Promocja - 10% na wszystkie produkty marki VIV (akwaria i akcesoria) z kodem: viv

Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody

Jak dozować nawóz

Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.

11 lut 2024, 10:41 Jak dozować nawóz  (#1)  

Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie.
W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzie (stężenia) czy też np. założyć, że na tydzień podaje np. X mg/l co odpowiada jakieś ilości ml nawozu i podać to w jednej/kilku porcjach? Przykład:
Opcja pierwsza: mam akwarium 100l, chcę np. NO3 10 mg/l, jest niedziela, badam próbkę wody, mam wynik 0 mg/l, biorę nawóz, i liczę by mieć 10 mg/l muszę podać 20 ml, tyle wlewam, testuje po godzinie - jest 10 mg/l, w środę robię znowu test i wychodzi mi np. że NO3 jest 6 mg/l bo rośliny "zżarły" 4 mg/l, uzupełniam więc 8 ml nawozu by osiągnąć znowu stężenie NO3 10 mg/l, jest znowu niedziela, wymieniam 20% wody, robię test i wychodzi mi np. 4 mg/l bo rośliny zjadły 4 mg/l i 2 mg/l zniknęło po wymianie, dozuje więc 12 ml nawozu, czyli innymi słowy - staram się utrzymać 10 mg/l poprzez dolewki nawozu, idealnie - codziennie, realnie ze względów praktycznych co 2 - 3 dni.

Opcja druga: to samo, tylko liczę tak, że chcę podać 10 mg/l nawozu na tydzień, wychodzi mi, że do akwarium 100l muszę podać np. 20 ml nawozu, te 20 ml dzielę np. na 2 porcje po 10 ml i daję w tygodniu, czyli realnie nie osiągam nigdy stężenia 10 mg/l, tylko "podaję" pewną porcję nawozu.

Będę wdzięczymy za odpowiedzi.

wojtalkow
Początkujący

11 lut 2024, 12:17 Re: Jak dozować nawóz  (#2)  

Druga opcja jest bardziej praktyczna co nie znaczy że lepsza
Ustalasz ile w ciągu tygodnia podasz nawozu np w dwóch porcjach
Na początku przed podmianą robisz test azotu i fosforu i jeżeli występują niekoniecznie w założonych ilościach to powinno być dobrze
Nie ma sensu robienie ciąglych testów

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Znający temat

11 lut 2024, 14:26 Re: Jak dozować nawóz  (#3)  

No właśnie bardziej pytam która jest lepsza/odpowiedniejsza, która powinno się stosować. Do tej pory stosowałem opcje nr 1, ale eksperymentuje z nowym akwarium.

wojtalkow
Początkujący

11 lut 2024, 20:01 Re: Jak dozować nawóz  (#4)  

Która jest lepsza ?
Skuteczna !
Znaczenie może mieć czy będzie to ostra wersja HT czy umiarkowane akwarium z 25-30 % podmianami

prot
Znający temat

11 lut 2024, 21:24 Re: Jak dozować nawóz  (#5)  

Raczej HT, zbiornik to 200l 100x40x50, CO2, oświetlenie 90W RGBW (ok. 50 lumenów litr, nie mam jak zmierzyć par), duża nad filtracja - Ultramax 2000, mam całą serię nawozów z Qualdropa. Docelowo będzie jeszcze komputer do pH i pompy dozujące. Akwa na podłożu aktywnym cotrosoil (nie oddaje absolutnie nic do słupa wody). Do tej pory było akwa 40 litrów, teraz przesiadam się na 200l i bardziej zagłębiam w nawozy i zawsze robiłem właśnie opcje nr 1, ale zastanawiam się czy nie robię źle. Roślin docelowo ma być dużo, na razie sobie wszystko rośnie.

wojtalkow
Początkujący

11 lut 2024, 21:46 Re: Jak dozować nawóz  (#6)  

W takim razie zalecałbym stosowanie się do instrukcji każdego nawozu QD. Dopasować do ilości roślin,światła,Co2,podłoża.
Ja rozbił bym dawkę tygodniową na każdy dzień i obserwował co dzieje się w szkiełku.
Trzeba się podeprzeć na początku też testami. Na stronie producenta są kalkulatory,co jest dobrym udogodnieniem.
Stosuję te nawozy i jestem zadowolony. Wiem ile podaję i ile z tego ubywa. Nie koryguje ubytków, tylko podaję dalej dawki tygodniowe w rozbiciu na dzień.Małe dawki da się podawać że względu na strzykawkę 1 ml.
Lepiej zaczynać mniejszymi dawkami i obserwować. Różne nawozy stosowałem,ale z tych jestem bardzo zadowolony.
Powodzenia.

piksel123
Zainteresowany tematem

11 lut 2024, 22:06 Re: Jak dozować nawóz  (#7)  

Dzięki, ale mi bardziej chodziło o akademicki przypadek, abstrahując co na nawozach jest napisane (a na nawozach 1 składnikowych QD jest przeważnie, że X nawozu zwiększa parametr Y o 1 mg/l a nie konkretne dawkowanie, jak np. na micro od nich gdzie masz ile dać i co ile). Chciałbym oderwać firmę nawozu od metodologii podawania. Chodzi o teorię: Czy lepiej dążyć do stałej ilości nawozu w mg/l np. ustalić azot na 10 mg/l, potas na 1 mg/l i robić testy (nawet codziennie - rozmawiamy akademicko, teoretycznie) uzupełniając braki, czy też ustalić ok. daje 10 mg/l na tydzień, dzielę sobie to na X porcji np. 7 i co dzień daje porcję 1/7 nawozu ale nigdy faktycznie w akwarium nie mam tych 10 mg/l. Jak napisałem, obecnie dozowałem sobie tak, że jak mi już akwa zarosło i parę tygodni sobie potestowałem co kilka dni, to wiedziałem konkretnie ile dziennie roślinki mi zjadały nawozów i mniej więcej to było stałe i co 2-3 dni dawkowałem więc parametry mniej więcej były stałe, ale zastanawiam się, czy nie ma lepszego sposobu albo czy ja źle nie robię/źle zrozumiałem jak to działa ;).

wojtalkow
Początkujący

11 lut 2024, 22:40 Re: Jak dozować nawóz  (#8)  

W poprzednim poście napisałem Ci jak ja to robię, to działa.Jak masz problem,bo czegoś nie wiesz to proszę bardzo,wejdź na stronę QD i przeczytaj że zrozumieniem instrukcje stosowania każdego z osobna nawozu. Tam jest wszystko napisane,że już prościej się nie da. Są podane kalkulatory do stosowania nawozów kilku łącznie lub każdego z osobna.
W myślach miałem jakieś poł godziny temu,że będziesz pisał o micro.
Jest nawet fraza o podawaniu proporcji żelaza i micro. No i mnie rozbroiłeś tym micro. Będziesz czytał ze zrozumieniem czy będziesz dalej pisał posty?.

piksel123
Zainteresowany tematem

11 lut 2024, 22:54 Re: Jak dozować nawóz  (#9)  

Mam wrażenie, że chyba Ty nie rozumiesz co ja napisałem. Wiem co jest na stronie QD, wiem co jest na pudełkach od QD, wiem, że są kalkulatory QD, mi nie chodzi o nawóz micro, gdzie jest podane ile konkretnie, tylko o stężenie nawozów macro, czy gdzieś na stronie QD jest podana odpowiedź na moje pytanie? Nie. Ja nie pytam jak podać nawozy QD tylko o sposób podania ogólnie nawozu, na potrzeby tej dyskusji nawozy mogą być firmy XYZ. A jak już poruszamy kalkulatory QD to na stronie QD jest kalkulator jak dla małpki, który mam opracowany w excelu, bo to jest nic innego jak wzięte z ich etykietki X ml zwiększa o Y mg/l stężenie. Jak widzisz tam są planowane dawki tygodniowe, które sam sobie z palca zadajesz, co wpiszesz to ci wypluje. Ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie: czy trzymać stale stężenie X mg/l nawozu w wodzie, czy też co tydzień podać ileś mg/l nawozu i nie ważne jakie będzie stężenie na koniec. Jak nie wiesz - to dziękuję za wkład i odpowiedzi, poczekam na kogoś kto coś odpowie innego. Zresztą sam sobie prawdopodobnie odpowiem - czytam sobie strony anglojęzyczne i wynika, że obie metody działają.

wojtalkow
Początkujący

11 lut 2024, 23:52 Re: Jak dozować nawóz  (#10)  

Rośliny(duża masa) przy mocnym oświetleniu i dużych ilościach CO2 potrafią zjeść duże ilości azotu . W takim wypadku codziennie podawanie jest lepsze niż np: dwie dawki w tygodniu

prot
Znający temat

12 lut 2024, 00:04 Re: Jak dozować nawóz  (#11)  

Dziękuję za odpowiedź - jak napisałem - rozważamy to akademicko, możemy przyjąć, że dozujemy codziennie w obu metodach. Proszę by odrzucić, że to nawóz firmy X, że dozujemy co Y dni, że badamy co Z dni. Przyjmijmy, że dozujemy 7 dni w tygodniu, przy pierwszej metodzie badamy wodę za każdym razem przed podaniem nawozu i podajemy dokładnie tyle, żeby było tyle ile założyliśmy. Przy drugiej też dajemy codziennie 1/7 wyznaczonej tygodniowej porcji.

wojtalkow
Początkujący

12 lut 2024, 00:16 Re: Jak dozować nawóz  (#12)  

Moim zdaniem trzymanie stałych parametrów nie jest konieczne.
Akwarium to żywy organizm i mogą występować skoki składników odżywczych i kierowanie się testami nie zawsze się sprawdza
Ustal sobie pewien dopuszczalny zakres NO3 np: 5-10 mg i w tych granicach się trzymaj
Zakładam że będziesz miał rybki dlatego mogą wystąpić mniejsze czy wieksze wahania

prot
Znający temat

12 lut 2024, 10:10 Re: Jak dozować nawóz  (#13)  

Nie ma potrzeby,aby codziennie dobijać do założonej dawki.
Codziennie testować,?
Jeżeli chcesz zrobić sobie z akwarium labolatorium, nie ma sprawy. Nawet gdybyśmy to opisywał byłoby może komuś pomocne.
Ale,rzecz nie jest taka prosta praktycznie. Teoretycznie można zakładać,dywagować,rozkminiać,prowadzić dyskusje itp.
Jak we wszystkim, w życiu.
Zakładasz jakiś parametr dążysz do niego,a okazuje się że jest inaczej. Nawet w bardzo ustabilizowanym akwarium występuje tyle zmian,że ścisłe trzymanie zadanego parametru nie sprawdzi się w 100%. W takim razie,jak napisał kolega wyżej, że trzymać jakiś przedział jest zupełnie wystarczające i to działa. Np.zakładasz docelowo10 ppm,.Po podmianie jest 5,dolewasz codziennie porcję i na koniec tygodnia wyjdzie 9 ,no bo nastąpiła większą konsumpcja bo rosliny urósł. Ale jak wykonasz przycinkę, to dolewając jak poprzednio na koniec tygodnia wyjdzie np.13ppm. Tragedii nie będzie ani w pierwszym przypadku ani w drugim. Jak chcesz tak rób,postaw całe pomieszczenie sprzętów laboratoryjnych,a gwarantuje że i tak akwarium zakpi z tego wszystkiego,bo nie wszystkie procesy zachodzące w baniaku są przez nas do określenia. To takie wynurzenia akademickie,nieprawdaż.
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Upartość też czasem ma dobre strony.

piksel123
Zainteresowany tematem

12 lut 2024, 13:05 Re: Jak dozować nawóz  (#14)  

prot napisał(a):Moim zdaniem trzymanie stałych parametrów nie jest konieczne.
Akwarium to żywy organizm i mogą występować skoki składników odżywczych i kierowanie się testami nie zawsze się sprawdza
Ustal sobie pewien dopuszczalny zakres NO3 np: 5-10 mg i w tych granicach się trzymaj
Zakładam że będziesz miał rybki dlatego mogą wystąpić mniejsze czy wieksze wahania

Tak rozumiem, że w rzeczywistości będą wahania mniejsze lub większe, nie testujemy też codziennie, tylko jak napisałem, rozmawiamy o sposobie - czy utrzymywać stałe stężenie X mg/l czy dozować tygodniowo Y mg/l.

wojtalkow
Początkujący

12 lut 2024, 13:12 Re: Jak dozować nawóz  (#15)  

piksel123 napisał(a):Nie ma potrzeby,aby codziennie dobijać do założonej dawki.
Codziennie testować,?
Jeżeli chcesz zrobić sobie z akwarium labolatorium, nie ma sprawy. Nawet gdybyśmy to opisywał byłoby może komuś pomocne.
Ale,rzecz nie jest taka prosta praktycznie. Teoretycznie można zakładać,dywagować,rozkminiać,prowadzić dyskusje itp.
Jak we wszystkim, w życiu.
Zakładasz jakiś parametr dążysz do niego,a okazuje się że jest inaczej. Nawet w bardzo ustabilizowanym akwarium występuje tyle zmian,że ścisłe trzymanie zadanego parametru nie sprawdzi się w 100%. W takim razie,jak napisał kolega wyżej, że trzymać jakiś przedział jest zupełnie wystarczające i to działa. Np.zakładasz docelowo10 ppm,.Po podmianie jest 5,dolewasz codziennie porcję i na koniec tygodnia wyjdzie 9 ,no bo nastąpiła większą konsumpcja bo rosliny urósł. Ale jak wykonasz przycinkę, to dolewając jak poprzednio na koniec tygodnia wyjdzie np.13ppm. Tragedii nie będzie ani w pierwszym przypadku ani w drugim. Jak chcesz tak rób,postaw całe pomieszczenie sprzętów laboratoryjnych,a gwarantuje że i tak akwarium zakpi z tego wszystkiego,bo nie wszystkie procesy zachodzące w baniaku są przez nas do określenia. To takie wynurzenia akademickie,nieprawdaż.
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Upartość też czasem ma dobre strony.

Ostatni raz wyjaśniam - rozmawiamy o przypadku akademickim, jasne dla mnie jest, że nie testuje się codziennie, że będą w rzeczywistości jakieś wahania, że trzeba zwrócić uwagę na przycinki, że rośliny rosną, że ryby rosną itd. itp. chodzi o METODĘ. Nie wiem jak już inaczej to napisać. Ja Ci mogę napisać, że w obecnym moim akwarium trzymałem NO3 10 mg/l w granicy +-3 mg/l i PO4 1 mg/l w granicy +-0,3 mg/l w akwarium 40 litrowym, dozując nawozy co 2 dni, oczywiście testy też mają jakąś dokładność itd. itp. ale dla mnie +-3 mg/l dla mnie to wystarczy nawet jak będzie +-5 mg/l. Chodzi mi o to, czy sam sposób, czyli utrzymanie tego stałego poziomu jest ok. czy może przejść na dozowanie tygodniowe, gdzie też jestem w stanie po jakimś czasie mniej więcej policzyć tyle nawozów, że startując z 0 po tygodniu będzie nadal 0 bo dodam tyle, że rośliny "zjedzą".

wojtalkow
Początkujący

12 lut 2024, 13:22 Re: Jak dozować nawóz  (#16)  

Już ci odpowiedziałem ale powtórzę
Podawaj ustaloną tygodniową dawkę podzieloną na dni .
Nie musi byc każdego dnia takie same stężenie w akwarium
Ustal sobie jakiś przedział w którym chcesz się mieścić
Przed podmianą zrób testy i będziesz wiedział czy ustalona tygodniowa dawka jest wystarczająca

prot
Znający temat

12 lut 2024, 13:31 Re: Jak dozować nawóz  (#17)  

Bezpieczniej jest dodawanie dzienne i obserwacja. Dodawanie u mnie nawozów raz na tydzień nie wyglądało najlepiej,bo pojawiał się np pył na szybach. Odkąd podaję dawki tygodniowe w rozbiciu na 1 dzień nie czyszczę szyb ze względu na pylenie. To jedno z obserwacji. Szczególnie chyba ważne przy podawaniu żelaza i micro. Drugie to równomierność w podawaniu papu, znowu fajnie, żelazo,micro. Mniejsze ryzyko w danym czasie przewałek między pierwiastkami. Z drugiej strony mam czas, nie muszę ganiać do pracy,a na zbiornik popatrzeć to sama przyjemność. Może teraz ktoś inny Ci podpowie,bo moje pisanie o tym staje się nudnym. Wiesz na ten temat dużo,więc sam musisz to sobie udowodnić.

piksel123
Zainteresowany tematem

12 lut 2024, 15:47 Re: Jak dozować nawóz  (#18)  

Opcja z utrzymaniem stałych stężeń na jakimś poziomie jest nierealna, bo musiałbyś mieć w domu laboratorium. Akwarystyczne testy wody są zbyt zawodne, żeby to miało szanse powodzenia.

Dawki musisz dobrać eksperymentalnie na podstawie obserwacji roślin. Punkt wyjściowy możesz ustalić na podstawie zaleceń producenta i specyfikacji swojego akwarium oraz parametrów wody używanej do podmian. Z ograniczonym zaufaniem możesz podeprzeć się też testami.

Tata_Franka
Zainteresowany tematem

Miasto: Wrocław PL, Ilfracombe UK

Powiązane tematy
  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

Wyświetlenia: 1929 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

• Jaki nawóz do akwarium ze sporą obsadą ryb.

Witam. Mam akwarium 73L ze sporą obsadą ryb gdzie mam dość wysokie No3=25 i Po4=2. Podaje vimi all in one codziennie 7ml, ono jakos szczególnie nie zwieksza No3 i Po4 ale wydaje mi się ze powinienem z...

Wyświetlenia: 2916 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

• Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

Wyświetlenia: 2051 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

• Jak mineralizowac wode ?

Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

Wyświetlenia: 936 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

Wyświetlenia: 3897 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

• Nawóz ogólny bez azotu i fosforu

Szukając w internetach z asortymentu nawozów ogólnych bez N i P znalazłem następujące: Tropica Premium Nutrition Microbe-Lift Plants Green Easy-Life ProFito Aqua Art Planta Gainer Classic Azotu mam ...

Wyświetlenia: 1687 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

• Jak nisko. Gh i Kh

Witam, inspiruje się filmami ze sklepu Greenaqua i na początek chce przestrzegać 7 żelaznych zasad które publikowali na swoim kanale.Ogolnie zbiornik mam nie wielki bo raptem 50l ale za to osprzęt z n...

Wyświetlenia: 2816 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Cytrynian potasu lub glukonian potasu, jako nawóz potasowy?

Czy ktoś stosuje do nawożenia akwarium? Czy jest bezpieczny? Kupiłem czysty cytrynian potasu ze sklepu chemicznego, ale nie znam proporcji, jeśli można go używać z powodzeniem do uzupełniania niedobor...

Wyświetlenia: 2935 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

• Testy, RO i jak zadziałać

Cześć, Wyczekiwane 200l już stoi. Zakupiłem filtr RO, żeby od początku zacząć porządnie. Co do samego RO, czytałem sporo o mineralizatorach, lecz nie do końca jestem w stanie zaleźć złoty środek....

Wyświetlenia: 1229 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Jak nawozić

Mam pytanie jak nawozic akwarium z Ca 84. Chodzi mi o mg, k, n, p i fe.

Wyświetlenia: 1531 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: aureum, Jerzy Kazieczko, tomas, waldimaszewski i 118 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.