Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody

Nawożenie solami na sucho

Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.

24 lut 2024, 00:17 Nawożenie solami na sucho   (#1)  

Metoda EI (Estimative Index) jak ktoś jest zainteresowany
Sole podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania roślin
Podstawa to wysokie poziomy CO2
Dobry obieg wody
Duże podmiany wody raz w tygodniu
Światło nie musi być na full ale nie może być za słabe
Podaje dawki na 100 l wody ( 2-4 razy w tygodniu)
Jedna dawka :
KNO3 --- 1,2 g
NO3 -- 7,5 mg K -- 4,7 mg

KH2PO4 --- 0,2 g
PO4--- 1,3 mg

MgSO4x7H2O--- 5 g
Mg -- 5 mg
Gh --1,15

K2SO4 --- 1,7 g
K -- 7,5 mg
Brać pod uwagę że wpada także z KNO3

Mikro CSM-B do kupienia w internecie

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

24 lut 2024, 11:53 Re: Nawożenie solami na sucho  (#2)  

@Prot Świetnie że rozpocząłeś ten stary temat.
Tu troszkę Ci pomogę i wkleję link do tłumaczenia, które wczoraj odgrzebałeś.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 27682.html

Tu oryginał, kolegi ceg4048, proszę zauważyć, że jest on jako pierwszy w dziale artykuły, a jeśli ktoś na forum zadaje pytanie co zrobić bo ma glony, to jest przekierowywany do tego art.
https://www.ukaps.org/forum/pages/dosin ... dry-salts/

Jak w temacie art- kontrola glonów, czy uprawa roślin
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 30564.html

Tu anglojęzyczne rozwinięcie Twojego wpisu. Przeważnie stosuję dokładnie takie proporcje, czasami z fosforem jadę do 6-8ppm na tydzień, bo mniej pyli na szybach:)
http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm
Ostatnio edytowano 25 lut 2024, 20:50 przez Anonim 48691, łącznie edytowano 1 raz

Anonim 48691

24 lut 2024, 20:42 Re: Nawożenie solami na sucho  (#3)  

Dodam jeszcze że przy podawaniu nawozów trzeba uwzględnić jaką mamy wodę. Jeżeli mineralizujemy to wiadomo nie podajemy tyle magnezu
Ktoś może zapytać czy można używać nawozów firmowych ? Oczywiście że można ale koszta są bardzo duże .Dla przykładu zielonej tropici na 100 l podając dwa razy w tygodniu będziemy lać ok 60 ml
Pozostają sole jeżeli ktoś chce w ten sposób nawozić

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

25 lut 2024, 00:56 Re: Nawożenie solami na sucho  (#4)  

Świetnie Prot że zwróciłeś uwagę na zawartość składników w wodzie którą wlewamy do aqua.
W Polsce woda raczej jest twarda, a roślinki w większości lubią właśnie taką. Z ok 300 roślin uprawianych w akwariach, tylko kilka lubi wodę miękką.
Kumpel z Kanady np wogole nie dodaje azotu do nawozu, bo w kranie ma wystarczająca jego ilość. Mój Dostawca wody, podaje do publicznej wiadomości coroczny test.
Niestety mam miękką wodę w kranie i muszę ją trochę utwardzić. Dlatego podczas podmiany wody ( raz w tygodniu) dodaję że 2 łyżeczki gh boost ( Prawe pudełko).
A te dwie fajne butelki, to pozostałość po ekskluzywnych nawozach od ADA. Świetna jakość wykonania, bardzo trwałe i jedno psiuknięcie to 1ml.

W lewej jest Makro:
66g KNO3 i 14.4g KH2PO4 rozpiszczone w 500ml wody

Środkowa to gotowe mikroelementy:
10g rozpuszczone w 250ml

W moim 120l zbiorniku tygodniowe dawkowanie to
3x 12ml makro
2x 6ml mikro

I to wszystko bez testowania wody ( wydałem kilka ładnych setek, a raczej tysięcy na testy).
Z przyjemnością wylądowały w koszu, a z wściekłością, bo straciłem kupę czasu, a nie wniosły kompletnie nic pozytywnego do akwarium.
Dopiero zrozumienie EI,pozwoliło mi cieszyć się tym pięknym hobby którym zajmuję się już prawie pół wieku.

Trafiłem na świetny wywiad Maćka z samym Tom Barr, z przyjemnością przypomniałem go sobie po kilku latach.
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... zenie.html
Załączniki
Screenshot_20240224_225149_Gallery.jpg

Anonim 48691

Powiązane tematy
  • Nawożenie na jałowym podłożu

Hej. Jak zaczynać nawozić od startu na samym żwirku? Rośliny będą z uprawy nadwodnej.

Wyświetlenia: 412 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

Wyświetlenia: 4806 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

• Nawożenie EI

Jak w temacie czekam na wasze subiektywne opinie czy waszym zdaniem to najlepsza metoda nawozenia ?

Wyświetlenia: 1504 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

• Nawożenie nawozem Tropica zielony

Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

Wyświetlenia: 1174 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Start akwarium a nawożenie

Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

Wyświetlenia: 4624 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

• Nawożenie Iwagumi - 120 l - mała ilość roślin

Cześć, rozpoczynam nowy wątek, aby nie mieszać w innych założonych przeze mnie. Chciałbym rozpocząć nawożenie w moim Iwagumi. Akwarium ma miesiąc i dojrzało. Mam dwa gatunki roślin Eleocharis parvula...

Wyświetlenia: 2677 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

• Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

Wyświetlenia: 984 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Problem z roślinami - nawożenie

Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

Wyświetlenia: 18680 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

• Nawożenie MIKRO

Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

Wyświetlenia: 2601 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

• Aplikacja Tropica 90 dni i nawożenie

Zainstalowałem aplikację Tropici do prowadzenia akwarium przez pierwsze 90 dni i zauważyłem ciekawą rzecz. Wcześniej zalecali start z nawożeniem dopiero od 21 dnia. W nowej wersji-już od dnia 3 (jeś...

Wyświetlenia: 968 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR i 138 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.