Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



To czym zatem może to być spowodowane bo już mi ręce opadają

A może dozowanie co2 24h może ma na to wpływ ?

Sawiol
Poznaje temat

Posty: 72
Dołączył: 22 paź 2021, 05:18

Nie lubie wchodzic w dyskusje jak Ci juz Michal @Prot cos tam sugeruje ,bo wtedy robi sie jeszcze wiekszy metlik,najlepiej trzymac sie jakiejs opcji i przez jakis czas podazac obrana droga.

Przeczytalem od poczatku Twoj temat w miare.
Po pierwsze po co Ci tyle swiatla? probowales (tym bezsensownym przelicznikiem lm/l) zmniejszyc do 20-25lm/l ?
Inna kwestia to te dziurki i nagle ich zwiekszenie po wiekszej podazy intermagu,bo o nie najbardziej chyba Ci chodzi?
To nie sa dziurki od deficytu potasu,bardziej od deficytu Mn ale dlaczego? przypuszczalnie od braku Fe,zwroc uwage jakie masz szczyty na niektorych zdjeciach.
Dlaczego Fe bo jest w scislym zwiazku z Mn,jesli nie masz Fe nie ma Mn,a dlaczego jak pisalem byc moze Fe przy Twoim pH momentalnie sie utlenia,byc moze rzeczywiste pH jest jeszcze wyzsze. i zelazo jest nie dostepne dla roslin,co ma posrednie konsekwencje dla Mn.

Rada

Obnizyc swiatlo
kategorycznie zmniejszyc mikro.
Zwieksz CO2 by obnizyc pH

Jak juz pisalem na forum nie raz w Polsce,chociaz czesciowo juz sie to zmienia jest jakis mit stalego pH .
Na zachodzie w wiekszosci jest to spadek o 1 stopien co daje okolo 30ppm w/g prawa Henry`s

nie pisze ze masz dazyc do takiego spadku ale jak bedziesz mial 0.5 pH w zupelnosci wystarczy.
Bardziej konkretnie chodzi mi o to bys obnizyl pH poprzez zwiekszenie CO2.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Widzisz , w tych badaniach icp mam żelazo na poziomie 0.1
Sprawa z pH .w zasadzie to utrzymuje je w granicy 6.1 (mam elektroniczny miernik pH)
Jeżeli przy tym pH i kh będę podawał więcej gazu to z pH polecę poniżej 6 .
Nie uwazasz że to zbyt nisko ?

Ale fakt faktem sprubje z tym pH .
Ludzie piszą że master soil zbija pH do granic 6.
Może być tak że to nie co2 zbija mi pH a podłoże przez to faktycznie mogę mieć niedobór węgla w wodzie .

Sawiol
Poznaje temat

Posty: 72
Dołączył: 22 paź 2021, 05:18

Sawiol napisał(a):Może być tak że to nie co2 zbija mi pH a podłoże przez to faktycznie mogę mieć niedobór węgla w wodzie .


Widzisz tutaj juz sam sobie zaczynasz odpowiadac,ze na wplyw pH ma wiele innch zakwaszajacych czynnikow.Jesli jedynym zrodlem "zakwaszania" bylo by CO2 to tabelka pH/kh miala by racje bytu.

Dlatego tabelki przynajmniej na zachodzie bez wzgledu na podloze dawno poszly do lamusa.
Oczywiscie jest mozliwosc,ale trzeba miec dokladna analize skladnikow,ale nie chce Cie tutaj zaglebiac w podawanie dosc zawilych sczegolow.

Martwisz sie o spadek pH ponizej 6stopni,przeszdlem przez ogrom roznych podlozy,wlaczajac zwir,jesli powiem Ci ze na Amazoni nie pamietam ktorej mialem pH 4.7... ,
Jesli chesz zaglebic sie, to nic prostszego przegladnij sobie zbiorniki na swiecie jakie ludzie maja pH i czy robia z tego jakis problem?nie zaden.

Jesli Twoje pH jest 6.1 i oczywiscie jest rzeczywiste no to zamknal by temat Fe w temacie Ph.
Ale dawno temu majac do czynienia z sondami pH np. hydrometu doskonale wiem jak potrafia z czasem wynik przeklamywac nawet do 0.5stopnia
Ogolnie jesli bys sie zaglebil w temat pH od strony bardziej naukowej to w akwarystyce jet to dosc "dziwny twor" :wink:
dlatego czesto bazuje sie na TDS

Ale przechodzac do meritum

Jesli masz mozliwosc zmniejsz swiatlo,zmniejsz podawanie mikro nawet do 0.02-0.05 Fe ,zwieksz CO2,nie martw sie o pH.

Przy okazji zobacz jak nawet media filtracyjne moga ingerowac w pH
Ostatnio edytowano 23 sty 2022, 16:30 przez macek.g, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Tak zrobię jak mówisz .
Ostatnia rzecz .

Czy mogę dozować co2 24h?

Sawiol
Poznaje temat

Posty: 72
Dołączył: 22 paź 2021, 05:18

Jeżeli chodzi o sondy Ph to niedawno miałem sam taki problem stara ok 2 lata sonda hydrometu nie miałem czasu kalibrować i zaczął się problem z rotalami takie proste rośliny a nie chciały rosnąć ustawienia były na 30-36 mg CO2 po sprawdzeniu wyszło że jest 20 mg nowa sonda ,,na starej coś się wydzieliło na druciku ,, i rotale rosną.Teraz jak coś nie tak to pierwsze sprawdzam Co2.Różnie mówią o zooleku ale nie znam lepszego testu na CO2 tylko trochę go przerobiłem zamiast ich kroplomierza mam taką cienką strzykawkę sprawdziłem ilość kropli z ich kroplomierzem i strzykawką się zgadza.Ten test ma kilka kolorów zanim osiągniemy punkt końcowy miareczkowania trudno przegapić.Był czas że nie wierzyłem że CO2 ma takie znaczenie jednak się myliłem przy mocnym świetle wszystko dzieje się bardzo szybko

lesniowka
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 31 gru 2012, 18:47

Sawiol napisał(a):Tak zrobię jak mówisz .
Ostatnia rzecz .

Czy mogę dozować co2 24h?


Mozesz,oczywiscie z mojego punktu widzenia nie ma sensu,szkoda wegla,oraz ryby czy rosliny chca tez w nocy tlenu,ale nie jestem tez jakos przeciwnikiem,gdyz wiem ze spora liczba osob taka opcje stosuje.

Ale faktycznie tak jak opisujesz to powstajace dziurki po zwiekszeniu mikro sa dosc dziwna "opcja"
Jesli bys my wzieli standardowy,juz w koncowej fazie objaw deficytu potasu,czyli dziurki na dolnych lisciach,to zwiekszenie potasu moglo by z czasem pomoc,jak na tym foto.
Oczywiscie tam dochodza jeszcze Mn oraz czasem mylony z Mn,Zn,ale widac ze po uzupelnienu K z czasem wszystko wraca do normy.




lesniowka napisał(a):Jeżeli chodzi o sondy Ph to niedawno miałem sam taki problem stara ok 2 lata sonda hydrometu nie miałem czasu kalibrować i zaczął się problem z rotalami takie proste rośliny a nie chciały rosnąć ustawienia były na 30-36 mg CO2 po sprawdzeniu wyszło że jest 20 mg nowa sonda ,,na starej coś się wydzieliło na druciku ,, i rotale rosną.Teraz jak coś nie tak to pierwsze sprawdzam Co2.Różnie mówią o zooleku ale nie znam lepszego testu na CO2 tylko trochę go przerobiłem zamiast ich kroplomierza mam taką cienką strzykawkę sprawdziłem ilość kropli z ich kroplomierzem i strzykawką się zgadza.Ten test ma kilka kolorów zanim osiągniemy punkt końcowy miareczkowania trudno przegapić.Był czas że nie wierzyłem że CO2 ma takie znaczenie jednak się myliłem przy mocnym świetle wszystko dzieje się bardzo szybko


Ja co roku wymienialem sondy hudrometu na nowe,oczywiscie bylo to z 8-10lat temu,kiedy jeszcze uzywalem do odczytu pH,ale zawsze byl po czasie, czy nawet po krotkim czasie uzywania jakis problem ktory dawal mi do myslenia ,z czasem kupilem "Hanki"
Okazalo sie ze roznica wynosila 0.6 stopni...jak zyc :wink:

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Moge potwierdzić, od lat utrzymuje się mit o granicznym i mega niebezpiecznym ph=6. A jak jeszcze kh będzie 0 to juz w ogóle akwarium wybucha 8) Nic z tych rzeczy, u mnie ph zawsze poniżej 6 (często 5) i kh=1, często 0 i nic się nie dzieje :D

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

A jak ryby w takim kwasie funkcjonują , zakładając że je masz .
Gwzujeszesz w nocy ?

Sawiol
Poznaje temat

Posty: 72
Dołączył: 22 paź 2021, 05:18

W takim kwasie pływa sobie stado paletek (20szt) od Janusza Zajonza, kiryski, rodostomusy i ramirezy, co2 pilnuje komputer ustawiony na max 6, wiec nic nie trzeba pilnować i oszczędnośc gazu jest. ale po powrocie z pracy musze sprawdzić czy sonda jest ok, bo panowie wyżej postraszyli trochę

A takiej macrandry jak kolega wyżej pokazuje to mam wrażenie że istnieje tylko na zdjęciach :mrgreen:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

marlowe napisał(a):A takiej macrandry jak kolega wyżej pokazuje to mam wrażenie że istnieje tylko na zdjęciach :mrgreen:


Oj @Marlowe meczysz juz okrutnie, od lat z wybarwieniem macrandry i co tam jeszcze lecialo?? didek jak pamietam
Ja rozumiem ze jak nie zobaczysz na zywca to sie nie przekonasz,ale pamietaj to,ze u ciebie nie zadziala,to nie znaczy,ze u kogos tez tak musi byc,mimo iz bedziesz przewracal wszystkie pierwiastki do gory nogami czyli 14 skladnikow niezbednych oraz 22 funkcyjnych,o ile pamiec mnie nie myli gdyz musialbym sprawdzic. :D

Ale coz wieki temu "jadac na EI" czyli tam standardzie
NO3-30
PO4-3-4
MG-10-12
K-20-30
tez nie moglem wybarwic Aromatici,chociaz znajac zbiorniki na swiecie z takim nawozeniem widzialem wybarwione,juz pomijam ta lepiej podatna L.hippuridoides.
Ale tez kombinowalem pod gorke w rozmaite strony,nawet schodzilem z azotem do bliskiego 0 ,nie ma szans krwi nie upuscila.
Nie pamietam czy po roku,czy po zmianie podloza ,przy takim samym nawozeniu dla celow sprawdzajacych,nagle eureka.

Dlatego Macrandry jak najbardziej sa takie na zywca,oczywiscie swiatlo robi tez swoje,inaczej bedzie wygladac pod typowo bialymi,inaczej z dodatkiem cieplych,czy dodatkiem niebieskiej ,gdzie doda jeszcze glebi koloru.

Jak forum jeszcze istnialo polaczone czyli jakies 17lat temu to chyba do dzisiaj nie widzialem tak czerwonego didka,owszem spotykalem pomaranczowe,moze nawet lekka mieszanke z czerwonym,ale ten byl poprostu czerwonymniejsze lodygi byly pomaranczowe a kilka wyzszych czerwone,wtedy nie bylo raczej kombinejszyn z rozymi filtrami w tel/aparatach.

takie inne krzaki..




Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

macek.g napisał(a):
Ja rozumiem ze jak nie zobaczysz na zywca to sie nie przekonasz


Dokładnie tak.I basta.
Swoje starania co do uzyskania takich barw zakończyłem lata temu, juz mnie to nie bawi.

No chyba że jak mówisz - kwestia światła, aparatu i softu, wtedy ok, pełna zgoda.

Owszem 1 sztuka, dwie niech będzie 5 sztuk, da się, nawet mi sie udało ale całego buszu takiej macrandy nie widziałem. Troche jezdziłem tu i tam żeby na żywo zobaczyć, nie zobaczyłem, były tylko sztuczki, najlepsza była z wallichii, piękna bordowa, NA ŻYWO!! wreszcie widziałem i co ..barwiona w wywarze z buraków.

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

macek.g napisał(a):
Sawiol napisał(a):Tak zrobię jak mówisz .
Ostatnia rzecz .

Czy mogę dozować co2 24h?


Mozesz,oczywiscie z mojego punktu widzenia nie ma sensu,szkoda wegla,oraz ryby czy rosliny chca tez w nocy tlenu,ale nie jestem tez jakos przeciwnikiem,gdyz wiem ze spora liczba osob taka opcje stosuje.

Ale faktycznie tak jak opisujesz to powstajace dziurki po zwiekszeniu mikro sa dosc dziwna "opcja"

To nie są Marek dziurki wynikające z niedoboru potasu jeżeli chodzi o macrandrę. To są dziurki związane właśnie z jednym mikrusem i jego nadmiarem.

oldmike
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

oldmike napisał(a):
macek.g napisał(a):
Sawiol napisał(a):Tak zrobię jak mówisz .
Ostatnia rzecz .

Czy mogę dozować co2 24h?


Mozesz,oczywiscie z mojego punktu widzenia nie ma sensu,szkoda wegla,oraz ryby czy rosliny chca tez w nocy tlenu,ale nie jestem tez jakos przeciwnikiem,gdyz wiem ze spora liczba osob taka opcje stosuje.

Ale faktycznie tak jak opisujesz to powstajace dziurki po zwiekszeniu mikro sa dosc dziwna "opcja"

To nie są Marek dziurki wynikające z niedoboru potasu jeżeli chodzi o macrandrę. To są dziurki związane właśnie z jednym mikrusem i jego nadmiarem.
Witamy alchemika na forum :)

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

gazownik napisał(a):Witamy alchemika na forum :)

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


Z kimś mnie pomyliłeś, ja dopiero poznaję temat. ;-)

Autor wątku musi zejść z mikro. Są różne działania podłoży, te jakoś więcej puszcza manganu.
To mangan wypala takie dziury jak w macrandzie. Gdyby roślina cierpiała na niedobór potasu nawet by nie myślała o krzewieniu a jedynie o ochronie stożka. Jeżeli pędy wybijają z łodygi to mogą być dwa przypadki. Niedobór boru, łodyga nie traci na wysokości ale redukuje liście albo niedobór blokada cynku. Niedobór cynku silnie redukuje i liść i łodygę (rozetowanie). Macrandra balansuje na granicy blokady cynku od manganu, dlatego jest tak pięknie wybarwiona i gęsta. Auksyny nie spływają w dół (bo ich brak) i następuje krzewienie.

U kolegi jest nadmiar manganu (całego mikro), daje to wtedy na chlorofilu takie brązowe kropy lub paski. Wystarczy zejść w dół z mikro. Ale jak na indicę to powinna pod liściem wygenerować sporo antocyjanów. Stąd pytanie uzupełniające czy w akwa są jakieś ryby? Jeżeli nie lub jest ich mało to trzeba sypać mocznik. Trochę czyli ciut ciut. Te podłoże chyba nie wywala NH4.
Ale jeżeli zbiornik ma ryby to trochę lipa. Gdy cynk zblokuje mangan daje ohydny róż. Ale szczerze ja nie widzę ni grama antocyjanów. Są w akwa jakieś kolorowe?

A tak w ogóle to gdzie są te dziury? Po przetarciu ten liść nie jest elegancki?

oldmike
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

Fajnie Michał że się tu pojawiłeś.
Na podforaku coś mi login przyblokowało i nie moge nic napisać.
Ale powiem tak temat z podforaka o paleniu stożków czytałem po raz pierwszy z 8 lat temu. Mało kapowałem wtedy po jego przeczytaniu, po roku znów ze 3-4 razy czytałem, po kolejnym roku jeszcze kilka razy. Nawet próbowałem tego co tam pisałes z marnym skutkiem....więc czytałem go jeszcze raz :mrgreen: Czytałem przy kawie i czytałem przy piwie. Nie chodzi o to żeby czytac 10 razy pod rząd. Ja czytałem Twoje tematy po upływie roku, później po kolejnym i tak co rok, jak człowiek miał wieksza wiedzę coraz więcej rozumiał z tych tematów. Z każdym rokiem coraz więcej mi sie wyjaśniało spraw. Teraz, po upływie dobrych 10 lat mogę powiedzieć że rozumie juz treść tego co pisałes tak w 60% :mrgreen: :mrgreen: Pewnie za kolejne 10 lat juz pogadamy jak równy z równym :mrgreen:

Ale do sedna. Od pół roku trzymam akwarium na takich samych parametrach, zero kombinacji i zmian, to znaczy, potas wysoko (60-80 mg), mikro intermagu w dawkach minimalnych (u mnie 5-6 ml raz na 1-2 tygodnie na netto 1 tys litrów wody) i KONIEC. Reszta z ryb i jedzenia. Oczywiście mineralizuje wode RO samoróbkami z na,k, wersje różne, różniaste, z k2so4,khco3, k2co3.... U mnie dziennie paruje 6-9 litrów wody, uzupełniam kranówą, tam mg mam niewiele ale to wystarczy, myslę że mam max 1-2 ppm MG.

I to wszystko działa rewelacyjnie, odpuściłem tylko i wyłącznie belem, ale jeszcze do niej wrócę, reszta zioła trzyma sie wysmienicie (jak dla mnie, a to ja mam byc happy ;))

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45











Powiązane tematy
  • Nadmiar potasu a mineralizator

    Używam mineralizatora Seachem Equalibrium do GH i AquaVitro do KH, problem polega na tym że oba z nich zawierają dużo potasu. Chcąc mieć wartość GH=8 KH=4 mam już potas wg. testu JBLa na poziomie ok. ...

    Wyświetlenia: 1716 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nawożenie MIKRO

    Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

    Wyświetlenia: 2566 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4100 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Niedobór, nadmiar tylko czego? Proszę o pomoc

    1. 120x50x50- 300 litrów 2. Lampa LED SKYLIGHT Hyperspot L, 8 godzin świecenia 3. Co2 butla z elektrozaworem 4. Podłoże Aqua Soil Amazonia ADA , ADA Power Sand Advance 5. Filtr Eheim Professionel 3 12...

    Wyświetlenia: 7302 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Cytrynian potasu lub glukonian potasu, jako nawóz potasowy?

    Czy ktoś stosuje do nawożenia akwarium? Czy jest bezpieczny? Kupiłem czysty cytrynian potasu ze sklepu chemicznego, ale nie znam proporcji, jeśli można go używać z powodzeniem do uzupełniania niedobor...

    Wyświetlenia: 3015 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Nawożenie mikro przy wodzie RO+kran

    Używam obecnie wody 50:50 RO+kran, pytanie dotyczy nawożenia mikro, w szczegolnosci początkowego etapu dojrzewania akwarium. Test na Fe w wodzie kranowej wykazuje 0. Do takiej wody powinno się dokłada...

    Wyświetlenia: 1769 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Niedobory mikro na starych liściach

    Dzień dobry Czy jest w ogólne możliwe aby na starych liściach występowały niedobory mikro na przykład żelaza? Czy w przypadku niedoboru mikro roślina przestaje raczej rosnąć i niedobory wystąpią jed...

    Wyświetlenia: 2025 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Niedobór potasu

    Dzień dobry Posiadam kostkę 35 litrów nieskoenergetyczną (nie low tech bo jest co2), czyli 6W światła LED i Co2 na ziemi ze żwirkiem i piaskiem. Staram się regularnie codziennie podmieniać 1-1.5 li...

    Wyświetlenia: 4398 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Niedobór Mg?

    w połowie roku przeszedłem z kranówki na RO w ramach walki z wysokim Si, którego nijak nie szło zbić do jakiegoś akceptowalnego poziomu (okrzemki pokrywały wszystko). Okrzemki zwalczyłem, ale padają m...

    Wyświetlenia: 19349 | Odpowiedzi: 81 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: brazzo i 504 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.