Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Zerowe NO3 w akwarium mimo nawożenia



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



AquaMolitor napisał(a):Nie ma się co gubić ;) W akwarystyce utarło się powiedzenie o zamkniętym cyklu azotowym odnoszące się jedynie do zamiany amoniak—-azotyny——azotany.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium
To jak to jest z tym azotem? Trzeba usuwać podmianami czy dolewać z nawozem ;) A może jednak w dojrzałym, prawidłowo funkcjonujacym zbiorniku roślinnym są i działają bakterie denitryfikacyjne? W drobnym, długo niezruszanym podłożu chociażby. O beztlenowej naturze podłoży pisała Diana Walstad. Więc to nie do końca jest tak, że w akwarium występuje jedynie zamiana amoniaku na azotyny a tych na azotany...
Można dyskutować czy są potrzebne czy szkodliwe ale strefy beztlenowe były, są i będą obecne w akwariach. Chociaż nie przypuszczam żeby były w takich ilościach, żeby zżerać tyle No3 jak u autora wątku...

Wysłane z LM-G810 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Fajna pouczająca rozmowa - dziękuję. Ale tak z ciekawości co radzicie zrobić w takim przypadku @Krzysiuzkap

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

@astar Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś (oprócz pierwszego zdania, ponieważ wszystko "zależy").

Całe wynurzenie (moje), miało na celu ukrócenie prześmiewczych (w mojej ocenie) komentarzy kolegów, którzy bezrefleksyjnie założyli, że wiedzą wszystko i beznamiętnie krytykowali tezy o których zwyczajnie pojęcia nie mieli.

W kwestii tematu wątku...czegoś mi tutaj brakuje :D Mam wrażenie, że popełniony został jakiś oczywisty (niekoniecznie dla autora) błąd - dlatego stoimy w obliczu sytuacji wręcz absurdalnej (także uważam, że NO3 znika w ilościach niedorzecznych, w bardzo krótkim czasie).
Zielony zakwit może świadczyć o mocnym przegięciu pręta ( :D ). Nadmiar jonów amonowych czy totalna destabilizacja składników odżywczych. Może się nie znam (bo to już advanced chemistry :D ), ale czy przy założeniu, że zakwit spowodował nadmiar NH3/NH4, możliwe jest, aby NO3 wynosiło 0? Tylko przy kompletnie nierozwiniętej florze bakteryjnej - brak większych kolonii nitrobacter i nitrosomonas. Trzeba by było chyba lać nawóz azotowy w formie NH4 (np. qualdrop NGreen) w dużych ilościach (BARDZO dużych) na start zbiornika i jednocześnie carbo, żeby nie dać bakteriom szansy na przeyżycie. Wiem, popłynąłem :lol:

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

No więc…w jakiej formie autor podawał azot???


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Podawałem nawóz makro w formie płynnej do słupa wody. Skład: K2SO4, KNO3, KH2PO4, E202, E300. Zakwit wody miałem mniej więcej od momentu gdy zacząłem podawać go do wody (a przynajmniej tak mi się wydaje).

Ogólnie NO3 teraz wzrosło mi do 5, a PO4 do ok. 0,5. Od kilku dni nie nawożę. Po rhizoclonium nie ma ani śladu, rozpadło się w brązowy pył, lecz zakwit wody cały czas jest. Zakwit mógłbym zwalczyć, tylko pewnie potem poziom NO3 znowu spadnie do zera i wszystko od zacznie się od nowa. Zauważyłem jeszcze że w okresie największego nawożenia prawie wszystkie świderki uciekły mi z podłoża na samą górę akwarium, gdzie wcześniej nigdy mi tak masowo nie wychodziły.

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17

Twój problem to NH4 przy zerowym fosforrze dostałeś zakwitu
Poczytaj trochę o gospodarce azotowej o amoniaku w akwarium
Pojawiło ci się No3 bo bakterie zaczęły przerabiać NH4
Jak masz możliwość to ostro natleniaj akwarium

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

28 paź 2021, 12:04   (#27)  

Ok, poczytam trochę o tym. Zamontuje też dziś napowietrzacz. Dzięki.

A jeszcze jedno, akwarium zaciemnić czy świecić normalnie?

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17

28 paź 2021, 13:41 Re:  (#28)  

Krzysiuzkap napisał(a):akwarium zaciemnić czy świecić normalnie?
Trochę nie zrozumiałem, czy Twoim nadrzędnym celem jest "poziom azotu", czy może rośliny i ryby?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

28 paź 2021, 13:46 Re:  (#29)  

Krzysiuzkap napisał(a):Ok, poczytam trochę o tym. Zamontuje też dziś napowietrzacz. Dzięki.

A jeszcze jedno, akwarium zaciemnić czy świecić normalnie?


Światło rośliny muszą produkować tlen dla bakterii. Jak masz do dolej

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

28 paź 2021, 14:04   (#30)  

Mam Prodibio Biodigest, wleje w takim razie 1 ampułkę.

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17

Witam,
Trochę czasu już minęło od dodania posta, ale mam kilka pytań odnośnie doboru filtra.

W skrócie w akwarium udało mi się pokonać i zakwit wody i rhizoclonium, po czym pojawiło się oedogonium. Zauważyłem że glon ten rośnie w mocnym oświetleniu, przy mało wydajnej filtracji i zerowym azocie. Oświetlenie ograniczyłem do 14W, zacząłem wlewać azot i glon przestał rosnąć, lecz ani trochę nie zniknął z kamieni, dekoracji.

Wydaje mi się że kluczem do sukcesu jest zwiększenie jeszcze trochę dawek azotu i zapewnienie dobrej filtracji. Myślałem nad filtrem zewnętrznym, tylko jak już musiałby on być mały, bo więcej miejsca w szafce pod spodem nie mam. Co myślicie np. o filtrze multikani 800?
Jeśli nie był bym w stanie go tam zmieścić to czy starczyłby filtr wewnętrzny np. Aquael turbo 1000?

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17

Sprawdź filtry ikola .Możesz wybrać większy jak ci będzie pasował
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr ... 33893.html







Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Na twoim miejscu zakupilbym filtr kubelkowy. Jak masz miejsce to poszedlbym w przeplyw 1500l/h. U mnie w 100l pracuje JBL e901 i zaladowany daje max 300l/h. Woda w akwa praktycznie stoi i trzeba bylo dolozyc wewnwtrzny. Dosadzilbym roslin szczegolnie szybkorosnacych jak np. moczarka. Jak wyjdziesz na prosta zawsze mozasz ja wywalic. Poza tym moczarka jest dobrym wskaznikiem poziomu azotu. Zastanowil bym sie nad swiatlem. Masz 14W w ledach czy jedna swietlowka? Jak w LED to takie minimum a jak swietlowka to nic ci tam nie urosnie.
Musisz zdecydowac czy to ma byc akwarium Low Tech czy raczej rosliniak z bujna roslinnoscia. Jesli to drugie to jeszcze powinienes rozwazyc CO2. Jest wiele pieknych akwariow Low Tech z tym ze nie wszystko tam urosnie ze wzgledu na slabe swiatlo. Fak jest taki ze najladniejsze akwaria na forum maja mocne oswietlenie, CO2 i w wiekszosci wode RO.
Wiele zalezy od budzetu i zajawki.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

No niestety miejsca na filtr zewnętrzny za bardzo nie mam - największa szafka ma wysokość 33 cm. Będę przeglądał jeszcze filtry, ale wątpię że znajdę coś bardzo wydajnego w tym rozmiarze. Odnośnie oświetlenia to mam 2 belki LED, każda po 14W. Drugą dopiero włączę gdy wszystko się ustabilizuje. Jeśli chodzi o akwarium to chcę mieć dużo roślin na każdym z planów, nie muszą one jakoś przepięknie rosnąć. Wystarczy że w miarę ładnie się wybarwią, dopuszczam też małe niedobory. Choć zawsze w moim akwarium jest przede wszystkim problem z niedoborami na starszych częściach roślin i z tym muszę sobie poradzić. Chciałbym chociażby powrócić do tego co miałem w pierwszym miesiącu tego akwarium (przed glonami), więc wymagań dużych nie mam.

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17

Kupiłem Aquaela ultra 900 i jestem bardzo zadowolony - ruch wody jest już odpowiedni, a po nitkach nie ma już prawie śladu.

Jedynym problemem jest to, że KNO3, którego muszę wlewać w sporych dawkach (mniejsze dawki były niewystarczające) zawiera też potas i jest go trochę zbyt dużo. (40mg/l K tygodniowo po przeliczeniu). Niestety nie ma chyba lepszej alternatywy, do dawkowania azotu, dlatego już jakoś się z tym pogodzę.

Wysyłam zdjęcia, pokazujące zmianę w ciągu 10 dni. Teraz tylko dokupię roślinki i akwarium będzie kompletne. Dzięki za pomoc 😁
Załączniki
IMG_20211209_122605.jpg

Krzysiuzkap
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 19 paź 2021, 19:17











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2016 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 474 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 363 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • pH w świeżo założonym akwarium

    Witam. Minęło 6 dni od startu akwarium. Mam podłoże aktywne, CO2, 2x sinkor led wrb, akwarium typowo roślinne. Dziś zrobiłam test pH i wyszło że jest 5.5 Czy to za mało? Ryb narazie nie mam i narazie...

    Wyświetlenia: 334 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 162373 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 636 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki mineralizator RO? Dobór nawożenia po mineralizacji.

    Cześć, Po kilku dziwnych przygodach z glonami i niepewną kranówką postanowiłem kupić filtr RO. W związku z tym mam masę pytań, ale najpierw opis akwarium: 27l - kostka 30cm Oświetlenie led 5630 12W...

    Wyświetlenia: 3042 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4502 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Rezygnacja z nawożenia Makro

    Leję do akwarium kranówkę. W kranówce mam NO3 – 20 mg/l ; PO4 – 1,5 mg/l. Oprócz tego podaję 1 ml dziennie nawozu NPK oraz 1 ml K. Zastanawiam się czy przy takich parametrach wody z kranu jest potrzeb...

    Wyświetlenia: 987 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nagły skok NO3 i NO2

    W jednym z moich akwariów 75L zapchał się miesiąc temu prefiltr podłączony do starego okrągłego Eheima o poj ok 3L. Wkłady też były zasyfiałe. Doszło wtedy do wzrostu NO2 (zaobserwowałem to po tym jak...

    Wyświetlenia: 1013 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 482 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.