Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Niedobory chyba makro na E tenellus



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Dzień dobry

Akwarium jest na substracie aktywnym. Filtracja jest za pomocą filtra gąbkowego delfin. Akwarium ma 35 litrów brutto. Oświetlenie 10w plant. Woda jest przygotowywana z ro pół na pół z kranówką. Przy podmianach nawoże no3 z potasem.

Wszystko w sumie rośnie ładnie ale na liściach głównie E Tenelusa i Kryptokoryny undulata red pojawiają się dziury i te liście się rozpadają. Załączam zdjęcie E Tenelusa. Wydaje mi się, że albo potasu albo fosforu brakuje.

Co sądzicie?
Załączniki
20220812_224825.jpg
20220812_224834.jpg

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

To dodaj trochę fosforu

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Ok, czy niedobór fosforu może mieć związek z tym, że akwarium jest na substracie aktywnym? Wiem, że podłoże aktywne przez pewien czas pobiera fosfor. Jak długo się to dzieje? Rośliny pobierają go przez liście? Gdyby pobierał przez korzenie, to by z podłoża mogły go uzyskać.

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

A tego typu dziury nie wskazują raczej na niedobór potasu? Przebarwień nie ma. Podaje go trochę ale jest dodatkiem do nawozu azotowego.

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... w.html#top

Przy brakach fosforu też mogą wystąpić takie objawy . Masz tam jakieś ryby ?
Jeżeli problem występuje na starych dolnych liściach to możesz mieć problemy z makro w tym także potasu

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Tak około Endlerów, trochę krewetek i świderki. Dziwi mnie, że to może być fosfor. Niedawno to był HT z co2 ale lubię filtry na powietrze i zlikwidowalem co2. Co mnie zaskoczyło, wszystko rośnie. Zmiany dokonałem kilka tygodni temu i te niedobory wcześniej raczej również występowały.

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

Ja nie twierdzę na 100% że to fosfor
Nerkozy na liściach pojawiają się z niedoborów lub blokad
Jeżeli wszystko inne dobrze rośnie to może daj w korzeń jakieś kulki nawozowe

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Jeżeli roślina tworzy nowe przyrosty to potrzebuje składników odżywczych. Jeżeli nie dostarczymy to pobiera z dolnych liści które zaczynają obumierać .

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Będę podawać regularnie potas w niedużych ilościach. Podobno trudno go przedawkować a jego niedobory są raczej bardziej prawdopodobne przy stadzie endlerow niż fosforu. Dziękuję i pozdrawiam

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

Podnosząc potas łatwiej będą wchodzić inne pierwiastki co może ci pomóc

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Ok, dziękuję. Potas ma również wpływ na przyswajanie makro jak fosfor?

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

Potas ma wpływ nie tylko na mikro ale także na makro

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Ok dziękuję. Jak na razie będę podawać potas w niedużych ilościach. Z azotu jak na razie zrezygnuje. Po przejściu z HT na akwarium z bardzo niskim co2 wzrost jest wolniejszy ale stabilny. Mikro podawać też nie będę jak na razie. Poobserwuje zmiany.

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26

W akwariach trzymamy różne rośliny z różnych części świata i nie wszystkim mogą odpowiadać warunki jakie mamy .
Jeżeli większość roślin dobrze rośnie to zmiany wprowadzany minimalne.
Nieduże zwiększenie potasu nie powinno zaszkodzic a może pomóc


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2036
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Dobre podsumowanie. Dziękuję.

szkot
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 09 maja 2018, 21:26











Powiązane tematy
  • Rezygnacja z nawożenia Makro

    Leję do akwarium kranówkę. W kranówce mam NO3 – 20 mg/l ; PO4 – 1,5 mg/l. Oprócz tego podaję 1 ml dziennie nawozu NPK oraz 1 ml K. Zastanawiam się czy przy takich parametrach wody z kranu jest potrzeb...

    Wyświetlenia: 1014 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Niedobory wg statystyk

    Proponuje założyć bazę zdjęć roślin które mają nie dobory , makro lub mikro elementów. 1) Akwarysta umieszcza zdjęcie swojej rośliny 2) Akwarysta w formularzu zaznacza jakie nie dobory widzi u sieb...

    Wyświetlenia: 1199 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zielone plamy na liściach, chyba nie glony.

    Witam, Jestem początkującym akwarystą, mam problem z zielonymi palmami na liściach np. anubias ale również na roślinach czerwonych. Testuję wodę na no3 ( ok 20) i po4 ( ok 0,5). Azotu nie mogę zbić f...

    Wyświetlenia: 7348 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Mineralizacja wody qualdropem a niedobory siarki

    Witam, mineralizuje wodę samym Qualdropem gh+ plant czyli samo mg/ca i wydaje mi się, że w moim zbiorniku występują objawy niedoboru SIARKI, bo przecież nie podaje jej ani z kno3 ani z kh2po4, w moim ...

    Wyświetlenia: 3056 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Niedobory mikro na starych liściach

    Dzień dobry Czy jest w ogólne możliwe aby na starych liściach występowały niedobory mikro na przykład żelaza? Czy w przypadku niedoboru mikro roślina przestaje raczej rosnąć i niedobory wystąpią jed...

    Wyświetlenia: 2050 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nadmiaru/ niedobory

    Witam. Zaczęły mi się pojawiać mikro dziury Czy ktoś jest w stanie powiedzieć co jest nie tak ? Parametry mam książkowe . Choc nie wiem czy to nie przez mikro

    Wyświetlenia: 4290 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • 2 tygodnie po restarcie i już nitki/niedobory

    Witam, 9 października zrestartowałem zbiornik 25l (20l netto) na kranówce i żwirku + kulki GT. Przez pierwszy tydzień standardowo dodawałem dzienne dawki K i bakterie (Stability) oraz zalecane dawki ...

    Wyświetlenia: 2020 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Niedobory. Glony. Czy zacząć nawozić?

    Witam Akwarium 170l Podloze: pokruszona lawa i ceramika, podsypka denerle deponitmix 6w1 (2cm), żwir bazaltowy 2-5mm Filtr ultramax 1400l/h Oswietlenie led 6500k, 80w, 55lm/l + barwa czerwona/niebiesk...

    Wyświetlenia: 11952 | Odpowiedzi: 63 czytaj więcej...

  • Niedobory - efekt: utrata kolorów

    Witajcie. Szukam pomocy w sprawie "zielenienia się" roślin. Ludwigia White którą mam od tygodnia zmienia kolor z białego na zielony, a i Rotala Maka Red też traci czerwień. Akwarium jest na...

    Wyświetlenia: 1051 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Niedobory w 10-dniowym zbiorniku?

    Witam, zrobiłem restart akwa 10 dni temu. Podstawowe parametry: - akwarium: 25l - oświetlenie: Leddy Tube 6W Sunny (zacząłem od 6h świecenia) - CO2: tylko w płynie - podłoże: żwirek bazaltowy + kul...

    Wyświetlenia: 1575 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.