Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Fotometr Zoolek Exaqaua - nowość na rynku



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Wiarygodność na ile pozwalają odczynniki (a te są na rynku od lat), generalnie pomiar jest bardziej pewny niż ludzkie oko.
Jednak główna zaleta takiego urządzenia to w przypadku miareczkowania ograniczenie błędu pomiaru do minimum.

Moim zdaniem sprzęt pewny i wart zakupu, w przeciwieństwie do wielu wynalazków które krążą po sieci (przestrzegam przed ślepą wiarą w sponsorowane materiały youtuberów).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

no właśnie o wiarygodność odczynników pytam, oczekiwałbym, że jak fotometr wskaże np. NO3 10 ppm to niech jest to 10 ppm +/- 10% a nie rzeczywiście 15 ppm. Może ktoś przeprowadził testy fotometrem a później zrobił próbę porównawczą. Bo zakup urządzenia do pokazywania cyferek to trochę droga zabawka. Co do filmików to dlatego pytam bo to które są dołączone do posta raczej mnie nie przekonują.

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37

Nie śledzę tego wątku zbyt uważnie, bo to przyrządy dla mnie za drogie, ale dziś postanowiłem poczytać...
Moją szczególną uwagę zwrócił post #28 (dzięki Piotrze!)
Człowiek, którego komentarz do filmu został przytoczony ma 100% racji.
I tu potwierdza się moja teoria o naszych youtuberach:
To w większości Janusze, którzy przystępują do robienia materiałów bez przemyślenia, przygotowania, koncepcji, scenariusza, spisanego wcześniej tekstu, a potem, excuzes le mot, pieprzą jak potłuczeni próbując improwizować...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

FoCuS_PL napisał(a):Nie śledzę tego wątku zbyt uważnie, bo to przyrządy dla mnie za drogie, ale dziś postanowiłem poczytać...
Moją szczególną uwagę zwrócił post #28 (dzięki Piotrze!)
Człowiek, którego komentarz do filmu został przytoczony ma 100% racji.
I tu potwierdza się moja teoria o naszych youtuberach:
To w większości Janusze, którzy przystępują do robienia materiałów bez przemyślenia, przygotowania, koncepcji, scenariusza, spisanego wcześniej tekstu, a potem, excuzes le mot, pieprzą jak potłuczeni próbując improwizować...
Masz w 100% racje dlatego ich wiarygodność częstokroć jest niska.

Wysłane z SM-A515F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37

Odgrzebując :

Dostępne są 2 wersje tego urządzenia PRO3 I PRO6 . Wiem że róznią sie ilością wiązek ale jaki ma to realny wpływ na dokładność ?

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Im więcej wiązek tym większa dokładność pomiaru. Tyle teoria, lecz pojawia się ale. W zależności od zastosowanej metody (reakcji indykującej) fotometr wykorzystuje tylko określoną wiązkę. Więc w dużym uproszczeniu do klasycznych pomiarów akwarystycznych wystarczy wersja PRO 3. Większe znaczenie będzie tu miała czułość (jakość reagentów) metody niż czułość samego fotometru. Dlatego pytałem o wyżej o wiarygodność samych reagentów. I tu ponawiam swoje pytanie jakie macie wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37

Posiadam fotometr od pół roku. Wiele badań juz zrobiłem. Ale wczoraj był pierwszy problem, jestem w trakcie prowadzenia akwarium na małym ca i mg. O ile fotometr wapń mi wskazał ok, bo 10,1 ppm (5,8 B) to przy robieniu testu mg wyszedł mi jakiś dziwny wynik <3.0A i nie dało sie tego wyswietlić w ppm czy mg. Odejmując B od A tez wyjdzie jakiś minusowy dziwoląg. Miał ktos cos podobnego??

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

No. Własnie tak mam i w.g mnie coś tu nie gra .
Ogólnie, wszelkie metody dot miareczkowania jakoś dziwnie mi wychodzą i stają sie dla mnie coraz mniej wiarygodne a jeśli nawet to bardziej skomplikowane niż tradycyjnie oznaczanie.

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Dostałem logiczą odpowiedź z Zooleka, może komus kiedys sie przyda:

W sytuacji, gdzie wynik pomiaru jest poniżej progu oznaczalności (tj. < 3.0A) nie ma możliwości przełączenia pomiędzy jednostkami alternatywnymi (ppm lub mg/l).

Natomiast co do wyniku ujemnego odejmowania liczby A i B, to w przypadku stężenia 10,1 mg/l wapnia w wodzie pracuje Pan na tak małych objętościach, że nawet pomyłka o 0,01 w odczycie objętości lub przemiareczkowanie próbki przy oznaczaniu Ca może powodować taką sytuację. Prawidłowa proporcja Ca do Mg jest zróżnicowana – od około 2:1 do 10:1.

Prawdopodobne jest więc, że stężenie magnezu jest poniżej 3 mg/l, co jest dolnym limitem w używanej przez Pana metodzie. W takim wypadku objętość titranta (tj. odczynnika Ca-Mg 3) dla metody Z470 oraz Z471 powinna być taka sama. Wtedy z liczba A i B będą sobie równe.

Przy okazji, zachęcamy do zaktualizowania oprogramowania fotometru. W najnowszej wersji FW w metodach na oznaczanie wapnia i magnezu fotometr sam wylicza stężenie magnezu na podstawie przeprowadzonych pomiarów i liczby A i B nie są już potrzebne.

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Wygląda logicznie. Mam pytanie do kolegi jak oceniasz wiarygodność testów no3 i po4 z fotometru.

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37

no3 wydaje sie że wskazuje właściwie, tyle ile dodaje, tyle wskazuje, po4 nie mierzyłem nigdy, nie daje fosforu, więc mierzyc nie mam co

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Również jestem pewien że NO3 wskazuje prawidłowo. Nie mam zastrzeżeń co do wiarygodności pomiarów PO4. Bilans potasu wreszcie mi sie zgadza i to co wyliczone zostaje potwierdzone pomiarami (a ten test zdaje się zawsze był uwazany za najmnej wiarygodny/dokładny)

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Aktualizacja, szczegóły znajdziecie na stronie:
https://preview.mailerlite.io/emails/we ... 1328213211

Pojawiła się nowa wersja oprogramowania: ver. 2.15 beta:
https://exaqua.pl/wp-content/uploads/20 ... 220923.zip

stabilna wersja 2.14:
https://exaqua.com/wp-content/uploads/2 ... 061222.zip
Załączniki
aktualizacja.jpg
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium



Ważna informacja dla posiadaczy fotometrów ExAqua - do zdobycia darmowa licencja POOL:

➡ Zarejestruj się zakładając konto na stronie http://www.exaqua.pl
➡ Wprowadź numer seryjny fotometru w zakładce ‘Zgłoś urządzenie'
➡ Klucz aktywujący licencję Exaqua POOL zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail w przeciągu 7 dni od daty rejestracji
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Czy jeśli kupiłem urządzenie w zeszłym tygodniu to będzie posiadało najnowsze oprogramowanie? Chodzi mi o ten update z października, czy będzie zaktualizowany czy trzeba będzie to zrobić samemu? Jeszcze nie odpakowałem urządzenia, bo jestem w trakcie przeprowadzki, ale że pojawił się post w temacie tego urządzenia to przy okazji postanowiłem zapytać.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Zobaczysz czy masz kod aktywacji licencji

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37

to pewnie najwcześniej za miesiąc lub dwa, teraz jak jestem w trakcie przeprowadzki to i tak nie mam warunków na zabawę tym urządzeniem. Ale z tego co pamiętam zamawiałem z jakimiś dodatkowymi pakietami licencji bo były w gratisie. Dobra udam się do instrukcji jak przyjdzie czas, a jak będę miał jakieś pytania to będę pisał tutaj.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Czy ktoś kto korzystał z tego fotometru mógłby powiedzieć na jak długo po otwarciu odczynniki z exaqua ( dedykowane do fotometru ) utrzymują prawidłowy pomiar ?

Avatar użytkownika
mieciu12
Aktywny użytkownik

Posty: 514
Dołączył: 08 lis 2015, 19:33
Miasto: Mielec

Ciężko mi to określić, ponieważ używam tej zabaweczki dopiero parę miesięcy i pomiary wydają się stabilne. Odczynniki z tego co pamiętam mają około roku czasu przydatności do użycia. Jednak wiele z nich jest przeznaczona na 25-30 testów co przy testowaniu raz w tygodniu daje jakieś 8miesięcy. Myślę, że producent to jakoś przewidział i jeśli data na opakowaniu nie sugeruje przedawnienia, a ty nie trzymasz odczynników bez zamykania buteleczek, to śmiało bym używał do końca daty podanej przez producenta na opakowaniu.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Większość odczynników ma bardzo długi czas przydatności nawet po otwarciu. Przykładowo NO3 i PO4 sądze ze ponad rok ale z odczynnikami np do pH byłbym ostrozny ponieważ miałem jakieś stare i zarejestrowałem spore błedy . Mg/Ca są rózniez wrazliwe nie wiedzieć dlaczego

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02











Powiązane tematy
  • Lampy AquaEl Ultra Slim - nowość

    129611 Ultra Slim 60_13.jpg Aquael wypuścił kolejną nowość - lampy Ultra Slim, w załączniku udostępniłem Wam instrukcję i fotki. Poniżej opis producenta: UltraSlim Światło jest niezbędnym czynnik...

    Wyświetlenia: 6443 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Skylight Hyperbar - nowość

    Nadchodzi kolejna nowość marki Skylight - czyżby kolejni następcy w wbudowanym WiFI? Niebawem się okaże. Aktualizacja: link do oferty w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_searc...

    Wyświetlenia: 8425 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 753 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Kalkulator Zulix-a VS fotometr Exaqua

    Witam Mikołaj (na spółkę ze mną) w tym roku był bardzo łaskawy dla mnie i mam nową "zabawkę" fotometr Zoolek Exaqua Pro3 z zestawem testów pod rośliny. Jako, że od jakiegoś czasu robię sobi...

    Wyświetlenia: 2971 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Nowe filtry AquaEL Ultramax - nowość z Norymbergii

    Przed chwilą wróciłem z targów Interzoo 2018 z Norynbergii. Aquael zaprezentował nową serię filtrów o nazwie ULTRAMAX. Widziałem, dotykałem i wydaje mi się, że będzie to bardzo dobry filtr. Są trzy mo...

    Wyświetlenia: 82878 | Odpowiedzi: 268 czytaj więcej...

  • Nowość - lampy MICMOL

    micmol.jpg Miło mi poinformować o wprowadzeniu do oferty lamp LED marki MICMOL. To wiodący producent oświetlenia akwarystycznego, którego produkty zyskują ogromną popularność za oceanem i w Europie...

    Wyświetlenia: 1108 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 971 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Nowość - TWINSTAR S-line IV

    sline-new.jpg Otrzymałem dziś e-mail z Twinstara: Cieszymy się, że możemy podzielić się naszym najnowszym przełomem w technologii oświetlenia akwariowego. Firma TWINSTAR ciężko pracowała nad stw...

    Wyświetlenia: 478 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nawozy Chihiros ZETA - nowość

    404957949_745755957587525_524890179965328233_n.jpg 405257046_745755747587546_2612388788113651239_n.jpg Firma Chihiros zapowiedziała wypuszczenie swojej linii nawozów - ZETA. Czekamy na dostępnoś...

    Wyświetlenia: 369 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawozy GT AQUA - nowość

    6-280921.jpg Do oferty sklepu dołączyły nowe nawozy marki GT Aqua. Są one przeznaczone dla roślin wodnych hodowanych w akwariach dekoracyjnych. Nawozy zawierają kluczowe składniki dla rozwoju zdrow...

    Wyświetlenia: 3122 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 422 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.