Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zakwit wody w akwarium - moje spostrzeżenia



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



26 kwi 2006, 09:29   (#21)  

Z zakwitem walczyłem z 2 miesiące. Nie chciałem zaciemniać akwarium, bo rośliny wyższe również mocno wówczas dostają. Podczas zakwitu robiłem pomiary NO3, Fe i PO4 i azotany zawsze były na bardzo niskim poziomie - blisko 0ppm,a Fe i PO4 na odpowiednim. Dodawałem więc z nawozem PGC i NO3. Poziom NO3 wzrastał, ale ogólnie stan się nie zmieniał. Cały czas
maksymalnie doświetlałem akwarium i podawałem również CO2. Żadnych pozytywnych efektów przez 2 miesiące. Musiałem pozbyć się zakwitu by się naprawdę przekonać jakie składniki i w jakim stosunku są w wodzie. Z pięciu świetlówek 30W zostawiłem więc tylko trzy i przez trzy dni wymieniałem 50-60% wody z 200l baniaka by pozbyć się zmętnienia. Tym razem po wymianie wody zmętnienie ustępowało i po 4 dniu i trzech wymianach woda zrobiła się krystaliczna. Po przeprowadzonych testach okazało się, że PO4 jest na niemierzalnym poziomie, a NO3 10ppm. Wcześniej byłem przekonany, że to fosforany są moją zmorą, bo akwarium mam mocno zarośnięte i problem z odmulaniem. Zwiększyłęm też dozowanie CO2 i utrzymuję Ph na poziomie 7-7,2 (wczesniej 7,8-8). Na razie widać, że rośliny bąblują, a ja mogę znowu cieszyć się akwarium. Teraz do wody dodaję Fe, Mg i PO4 oraz K i za kilka dni ponownie chcę wykonać pomiary i przywrócić oświetlenie. Teraz już jednak widać, że przy nawet takim oświetleniu rośliny mocno ruszyły.

piotrekb


26 kwi 2006, 10:46   (#22)  

Tak, główną przyczyną zakwitu jest nadmiar azotu w połączeniu z "odpowiednim" widmem światła. Nalezy przypomnieć, ze nie podawanie przez pewien okres fosforu w ost. rozrachunku powoduje kumulację azotu i innych dostarczanych pierwiastków (chyba, ze w akwarium nie mamy ryb). Dzieje się tak za sprawą zatrzymania/zwolnienia poboru innych pierwiastkow przy braku P.

Ostatnio prowadzę obserwacje nad proporcją azotu do fosforu. Celowo wywołuję zakwit i aby go zlikwidowac manipuluję ilościami N-P. Narazie za wcześnie na opis wyników, ale na pewno je opublikuję.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

14 maja 2006, 12:02   (#23)  

No właśnie, piszecie, że obumierające glony wpompowują powrotem do akwarium azotany i nikomu nie przyszło do głowy żeby te glony odfiltrowywać na filtrach mechanicznych. W kilkuletniej przygodzie z akwarystyka nie miałam nigdy problemu z zielonym zakwitem wody i czytam ten post jak ciekawostkę, a nuż się kiedyś przyda. W tej materii, więc doświadczeń nie mam żadnych, ale postępowanie, o którym pisze „epikur2003” aż samo się narzuca i po takich wnioskach do jakich doszedł „MaxRipper” od tego bym zaczęła. Poza tym najprostsze rozwiązania są najpewniejsze, nie ma ryzyka, że coś się przekombinuje.

Avatar użytkownika
ratafia
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 25 lip 2005, 17:56

14 maja 2006, 20:09   (#24)  

ratafia napisał(a):Poza tym najprostsze rozwiązania są najpewniejsze, nie ma ryzyka, że coś się przekombinuje.


Dokladnie, prawdą jest jednak ze zawsze nurtowalo mnie to zjawisko od strony biologicznej. Mialem troche czasu więc poświecilem go dla wnikliwej obserwacji. Brakuje mi jeszcze tylko jednego czynnika - zmiany swiatla - wówczas wzbogacę artykul o nowe obserwacje. Narazie jednak nie mam pieniazkow na świetlowki T5 o barwie > 4500 K, bynajmniej musze na 4szt. wydać ok 200 PLN. Chcę to zrobić ponieważ caly czas drzemie we mnie przekonanie, że to glownie barwa światła jest bezpośrednią przyczyną zakwitu - jednakze aby to udowodnic musze zakupic swietlowki posiadające wiekszy udzial widma niebieskiego lub fioletowego (czyli od 4500 K do 8000 K - tak myślę).

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

31 maja 2006, 21:56   (#25)  

Hmmmmm...
Czytam te posty i chyba miszę sie zgodzić z Max Ripper'em, bo mam akwa 63l przy oświetleniu 70WHQI 5200*K. Jeszcze nie zacząłem nawozić a już mam drugi zakwit. A najlepsze jest to ze NO3 mam niemierzalne. Dopiero dziś zastosowałem nawozy i mam nadzieję zwalczyć glony poprzez odpowiednie ich stosowanie(niedobór fosforu w stosunku do azotu i innych). Na razie się nie zrażam, ale stresik jest, bo jednak inwestycja(dość spora) w zbiornik roślinny owocująca zakwitem, co gorsza wzrostem masy innych glonów to nic przyjemnego...
POZDRAWIAM

Lance


31 maja 2006, 23:11   (#26)  

Lance napisał(a): Dopiero dziś zastosowałem nawozy i mam nadzieję zwalczyć glony poprzez odpowiednie ich stosowanie(niedobór fosforu w stosunku do azotu i innych). Na razie się nie zrażam, ale stresik jest, bo jednak inwestycja(dość spora) w zbiornik roślinny owocująca zakwitem, co gorsza wzrostem masy innych glonów to nic przyjemnego...
POZDRAWIAM

Ja również od niedawna mam z tym doświadczenie. Niemierzalny poziom azotanów to fakt. Bo chodzi tu właśnie o fosfor. Długo go zbijałem(ograniczenie źódła P i podawanie wszystkich pozostałych skladników), przez ten czas bez zauważalnych rezultatów.
Jednka wkońcu po wielu dni bez efektów, z dnia na dzień zaczęło się wyraźnie poprawiać. Zakwit pojawia się gdy rośliny nie są w stanie wykorzystać dużej dawki fosforu (fosforanów) z powodu blokady przez inny skladnik, przy silnym oświetleniu.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

01 cze 2006, 08:20   (#27)  

No to czyli jest nadzieja!!!
Dzięki za to, bo przynajmniej jeszcze bardziej uporczywie będę doążył do celu:)
Mam nadzieję, że wszystko się uda, tymczasem usilnie będę próbował i badał wodę.
Pozdrawiam

Lance


28 wrz 2006, 21:51 zmętnienie  (#28)  

Witam wszystkich. Piszę rzadko ale forum czytam od dłuższego czasu. Mam baniak 240l. Od jakiegoś czasu miałem wysyp zielonych glonów (nitki) i do tego zmętnienie wody. Rano w miarę czysto - później mętniała jak mleko i pod wieczór znowu czysta. Zabawa z wymianami wody, fosforem oraz azotem na nic się zdała. Azot ok.10 ppm, fosfor ok. 0.5 ppm, TwW 6' żelazo poniżej 0.1 ppm, azotyny 0, czyli prawie w normie. Cały czas miałem CO2 z butli (pH 6.7 - 6.8) i codzienne nawożenie ok. 5ml (złota symfonia). Oświetlenie 12h/dobę 4x30W. Rośliny rosły szybko ale glony jeszcze szybciej - zwłaszcza na wolno rosnących (anubias i cryptocoryny), na szybie 5mm nitki w ciągu 3-4h !!! a np. na lotosie w ogóle się nie "przyjęły" . Oczywiście rośliny nie bąblowały bo cały tlen wcinały pierwotniaki. Kluczem do sukcesu okazało się światło a dokładniej widmo. Miałem 2 świetlówki typu flora oraz 2 typu daylight (15000K i 10000K). Wyrzuciłem jedną daylight i dorzuciłem "fiolet" oraz skróciłem do 10h/dobę czas. Następnie odmuliłem całe dno ok. 3cm w głąb odmulaczem mojego pomysłu kawałek po kawałku (od startu minęło 8 miesięcy i tylko odkurzałem dno) i dopiero wtedy zrobiłem podmianę wody 50%.
Minął ponad tydzień od terapi "szokowej". Glonów praktycznie nie ma - u góry jeszcze małe nitki i trochę zielenic. Rośliny jeszcze bardziej przyspieszyły (lotos prawie wychodzi z akwa a anubias puścił 7 nowych listków przez tydzień), woda kryształ. Teraz azot jest na poziomie ok 4 ppm, reszta parametrów bez zmian ale muszę zwiększyć żelazo bo zaczynają wychodzić małe brązowe plamki na liściach. Na razie pozostawiłem 10h/dobę bo roślinki zasuwają elegancko więc po co psuć jak jest dobrze
Oczywiście bardzo pomógł mi post MaxiRippera - 8)

grzesch


16 paź 2006, 12:39   (#29)  

co do zielonych zakwitów i ich zwalczania.
Jednym z podstawowych zadań które należy wykonać nie ważne czy używamy chemii do strącania i koagulacji glonów, czy lampy UV, ważne jest usunięcie martwych glonów - czyli dokładne odmulenie, albo jak kolega radzi odfiltrowanie.

Czyli po co wydawać fortune na chemię, lampy UV, jak wystarczą dobre filtry. Chemię i UV proponuję używać jako wspomagaczy procesu a nie zamiast.

I tu pojawią się problem - przeciętny filtr nie jest dostowany do tego celu. Firmy tak projektują filtry aby pełniły rolę mechaniczno - biologicznych czyli miały odpowiedni przepływ i tak łatwo się niezapychały.
A glony jednokomórkowe są drobne i należy wykorzystac bardzo drobną gąbkę, albo watę akwarystyczną i często te media filtracyjne czyścić lub wymieniać.

Zastosowanie drobnego piasku krzemowego, umożliwia również usunięcie jeszcze drobniejszej zawiesiny złożonej z pierwotniaków i zwykłych pyłów.

I co do światła słonecznego :) pewnie było już nie raz, ale oświetlanie akwarium światłem słonecznym nie równa się zakwit.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 677 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 568 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4359 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21936 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Glony w 4-tygodniowym akwarium

    Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i sposób na walkę z nimi. Akwarium założone niecałe 4 tygodnie temu. Glony w formie drobnych nitek - bardzo szybko rosnących, głównie w oświetlonej ...

    Wyświetlenia: 1822 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2012 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc - niedobory w akwarium

    Witam, mam problem z glonami. Moglibyście mi pomóc? Glony to głównie zielenice punktowe, Oedogonium na liściach głównie hygrophili pinnatifida, trochę krasnorostów, które ostatnio potraktowałem wodą u...

    Wyświetlenia: 2102 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Elmlody, kondraath, kuba120000, Przez i 481 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.