Do godziny 22:00 w niedzielę przyjmujemy zamówienia na rośliny z dostawą we wtorek     zobacz listę

Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody

Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.

macek.g napisał(a):Przy próbie stworzenia „wody uniwersalnej” Marschner jest niezastąpiony. Ale musisz przeczytać całość, a nie tylko tabelę w pierwszym rozdziale (który, nawiasem mówiąc, nie jest oryginalnie autorstwa Marschnera). Wtedy dowiesz się, dlaczego w roztworze powinno być mniej potasu niż magnezu i wapnia, mimo że na potas jest największe zapotrzebowanie.

Moglbys rozwinac to stwierdzenie skoro czytales ta pozycje?

marikfox
Aktywny użytkownik

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
@marikfox
Ja mam swoje zdanie na ten temat i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać
To tak tytułem wstępu

Potas nie wybiera sobie co wprowadza do rośliny, magnez wprowadza takze
Jeżeli mamy zbyt duże ilości magnezu w roślinie to skokowe (duże ...Ile ?) podnoszenie potasu uwali skręci nam szczyty
Magnezu powinno być tyle aby nie blokował potasu a potasu tyle aby swobodnie mógł się przemieszczać korzeń-szczyt
Glony na dolnych liściach to problem między innymi z potasem

Jak kogoś interesuje i jest to mu potrzebne może zacząć od tego
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... -gazy.html

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

Temat:
Ile potasu zużyją rośliny w ciągu tygodnia

viewtopic.php?p=455610#p455610

prot
Z dużym doświadczeniem

Według artykuły dla którego założono ten temat
GEN” GROWTHIVE EXCELLENT NUTRITION – METODA NAWOŻENIA AKWARIUM
Zawartość w suchej masie roślinnej
Azot 1--6 %
Potas 0,5 -- 4 %
Czy to dotyczy roślin wodnych ?

Kolega z tematu do którego podałem link wyżej napisał że wedłlug badań
D. Walstad
N --39000 mg/kg,
K -- 45000 mg/kg
W suchej masie roślinnej

prot
Z dużym doświadczeniem

prot napisał(a):Według artykuły dla którego założono ten temat
GEN” GROWTHIVE EXCELLENT NUTRITION – METODA NAWOŻENIA AKWARIUM
Zawartość w suchej masie roślinnej
Azot 1--6 %
Potas 0,5 -- 4 %
Czy to dotyczy roślin wodnych ?

Kolega z tematu do którego podałem link wyżej napisał że wedłlug badań
D. Walstad
N --39000 mg/kg,
K -- 45000 mg/kg
W suchej masie roślinnej

Sprawdziłem w książce Diany i faktycznie podaje takie wartości. Są to wyniki analiz chemicznych wykonanych w laboratorium z uśrednionych wyników dla 3 osobnych analiz zrobionych z roślin z jej akwariów.
Zapytałem ChatGPT i dostałem takie wyniki:
ChatGPT napisał(a):"Poniżej podaję ogólne zakresy zawartości azotu (N) i potasu (K) w suchej masie roślin wodnych, wyrażone jako procent masy:

Azot (N): Zawartość azotu w roślinach wodnych zazwyczaj mieści się w zakresie od 1% do 5% suchej masy. Niektóre gatunki roślin mogą mieć niższe lub wyższe stężenia.

Potas (K): Zawartość potasu w roślinach wodnych jest również zróżnicowana. Przeważnie mieści się w zakresie od 0,5% do 3% suchej masy, ale może się różnić w zależności od warunków środowiskowych."

Może Yokuchi wziął dane z ChatGPT? :)

Totik
Stały bywalec

Miasto: Kryspinów

Tyle że te chatboty to biorą info zewsząd. Nie sugerującie sie tym.

Od tygodni bardzo chętnie czytam o wpływie pierwiastków między sobą itd., mnóstwo danych. Nigdy nie patrzę po nikach ani na jakim forum czytam (konto mam tylko tutaj) ale mam wrażenie że użytkownik co nam tutaj liturgię pisze już gdzieś je widziałem 😎. I bardzo chętnie to czytam.

Forum to ogólnie śmietnik. Gdybyśmy mieli podpięte tematy z wyselekcjonowaną wiedzą i osobne podforum które by pokazywało tylko testy użytkowników podparte własnymi obserwacjami podpartymi jakimiś badaniami względem amatorskich możliwości to było by fajnie.
Ludzie mają swoje życie, dla chcącego nic trudnego, to prawda. Ja zrezygnowałem z filmów/seriali/grania by trochę poczytać i się dowiedzieć.

Ale jak już ktoś wspomniał, przytaczane cytaty po angielsku to trochę słabe, jeśli już się posiłkujemy to fajnie by było gdyby te fragmenty jakoś dostać przetłumaczone, albo ich nie cytować.

Spis osób wartych śledzenia w tematyce akwarystyki roślinnej też był by pomocny, z krótkim zdaniem o czym dana osoba pisała prace.

Było wspomniane, że jest się w posiadaniu spisu 100/200 badań, podzielmy się ta wiedza.

W przypadku tak dużego forum jakim jest RA zdecydowanie jest potrzebna selekcja danych i próba współpracy osób którym by się chciało dać na tacy cześć wiedzy.

Ps: gdybym miał warunki to chętnie sam bym poprowadził swoje eksperymenty.

W akwarystyce zrobiłem się cierpliwy i często idę pod prąd ze swoim akwarium.

Ja wiem, zawsze patrzymy na kogoś. Ale tak to jest, że jak ktoś ma większą wiedzę to ma zewsząd ludu który szuka recepty.

Ps: mimo tego że tak dużo czytam to jednak informacje sobie przeczą bo nie ma tej selekcji. Więc wybieram sobie "swoją wiedzę" wg mnie najbardziej trafionych. I mimo że tak dużo czytam to wciąż nic nie wiem.

uukassiupl
Poznaje temat

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Stary temat, ale ciekawy, to dopiszę swoje spostrzeżenia:

1. Wg mnie potas trzeba podnosić wraz z twardością wody - im twardsza tym wyżej, ponieważ potas jest wypierany przez Mg i Ca. Przy GH w granicach 4-6 nie dozuję w ogóle ekstra potasu stosując Tropica

2. Wydaje mi się, że bazowanie na składzie roślin jest trochę zgubne. Bo rośliny to organizmy żywe, takie same jak my. Skład łodygi i liści będzie zależał od warunków, w jakich będzie rosła i proporcje poszczególnych pierwiastków będą "jeździć". Będziesz jadł dużo marchewki to zrobisz się trochę pomarańczowy od karotenu :)

3. Stosunek Rothschilda - wyliczony na podstawie alg. Kiedyś znalazłem jakieś opracowanie naukowe odnośnie roślin (wodnych) i rozrzut międzygatunkowy jest ogromny - uniwersalny stosunek można włożyć między bajki. Natomiast średnia wychodzi mniej więcej taka - ergo - jak mamy akwarium wielogatunkowe to taki stosunek się sprawdzi. Im większa monokultura, tym może być większy błąd i bardziej trzeba dostosować nawożenie. I wydaje mi się, że "każde akwarium jest inne" wynika po prostu z tego, że obsada roślinna każdego jest inna. To nie jest żadna magia i dałoby się to obliczyć, tylko nie ma to najmniejszego sensu, bo wystarczy, że akwarysta przytnie rotale zostawiając inne gatunki i już akwarium jest inne.

kretos
Aktywny użytkownik

Powiązane tematy
  • Nawozenie z dozownikiem. Ile razy dziennie ?

Podaje nawozy z dozownika automatycznego który ma opcje ustawienia kilku cykli w ciągu dnia. Mój nawoz to Vimi All in one. Zastanawiam się czy dla lepszego wykorzystania przez rosliny mniejszych dawek...

Wyświetlenia: 315 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

• Nawożenie na jałowym podłożu

Hej. Jak zaczynać nawozić od startu na samym żwirku? Rośliny będą z uprawy nadwodnej.

Wyświetlenia: 568 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Nawożenie EI

Jak w temacie czekam na wasze subiektywne opinie czy waszym zdaniem to najlepsza metoda nawozenia ?

Wyświetlenia: 1731 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

• Nawożenie solami na sucho

Metoda EI (Estimative Index) jak ktoś jest zainteresowany Sole podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania roślin Podstawa to wysokie poziomy CO2 Dobry obieg wody Duże podmiany wo...

Wyświetlenia: 832 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

• Nawożenie nawozem Tropica zielony

Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

Wyświetlenia: 1275 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Start akwarium a nawożenie

Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

Wyświetlenia: 4983 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

• Nawożenie Iwagumi - 120 l - mała ilość roślin

Cześć, rozpoczynam nowy wątek, aby nie mieszać w innych założonych przeze mnie. Chciałbym rozpocząć nawożenie w moim Iwagumi. Akwarium ma miesiąc i dojrzało. Mam dwa gatunki roślin Eleocharis parvula...

Wyświetlenia: 2889 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

• Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

Wyświetlenia: 1143 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Problem z roślinami - nawożenie

Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

Wyświetlenia: 19207 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

• Nawożenie MIKRO

Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

Wyświetlenia: 2752 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki, Radoslaw123 i 327 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.