W dniach 19-30 lipca pracownicy firmy przebywają na urlopie.

Promocja na czas urlopu: -10% na wszystko! Realizacja po 30.07

Wpisz w koszyku kod rabatowy: urlop10

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie

Nawożenie

Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

20 lip 2021, 19:22 Nawożenie  (#1)  

Po krótce,akwarium lido 120,oswietlenie świetlówki 2x24 8000k plus retrofit plant 10w,podaje co2 podloże maflora light 10 l,pare kilo lawy i dwa korzenie red mor. Plan był taki,przede wszystkim bucki których troche nazbierałem ,microsorium ,ludwigi trochę mchu ,pierwsze 3 tygodnie wszystko śmiga bucki rosną i nagle wszystko staje a wylazi glon ,w ciągu 3 dni w baniaku duża zmiana ,glonów kilka rodzajów, zielone punktowe polaciowe nitkowe i krasnale. Zaczynam nawozic leje nawoz uniwersalny oraz fosfor i azot po 3 tygodniach jak by lepiej glon jak by trochę się wycofał,za wyjątkiem krasnali.Bucki jak by zaczynały puszczac znowu liscie.Moje pytanie czym to nawozić ,najlepiej jakims nie skomplikowanym nawozem ,w akwarium jest poro krewetek red chery i amano. Parametry jakie sprawdzam to
Ph 6.0
Kh 3
Gh 6
No3 1
No2 0.05
Nh4 poniżej 0.05
Fe 0.05
K 7
Po4 0

Lechpl
Początkujący

20 lip 2021, 20:36 Re: Nawożenie  (#2)  

Spozniles sie z nawozeniem.
Teraz mozesz to skorygowac ale w gratisie masz glony z ktorymi dodatkowo musisz sobie poradzic.
Przy odrobinie szczescia same odejda jak zaczniesz nawozic.

marikfox
Stały bywalec

20 lip 2021, 21:50 Re: Nawożenie  (#3)  

Lechpl napisał(a):czym to nawozić
W podłoże (kulki lub pałeczki). Wszystko co w wodę znajdą glony.

j666
Poznaje temat

Miasto: W-wa [NW]

20 lip 2021, 22:48 Re: Nawożenie  (#4)  

Wszystko co zasadzone rośnie dobrze,z tym co na lawie i korzeniach jest gorzej. Co byście polecili do nawozenia,najlepiej jakies proste nawozy

Lechpl
Początkujący

21 lip 2021, 08:11 Re: Nawożenie  (#5)  

Lechpl jak ma ci coś rosnąć jak masz głodowe wartości no3 i po4, a to właśnie fosfor odpowiada za wzrost.

Podnieś sobie fosfor do 0.5ppm i tak trzymaj, no3 min 5-10ppm i nie bój się tego. To że pojawiają się glony to normalne i tu głównie trzeba zadziałać że światłem jeśli ich przyrost jest za duży.

A czym nawozić.... Najtaniej będzie zakup i rozrobienie soli według potrzeb, a jeszcze lepie to dążyć do stanu gdzie akwarium samo się wykarmi.
Mam tu na myśli odpowiednią ilość obsady która wyprodukuje na tyle dużo no3 i po4 abyś nie musiał codziennie biegać z nawozami a jedynie raz na XX dni sprawdzić stan testami.

Sam prowadzę 300 l z buckami, microsorium, anubiasami gdzie moje nawożenie ogranicza się do podania fe raz na 3 tyg i skontrolowania całości testami.
A mam w wodzie po4 0,5-1 no3-10-15 gh13 kh5

Podmiana leci raz na miesiąc i wszystko jakoś się kręci.

P. S. Kojarzę twój nick z forum Malawi... Jesteś z Zielonej Góry?

akwaAmator
Znający temat

21 lip 2021, 14:48 Re: Nawożenie  (#6)  

Swiat jest mały, ja Ciebie też kojarzę. Ja dosyć sporo leje azotu i fosforu ale to ginie i boje się że zasilam podłoże .Pierwszy raz w życiu użyłem aktywnego podłoża i mimo że się naczytałem to poruszam się jak we mgle. Plan był taki że podłoże pomoże mi w walce zglonami do tego co2 i stopniowo będe usuwać ludwigi trawy i zamieniać je buckami. Póki co wszystko zasadzone ma się dobrze a bucki kiepsko. Jestem z Zielonej Góry.

Lechpl
Początkujący

25 lip 2021, 19:14 Re: Nawożenie  (#7)  

Jeszcze nurtuje mnie pare kwesti,pierwsza leje fosforu i azotu po 3,4 mili codziennie a parametry ani drgną, fosfor zero a azot naciągnięte 1,może zamało leje czy to podłoże aktywne wszystko wchłania. Włożyłem ostatnio do filtra węgiel aktywny czy dobrze zrobiłem ? Jeszcze jedno,cały czas mam wykrywalne no2,o co chodzi?

Lechpl
Początkujący

Powiązane tematy
  • Nawożenie i parametry wody.

Witam, chciałbym rozwiać pewne zagadnienie które mnie nurtuje. No więc wszyscy mówią o testach wody żeby wiedzieć ile jest składników odżywczych dla roślin ale czy przypadkowo nie jest tak że testy są...

Wyświetlenia: 1143 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Nawożenie nowo założonego akwarium na podłożu Ada Amazonia

Witam, zrobiłem restart akwarium 112L na podłożu Ada Amazonia Aqua Soil II Akwarium ma 8 dni, od pierwszego dnia podaje sam potas, zdaje się, że wszystkie rośliny ruszyły, dotychczas wszystko jest w p...

Wyświetlenia: 1594 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• Nawożenie qualdrop.

Cześć, nawożę od jakiegoś czasu qualdrop BASIC i FORTE Fe. Do wody RO dodaje też mineralizator qualdrop. Teraz mam pytanie czy muszę jeszcze czymś nawozić czy to już wszystko bo zastanawia Mnie czy d...

Wyświetlenia: 1048 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Prawidłowe nawożenie w moim 200L akwarium

Witam posiadam 200 litrowe akwarium od ponad roku i ciągle zmagam się z proporcjami nawozów. Początkowo miał być to zwykły low-tech ale z czasem popłynąłem w kierunku HT i tak już mam. Akwarium 200 l...

Wyświetlenia: 2876 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

• Nawożenie

Witam, jak nawozić akwarium czytałem że najlepiej mieć np No3-10 Po4-1 Fe-0.4 ale nie wiem jak to rozumieć, czy po podmianie wody mam ustawić takie parametry a później każdego dnia dolewać tyle nawozó...

Wyświetlenia: 1070 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Tokio i 94 gości

Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.