Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Fotometr Zoolek Exaqaua - nowość na rynku



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Jako specjalista z dziedziny chemii wody i specjalista w zakresie spektrofotometrii mogę tylko powiedzieć, że nie bez powodu producent zrobił w opisie gwiazdkę "dokładność bez interferencji". To oznacza, że metody są wywzorcowane bez udziału czynników przeszkadzających - a tych w przypadku niektórych metod jest cały ogrom. Cena? Na rynku są już podobne urządzenia jak wieloparametrowy fotometr Hanna a także innych marek. Jest tylko jeden szkopuł - działają TYLKO na odczynnikach producenta. Testy Zooleka kropelkowe pokazały już, że utrzymywanie jakości przez Zooleka jest mocno dyskusyjne. Sam osobiście znam metody pomiaru i muszę otwarcie powiedzieć, że niektóre analizy mocno podlegają wahaniom. Poza tym cena. Dla większości akwarystów już testy kropelkowe są drogie (choć weszła teraz nowa konkurencyjna firma polska z tego co zauważyłem) a co dopiero takie urządzenie! W opisie jest oczywiście informacja o finansowaniu części z unijnych dotacji - dlaczego mnie to nie dziwi xD Tylko z dotacji unijnych robi się fanaberie, które nie znajdą wielu klientów. Nikt własnym majątkiem nie zaryzykowałby kasy w takie bajery. Zabawka dla bogatych ewentualnie do firm, które mają duże akwaria i stać ich na takie ułatwienia. Choć fakt, do firm zajmujących się uprawą roślin akwariowych to może być w jakimś stopniu przydatne. Myślę, że więcej chętnych będzie na rynku zachodnim (są bogatsi ;) )

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

akwarysta1992 napisał(a):Jako specjalista z dziedziny chemii wody i specjalista w zakresie spektrofotometrii mogę tylko powiedzieć, że nie bez powodu producent zrobił w opisie gwiazdkę "dokładność bez interferencji". To oznacza, że metody są wywzorcowane bez udziału czynników przeszkadzających - a tych w przypadku niektórych metod jest cały ogrom. Cena? Na rynku są już podobne urządzenia jak wieloparametrowy fotometr Hanna a także innych marek. Jest tylko jeden szkopuł - działają TYLKO na odczynnikach producenta. Testy Zooleka kropelkowe pokazały już, że utrzymywanie jakości przez Zooleka jest mocno dyskusyjne. Sam osobiście znam metody pomiaru i muszę otwarcie powiedzieć, że niektóre analizy mocno podlegają wahaniom. Poza tym cena. Dla większości akwarystów już testy kropelkowe są drogie (choć weszła teraz nowa konkurencyjna firma polska z tego co zauważyłem) a co dopiero takie urządzenie! W opisie jest oczywiście informacja o finansowaniu części z unijnych dotacji - dlaczego mnie to nie dziwi xD Tylko z dotacji unijnych robi się fanaberie, które nie znajdą wielu klientów. Nikt własnym majątkiem nie zaryzykowałby kasy w takie bajery. Zabawka dla bogatych ewentualnie do firm, które mają duże akwaria i stać ich na takie ułatwienia. Choć fakt, do firm zajmujących się uprawą roślin akwariowych to może być w jakimś stopniu przydatne. Myślę, że więcej chętnych będzie na rynku zachodnim (są bogatsi ;) )


dzięki za ten post, bardzo pomocny. Mam do Ciebie pytanie robiłeś kiedys pomiary stężeń wapnia i magnezu fotometrem Hanny ? Inne parametry (fe,n, k, po4) wykonuję nim bez problemu, natomiast mg i cu wychodzą wyniki z kosmosu. U naszego dystrybutora sprzętu Hanna za bardzo nie ma z kim pogadać, kto by pomógł. Nawet jak odczynniki do ca i mg kupowałem to musiałem szperać gdzieś na rumuńskich stronach jakie należy kupić do moich celów

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

W moim laboratorium wykonuje się analizę Ca-Mg WYŁĄCZNIE metodami miareczkowymi (najlepszą na świecie biuretą cyfrową). Z tego co wiem na rynku jest już firma, która ma bardzo dokładne testy kropelkowe (nie będę wymieniać nazwy - trzymajmy się regulaminu), można samemu poszukać. Z tego co czytałem zrobili najdokładniejszy test Ca-Mg w Europie i to polska firma. Robi się je za pomocą specjalnej mikrostrzykawki. Próbowałem - polecam. Dokładność do 1 mg. Natomiast laboratoryjnie nikt nie robi tego spektrofotometrycznie xD to absurd. Wszystkie normy (w tym polska PN) bazuje na metodach miareczkowych. Metody fotometryczne w tym przypadku to strata pieniędzy. Nie polecam metod kolorymetrycznych. Miałem w ręce test na Mg JBL-a - myślałem, że rzucę tym o ścianę. Odcienie pomaranczowego i różowego są dla człowieka bardzo trudno rozróżnialne (szczególnie przy niewielkich zmianach) z uwagi na dużą ilość tego widma w świetle białym (przy którym obserwujemy próbkę). Dlatego Zoolek (i kilka innych firm) bazuje przy azotanach na zmianie z żółtej w czerwoną (łatwiej zauważalna) a np. JBL - znów pomarańczowo - katastrofa. Różnica między punktami bywa trudna do zauważenia. Testy Hanna są pi razy oko dokładne ale niestety nie mogą się równać metodom na normalnym porządnym spektrofotometrze. Już nie mówiąc o takim z podwójną wiązką.

Myślę, że ZOOLEK wprowadził taki aparat (skoro widać, że poszły na to dotacje) przy współpracy z jakimiś firmami/instytucjami, które oczekiwały też takiego produktu. 2000 zł to jest mniej niż np. aparaty Hach-Lange (pytanie jaka będzie realna dokładność z interferencjami - Zoolek tego nie podaje więc słabo, inne firmy podają wszystkie interferencje). Natomiast myślę, że to nie ma z założenia trafiać do klienta - zwykłego akwarysty :mrgreen:

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Filmy o fotometrze Exaqua


Badman
Stały bywalec

Posty: 492
Dołączył: 03 sie 2016, 16:47
Miasto: Góra


akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

akwarysta1992 napisał(a):Z tego co wiem na rynku jest już firma, która ma bardzo dokładne testy kropelkowe (nie będę wymieniać nazwy - trzymajmy się regulaminu), można samemu poszukać. Z tego co czytałem zrobili najdokładniejszy test Ca-Mg w Europie i to polska firma. Robi się je za pomocą specjalnej mikrostrzykawki.


Mówisz o zoolekowym teście Ca-Mg? Ale tam nie ma mikrostrzykawki :?
W zoolekowym teście krew się gotuje przy kropelkowaniu, jeszcze jak butelka pełna to jakoś idzie, ale później te krople ciężko się wyciska, albo poleci ciurkiem, albo taka pół-kropla. ile ja juz razy wciskam ostatnia 10 kroplę a tu bach! ze 3 poleca i od nowa :evil: :evil: :evil:
Albo zmiana barwy, winna byc z różowego na niebieski a u mnie zawsze jest po któreś tam kropli jest fioletowy kolor, dopiero jak sie wkropli jeszcze jedną to niebieski i co? ten fiolet to juz oznaczamy jako zmiana barwy czy nie? A to ma duże znaczenie :|

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Nie ZOOLEK lecz ACQUALab. Zresztą, moim zdaniem ZOOLEKA są całkiem przyzwoite a te narzekania na kroplomierze są nieco przesadzone

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Pojawił się film Szopena z obiektywną recenzją, szybko go usunięto następnie znów opublikowano (niestety nie wiem czy wersje się czymś różnią):



Zapraszam do obejrzenia i czekam na Wasze opinie.

p.s. w komentarzach znalazł się m.in. taki wpis Pana Krystiana:

Konsekwentnie wykonuje Pan test niezgodnie z instrukcją. Zoolek bardzo precyzyjnie tłumaczy jak powinien być wykonany test, opublikował nawet instrukcję video zarówno do tego jak i wszystkich pozostałych testów. W odpowiedzi, w sekcji komentarzy pisał Pan, że wykonał Pan wiele testów mieszając wolniej, szybciej itd. A może wystarczyłoby wykonać chociaż jeden test poprawnie poprzez 10- krotne odwrócenie probówki zgodnie z zaleceniami producenta? Byłoby prościej niż nagrywać kolejny, w gruncie rzeczy niemerytoryczny film powielający te same błędy.
Swoją drogą test Hanny również wykonuje Pan źle. Hanna w instrukcji wyraźnie podkreśla, że otrzymany wynik jest wrażliwy na sposób wykonania pomiaru. Hanna zaleca 10 sekund intensywnego mieszania następnie 50 sekund mieszania poprzez delikatne odwracanie probówki. Jak widać test na azotany to nie słodzenie herbaty, nie wystarczy mieszać do rozpuszczenia. Nie chce być złośliwy bo dobrze, że konfrontuje Pan nowość od Zooleka z uznaną marką na rynku akwarystycznym jaką jest Hanna. Ale żeby takie porównania miały sens, oznaczenia muszą być przeprowadzane zgodnie z instrukcją a nie byle jak. Szkoda bo jestem ciekawy rzeczywistej rozbieżności w działaniu obu testów przy poprawnym przeprowadzeniu oznaczenia.
Proszę zwrócić uwagę, że dla testów, które wykonał Pan poprawnie tj. PO4 i KH otrzymał Pan niemal identyczne wartości na obu urządzeniach.
Kolejna dość istotna kwestia. Porównując działanie dwóch przyrządów, nie można jednego z nich traktować jako referencję. To znaczy jeśli Hanna pokazuje 10 a Zoolek 20 to nie znaczy, że któryś z przyrządów pokazuje dobrze. Wiemy jedynie, że jest między nimi rozbieżność. Sens ma pomiar na próbce o znanym stężeniu azotanów przy użyciu obu przyrządów. Tylko porównywanie otrzymanych wartości z wartością rzeczywistą ma sens. A mówienie, że sprawdzanie na wzorcu nie ma sensu bo tu mamy wodę ,,żywą,, z akwarium... z całym szacunkiem ale prosiłbym o wytłumaczenie powodów takiego stwierdzenia? Jak inaczej można zweryfikować poprawne działanie testu jeśli nie na wzorcu?
Wspominał Pan o czynnikach zakłócających oznaczenie. Producenci bardzo precyzyjnie podają substancję zaburzające pomiar. I żadne z nich nie wymienia jodu czy magnezu o których Pan wspomina w materiale... Zwracam uwagę, że przy korzystaniu z przyrządów analitycznych bardzo ważne jest uprzednie zapoznanie się instrukcją. Pozwala to na uniknięcie błędów związanych z nieprawidłowym przeprowadzeniem pomiaru lub nie mnożeniem wyniku przez 4,43.
Pozdrawiam
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium



Na stronie producenta pojawił się film z unboxingu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium



Zapraszam do obejrzenia filmu Pawła Iglewskiego, który zwraca uwagą na prawidłowy proces przeprowadzenia testu na azotany. Z tego co wiem Szopen przy hannie nie przeliczał prawidłowo wyniku testu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium



Test powtarzalności wyników.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Bardzo pomocne materiały, dziękuję Ci za nie Piotrze, gdyby coś jeszcze się pojawiło w sieci, wyrzucajcie tutaj.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
Kredu
Zainteresowany tematem

Posty: 202
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

Jeszcze tylko żeby zoolek pchnął ten sprzęt na alleg.... w ratach zero, to ja kupuję już dziś 😁

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Po miesiącu użytkowania w/w sprzętu zdecydowanie polecam. Przy robieniu testów Ca i Mg polecam zrezygnować z tej nakładki na mikrostrzykawkę, jak i z korka z dziurką ;)
Ja wkraplam bezpośrednio do probówki, jest duzo wygodniej bo widać zmianę koloru, jak do niej dochodzi, wiadomo że już bardzo niewiele potrzeba do końca.

Czekam jak zoolek doda testy na mikro...

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Mówiłem, że fajna rzecz :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Spotkałem sie z ofertą miernika multiparametrowego z sondami jonoselektywnymi. Dlaczego są rozwijane konstrukcje fotometryczne a nie właśnie z sondami jonoselektywnymi? Z opisu metod pomiaru wynika że to niebo a ziemia (ciągły pomiar parametru np.)

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Dlatego, że elektrody mają swoją trwałość (max. 12 miesięcy) po tym czasie muszą zostać wymienione na nowe. Dla systemu kilku elektrod, w wersji "polskich tanich elektrod" jak ARMx to koszt rzędu ponad 1000 zł rocznie! Dodatkowo konieczność kalibracji odpowiednimi roztworami wzorcowymi (wykonanymi nie w domu za pomocą prostych metod, tylko z użyciem wagi analitycznej i kolb miarowych klasy A) zwiększa koszt. Natomiast metody spektrofotometryczne nie zejdą już bardziej z ceny a poza tym uzależniają od stosowania odczynników tylko danej marki - jak pewnego dnia podniosą cenę to albo kupujesz dalej i przepłacasz albo zostajesz z bezwartościowym urządzeniem, w którym sam nie możesz wykonać swoich krzywych wzorcowych. To cały "haczyk" systemu. A za stadardowy spektrofotometr dobrej jakości, w którym można wykonać sobie samemu każdą analizę trzeba wydać kwotę rzędy 20 tysięcy zł najmniej. Z urządzeniem Exaqua tak jak z np. Hanna jest jak z tanimi drukarkami - kupujesz tanią drukarkę, brak zamienników i później tusze kosztują od 30 do 100% wartości drukarki. Tutaj Zoolek proponuje zestaw odczynników... o równowartości ok 35% wartości urządzenia :P biznes to biznes nie?:D

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Zoolek chyba udostępnia "przepis" na zrobienie odczynników jeśli pozwala nam na to wiedza. Tak przynajmniej gdzieś czytałem

Wysłane z M2004J19C przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
wachcio
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 04 gru 2021, 21:07
Miasto: Rypin/Flekkefjord



Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Może się ktoś wypowiedziec na temat wiarygodność pomiarów wykonywanych tym fotometrem.

Michal_Pl
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 17 lip 2016, 12:37











Powiązane tematy
  • Skylight Hyperbar - nowość

    Nadchodzi kolejna nowość marki Skylight - czyżby kolejni następcy w wbudowanym WiFI? Niebawem się okaże. Aktualizacja: link do oferty w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_searc...

    Wyświetlenia: 8394 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 751 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Kalkulator Zulix-a VS fotometr Exaqua

    Witam Mikołaj (na spółkę ze mną) w tym roku był bardzo łaskawy dla mnie i mam nową "zabawkę" fotometr Zoolek Exaqua Pro3 z zestawem testów pod rośliny. Jako, że od jakiegoś czasu robię sobi...

    Wyświetlenia: 2948 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Nowe filtry AquaEL Ultramax - nowość z Norymbergii

    Przed chwilą wróciłem z targów Interzoo 2018 z Norynbergii. Aquael zaprezentował nową serię filtrów o nazwie ULTRAMAX. Widziałem, dotykałem i wydaje mi się, że będzie to bardzo dobry filtr. Są trzy mo...

    Wyświetlenia: 82815 | Odpowiedzi: 268 czytaj więcej...

  • Nowość - lampy MICMOL

    micmol.jpg Miło mi poinformować o wprowadzeniu do oferty lamp LED marki MICMOL. To wiodący producent oświetlenia akwarystycznego, którego produkty zyskują ogromną popularność za oceanem i w Europie...

    Wyświetlenia: 1108 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 968 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Nowość - TWINSTAR S-line IV

    sline-new.jpg Otrzymałem dziś e-mail z Twinstara: Cieszymy się, że możemy podzielić się naszym najnowszym przełomem w technologii oświetlenia akwariowego. Firma TWINSTAR ciężko pracowała nad stw...

    Wyświetlenia: 477 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nawozy Chihiros ZETA - nowość

    404957949_745755957587525_524890179965328233_n.jpg 405257046_745755747587546_2612388788113651239_n.jpg Firma Chihiros zapowiedziała wypuszczenie swojej linii nawozów - ZETA. Czekamy na dostępnoś...

    Wyświetlenia: 369 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawozy GT AQUA - nowość

    6-280921.jpg Do oferty sklepu dołączyły nowe nawozy marki GT Aqua. Są one przeznaczone dla roślin wodnych hodowanych w akwariach dekoracyjnych. Nawozy zawierają kluczowe składniki dla rozwoju zdrow...

    Wyświetlenia: 3122 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4188 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Mąteusz179, Naleśnik Akwariowy i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.