Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Nawożenie akwarium po restarcie, 375L



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



23.12.2020 zrestartowałem swoje akwarium po 5 latach, po nieudanej walce z glonami. Przesz wiele miesięcy walczyłem z brązowymi glonami które rosły na roślinach, kamieniach i szybach. Nie wiem czy były to okrzemki (krzem w wodzie z kranu to ok 25 mg/L, czyli bardzo dużo) czy brunatnice. W sumie ten brązowy nalot męczył moje akwarium przez cały czas od samego początku i przez ostatnie ponad pół roku chciałem zrobić wszystko żeby się go pozbyć...
Myśląc, że to okrzemki stosowałem wkład JBL Silicatex, który usunął krzem do poziomu 0,2 mg/L a glony dalej się pojawiały, skierował mnie w stronę brunatnic (przy czym brunatnice rosną podobno przy słabym świetle a u mnie jest 1 W/L netto). Po tym jak Silicatex nie pomógł, wymieniłem świetlówki na nowe i wydłużyłem czas świecenia z 10 do 12 godzin + zacząłem stosować nawozy makro, mikro, potas i carbo (wcześniej było samo mikro). Spowodowało to duży rozrost glonów nitkowych (z którymi nigdy ogólnie nie miałem problemów) razem z brązowym nalotem (który pojawiał się dalej) i doprowadziło do ponurych rozważań o likwidacji akwarium.

Ostatecznie jako ostatnią szansę na jego utrzymanie zrobiłem jego restart z wymianą podłoża i wszystkich roślin ale chcą uniknąć problemów jak poprzednio chciałbym prosić o sugestie w nawożeniu i jego prowadzeniu.

Jak wyczytałem na forum, ustawiłem czas świecenia na 6 godzin w 1 tygodniu i planuje go zwiększać o godzinę co tydzień do docelowych 10 godzin. Czy tak jest ok? Dodatkowo nie wiem jak, kiedy i czym zacząć nawozić? Ogólnie przez wiele lat stosowałem tylko nawozy mikro i potas, a makro nigdy nie dodawałem, zakładając, że i tak muszę je usuwać podmianami wody (ale chcą pozbyć się brązowych glonów postanowiłem ich użyć i na koniec doprowadziło to do wysypu nitek)

Parametry akwarium po restarcie są następujące:
1. Wymiary akwarium: 150/50/50, netto ok 310L wody,
2. Moc i rodzaj oświetlenia: 2 x Osram Lumilux T5 80W, 6500K, 7000lm, 2 x Sylvania Aquastar 80 W, 10000K, 3500lm, w akwarium mam szyby nakrywowe 4mm wykonane z optiwhite, które na pewno zabierają trochę światła,
3. Rodzaj podłoża: żwir naturalny 3-8mm ok 40L + pod nim pod siatką substrat Tropica Plant Growth, 10L
4. Rodzaj systemu CO2: butla włączona całą dobę, teraz 3 bąble na sekundę (czekam na sondę pH bo stara się zepsuła - po jej montażu mogę ustawić ilość CO2 tyle ile potrzeba? tylko nie wiem ile?)
5. Rodzaj filtracji: zewnętrzny JBL CristalProfi 1500e + wewnętrzny JBL CristalProfi greenline i80 (powiększony do 4 modułów)
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? zewnętrzny - ceramika na dole + wyżej gąbka, w 1 module mam wkład SilicaEx - ale nie wiem czy go nie wyjąć, bo jeżeli brązowe glony to nie okrzemki to jest on bezcelowy a nie wiem czy nie usuwa fosforu i nie będzie to problemem? + w drugim module: JBL Bionitratex
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? tak
8. Temperatura wody 26*C
9. Parametry chemiczne wody - woda jest z własnej studni, po odżelaziaczu Viessmana, który przy "okazji" ją zmiękcza (podaj te, które znasz):
- twardość ogólna GH: 4
- twardość węglanowa KH: 15
- pH wody: 7,6
- poziom NO3: 2-3 mg/L
- poziom NO2:0,05 mg/L
- poziom NH4: < 0,05 mg/L
- poziom PO4: 0,1 mg/L
- poziom CO2: na razie nie mierzony do czasu wymiany sondy
- poziom Fe: < 0,05 mg/L
- poziom K: 8 mg/L
- poziom Mg: nie mierzę
- poziom Si: > 6 mg/L, około 25 mg/L

10. Jakie nawozy stosujesz obecnie - na razie żadnych - nie wiem kiedy i jak i w jakich dawkach zacząć nawożenie - mam nawozy w płynie: makro, mikro, potas i carbo, które pozwalają odmierzyć dokładną ilość dodawanych składników w mg/L ale czytałem, że po restarcie powinienem zacząć nawozić po kilku tygodniach od restartu? (pod podłożem jest substrat z składnikami odżywczymi)
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? woda z studni zmiękczona w uzdatniaczu Viessman Aquamix-N (jest to stacja zmiękczania, odżelaziania i odmanganiania)
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? nie używam - woda nie zawiera chloru
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) wody jeszcze nie podmieniałem planuje 30% raz na tydzień?
14. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? raz wieczorem, lub raz na 2 dni, nikt ich nie dokarmia oprócz mnie
15. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? 7 akar electric blue, 3 akary sajca, 3 kiryski, 5 otosków (ostatnio walczyłem z ospią rybią, któa została zawleczona z sklepu z otoskami)
16. Rośliny: 3 x cyperus helferi, 2 x Cryptocoryne mix MP, 3 x Echinodorus aflame, 5 x Hydrophila red-green, 5 x Lobelia cardinalis, 6 x Staurogyne Porto Vehlo, 9 x Anubias nana, 13 x Hydrophila dwarf
17. Jak długo funkcjonuje akwarium: zalane 23.12.2020

Poniżej załączam zdjęcia akwarium po restarcie i 1 z brązowym nalotem przed restartem. Bardzo nie chciałbym wejść w stare tory. Proszę o sugestię co zrobić aby uniknąć tych brązowych glonów? Jezeli to okrzemki to czemu rosły przy ograniczeniu krzemu, jeżeli to brunatnice to nie wiem czemu nie zniknęły przy takim oświetleniu :-(?
Teraz mnie naszła myśl, że może wpływ na rośliny ma też to tęz uzdatniacz pozbywa wodę manganu, którego nie mierzę i nie wiem czy jest w nawozach? (w sumie to nie wiedziałem o tym, dziś zobaczyłem na stronie Viessmana)
Załączniki
1.jpg
Akwarium po restarcie
(630.98 KiB) Pobrane 2163 razy
3.jpg
Brązowe glony na roślinach przed restartem
(698.19 KiB) Pobrane 2163 razy

Polko-m
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 26 gru 2020, 17:29

Jakim roślinom tak mocno świecisz??
1w/litr to bardzo dużo światła.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Zawsze liczylem na 375l jako pojemność brutto. Wtedy wychodziło 0,8 w/l. Dopiero ostatnio wyczytałem że powinno sie to przeliczac na wode netto. Zakładałem, że żeby nie bylo brunatnic to musi byc dużo światła. Moge wyłaczyc 1 swietlowke wtedy byłoby 0,75 w/l

Polko-m
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 26 gru 2020, 17:29

Proponuję na początek 0,5w/ litr.Jak rośliny ruszą i będzie Ci brakować światła w co wątpię to dołożysz.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Przy 2 świetlówkach w akwarium jest trochę ciemno (chodzi o wizualny odbiór). Czy w natężeniu światła liczy się waty czy lumeny? 2 świetlówki Osram dadzą 14 000 lm w porównaniu do 1 Osram + 2 Sylvania = 7000 lm + 2 x 3500 lm = 14 000 lm. Wychodzi niby to samo ale nie wiem czy tak jest faktycznie. A może zmienić Osram na jakąś inną świetlówkę o mniejszej liczbie lumenów i wtedy mógłbym zostawić 3?

Czy moje plany świecenia 6 godz, 7 godz co tydzien + 1 godz do docelowych 10 godz jest ok?

Polko-m
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 26 gru 2020, 17:29

Od kiedy zacząć podawanie nawozów? Po miesiącu? I jakie powinny być zalecane poziomu NO3, PO4, FE, K tak żeby rośliny rosły ale nie było ryzyka glonów?

Polko-m
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 26 gru 2020, 17:29

Nie ma takich parametrów wody, które gwarantują brak glonów.
Teraz zerknąłem na Twoją wodę-ten zmiękczacz może psuć wszystko. Zapewne zamienia wapń na sód a ten o ile człowiekowi w niczym nie przeszkadza to roślinom już nie służy. Owszem jest tu kilka zbiorników działających na zmiękczaczach jonowymiennych ale częściej to szkodzi niż pomaga.
Co do światła to w śwuetlówkach przyjmowało się w/litr-kiedyś nie wszystkie rury miały podaną ilość lumenów. Akwarium na starcie nie potrzebuje dużo światła, docelowe 10 godzin jest wystarczające w przyszłości.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Mam prośbę o identyfikację glonów. Czy to na skale to są okrzemki czy brunatnice? Taki osad pokrywa liście, skały, szyby sprzęt etc. - wszystko w akwarium. Krzem mam na poziomie 30 mg/L (próbuję go zbijać wkładami). Ale do opisu okrzemek nie pasuje mi to ze to łatwo schodzi z liści i nie wydaje się szorstkie.
Załączniki
20210509_201027.jpg

Polko-m
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 26 gru 2020, 17:29











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4030 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18170 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 690 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65389 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1011 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15318 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 727 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 342 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nawożenie na jałowym podłożu

    Hej. Jak zaczynać nawozić od startu na samym żwirku? Rośliny będą z uprawy nadwodnej.

    Wyświetlenia: 433 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1237 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, Naleśnik Akwariowy, Piotr Baszucki, sik21, Totik i 358 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.