Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Przeprowadzka do 350 L



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



21 kwi 2016, 16:13 Przeprowadzka do 350 L  (#1)  

Witam wszystkich. Jestem nowa nowa zarówno na forum jak i w akwarystyce. Kiedyś miałam akwarium, ale to było wieki temu. Teraz, od trzech miesięcy miałam 65 litrów, ale kilka dni temu trafiła się okazja na kupno używanej 350 z filtrem w dobrej cenie, więc skorzystałam z okazji. Wczoraj zostało przywiezione i póki co stoi na środku pokoju. Docelowo ma stać w miejscu starego, dlatego wymagana będzie w miarę jak najmniej bolesna przeprowadzka. Jako, że nie mam dużego doświadczenia, chciałam się poradzić kogoś, czy mój plan na jej zorganizowanie będzie dobry.

Mianowicie, chcę spuścić z 65 tyle wody ile tylko się da, odłowić rybki i przenieść akwarium i półkę w inne miejsce. Następnie, ułożyć nowe akwa w docelowym miejscu, przerzucić do niego ze starego podłoże i korzenie, zalać wodą z poprzedniego akwa (powinno być ok 50 litrów) i dolać tyle samo świeżej wody. Przełożyć stary filtr i uruchomić go razem z nowym. To powinno zapełnić akwarium w 1/3, co powinno wystarczyć dla obecnych lokatorów przez jakiś czas. Teraz mam pytanie. Czy takie działanie pozwoli mi uniknąć przypadkowego restartu? Po jakim czasie powinnam wyjąć stary filtr?

Nowe akwarium ma wymiary 120x50x66. Filtr to JBL 1500. Przeprowadzkę planuję na dziś lub jutro i trochę się denerwuję ponieważ to jednak małe wyzwanie :)

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

21 kwi 2016, 16:24 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#2)  

Tylko spokojnie :)
Moim zdaniem konieczny będzie zakup tzw. bakterii w płynie lub pożywki dla nich - to znacząco przyspieszy dojrzewanie biologiczne zbiornika. Są też preparaty, którymi polewa się wkłady w nowym filtrze - to także kultury bakterii nitryfikacyjnych.

Masz gotowy cały osprzęt do tego nowego zbiornika? Oświetlenie, ogrzewanie, podłoże, korzenie, rośliny, tło...? Masz jakiś pomysł na aranżację... Pamiętaj - masz duży baniak a jego urządzenie to jednak spore wyzwanie...
pozdrawiam

PS. Jakoś nigdy nie miałem przekonania do przerzucania starego podłoża do nowego zbiornika... Pewnie ocalisz sporo pożytecznych bakterii ale jednocześnie cały syf ze spodnich warstw gruntu dostanie się do toni wodnej poważnie zmieniając jej parametry. Przydałoby się przetrzymać rybki jak najdłużej w starym akwarium...

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

21 kwi 2016, 20:28 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#3)  

Bakterie mam i też planuję je dodać do nowego filtra.
- Podłoże (piasek) było odmulane 3 razy w tyg, a właśnie chciałam zachować jak najwięcej tych pożytecznych bakterii, ale też zastanawiam się nad jego czystością.
- Oświetlenie było już przy akwarium 4xt5
- Grzałki 2x150w.
- Jeden korzeń ze starego i trzy nowe, wygotowane i wymoczone już czekają.
- Tło jest, rośliny ze starego akwa to: Anubias gracilis, Vallisneria nana, Heterantera paskowana i Włócznik brazylijski. Kulki w podłożu.

Pomysł na aranżację mam, jednak jak napisałeś będzie to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że jestem w tym zielona. W głowie widzę to, co chcę osiągnąć i mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Jednak nie powiem, doświadczenie by się przydało, a dodatkowo u mnie w sklepie roślin to mają jak na lekarstwo.

Jednak zrobię przeprowadzkę w sobotę, bo pewnie zajmie to masę czasu i będzie potrzeba jednak mięśni do cięższej roboty. Chciałam się tylko poradzić, czy ten plan przeprowadzki zadziała i jak często później dolewać tej wody. Wydaje mi się, że najrozsądniej będzie tak jak w przypadku podmianki dolewać te 20% bez upuszczania wody.

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

21 kwi 2016, 21:23 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#4)  

Witam.
Na taką operację będzie potrzebny całyyyyy dzień Wiem bo sam ostatnio zalewałem 375l. Co do aranżacji właśnie najważniejsza jest wizja, jak nie wyjdzie za pierwszym razem to będziesz mogła zrobić przemeblowanie i w taki oto sposób będziesz dążyła do perfekcji.
Co do startu hymmm starał bym się już odpalić filtr w starym zbiorniku żeby zaczęło się tam coś w nim dziać. Ja ostatnio przerzuciłem filtry ze starego zbiornika ale one pracowały już dość długo i przekładałem je kolejno jeden po 24h od zalania, drugi po 48h samo tak wyszło. i nie bawiłem się w przelewanie wody i przekładanie podłoża. Można by to zrobić ale trzeba by przysypać nowym podłożem żeby muł zatrzymać na dnie. Co do odmulania podłoża nie wiem dlaczego niektórzy kładą na to taki nacisk, ale ja nie odmulam podłoża u siebie. Może robiłem to na początku jak zaczynałem z akwarystyką, a potem uznałem że szkoda grzebać w podłożu, To co tam jest to robi za nawóz dla roślinek. Co do startu nowego zbiornika to zalał bym go świeżą wodą i poczekał aż bakterie w filtrze zaczną działać między czasie wpuścił bym kilka kosiarek, otosków ewentualnie jakieś krewetki jak pozwalają na to rybki. Aha na start też uważaj na światło, nie może go być za dużo. Im więcej światła tym więcej kłopotów.

speed_k
Stały bywalec

Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

22 kwi 2016, 12:21 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#5)  

Przeniosę urządzanie na jutro (najwcześniej), ponieważ muszę jeszcze dokupić mchu. Nie wiem czy można nazwać to odmulaniem, zbierałam większe zanieczyszczenia, które zebrały się w widocznych miejscach bo mnie to denerwowało :) Na razie podłączyłam nowy filtr pod stare akwarium, żeby już zaczęło się w nim coś dziać. Później po prostu przełożę oba.

A powiedzcie mi, czy takie oświetlenie jest w porządku. Nie znam się na oświetleniu i jeszcze muszę sporo na ten temat poczytać i się dowiedzieć, a chciałabym w sumie załatwić to od razu, żeby roślinki i rybki miały wystarczająco światła. Na jednej jest napisane Juwel High-Life Nature 1047mm/54w. Na drugiej Marine day 15000k (z tego co wyczytałam i zrozumiałam, to jest dość mocna). Dwie kolejne nie mają oznaczeń, są białe ale po zapaleniu świecą na fioletowo (UV?). Jadę dziś po mech więc mogę wymienić, ewentualnie zamówić. Czytałam gdzieś, że philips aquarelle jest dobry i również ładnie podkreśla kolory ryb.

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

25 kwi 2016, 11:25 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#6)  

Przeprowadzka zrobiona. Speed_k miałeś rację. Zeszło caaaały dzień i jeszcze trochęDokupiłam kilka roślinek, ale niestety u mnie w sklepie jest kiepski wybór, więc będę musiała wybrać się gdzieś do większego sklepu akwarystycznego po coś na pierwszy plan. Wieczorem sprawdzę parametry wody, ale jestem dobrej myśli. Woda jeszcze trochę mętna i zastanawiam się czy to przez korzenie czy po prostu jeszcze nie osiadła od wczoraj. . Na chwilę obecną mam zalane jakieś 120 litrów i teraz nie wiem, czy wodę dolewać co kilka dni, czy raz w tygodniu więcej? W starym akwarium, raz w tygodniu podmieniałam 20% wody, w tym też powinno być 20% czy może więcej?

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

25 kwi 2016, 11:49 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#7)  

Badałaś kiedyś parametry wody w akwarium lub w kranie? Masz może testy kropelkowe? Najważniejsze na start to testy NH3, NO2, NO3 (przyda się też test na pH oraz twardości KH, GH)
Powyższe testy pozwolą Ci kontrolować proces dojrzewania biologicznego zbiornika... W największym skrócie: rybki robią kupkę 8) , która zamieni się w bardzo trujący dla ryb (i bardzo lubiany przez roślinki) amoniak NH3. Odpowiednie bakterie nitryfikacyjne (które częściowo udało Ci się przenieść do nowego akwa z podłożem, filtrami i roślinami), których prawie zawsze brakuje na starcie zbiornika zamieniają ten trujący związek w nieco mniej trujące azotyny (NO2). Jeszcze inne bakterie (również zwane nitryfikacyjnymi - po prostu inny typ) zamienią NO2 w mało trujące azotany (NO3). Na to wszystko potrzeba nieco czasu, który można skrócić poprzez wlewanie bakterii w płynie (lub w proszku itp itd), stosowanie "starych" filtrów, posadzenie dużej ilości roślin.
Jeśli użyjesz testów i poziom NH3, NO2 będzie inny niż 0 (zero) a NO3=0 lub niewiele więcej to będzie oznaczać, że akwarium jest niedojrzałe a rybki są w mniejszym lub większym stopniu podtruwane. Jeśli NH3, NO2 = 0 zaś NO3>0 - wszystko OK - nitryfikacja przebiega pomyślnie a ryby są bezpieczne.

Nie sądzę, żeby akurat ilość wody w akwarium miała decydować o zdrowiu wpuszczonych tam rybek o ile ogólne parametry tej wody nie będą znacząco odbiegać od tej którą wlejesz z kranu (głównie chodzi o temperaturę). Zrobisz jak zechcesz ale ja uzupełniłbym poziom wody bo to nie jej ilość jest w tym momencie problemem :)

PS. Skoro posiadasz filtr kubełkowy polecam na start wypełnić go częściowo węglem aktywowanym (dobrze by nie był to jakiś najtańszy, pylący, drobnoziarnisty węgiel). Doskonale klaruje wodę (którą barwią m.in. korzenie), pochłania związki metali ciężkich. Po miesiącu możesz go z filtra wyjąć i wymienić na inne złoże lub w nim pozostawić by zaczął pełnić rolę doskonałego wkładu biologicznego (licznie osiedlają się na jego powierzchni wspomniane powyżej bakterie nitryfikacyjne)

Co do roślin to nie polecam Ci kupować wszystkich roślinek docelowych - zwłaszcza jeśli są trudno dostępne lub drogie. Na start wykup wszystko co pływa w lokalnym zoologu i kosztuje 1zł za łodygę :) Duża masa roślinna pozwoli łatwiej przetrwać początkowe kłopoty ze zbiornikiem a z biegiem czasu zaczniesz układać aranżację docelową...
Ostatnio edytowano 25 kwi 2016, 12:03 przez rob1979, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

25 kwi 2016, 12:02 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#8)  

Testy mam. Robię raz w tygodniu kontrolę najważniejszych parametrów. Sprawdzałam ostatnio w piątek. Parametry wynosiły:
pH - 7.5
KH - 6
GH - 9
NH3/NH4 - poniżej 0,02 (mam stały test Ammonia Alert, który co jakiś czas potwierdzam też testem kropelkowym)
NO2 - poniżej 0,01
NO3 - 20

Dziś wieczorem sprawdzę ponownie jak się wszystko trzyma po przeprowadzce. Staram się tylko podnieść trochę GH wodą z kranu, bo jest trochę za miękka w tym momencie. Czyli mogę zalać cały zbiornik i nie zrobię tym niepotrzebnego restartu? Zawsze myślałam, że jak wymienię za dużo do od nowa będę musiała przejść cykl azotowy. Ale w sumie przecież bakterie siedzą w filtrze i podłożu.

Ps. Węgiel nie będzie przeszkadzał przy roślinach? Nie wchłonie nawozu, czy węglu w płynie?
Ostatnio edytowano 25 kwi 2016, 12:06 przez Dion, łącznie edytowano 1 raz

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

25 kwi 2016, 12:06 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#9)  

Dlaczego chcesz podnosić twardość wody? 99% ludzi na tym forum marzy o miękkiej wodzie :)

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

25 kwi 2016, 12:07 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#10)  

Na razie mam molinezje żaglopłetwe i gupiki. A one z tego co pamiętam wolą trochę twardszą. Później przy zmianie obsady będę mogła ją zmiękczyć przy podmianach :)

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

25 kwi 2016, 12:34 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#11)  

Zdrowe podejście do hobby :) Akurat z podniesieniem tego parametru nie powinnaś mieć problemu (choćby wkłady do filtra). Rośliny też spokojnie zaakceptują ten fakt.

Co do świetlówek to musisz określić jaki "kolor" (temperatura barwowa) najbardziej Ci się podoba - dla przykładu twoja 15000k nie nadaje się zupełnie daje zbyt zimne, niebieskie światło (nazwa sugeruje, że jest przeznaczona dla morszczaków). Osobiście nie polecam "specjalistycznych" świetlówek pokroju Aquarelle, HighLife Nature... Preferuję "zwykłe" ogólnie dostępne świetlówki o dobrych parametrach - temperatura barwowa w przedziale 5000 - 8000k i dobry współczynnik oddawania kolorów Ra (np. Osram 54W De Luxe 965 T5 )

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

25 kwi 2016, 14:36 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#12)  

Zdrowe podejście to nie wiem. Po prostu jestem właścicielką dwóch koni, psa i teraz rybek. Wiem, że kupując sobie zwierzątka biorę za nie odpowiedzialność. Konie, ryby czy psy to wszystko jest życie za które wzięłam odpowiedzialność, więc chcę im zapewnić jak najlepsze warunki i cieszyć się nimi.

Co do oświetlenia, to sama nie wiem. Nie mam porównania. Z tego co zauważyłam przy zimniejszych barwach woda wydaje się czystsza i bardziej przejrzysta, ale ciepłe nadają fajny klimat. Na cztery świetlówki dwie z nich to takie fioletowe (nie wiem, nie ma na nich nazwy), jedna ta morska i jedna o lekko żółtym kolorze (napisane jest na niej 6400K). Podoba mi się klimat jaki stwarza, ale lubię też wygląd tych zimniejszych (niebieskich). Czy można wymieszać świetlówki na przemian ciepła i zimna? Czy moc 54w będzie wystarczająca? Generalnie chcę, żeby to pasowało i rybom i roślinom, moje upodobania się zmienią w razie potrzeby :)

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15

27 kwi 2016, 09:25 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#13)  

Jeszcze weź hydrant nadziemny i napełnij akwarium wodą z niego. Na pewno będzie lepiej.

zigmas
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 27 kwi 2016, 09:23

27 kwi 2016, 09:42 Re: Przeprowadzka do 350 L  (#14)  

Dlaczego nie? Pewnie też by sie udało. W końcu tez woda. Dopóki nie ma chloru to dla mnie ok :-D

Dion
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 21 kwi 2016, 11:15











Powiązane tematy
  • Przeprowadzka akwarium

    Potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych, za kilka tygodni będę przeprowadzać akwarium na nowy mebel. Zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.Akwarium wystartowało stosunkowo niedawno- w lutym tego ro...

    Wyświetlenia: 2445 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Przeprowadzka akwarium

    Cześć! Chciałbym się Was zapytać o radę. Mianowicie czeka mnie przeprowadzka akwarium. Ma ono pojemność 60 litrów. Muszę go przewieźć jakieś 150km tak plus minus 2h jazdy samochodem. Wstępnie planowa...

    Wyświetlenia: 1634 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Przeprowadzka z akwarium

    Cześc, Wiem, że temat już był - czytałem. Nie jestem jednak pewny swojego rozwiązania i dodatkowo pełen obaw - więc pytam - czy ktoś już przerabiał to w praktyce? Muszę przewieźć autem za kilka dnia...

    Wyświetlenia: 894 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 365 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.