Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Nawóz ogólny bez azotu i fosforu



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Szukając w internetach z asortymentu nawozów ogólnych bez N i P znalazłem następujące:

Tropica Premium Nutrition
Microbe-Lift Plants Green
Easy-Life ProFito
Aqua Art Planta Gainer Classic

Azotu mam dużo w wodzie kranowej więc nie ma sensu dolewać go jeszcze w nawozach - aktualnie mam nawóz z azotem i fosforem, z którego chciałbym zrezygnować. Coś jest jeszcze w rozsądnych pieniądzach czego nie znalazłem?

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

TenOdTego napisał(a): jeszcze w rozsądnych pieniądzach czego nie znalazłem?

Sole i robienie roztworu wedle potrzeb .

Jeśli chcesz gotowca to chyba Tropica Pomarańczowa , ale jeśli masz zbiornik powyżej 150l to średnio to wychodzi cenowo i wydajnościowo .

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Do dużego zbiornika bardzo wydajnie wychodzi APT Zero. Nie jest tani, ale wychodzi taniej niż Tropica (starcza na dłużej). APT można kupić w jednym sklepie w PL lub bezpośrednio na stronie producenta (2Hr Aquarist)-dostawa w 2 dni. Nawóz świetny.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Akwarium ma 64 litry brutto.

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

No to tropica albo vimi. Alternatywą są nawozy z soli (jak było posane wcześniej).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Masterline mikro
Seachem nawóz ogólny . Zawiera wszystko takze azot i fosfor ale w bardzo małych ilościach
Według producenta to dawka dla ciebie (60 l) to 1,2- 2,4 ml na tydzień
Jedna butelka starczy ci na bardzo długo

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Jeśli w wodzie z kranu mam NO3 - 20 mg/l i takie też utrzymuje się ciągle w akwarium to jest sens w ogóle dawać makro?
Reszta w wodzie akwariowej na poziomach PO4 - między 1,5 a 2 mg/l Potas K - 12/13 mg/l przy aktualnie stosowanym nawozie NPK. Czy może lepiej darować sobie nawóz makro i podawać jedynie mikro,carbo, potas, żelazo?

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

To zależy ile tego żelaza masz w kranie. Moją pierwszą decyzją nie byłoby lanie osobno mikro, żelaza i potasu, lecz zastosowanie nawozu ogólnego bez N i P. Na przykład pomarańczowa tropica. W zależności od magnezu (jeżeli kran twardy), uzupełnić jedynie potas dodatkowo.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23











Powiązane tematy
  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2026 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jaki nawóz do akwarium ze sporą obsadą ryb.

    Witam. Mam akwarium 73L ze sporą obsadą ryb gdzie mam dość wysokie No3=25 i Po4=2. Podaje vimi all in one codziennie 7ml, ono jakos szczególnie nie zwieksza No3 i Po4 ale wydaje mi się ze powinienem z...

    Wyświetlenia: 3007 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Potas bez podnoszenia ph

    Panowie, czy możecie wskazać mi sól potasową, która nie podnosi ph? Ewentualnie wskazać nawóz potasowy zawierający taki związek potasu? Qualdrop (mój ulubiony) niestety ph dźwiga. Wiem że jest ADA neu...

    Wyświetlenia: 2618 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1921 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Cytrynian potasu lub glukonian potasu, jako nawóz potasowy?

    Czy ktoś stosuje do nawożenia akwarium? Czy jest bezpieczny? Kupiłem czysty cytrynian potasu ze sklepu chemicznego, ale nie znam proporcji, jeśli można go używać z powodzeniem do uzupełniania niedobor...

    Wyświetlenia: 3025 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Nadmiar żelaza bez nawożenia

    Cześć, tydzień temu pojawił się w moim akwarium problem z żelazem. Testy aktualnie wskazują na ok. 1,25 mg/l, co jest bardzo dziwną sytuacją, bo praktycznie na nawożę żelaza, a już nie w ostatnich 2 t...

    Wyświetlenia: 6422 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Który nawóz wybrać

    Witam który nawóz byłby lepszy do wody z mineralizatorem, vimi micro czy vimi all in one? Akwarium ma 54l planowana obsada to 13 neonów inessa, 6 kirysków pigmejów,6 otosków kilka RC, dodaje zdjęcie a...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

    Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

    Wyświetlenia: 3561 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nawóz do podłoża

    Polecacie jakiś nawóz do podłoża dla kryptokoryn i zabienic w rozsądnej cenie?

    Wyświetlenia: 2114 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 520 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.