Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Koszty energii !



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



02 gru 2022, 16:37 Re: Koszty energii !  (#41)  

wojtekszuminski napisał(a):Ja wam powiem o jednym sposobie jak prowadzic akwarium za darmo. A raczej poczatkowy wklad wlasny ok 3 tys... nie wiem nie dowiedzialem sie szczególowo bo to nie na moja reke. Ale to proste. 2 plyty, baterie sloneczne. Mieszkam w bloku... mozna na balustradzie zamocowac..... "mysle sobie" . Do tego ze 3 mocne akumulatory, schowane tam gdziesz. I sterownik oczywiscie ktory kontroluje naladowanie ako. Pare stow. I tu bardzo wazna sprawa, sterownik ktory, gdy ako sie wyczerpie to przechodzi w zasilanie sieciowe. Nie wiem czy takie sa. Wiem ze so w druga strone. Uzywaja takich przy piecach zeby chodzily na ako jak pradu zabraknie by woda sie nie zagrzala.... ale dzisiaj wszystko jest. A jak nie ma to dobry elektro majster ktory zna sie na plytkach o podzespolach i sam skroi.
A pomysl wzial sie z tad. Raz robilem robote u jednego pana i mi powiedzial ze jak nie bylo pradu to zasilal telewizor, swiatło i cos jeszcze przez 8 godz. Z jednego ako z motorowki elektrycznej i prostownik. Tylko dobry prostownik z dobra sinusoida czy jakos tak. Zeby byl bardzo wydajny. Ja bym potrzebowal ok 150w zeby ogarnac wszystkie 5 akwaria. Wiadomo swiatło szystko ledy a grzalki caly czas nie chodza a filtry to pare nascie, dziesiat wat. To jest dobry pomysl ale w marzeniach i teori. Moze ktos to upraktyczni.
Wiesz co.. bzdury piszesz fizyki i matematyki nie oszukasz 8h zasilania z jednego aku....
Naprawdę weź to policz i zobaczysz co ci wyjdzie.


To o czym piszesz a w sumie próbujesz to nic innego jak instalacja pv, ale żeby to miało ręce i nogi to musi być odpowiednio zrobione i policzone.

Masz zestawy awaryjne ups , zenon aqua na yt nawet robił test praktyczny takiego cuda. Obejrzyj zobaczysz co zasilał kilka h i na ile wystarczyło prądu.


https://youtu.be/xFAVV8qP6zs

P.S. muszę przestać pisać na tel ,albo wyłączyć ten idiotyczny autouzupełnienie :roll:
Ostatnio edytowano 03 gru 2022, 01:16 przez akwaAmator, łącznie edytowano 2 razy

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

02 gru 2022, 17:34 Re: Koszty energii !  (#42)  

Dziękuję! Bardzo przydatne.


Piotr Baszucki napisał(a):Wklejam Wam kalkulator z którego korzystał Aquael do obliczeń.

Może się przyda do przeróbki na własne potrzeby.



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

02 gru 2022, 23:25 Re: Koszty energii !  (#43)  

@akwaAmator

Zgadzam się z ostatnim postem Kolegi w całej rozciągłości!
Większych bzdur niż, te które nam tu sufluje Kolega wojtekszuminski dawno nie czytałem!

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

03 gru 2022, 09:31 Re: Koszty energii !  (#44)  

Powiem wam jedną rzecz, spójrzcie na rachunki i jaka macie taryfe g11/g12 i czy obok nich jest literka K. To macie dodatkowo tak zwaną opłatę handlową która w zależności od umowy wynosi od 9 do 30 zl. W tym przypadku musicie zmienić taryfe ale żaden operator energii wam o tym nie powie. Wystrczy isc bądź zadzwonić że chcecie zwykła taryfe bez dodatkowych usług serwisowych itd za które właśnie właśnie płacicie w opłacie handlowej a nigdy z niej nie skorzystacie

Avatar użytkownika
przemow
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 17 sie 2009, 11:31
Miasto: Kalisz

03 gru 2022, 12:48 Re: Koszty energii !  (#45)  

FoCuS_PL napisał(a):@akwaAmator

Zgadzam się z ostatnim postem Kolegi w całej rozciągłości!
Większych bzdur niż, te które nam tu sufluje Kolega wojtekszuminski dawno nie czytałem!


W wyliczeniach i projekcie instalacji to faktycznie bzdury.
Ale kolega zrobił w domu instalację panele + aku z elektryków i jak jest słońce to nie musi korzystać z prądu z sieci - ale to są już zupełnie inne pieniądze i dla samej akwarystyki gra niewarta świeczki.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

03 gru 2022, 13:57 Re: Koszty energii !  (#46)  

Akumulatory są za drogie i ich żywotność jest za krótka, żeby inwestować na dzień dzisiejszy w takiego dużego power banka.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

03 gru 2022, 14:13 Re: Koszty energii !  (#47)  

Akaruz napisał(a):
FoCuS_PL napisał(a):@akwaAmator

Zgadzam się z ostatnim postem Kolegi w całej rozciągłości!
Większych bzdur niż, te które nam tu sufluje Kolega wojtekszuminski dawno nie czytałem!


W wyliczeniach i projekcie instalacji to faktycznie bzdury.
Ale kolega zrobił w domu instalację panele + aku z elektryków i jak jest słońce to nie musi korzystać z prądu z sieci - ale to są już zupełnie inne pieniądze i dla samej akwarystyki gra niewarta świeczki.
Ty piszesz o baterii z auta elektrycznego która ostatnimi czasy jest szałem i rewelacja jeśli chodzi o offgrid, taka bateria z auta sprawdza się rewelacyjnie w zastosowaniach domowych jako magazyn energii bo ładuje się dugo i powoli i jeszcze wolniej rozladowywujw . W przeciwieństwie to pierwotnego zastosowania.

Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę.
Ale tak jak piszesz koszt całkiem spory, miejsce też potrzebne, jest to rozwiązanie diy i trzeba to składać Sememu z nieoficjalna pomocą fachowca :)

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

03 gru 2022, 18:26 Re: Koszty energii !  (#48)  

akwaAmator napisał(a):Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę.


To nie takie proste, żeby mieć zasilanie przy braku prądu w sieci, musisz mieć specjalną instalację odcinającą cię od zewnętrznej sieci. Normalne instalacje FV odłączają się, gdy nie ma prądu w sieci - jest to zabezpieczenie żeby nie pokopało serwisanta który np. coś tam naprawia. Są też instalacje offgrid - czyli całkowicie bez zasilania zewnętrznego - ale to się sprawdza tylko w domkach letniskowych bo w zimie nie ma szans żeby z fotowoltaiki zasilić dom.
Na temat prądu ze słońca jest bardzo dużo fałszywych przekonań, a w praktyce to nie jest aż tak kolorowo.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

03 gru 2022, 19:09 Re: Koszty energii !  (#49)  

Zawsze można też pomyśleć o wymianie obsady. Kardynałki chińskie tolerują temp do 15 stopni. Danio, neony około 20. Jest jeszcze parę gatunków, które tolerują niższe temperatury. Niby niewiele - ale można wówczas zrezygnować z grzałki.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

03 gru 2022, 19:24 Re: Koszty energii !  (#50)  

Totik napisał(a):
akwaAmator napisał(a):Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę.


To nie takie proste, żeby mieć zasilanie przy braku prądu w sieci, musisz mieć specjalną instalację odcinającą cię od zewnętrznej sieci. Normalne instalacje FV odłączają się, gdy nie ma prądu w sieci - jest to zabezpieczenie żeby nie pokopało serwisanta który np. coś tam naprawia. Są też instalacje offgrid - czyli całkowicie bez zasilania zewnętrznego - ale to się sprawdza tylko w domkach letniskowych bo w zimie nie ma szans żeby z fotowoltaiki zasilić dom.
Na temat prądu ze słońca jest bardzo dużo fałszywych przekonań, a w praktyce to nie jest aż tak kolorowo.
Jesteś praktykiem czy teoretykiem?

Ja praktykiem od 3 lat także wiem co chce i do czego.
Nie ma zamiaru robić pełnego offgrid bo i po co...
Bardziej zależy mi na tym aby oddawać do sieci jak najmniej nadprodukcji , bo nie ma szans wszystkiego zużyć na bieżąco ...
Co by poszło w magazyn szło by na użytek w godzinach wieczór /noc

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

03 gru 2022, 19:35 Re: Koszty energii !  (#51)  

akwaAmator napisał(a):Jesteś praktykiem czy teoretykiem?

Ja praktykiem od 3 lat także wiem co chce i do czego.
Nie ma zamiaru robić pełnego offgrid bo i po co...
Bardziej zależy mi na tym aby oddawać do sieci jak najmniej nadprodukcji , bo nie ma szans wszystkiego zużyć na bieżąco ...
Co by poszło w magazyn szło by na użytek w godzinach wieczór /noc

Wcześniej pisałeś że "Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę." a teraz piszesz o nadprodukcji - to zupełnie co innego.
Nie wiem co masz na myśli pytając czy jestem praktykiem? Nie jestem instalatorem, mam instalację FV na domu i jak ją zakładałem to zastanawiałem się czy dałoby się zrobić tak żeby w przypadku zaniku prądu mieć w domu własne zasilanie - i wtedy było to bardzo kosztowne i skomplikowane. Podobno są instalacje odcinające się od sieci w przypadku braku prądu, ale kosztuje to bardzo dużo.
A te całe magazyny energii z punktu widzenia ekonomi bardzo słabo wypadają. Ludzie chcą oszczędzić kilka stówek na rok i myślą o instalacji za kilkadziesiąt tysięcy - to się nigdy nie zwróci. Nie w naszej szerokości geograficznej.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

03 gru 2022, 20:17 Re: Koszty energii !  (#52)  

Totik napisał(a):
akwaAmator napisał(a):Jesteś praktykiem czy teoretykiem?

Ja praktykiem od 3 lat także wiem co chce i do czego.
Nie ma zamiaru robić pełnego offgrid bo i po co...
Bardziej zależy mi na tym aby oddawać do sieci jak najmniej nadprodukcji , bo nie ma szans wszystkiego zużyć na bieżąco ...
Co by poszło w magazyn szło by na użytek w godzinach wieczór /noc

Wcześniej pisałeś że "Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę." a teraz piszesz o nadprodukcji - to zupełnie co innego.
Nie wiem co masz na myśli pytając czy jestem praktykiem? Nie jestem instalatorem, mam instalację FV na domu i jak ją zakładałem to zastanawiałem się czy dałoby się zrobić tak żeby w przypadku zaniku prądu mieć w domu własne zasilanie - i wtedy było to bardzo kosztowne i skomplikowane. Podobno są instalacje odcinające się od sieci w przypadku braku prądu, ale kosztuje to bardzo dużo.
A te całe magazyny energii z punktu widzenia ekonomi bardzo słabo wypadają. Ludzie chcą oszczędzić kilka stówek na rok i myślą o instalacji za kilkadziesiąt tysięcy - to się nigdy nie zwróci. Nie w naszej szerokości geograficznej.
Co to jest instalacja FV?
Nie ma czegoś takiego jest PV...

Co do magazynów energii... To się zwracają równie szybko jak całą i stała ja PV.
Magazyn 5kW to koszt 15 k zwraca się to w ciągu 7 lat.
Tym bardziej jak masz pv na starych zasadach opustu przez 15lat jeszcze .

Ale jak to w Polsce tylko się narzeka i jęczy ze tego nie warto, to nie opłacalne... A tamto szkoda gadać.
Było płakanie że w polskich warunkach instalacja FV nie ma sensu bo za mało słońca... Jak praktyka pokazuje ze mamy jedne z lepszych warunków w europie
Dobra ale nie o tym temat przecież.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

03 gru 2022, 20:28 Re: Koszty energii !  (#53)  

akwaAmator napisał(a):
Totik napisał(a):
akwaAmator napisał(a):Jesteś praktykiem czy teoretykiem?

Ja praktykiem od 3 lat także wiem co chce i do czego.
Nie ma zamiaru robić pełnego offgrid bo i po co...
Bardziej zależy mi na tym aby oddawać do sieci jak najmniej nadprodukcji , bo nie ma szans wszystkiego zużyć na bieżąco ...
Co by poszło w magazyn szło by na użytek w godzinach wieczór /noc

Wcześniej pisałeś że "Sam się zastanawiam na takim zakupem na wiosnę i podłączenie pod pv miał bym chociaż zasilanie w razie w na kuchnie i łazienkę." a teraz piszesz o nadprodukcji - to zupełnie co innego.
Nie wiem co masz na myśli pytając czy jestem praktykiem? Nie jestem instalatorem, mam instalację FV na domu i jak ją zakładałem to zastanawiałem się czy dałoby się zrobić tak żeby w przypadku zaniku prądu mieć w domu własne zasilanie - i wtedy było to bardzo kosztowne i skomplikowane. Podobno są instalacje odcinające się od sieci w przypadku braku prądu, ale kosztuje to bardzo dużo.
A te całe magazyny energii z punktu widzenia ekonomi bardzo słabo wypadają. Ludzie chcą oszczędzić kilka stówek na rok i myślą o instalacji za kilkadziesiąt tysięcy - to się nigdy nie zwróci. Nie w naszej szerokości geograficznej.

Magazyn 5kW to koszt 15 k zwraca się to w ciągu 7 lat.
.

7 lat to 84 miesiące
15000/84 wynosi 178 pln.
Gdzie pozostałe koszty fotowoltaiki, które też mają się zwracać????

15000 tyś to 1200pln rocznie odsetek

Jeżeli ktoś płaci 250 rachunku to odsetki wystarczą mu prawie na 5 miesięcy...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

03 gru 2022, 20:36 Re: Koszty energii !  (#54)  

akwaAmator napisał(a):Co to jest instalacja FV?
Nie ma czegoś takiego jest PV...

Oj tam czepiasz się 8)
akwaAmator napisał(a):Co do magazynów energii... To się zwracają równie szybko jak całą i stała ja PV.
Magazyn 5kW to koszt 15 k zwraca się to w ciągu 7 lat.
Tym bardziej jak masz pv na starych zasadach opustu przez 15lat jeszcze .

Ale jak to w Polsce tylko się narzeka i jęczy ze tego nie warto, to nie opłacalne... A tamto szkoda gadać.

Chciałbym zobaczyć wyliczenie w jaki sposób chcesz zaoszczędzić 2K rocznie poprzez użycie magazynu 5kW - serio, zwłaszcza przy instalacji <6. Zakładając cenę 1kWh na poziomie 1zł to żeby poprzez zwiększenie zużycia własnego (czyli 20%) zarobić 2K to musiałbyś zaoszczędzić 10.000 kWh na rok, no to nie wiem jakim cudem ci to wyszło.
Nie chodzi o narzekanie ale o proste wyliczenia. To się zwyczajnie nie opłaca, dodajmy jeszcze dopłatę do falownika (bo te pod banki energii są droższe)
A dyskusja po części na temat, bo mówimy o kosztach utrzymania akwarium, rzędu 100zł miesięcznie a padają pomysły za kilkadziesiąt tysięcy - to się zwyczajnie nie opłaca

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

03 gru 2022, 21:21 Re: Koszty energii !  (#55)  

Szczerze, to nie liczę kosztów energii. Mam dwa zbiorniki, a zaraz pojawi się trzeci. Nie dajmy się zwariować. Tak jak ktoś napisał, lepiej 3 paczki fajek mniej.

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

03 gru 2022, 22:57 Re: Koszty energii !  (#56)  

nuendo napisał(a):Szczerze, to nie liczę kosztów energii. Mam dwa zbiorniki, a zaraz pojawi się trzeci. Nie dajmy się zwariować. Tak jak ktoś napisał, lepiej 3 paczki fajek mniej.


Witam w klubie!
:-)
Ja zużycie prądu w moich baniakach sprawdziłem bardziej z niezdrowej ciekawości, niż z powodu przymiarek do oszczędzania prądu.
Wyszło około 1kWh na dobę (zbiorniki nieduże, to i zużycie niewielkie).
Idąc dalej, sprawdziłem ile w ogóle zużywam prądu.
Tu wynik oscyluje wokół 6,5 kWh na dobę.
Moje zbiorniki pożerają zatem pi razy okno 1/6 mojego dziennego zużycia.
Jeśli miałbym na czymś oszczędzać to raczej na używaniu piekarnika, czajnika elektrycznego i zastąpieniu go stawianym na gazie, wymianie żarówek na mniej prądożerne, ale z pewnością nie na akwariach...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

06 gru 2022, 00:27 Re: Koszty energii !  (#57)  

Dopiero dzisiaj odwiedzilem forum. I powiem ze nie znam sie na takich zeczach. Tylko myslslem sobie w ten sposob. Bo na jednej robicie koles mi mowil ze mu na aku od motorowki chodzilo kilka godz. i tylko sobie myslalem o takim czyms. Nie znam sie na tym...
jak mogę to pomogę

wojtekszuminski
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 03 lis 2018, 16:49

06 gru 2022, 21:15 Re: Koszty energii !  (#58)  

wojtekszuminski napisał(a):Dopiero dzisiaj odwiedzilem forum. I powiem ze nie znam sie na takich zeczach. Tylko myslslem sobie w ten sposob. Bo na jednej robicie koles mi mowil ze mu na aku od motorowki chodzilo kilka godz. i tylko sobie myslalem o takim czyms. Nie znam sie na tym...



No to dość typowa postawa: nie znam się, ale się wypowiem....
Chłopie, a nie myślałeś czasem zostać politykiem???
Kariera w rządzie gwarantowana!

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

07 gru 2022, 10:38 Re: Koszty energii !  (#59)  

Ja wciaz mam tuby 4xt8 18w wiec troche lampy pobieraja ale sie nad tym nie zastanawiam bo radosc z posiadania akwa przyslania mi wydruki na rachunku.
To tak jak wpada kumpel w Sobote na mecz, ty lecisz do sklepu i sie nie zastanawiasz przy kasie czy kupic bo cena za litr wzrosla o 5zl.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

12 gru 2022, 15:32 Re: Koszty energii !  (#60)  

Dostałem coś takiego dziś z taurona:

Dzień dobry,
korzystasz z Cennika z gwarancją ceny, który przygotowaliśmy dla Ciebie przed wejściem w życie Tarczy Solidarnościowej [1].
Osoby, które korzystają z Cennika z gwarancją ceny, w okresie jego obowiązywania w 2023 roku, zgodnie z przepisami nie mogą korzystać z mechanizmów ochronnych Tarczy Solidarnościowej w zakresie cen sprzedaży energii elektrycznej.
Żeby umożliwić Ci skorzystanie z ustawy [1], udostępniliśmy bezpłatną możliwość zmiany Cennika.


https://media.tauron.pl/pr/780688/tauro ... iane-umowy
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Optymalny wymiar 120,x,x i bezpieczeństwo akwarium, koszty.

    Cześć, mój poprzedni pomysł zwyczajnie mnie nie zadowalał. Miałem wydać pieniądze na półśrodek, a to ma być moje pierwsze duże akwarium po latach przerwy. Zdecydowałem zrobić remont w pokoju, wymieni...

    Wyświetlenia: 6071 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Chihiros Jet Filter - a zużycie energii

    Drodzy koledzy i koleżanki, czy jest ktoś w stanie mi przedstawić, jaki pobór Watt ma Chihiros Jet Filter - model 150 ? Nigdzie nie mogę znaleźć szczegółowych danych na ten temat. Z góry dziękuje za...

    Wyświetlenia: 1425 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Koszty energii akwarium - PDF

    Witam forumowiczow, Chcialem sie z Wami podzielic moimi autorskimi obliczeniami odnosnie ile kosztuje utrzymanie akwarium co do zuzycia energii elektrycznej. Od razu ktos moze powiedziec, ze to jest ...

    Wyświetlenia: 2455 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • [Diy] Lampy glonowe - glony jako źródło energii

    lampy-glonowe.jpg https://www.youtube.com/watch?v=S6Tk77IlmWc https://www.youtube.com/watch?v=5KPdA-qWNdQ https://www.youtube.com/watch?v=ELrmK305iSg https://www.youtube.com/watch?v=M7CCk...

    Wyświetlenia: 4111 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Filtr kubełkowy a brak energii elektr.

    Witam. Proszę o pomoc, jutro od 8 do 12 nie będzie en. elektrycznej. Jaki to może mieć wpływ na kubełek oraz jak zminimalizować ewentualne straty.

    Wyświetlenia: 12238 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

  • HQI Jaki jest pobór energii?

    witam, Ponieważ kalkulator zużycia energii który jest dostępny na forum nie działa mi. Mam do was pytanie : Jaki będzie miesięczny koszt użycia lamp Hqi 3* 150W oraz czy oswietlenie hqi o ł...

    Wyświetlenia: 1737 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Koszty użytkowania filtra ro

    Cześć. Pytanie do użytkowników osmozy. Jakie są orientacyjne koszty eksploatacji filtra RO.Mam na myśli podst. filtr (taki z alegro po 179 zł) i chodzi mi jak często wymieniacie wkłady filtrów wstęp...

    Wyświetlenia: 2423 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 353 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.