjęcie i przeedytowałem pierwszy post.
Główna zmiana to woda z filtra RO.

Pozdrawiam.
Załączniki
20221130_2250060003.jpg
2022.11.30

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36











Powiązane tematy
  • 019l - Cztery pory roku - Łukasz Bielawski

    Witam Akwarium jak i jego tytułowe "Cztery pory" było już prezentowane .No ale niestety po pamiętnych przygodach z serwerem cały temat i jego zawartość przepadł😔 Więc pozwolę sobie go odświ...

    Wyświetlenia: 2655 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 027l - Baby Otocinclus & Shrimps - Łukasz

    Witam po kilku latach. Wracam do akwarystyki. Wcześniejsze akwarium prezentowane tutaj na forum nosiło nazwę 112l Little Wood. Nie ma już po nim śladu. Wymiary: 30x30x30 OW Filtracja: FZN1 - pref...

    Wyświetlenia: 3022 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 013L- Mini S- Łukasz Krzystanek

    Kolejny zbiorniczek tym razem mój najmniejszy Mini S 13L Wymiary: 31x 18 x 24 13L Oświetlenie: Chihiros LED C251 Filtracja: HBL-802 Podłoże: ADA Amazonia II Dekoracje: Korzenie Drift ...

    Wyświetlenia: 8030 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • 600l - BN/T - Łukasz Szpunar

    Objętość: 600 l (brutto). Wymiary: 200x55x55 cm, szklo 12 mm ze wzmocnieniami. Oświetlenie: 2 x Maxspect R5F-200 Nawożenie: Tropica Specialized + Tropica Nutrition Capsules CO2: Butla 9 kg + dyfuz...

    Wyświetlenia: 4696 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 054l - BN/T - Łukasz M

    Witam szanowne grono. Mam na imię Łukasz i jestem nowy na forum choć zaglądam tu od paru miesięcy :) W marcu 2019 wystartowałem z akwarium, które chciałem dziś zaprezentować, trochę czasu od startu mi...

    Wyświetlenia: 8377 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • 021l - Mini M - Łukasz Krzystanek

    Wystartował kolejny nano zbiorniczek Wymiary: 36x22x26 21L Optiwhite Oświetlenie: Chihiros crystal led E-361 Filtracja: Eheim 2224 +Wlot / wylot Chihiros metal pipe jet set S Podłoże: ADA...

    Wyświetlenia: 5378 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 019l - Pierwsza kawalerka - Łukasz Bielawski

    Witam Poniżej moja pierwsza kostka.Roślinki w niej posadzone pochodzą w całości z mojego "parapeciaka" :) Akwarium założone na starym podłożu AquaGrowth Soil. Dwutlenku węgla nie podaje a ...

    Wyświetlenia: 4656 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 050l - Scaper's V2 - Łukasz Krzystanek

    Kolejna odsłona Scaper'sa ;) Parę detali jeszcze muszę dopracować ale jest to co było w zamyśle, aparatura tymczasowo jutro dojdą nierdzewne rurki chihiros o raz nowy model dyfuzora również chihiro...

    Wyświetlenia: 6475 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • 600l - BN/T - Gromu

    Po ponad 18 miesiącach od sprzedaży poprzedniego zbiornika 539l chęć powrotu wygrała. Decyzja została podjęta i padło na szkło 200x60x50, a miało być 250x60x50 - ale brak możliwości wniesienia w poró...

    Wyświetlenia: 7110 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • 072l - "Roots and lava" Dwa lata później - Łukasz Bielawski

    Witam Zapytacie czemu dwa lata? Ano temu że w maju minie dwa lata od momentu jak projekt został zawieszony. W tym czasie sporo się wydarzyło i wiele się pozmieniało w moim życiu ale jedno pozostało ni...

    Wyświetlenia: 4382 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu i 628 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.