Masz konto na Forum? Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra      Zobacz największy wybór ryb i roślin >>

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie

Niedobór Mg?

Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

12 paź 2021, 12:59 Re: Niedobór Mg?  (#51)  

Fosfor spadł do zera. Uzupełniać?

A$
Zainteresowany tematem

Miasto: Warszawa - okolice

12 paź 2021, 17:05 Re: Niedobór Mg?  (#52)  

Jakie ty tam masz podloze bo nie moge znalezc takiej informacjii? Najlepiej jak jest napisane w pierwszym poscie. Jak ci znika fosfor to moga go wciagac rosliny albo podloze jak jest aktywne. Patrzac na twoja mase roslinna to obstawiam podloze. Zrob testy Po4 z podloza (Przefiltruj na ile sie da przez gaze np.). Jak Po4 jest w podlozu to nie podawaj tym bardziej ze wszystkie rosliny masz posadzone w podlozu.

marikfox
Aktywny użytkownik

12 paź 2021, 18:56 Re: Niedobór Mg?  (#53)  

Żwirek bazaltowy.
Zassałem wodę strzykawką z dna - poziom PO4 >2 mg/l

A$
Zainteresowany tematem

12 paź 2021, 21:22 Re: Niedobór Mg?  (#54)  

To dziwne.
Masz jałowe podłoże a wynik PO4 jest inny niż z toni...
Na pewno pomiary zrobione są dobrze??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

12 paź 2021, 21:24 Re: Niedobór Mg?  (#55)  

W podłożu jest cała masa syfu... Jutro sprawdzę.

A$
Zainteresowany tematem

13 paź 2021, 13:09 Re: Niedobór Mg?  (#56)  

A$ napisał(a):Fosfor spadł do zera. Uzupełniać?
czekaj i zobacz co się będzie działo .Podłoże nieodmulane pełno jest resztek gnijących roślin i pokarmu to i fosfor jest . Jaki masz azot ?
Dużo masz rybek ?
Ps
Dawaj dodatkowo jeszcze potas jak nie wchodzi tyle z kno3 (trzymaj tak ok 25) nie przejmuj się stosunkiem do magnezu potas go nie zblokuje nawozić mikro(bez przesady) bez ,żadnego dodatkowego żelaza bo przy zerowym fosforrze potrujesz rośliny.
Nawożenie podłoży aktywnych jest zupełnie inne niż na żwirze .Obowiązują zupełnie inne zasady
Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Poznaje temat

13 paź 2021, 21:40 Re: Niedobór Mg?  (#57)  

W wielkim skrócie. Fosfor zerowy wyszedł na końcówce Zooleka, a 2 mg/l wyszło na Serze (zmiana testu). Dzisiaj woda i żwir podobny wynik - 1 mg/l (test Sera).
Wydaje mi się, że pojawiły młode listki. Może niektóre z nich na echidonorusach są trochę blade, ale są młode listki.
Dzisiejszy pomiar: azot 20, fosfor 1, potas 15, Ca - 30, Mg 6, GH-5,6

A$
Zainteresowany tematem

13 paź 2021, 21:52 Re: Niedobór Mg?  (#58)  

A$ napisał(a):W wielkim skrócie. Fosfor zerowy wyszedł na końcówce Zooleka, a 2 mg/l wyszło na Serze (zmiana testu). Dzisiaj woda i żwir podobny wynik - 1 mg/l (test Sera).
Wydaje mi się, że pojawiły młode listki. Może niektóre z nich na echidonorusach są trochę blade, ale są młode listki.
Dzisiejszy pomiar: azot 20, fosfor 1, potas 15, Ca - 30, Mg 6, GH-5,6
Podawaj dalej Potas tak jak mówiłem nawet do 20-25 dawaj nawet osobno bez kno3 bo azot jest już wysoko i mikro. Wapn jak możesz to też tak do 40 . Przy wysokim potasie też lepiej wchodzi
Sprawdzaj azot czy rośliny pobierają czy nie

prot
Poznaje temat

13 paź 2021, 22:28 Re: Niedobór Mg?  (#59)  

Ja bym zaproponował sensowny mineralizator. np. GH+ Qualdropa. Cuda wianki się tu dzieją. Ustaw sobie tym mineralizatorem GH na np. na 7-8. Wtedy potas 18-20. Nie podawaj go dziennie, tylko kompensuj przy podmianach. Odczekaj 2-3 tygodnie. Taka jest moja perspektywa. Nie miksuj linii nawozowych. Alternatywa: ustaw parametry jak wyżej (GH i tylko GH) i użyj nawozu all in one. Ze swojej strony polecam APT complete. Skoncentrowany, dobrze wyważony. Dawki producenta są realistyczne. Nie trzeba ich zwiększać 10 krotnie jak tropiki. Tyle z mojej strony.

Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

AquaMolitor
Stały bywalec

13 paź 2021, 23:51 Re: Niedobór Mg?  (#60)  

A$ napisał(a):Żwirek bazaltowy.
Jaka granulacja (w mm)?

j666
Zainteresowany tematem

Miasto: W-wa [NW]

14 paź 2021, 00:57 Re: Niedobór Mg?  (#61)  

@AquaMolitor
APT complete 5ml na 100 l cztery razy w tygodniu to daje 2,.8 mg fosforu tygodniowo na jego żwir bazaltowy ?
Tak proponujesz ?

prot
Poznaje temat

14 paź 2021, 09:24 Re: Niedobór Mg?  (#62)  

Dziwny ten nawoz APT Complete.
Dawki zalecane przez producenta daja tygodniowo:
N-6.3ppm
P-3ppm
K-17ppm !!!!!!!!
Mg-1.7ppm

Przy tygodniowych podmianach 30% potasu za chwile bedziemy mieli ok 50ppm a przy podmianie co 2 tygodnie ponad 100ppm. Troche wysoko. Fosforu tez bardzo duzo w stosunku do azotu. 6 ppm azotu na tydzien to tyle co nic i za chwile beda braki azotu i kumulacja innych pierwiastkow. A podbijajac azot to juz lecimy z fosforem i potasem w kosmos.
Nigdy nie przyszlo by mi do glowy nawozic w takich proporcjach N-P-K 2-1-5.5

marikfox
Aktywny użytkownik

14 paź 2021, 09:31 Re: Niedobór Mg?  (#63)  

Dennis Wong temat ogarnia w takich proporcjach ;) Spora część świata też….a nawet ja! ;) Wczoraj sprawdzałem mój azot - ok. 20 ppm i potas - 15 ppm. Podmieniam 30%. Nie wiem jak te kumulacje obliczyłeś, ale najwyraźniej nie dotyczą mojego zbiornika. Co ciekawe- qualdropem nawoziłem dziennie tak: N 1,5 ppm, P 0,3-0,4ppm, K tylko przy podmianach uzupełniane do 10-12.

Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

AquaMolitor
Stały bywalec

14 paź 2021, 09:38 Re: Niedobór Mg?  (#64)  

marikfox napisał(a):Dziwny ten nawoz APT Complete.
N-6.3ppm
P-3ppm
K-17ppm !!!!!!!!
Mg-1.7ppm

Przy tygodniowych podmianach 30% potasu za chwile bedziemy mieli ok 50ppm a przy podmianie co 2 tygodnie ponad 100ppm. Troche wysoko. Fosforu tez bardzo duzo w stosunku do azotu. 6 ppm azotu na tydzien to tyle co nic i za chwile beda braki azotu i kumulacja innych pierwiastkow. A podbijajac azot to juz lecimy z fosforem i potasem w kosmos.

Ale wygląda na to że działa: https://www.google.com/url?client=inter ... QTpV3jAYaS

astar
Z dużym doświadczeniem

14 paź 2021, 09:43 Re: Niedobór Mg?  (#65)  

Moje co prawda nie tak okazałe jak akwarium zacytowane, ale wklejam na potwierdzenie że rośliny mają się dobrze na APT:

https://roslinyakwariowe.pl/dyskusje/vi ... 16&t=80989

astar napisał(a):
marikfox napisał(a):Dziwny ten nawoz APT Complete.
N-6.3ppm
P-3ppm
K-17ppm !!!!!!!!
Mg-1.7ppm

Ale wygląda na to że działa: https://www.google.com/url?client=inter ... QTpV3jAYaS

AquaMolitor
Stały bywalec

14 paź 2021, 11:06 Re: Niedobór Mg?  (#66)  

AquaMolitor napisał(a):Ja bym zaproponował sensowny mineralizator. np. GH+ Qualdropa. Cuda wianki się tu dzieją. Ustaw sobie tym mineralizatorem GH na np. na 7-8. Wtedy potas 18-20. Nie podawaj go dziennie, tylko kompensuj przy podmianach. Odczekaj 2-3 tygodnie. Taka jest moja perspektywa. Nie miksuj linii nawozowych. Alternatywa: ustaw parametry jak wyżej (GH i tylko GH) i użyj nawozu all in one. Ze swojej strony polecam APT complete. Skoncentrowany, dobrze wyważony. Dawki producenta są realistyczne. Nie trzeba ich zwiększać 10 krotnie jak tropiki. Tyle z mojej strony.

Dzięki za poradę, ale póki co będę się trzymał jednej linii, która dotychczas w tej dyskusji górowała.
AquaMolitor, a co do jednej linii nawozowej, to tak usiłuję się trzymać oile jestem w stanie. Jeśli nie, to uzupełniam o pojedyncze sole.

j666 napisał(a):
A$ napisał(a):Żwirek bazaltowy.
Jaka granulacja (w mm)?

2-5 mm

A$
Zainteresowany tematem

14 paź 2021, 11:22 Re: Niedobór Mg?  (#67)  

Nawoz ATP complete( zaznaczam że według mnie )ma dobre proporcje
Potasu do żelaza i bardzo mało magnezu co jest jego zaletą .
Jeżeli chodzi o proporcje N-P to chyba nas to nie dotyczy
Chciałbym aby ktoś mi powiedzial jakie mają być proporcje
Saletry Potasowej (KNO3) do Wodorofosforanu Potasu (KH2PO4)
Ja nie wiem .
Po drugie nie jestem fanem proporcji 4-1-2 (Ca-Mg-K). Wiele osób trzyma te stosunki a problemy mają jak mieli. Jeżeli się to nie sprawdza to proponuję . K trzymać trochę niżej od Ca a Mg nisko np: 6-1
Jest także moda na wysokie żelazo, po co ? Wysokie żelazo bardziej szkodzi niż pomaga. Fe to mikro czyli śladowe ilości a niektórzy dają więcej niż fosforu który jest makro gdzie tu logika ?
Producenci ATP complete chyba też to rozumieją bo jedna dawka to 0,03 mg. Ten nawóz jest dedykowany do podłoży aktywnych

Podsumowanie

Dwóch gości gada o nawożeniu co się sprawdza a ci nie itd..
Po tygodniu zażartych dyskusji jeden pyta... A ty na jakim podłożu jedziesz ?
-Aktywnym
-A to sorry ja na piachu :)

prot
Poznaje temat

Powiązane tematy
  • Ferka - niedobór fosforu

Witam szanownych kolegów ;) Tydzień temu we wtorek przeszedłem z linii AA (najpierw rhizoclonium, później oedogonium, zielenice itd. ;) na pełną linię Ferki. Do końca tygodnia byłem zadowolony ze sta...

Wyświetlenia: 8726 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

• Nadmiar/niedobór potasu? żelaza?

Witam załączam fotkę i jeśli ktoś miał podobny problem to proszę o jakiekolwiek informacje Żelazo (Fe) Objawy nadmiarów:- na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziu...

Wyświetlenia: 11601 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

• Czy to niedobór potasu ?

witam ostatnio mam problem z roślinnością kto pomoże zdiagnozować czego tu brakuje i drugie ppytanko na przodzie zbiornika przy szybie a dokładnie na niej pod podłożem taki śliski nalot sie robi brązo...

Wyświetlenia: 1635 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

• Niedobór kto pomoże

Czego to może być niedobór listki w roślinie mi powykręcało w drugą strone i kolor jakoś zbladł pod spodem dodaje zdjęcia mam też problem ostatnio z ph cały czas mi skacze zawsze miałem 6,5-6,8 tera...

Wyświetlenia: 2301 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

• Co piszczy w akwarium. Jaki niedobór?.

Witam. Od jakiegoś czasu niestety nie potrafię wychwycić co jest nie tak z nawożeniem, czy coś robię źle.. Otóż baniaczek 240l - w sumie po odjęciu tego i owego 200l samej wody Obsada - głównie żółta...

Wyświetlenia: 3557 | Odpowiedzi: 53 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: mazmaciek, RaZir i 116 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.